Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Retea centralizata de aer conditionat

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,449
  • Înscris: 24.02.2017
Cold Coils , poti folosi apa racita in sol. La sub 2,5 metri temperatura e constanta si e perfecta pentru a raci un agent caloric (apa spre exemplu). Trebuie doar sa o recirculi printr-o serpentina.

#38
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

 Bogotta, on 27 mai 2018 - 23:51, said:

Cold Coils , poti folosi apa racita in sol. La sub 2,5 metri temperatura e constanta si e perfecta pentru a raci un agent caloric (apa spre exemplu). Trebuie doar sa o recirculi printr-o serpentina.

In sol se fac pompe de căldură. Pf. Clone?

#39
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 Travertin2_0, on 27 mai 2018 - 23:52, said:

In sol se fac pompe de căldură. Pf. Clone?
Alea de caldura sunt mult mai adanci.

Ce inseamna Pf. Clone ?

#40
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

 Paz, on 27 mai 2018 - 23:59, said:


Alea de caldura sunt mult mai adanci.

Ce inseamna Pf. Clone ?

Înseamnă că nu faceți decât postări.

#41
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Hmm, deci freonul e prea scump si poluator pentru mediu ca sa umpli cu el instalatii foarte mari de AC si se foloseste partial freon, partial apa?

Probabil ca la hotelurile din Antalya (plus Mallorca) la care AC-ul m-a nemultumit cu performanta sa, se folosea apa, unde AC-ul baga rece de rupea, era cu freon. Uneori si suna cam ciudat pentru freon, deci era susur de apa.

In 2017 mergea perfect, am si zis ca nu am refuzat camera la ultimul etaj (8), chiar daca e mai cald, faptul ca eram cel mai aproape de unitatile AC de pe acoperis garanteaza buna lui functionare, credeam ca unde mi-a mers prost era vreun cap de linie unde nu ajungea suficient freon in vaporizator. Si mergea bine de tot, suna a freon dar haios, ca o gargara asa.

Dupa oprirea unitatii interioare si a ventilatorului acesteia, freonul continua sa mai circule 3 minute probabil ca sa usuce vaporizatorul si sa nu formeze germeni nosocomiali. Hotelul era nou.

#42
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Sistemul exista demult, de regula e aceiasi instalatie si pt incalzit, si pt racit. In locul caloriferelor clasice, se folosesc ventiloconvectoare, in instalatie e apa sau antigel, iarna circula apa calda de la centrala termica, vara apa rece de la un chiller. Freonul e folosit doar in chiller, pt racira apei care circula in sistem, nu mai aberati cu milioane de litri de freon.

#43
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

 rumegus, on 28 mai 2018 - 07:49, said:

Sistemul exista demult, de regula e aceiasi instalatie si pt incalzit, si pt racit. In locul caloriferelor clasice, se folosesc ventiloconvectoare, in instalatie e apa sau antigel, iarna circula apa calda de la centrala termica, vara apa rece de la un chiller. Freonul e folosit doar in chiller, pt racira apei care circula in sistem, nu mai aberati cu milioane de litri de freon.

Da.mi și mie un link pt asta cu: freonul e folosit doar in chiller.
Că un coleg de.al tau, mai sus la fel zicea. Că există nush ce invenție din capul lui.


#44
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pai esti certat cu google? Ti-e atat de greu sa cauti "chiller"? Am instalatia in doua locatii de o gramada de ani, doar tu, care habar nu ai de nimic, le stii mai bine pe toate. De ce mama dracului ar fi nevoie sa circule freonul prin calorifere??? Acele convectoare sunt practic, niste calorifere, doar ca mai eficiente, arata ca niste radiatoare auto, au ventilatoare, electronica care poate controla temperatura, etc. Cand in instalatie e apa calda, camera se incalzeste, cand e apa rece, se raceste, e la mintea cocosului, esti singurul care nu poate pricepe chestii elementare.

#45
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

 rumegus, on 28 mai 2018 - 08:50, said:

Pai esti certat cu google? Ti-e atat de greu sa cauti "chiller"? Am instalatia in doua locatii de o gramada de ani, doar tu, care habar nu ai de nimic, le stii mai bine pe toate. De ce mama dracului ar fi nevoie sa circule freonul prin calorifere??? Acele convectoare sunt practic, niste calorifere, doar ca mai eficiente, arata ca niste radiatoare auto, au ventilatoare, electronica care poate controla temperatura, etc. Cand in instalatie e apa calda, camera se incalzeste, cand e apa rece, se raceste, e la mintea cocosului, esti singurul care nu poate pricepe chestii elementare.

Baga un link, nu mai jigni aiurea.

#46
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Nu te-a jignit nimeni .  E de presupus ca daca intervii pe un subiect ai ceva cunostinte in domeniu . Altfel te faci singur de ocara dar acum  mai si semnalizezi.

#47
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

 Travertin2_0, on 27 mai 2018 - 22:53, said:

Cold coils...cu ce o răcești?
Am spus deja, compresor clasic, nu esti atent deloc ?

#48
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

 ggelu, on 28 mai 2018 - 09:46, said:

Nu te-a jignit nimeni .  E de presupus ca daca intervii pe un subiect ai ceva cunostinte in domeniu . Altfel te faci singur de ocara dar acum  mai si semnalizezi.

Pe mine mă interesează chillerul despre care zicea colegul tau mai sus. Ca are freon doar in chiller  și în rest apa. Vreau link, prietene.
Voi daca sunteți puși aici doar să fiți gigi-contra pentru trafic și seo se vede. Că doar asta faceți. Puteai de câteva ora sa pui link sa ne luminezi cu instalația minune care are freon doar in chiller și in restul clădirii apa. Și face rece f bine.
Da.mi link.

 andreic, on 28 mai 2018 - 10:03, said:


Am spus deja, compresor clasic, nu esti atent deloc ?

Ai spus tu.
Da.mi link sa vedem tehnic. Sau daca zice andreic de pe softpedia e lege?
Pune link cu instalația și toate caracteristicile ei. Îți zic Io pe urma dacă funcționează cum presupui tu din auzite pe softpedia.

Edited by Travertin2_0, 28 May 2018 - 10:12.


#49
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Omule, nici sa cauti pe google nu esti instare? Ti-am dat cuvantul cheie, dar tu tot insisti cu linkul https://www.google.r...iw=1024&bih=600
Oricum degeaba, ca tot nu pricepi...

#50
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Poți să circuli apă rece prin calorifere, în loc de apa caldă, dar e ineficient datorită modului în care circulă aerul.

Mai precis, cînd caloriferul e cald, aerul rece de jos este încălzit, urcă pînă la tavan se răcește, coboară din nou etc
Dacă însă caloriferul e rece, aerul cald se strînge sus, nu mai coboară (pt că și în zona tavanului e cald) și deci nu se asigură circulația - caloriferul nu prea are ce aer să răcească.
De aceea unitățile de AC pt răcire:
- includ și un ventilator, pt a circula forțat aerul.

Deci poți TEORETIC să pui niște ventilatoare sub calorifer, dacă ai posib. să alimentezi caloriferul cu apă foarte rece dintr-un puț. O să obții o instalație cu randament prost dar mai bună decît nimic. Și mai ai o problemă cu condensul - se vor condensa picături de apă pe calorifer și se va face baltă sub el, cu cît e mai rece cu atît se condensează mai mult.
Altfel, trebuie o instalație proiectată cf standardelor și după norme, nu după ureche.

În rest, la hotelurile din Antalya de care vorbești, și în general în toate clădirile mari unde NU este tubulatură prin care să circule aerul, soluția care permite să nu pui unități exterioare la fiecare geam este următoarea:
- se pune o unitate interioară în fiecare cameră, asemănătoare ca principiu dar cu o diferentă de fond
- unitatea interioară face schimb de căldură prin interiorul freonului, între o serpentină rece pe care suflă ventilatorul și una caldă din care se evacuează căldura, dar nu evacuează căldura în aerul exterior (ca în cele cu unitate exterioară), ci într-o rețea de apă a clădirii, special concepută, care răcește apa cu o diferență destul de mică (sub 10 grade) folosind niste chillere care de obicei se montează pe acoperiș. Deci unitățile exterioare sînt înlocuite cu un schimbator ('pompă') de căldură care folosește apa ca agent, ceea ce este avaantajos pe distanțe lungi (gîndește-te cît de mare e rețeaua la nivelul unui hotel întreg).

Deci apa răcită de la chiller este pompată în instalția care trece pe la toate unitatile interioare, ajunge în final cu cca 10 grade mai caldă, este răcită pe acoperiș în chiller și se întoarce.

Prin urmare ai 2 bucle de schimbare de căldură
- una mică în fiecare cameră, în cadrul unitații interne, bazată pe ceva "freon"
- una mare la nivelul cladirii, bazată pe apă.

#51
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

 rumegus, on 28 mai 2018 - 10:16, said:

Omule, nici sa cauti pe google nu esti instare? Ti-am dat cuvantul cheie, dar tu tot insisti cu linkul https://www.google.r...iw=1024&bih=600
Oricum degeaba, ca tot nu pricepi...

Rumegusule, vreau schema instalației că chiller eu știu ce înseamnă, spre deosebire de voi. Și crede.ma că eu chiar știu.


Voi nici nu înțelegeți cum funcționează un frigider, bai baeti. :))

Veniți cu scheme de chiller. Moahaha

Ia zi, rumegusule, cum funcționează un frigider? Cum raceste?

#52
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Ai in acel link o gramada de scheme, prima e de pe wikipedia, ce dracu mai vrei?

#53
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
https://en.m.wikiped...rg/wiki/Chiller
Ai si un desen frumos si colorat, undeva in dreapta-jos, daca si asta te depaseste...

#54
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Acum inteleg de ce topicul e pe   "Dezbateri pseudo-stiintifice / Experimente ciudate" .  Initial crezusem ca e in zona tehnica.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate