Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Retea centralizata de aer conditionat

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#55
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,624
  • Înscris: 07.02.2003

 Travertin2_0, on 28 mai 2018 - 10:10, said:

Ai spus tu.
Da eu am spus, ti-am dat mai sus de mesaj. Si ti-am mai spus, termina cu datul mare ca nu e stiinta NASA un banal AC rezidential.

 Travertin2_0, on 28 mai 2018 - 10:30, said:

Și crede.ma că eu chiar știu.
La cat insisti dupa scheme nu dai impresia ca stapanesti...

Edited by andreic, 28 May 2018 - 13:27.


#56
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

 andreic, on 28 mai 2018 - 13:28, said:


Da eu am spus, ti-am dat mai sus de mesaj. Si ti-am mai spus, termina cu datul mare ca nu e stiinta NASA un banal AC rezidential.


La cat insisti dupa scheme nu dai impresia ca stapanesti...

Voi ați zis că există sistem de răcire in care freon e doar in chiller, iar în restul instalației apa.
Am cerut o schema pt toată configurația, daca ziceți că există.
E mai ușor să sari pe mine și să îți bați joc decât să dai un link spre tot ansamblul?
Nu e de nasa, dar tu nu știi nici principiul de funcționare al frigiderului. Sigur îți zic că doar bănuiești ceva. E normal și natural sa nu intereseze, cât timp face frig.
Dau impresia sau nu o dau, dar după jumătate de zi m.am procopsit cu puncte de penalizare, dar nu cu schema cu ansamblul. pai despre ce sa vorbim? Despre faptul că tu crezi lucruri și îmi poți da puncte de penalizare că nu ai dreptate și îți și zic că greseseti? Pentru că nu te pricepi. Se vede de la o posta.

#57
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Ce nu ti-e clar in desenul din linkul meu? In partea de jos scrie clar, chilled water to living space si water line. Water inseamna APA in engleza, cele doua tevi sunt turul si returul spre convectoare. Ce schema completa vrei? Trebuia sa cuprinda si 50 de ventiloconvectoare legate la cele doua tevi, sa fie schema completa, s-o intelegi si tu???

#58
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018

 XON-XOFF, on 28 mai 2018 - 10:25, said:

Poți să circuli apă rece prin calorifere, Ă®n loc de apa caldă, dar e ineficient datorită modului Ă®n care circulă aerul.

Mai precis, cĂ®nd caloriferul e cald, aerul rece de jos este Ă®ncălzit, urcă pĂ®nă la tavan se răcește, coboară din nou etc
Dacă Ă®nsă caloriferul e rece, aerul cald se strĂ®nge sus, nu mai coboară (pt că și Ă®n zona tavanului e cald) și deci nu se asigură circulația - caloriferul nu prea are ce aer să răcească.
De aceea unitățile de AC pt răcire:
- includ și un ventilator, pt a circula forțat aerul.

Deci poți TEORETIC să pui niște ventilatoare sub calorifer, dacă ai posib. să alimentezi caloriferul cu apă foarte rece dintr-un puț. O să obții o instalație cu randament prost dar mai bună decĂ®t nimic. Și mai ai o problemă cu condensul - se vor condensa picături de apă pe calorifer și se va face baltă sub el, cu cĂ®t e mai rece cu atĂ®t se condensează mai mult.
Altfel, trebuie o instalație proiectată cf standardelor și după norme, nu după ureche.

ĂŽn rest, la hotelurile din Antalya de care vorbești, și Ă®n general Ă®n toate clădirile mari unde NU este tubulatură prin care să circule aerul, soluția care permite să nu pui unități exterioare la fiecare geam este următoarea:
- se pune o unitate interioară Ă®n fiecare cameră, asemănătoare ca principiu dar cu o diferentă de fond
- unitatea interioară face schimb de căldură prin interiorul freonului, Ă®ntre o serpentină rece pe care suflă ventilatorul și una caldă din care se evacuează căldura, dar nu evacuează căldura Ă®n aerul exterior (ca Ă®n cele cu unitate exterioară), ci Ă®ntr-o rețea de apă a clădirii, special concepută, care răcește apa cu o diferență destul de mică (sub 10 grade) folosind niste chillere care de obicei se montează pe acoperiș. Deci unitățile exterioare sĂ®nt Ă®nlocuite cu un schimbator ('pompă') de căldură care folosește apa ca agent, ceea ce este avaantajos pe distanțe lungi (gĂ®ndește-te cĂ®t de mare e rețeaua la nivelul unui hotel Ă®ntreg).

Deci apa răcită de la chiller este pompată Ă®n instalția care trece pe la toate unitatile interioare, ajunge Ă®n final cu cca 10 grade mai caldă, este răcită pe acoperiș Ă®n chiller și se Ă®ntoarce.

Prin urmare ai 2 bucle de schimbare de căldură
- una mică Ă®n fiecare cameră, Ă®n cadrul unitații interne, bazată pe ceva "freon"
- una mare la nivelul cladirii, bazată pe apă.

Bun,in fine un post la obiect care arata de ce nu se răcește aerul prin calorifere, că întrebasem initiatorul din prima pagină de ce. :)

#59
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Aerul se raceste, teoretic, dar practic se folosesc acele convertoare de care am pomenit, care au ventilatoare,  tava care culege condensul, cam la fel ca la orice instalatie de climatizare etc.

#60
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,624
  • Înscris: 07.02.2003

 Travertin2_0, on 28 mai 2018 - 13:46, said:

Voi ați zis că există sistem de răcire in care freon e doar in chiller, iar în restul instalației apa.
Da, ti-am dat deja schema agregatului, de ce nu o vezi sau te prefaci ? Uite in mesajul asta.

https://forum.softpe...18#entry2297091

Adaug si astea:
Attached File  radiant-system.jpg   57.38K   7 downloadsAttached File  H.jpg   48.67K   8 downloads

Aici ai in plus chiar una din metodele de radiatie, cea prin tavan, caci se practica si cea cu venturi si vaporizator in fiecare (pe apa evident).

Ia uite aici schimbatoare: Tevile de apa sunt groase caci includ termoizolarea.
Attached File  water-cooled-chiller-plant-500x500.jpg   38.05K   9 downloads

 Travertin2_0, on 28 mai 2018 - 13:46, said:

Dau impresia sau nu o dau, dar după jumătate de zi m.am procopsit cu puncte de penalizare, dar nu cu schema cu ansamblul.
Imi pare rau ca ai primit, probabil pentru ca ai trollat constant pe toata lumea desi ai informatia acolo.

 Travertin2_0, on 28 mai 2018 - 13:46, said:

Nu e de nasa, dar tu nu știi nici principiul de funcționare al frigiderului. Sigur îți zic că doar bănuiești ceva.
Bunicul meu a fost frigotehnist... deci nu mai asuma chestiuni dinastea false, stiam de cand eram mic tehnica, ocazional il ajutam cu cositorul.
De aia si-am si zis in repetate randuri sa nu te mai da mare ca si cum tu ai avea acces la o tehnologie NASA secreta de care nu stie nimeni...

Ce sugera initiatorul doar ca se face cu circuite dedicate separate:

Attached File  AES_Chart-REV2.jpg   105.45K   8 downloads

Edited by andreic, 28 May 2018 - 23:08.


#61
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Vad ca ai timp...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate