Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Retea centralizata de aer conditionat

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#19
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
As zice ca daca tot faceti caloriferul ala cu freon, macar sa-l si brevetati, sa stim o chestie.

Edited by Paz, 27 May 2018 - 20:35.


#20
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,770
  • Înscris: 14.10.2008
Idee creatza, din 2000 eu nu mai sunt de acord deloc cu incalzirea/apa calda centralizata, as vrea ca toti sa aiba centrala pe gaz metan (de apartament, de casa, iar gazul metan cica e generat si de bacteriile metanogene, noi pentru populatie avem suficient, pentru industrie mai luam de la rusi) pentru apa calda tot anul, incalzire iarna si aer conditionat (split sau centralizat la constructiile noi) vara. AC+CT.

Eu prin aer conditionat centralizat inteleg una sau mai multe unitati exterioare pe acoperisul imobilului si cate o caseta de tavan/perete in fiecare camera. Asa este la marile cladiri de birouri si la hotelurile de exemplu din Antalya. La cladirile care nu au fost prevazute din constructie cu AC nu e alta solutie decat unisplit-multisplit. Dar evident ca fatadele arata mai bine cu sistem central de AC, centralele pe gaz nu prea strica fatada, e doar o cioata de burlan drept si scurt.

De ce urasc sistemul centralizat de agent termic gen RADET, pai pentru ca in Slatina a functionat foarte prost si nici in Bucuresti nu am fost prea multumit de apa calda menajera data de el, eu sunt mai ciudat si vreau 21-22 C in camera tot anul (adica iarna arde caloriferul si vara AC-ul e dat la minim, la blana) dar apa calda cand fac baie vreau sa fie fierbinte de sa-mi ia pielea. Posted Image Daca nu e fierbinte sau nu are presiune, ma enervez rau.

In 1998 sistemul centralizat (se numea RAGCL) in Slatina s-a desfiintat complet, incalzirea nu mergea deloc, iar apa calda era 2 ore marti seara si 2 ore vineri seara, era fierbinte, avea presiune, imi placea enorm dar nu aveam decat 30 de minute pentru baie fiindca eram 4 insi la o singura cada.

Deci ce sistem centralizat de racire? E o prostie din start. Centrala pe gaz (in condensatie) si aerul conditionat (Inverter), ambele individuale, e cel mai bine. Sa murim si de cald vara cand e defectiune sau revizie, no thanks, in tarile cu veri foarte fierbinti (Dubai-Emirate) sigur nu gasesti asa ceva.

Edited by Neaceasca85, 27 May 2018 - 21:22.


#21
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,876
  • Înscris: 28.11.2006
Exista prin Toronto, dar aia nu folosesc freon ci apa rece din lacul Ontario.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/U2nOQnGfgf8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cred ca ar merge in orasele de munte.

Edited by pufonel, 27 May 2018 - 21:46.


#22
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,770
  • Înscris: 14.10.2008
La Caciulata de unde apa rece? Au geotermala sulfuroasa si cu aia te fierb iarna in camere(fac bani grosi cu ea la piscine), vara fierbi pentru ca nu au AC in hoteluri. Posted Image

Cand vorbeam cu o cunostinta despre problema asta ala mi-a zis ca sa incerce sa bage apa rece in calorifere, eu i-am spus ca se face condens.

Edited by Neaceasca85, 27 May 2018 - 21:51.


#23
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017
Se poate face zonal sistem centralizat de ac cu centrale zonale, dar cu CO2. Asta e viitorul.

#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View PostDormi_Hete, on 27 mai 2018 - 19:04, said:

Oare asa cum avem sisteme de incalire centralizata care transporta agentul de termoficare in speta apa de la mare distanta, nu am putea avea si un sistem de racire centralizat
Nu merita, de preferat unitati pe cladiri.

View PostTravertin2_0, on 27 mai 2018 - 19:25, said:

Cred că nu știi cât costă litrul de freon și cum se obține.
Cui ii pasa... agentul de racire e apa, nu freonul. Freon se foloseste doar in stadiul 1 de schimbare de caldura, restul e totul pe apa.

Ar fi bine sa cercetati aerul conditionat in cladirile de birouri in SUA, caci au experienta cu ele. Pe scurt sus ai compresorul si turnurile de schimbare caldura (condensatoarele) iar prin cladire umbla apa prin tevi la 2-3 grade si alimenteaza unitatile locale de aer care duc aerul "supt" de caldura in locurile unde este necesar. Apa care a preluat caldura se reintoarce in turnuri si la racit.

Edited by andreic, 27 May 2018 - 22:23.


#25
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View Postandreic, on 27 mai 2018 - 22:19, said:


Cui ii pasa... agentul de racire e apa, nu freonul.

Asta de unde ai scos.o? Cred că nu știi nici macar un aer condiționat pt o cameră cum funcționează.

#26
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003
Nu te mai da mare... si fii mai atent la ce am scris.

Edited by andreic, 27 May 2018 - 22:23.


#27
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017
Pai habar n.ai.

Agentul de răcire nu are cum sa fie apa. E imposibil pentru ac.

Edited by Travertin2_0, 27 May 2018 - 22:25.


#28
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003
Te depaseste... altii au inventat demult sistemele asta pentru cladiri.

Edited by andreic, 27 May 2018 - 22:25.


#29
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View Postandreic, on 27 mai 2018 - 22:25, said:

Te depaseste... altii au inventat demult sistemele asta.

Da link. Sa vedem cat ești tu de deștept. Și apoi îți fac și schema pt clădiri cu AC.
Dar întâi arata.ne tu cum agentul de răcire este apa.


#30
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostTravertin2_0, on 27 mai 2018 - 22:27, said:

Da link. Sa vedem cat ești tu de deștept. Și apoi îți fac și schema pt clădiri cu AC.
Dar întâi arata.ne tu cum agentul de răcire este apa.
Linkul ti l-a pus deja, Pufonel.

#31
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View PostPaz, on 27 mai 2018 - 22:34, said:


Linkul ti l-a pus deja, Pufonel.

:))))))))

In București unde găsești Greucene lac rece?

Văd că nu aveți habar de chestii tehnologice. Aveți doar norma de postări???

#32
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View PostTravertin2_0, on 27 mai 2018 - 22:36, said:

In București unde găsești Greucene lac rece?
Lac... te tii de glume ? Nu intelegi sistemul, unitate clasica cu compresor si schimbator caldura.

Attached File  ac-water.jpg   33.91K   16 downloads

Edited by andreic, 27 May 2018 - 22:45.


#33
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Nu omule, calmeaza-te.
Pufonel a aratat un exemplu de clima centralizata alternativa, acolo unde posibil.
Iar Andreic, a explicat cum functioneaza un sistem centralizat standard.

Amandoi au dreptate.
Aia cu caloriferul... asteptam s-o faca cineva sa ne spuna si noua cum merge.
Posted Image)

#34
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
pentru dormitor, într-adevăr în anii cu veri sufocante (şi nucul mititel), foloseam apa!
bidoane de 5litri congelate şi un set de 4 ventilatoare de PC legate în paralel pe o sursă.
au efect în camere mici, plus cîştigi apă distilată care e foarte scumpă...am încercat să fac o afacere dar n-a mers, e mai eftenă de  la nemţi...am dat-o eu în eco, bio, co2 natural... etc... n-a ţinut... o foloseam la fierul de călcat...

View PostPaz, on 27 mai 2018 - 22:44, said:

Nu omule, calmeaza-te.
Pufonel a aratat un exemplu de clima centralizata alternativa, acolo unde posibil.
Iar Andreic, a explicat cum functioneaza un sistem centralizat standard.

Amandoi au dreptate.
Aia cu caloriferul... asteptam s-o faca cineva sa ne spuna si noua cum merge.
Posted Image)
probabil apa din calorifer să treacă printr-o chestie răcită cu agent frigorific ....oricum, la unele centrale murale, dacă potenţiometrul de temperatură calorifer e pe 0...pompa de recirculare funcţionează o perioadă... dar cel mai probabil se poate face să funcţioneze şi permanent....iar dacă apa recirculată coboară la 1-2 grade... sigur într-o cameră mică se simte briza răcoroasă
unitatea de răcire a agentului o bagi într-un boiler... şi ai apă caldă !
hai c-o dau în sefe'uri...mai am niţel şi fac şi micul dejun...

Edited by sarac.lipit, 27 May 2018 - 22:57.


#35
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postsarac.lipit, on 27 mai 2018 - 22:47, said:

probabil apa din calorifer să treacă printr-o chestie răcită cu agent frigorific ....
Aia am priceput, dar ramane de vazut cat e de valida. Si cat condens se face pe calorifere.

Acum ca-mi vine in minte. Mi se pare ca au luat aer rece si de sub pamant.

Edited by Paz, 27 May 2018 - 22:52.


#36
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View Postandreic, on 27 mai 2018 - 22:44, said:


Lac... te tii de glume ? Nu intelegi sistemul, unitate clasica cu compresor si schimbator caldura.

Attachment ac-water.jpg

Cold coils...cu ce o răcești?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate