Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Retea centralizata de aer conditionat

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
Dormi_Hete

Dormi_Hete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 15.03.2018
Oare asa cum avem sisteme de incalire centralizata care transporta agentul de termoficare in speta apa de la mare distanta, nu am putea avea si un sistem de racire centralizat, care sa transporte agentul de racire ( sa zicem isopropanolul) in calorifere de racire din apartamente. Credeti ca ar fi aceasta solutie mai ieftina decat utilizarea instalatiei de aer conditionat care consuma sute de kwh pe luna?

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
ai topic dedicat pt asemenea discutii, adica acesta  ;)

#3
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Exista, in podea. De calorifere n-am auzit.
Oricum, trebuie sa folosesti dezumidificator.

#4
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,201
  • Înscris: 01.10.2009
Nu-i o solutie mai ieftina. Spre exemplu sistemul centralizat de incalzire cu apa a fost falimentat de centralele de apartament. In Bucuresti merge, dar cu subventie. Problema nu este de natura tehnica, ci birocratica.

Edited by XORIAN_L, 27 May 2018 - 19:18.


#5
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Dar tu ce crezi ?
Care crezi că ar fi dezavantaje acestui sistem în condițiile în care nimeni nu îl folosește ?
De ce la căldură merge pe calorifere și la răcit nu merge ?

#6
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017
Cred că nu știi cât costă litrul de freon și cum se obține. Cum se obține...cu privire la comercializare. De exemplu tu nu poți cumpăra freon de la magazin. Așa ...un palet.

Edited by Travertin2_0, 27 May 2018 - 19:26.


#7
Dormi_Hete

Dormi_Hete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 15.03.2018

View PostXORIAN_L, on 27 mai 2018 - 19:17, said:

Nu-i o solutie mai ieftina. Spre exemplu sistemul centralizat de incalzire cu apa a fost falimentat de centralele de apartament. In Bucuresti merge, dar cu subventie. Problema nu este de natura tehnica, ci birocratica.

In alte orase din strainatate merge foarte bine si e mai ieftin decat o centrala de apartament. De exemplu eu am si acum caldura la calorifer daca il deschid.

#8
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017
Și nu vrei să știi impactul freonului asupra mediului.

#9
Dormi_Hete

Dormi_Hete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 15.03.2018

View PostTravertin2_0, on 27 mai 2018 - 19:25, said:

Cred că nu știi cât costă litrul de freon și cum se obține. Cum se obține...cu privire la comercializare. De exemplu tu nu poți cumpăra freon de la magazin. Așa ...un palet.

Pai am propus sa se foloseasca isopropanol. E cam 2 euro litrul.

#10
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017
Pai Cati litri bagi in instalație? Litri...vorba vine. Câte vagoane de tren, vapoare etc.

#11
Dormi_Hete

Dormi_Hete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 15.03.2018

View PostTravertin2_0, on 27 mai 2018 - 19:29, said:

Pai Cati litri bagi in instalație? Litri...vorba vine. Câte vagoane de tren, vapoare etc.
Vreo 10 milioane de litri, maxim 20 de milioane de euro. Nu mi se pare o cifra enorma.

#12
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View PostDormi_Hete, on 27 mai 2018 - 19:33, said:


Vreo 10 milioane de litri, maxim 20 de milioane de euro. Nu mi se pare o cifra enorma.

Asta e de aria fun. Cât costă instalația, că nu bagi tuburi de cornete, pompe, motoare, angajați, infrastructura, spart pereți, aparte pt utilizatori și mai sunt. Și alea 20 meleoane câți utilizatori servesc? Cât e prețul pe luna, in cat timp scoți învestitia. Pfoai. Cât e abonamentul, etc.

#13
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

View PostDormi_Hete, on 27 mai 2018 - 19:33, said:

Vreo 10 milioane de litri, maxim 20 de milioane de euro. Nu mi se pare o cifra enorma.
....mai ales ca ai doua variante :
1) folosesti aceleasi  retele de transport si schimbi agentul de incalzire/ frigorific  primavara / toamna. eeeh, pana la urma il depozitezi, il filtrezi , il separi de apa ... sunt doar 10 mii de mc.
2) mai tragi  o retea de trasport .  La care trebuie sa ai grija  la dimensionare .  Ca daca la incalzire ai diferenta agent termic/temp. ambianta locuinta   90-25= 65 grd  la racire ai 25-5=20 grd .  Adica  una peste alta un debit energetic de 2 ori mai mare decat la incalzire .
Ar mai fi chestiunea cu condensul de pe calorifere dar io zic ca ne impiedicam de maruntisuri .

Edited by ggelu, 27 May 2018 - 19:58.


#14
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View Postggelu, on 27 mai 2018 - 19:57, said:

....mai ales ca ai doua variante :
1) folosesti aceleasi  retele de transport si schimbi agentul de incalzire/ frigorific  primavara / toamna.
2) mai tragi  o retea de trasport .  La care trebuie sa ai grija  la dimensionare .  Ca daca la incalzire ai diferenta agent termic/temp. ambianta locuinta   90-25= 65 grd  la racire ai 25-5=20 grd .  Adica  una peste alta un debit energetic de 2 ori mai mare decat la incalzire .
Ar mai fi chestiunea cu condensul de pe calorifere dar io zic ca ne impiedicam de maruntisuri .

1. E chiar funny. Trebuie separate.

2. La încălzire ai apă, la răcire ai altceva și alt sistem. Nu merge. Trebuie 2 instalații separate. Doar daca nu faci sistemul de încălzire pe același agent, adica freon, și iarna sa bagi pompele pe invers, dar nu duce sub -15, -20 grade. Si la -15 e groasa rau. Se face strat de gheata grav de tot. Se încotopenesc.

#15
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View PostDormi_Hete, on 27 mai 2018 - 19:25, said:

In alte orase din strainatate merge foarte bine si e mai ieftin decat o centrala de apartament. De exemplu eu am si acum caldura la calorifer daca il deschid.
facem prinsoare că acel agent termic vine de la o uzină producătoare de ceva....iar agentul este un reziduu?
facem? cînd în sărbători energia electrică e gratis... cum să te complici????
numai la proşti construieşti o arzătoare comună... doar pentru încălzit p'ăia de nu au nevoie!
sau în zone unde vara ţine 6 zile şi alea ploioase...

ideea cu răcitul caloriferelor e suuper! instalaţia pe cupru... la calorifere nu am idee de formă şi concept....mai ales la răcire...ceva ventilatoare pe traseu?

ei îţi dau ideea mea
te muţi la parter sau etaj1 spre nord şi cu un nuc matur în dreptul geamurilor. ştii cînd am 22 de grade ? prin septembrie!...dacă sunt 3 luni caniculare... altfel... nu.

în minifrigiderele auto...ce substanţă circula? că freon nu era...o rezistenţă...şi ţinea acolo ...o lingură de suc rece...

Edited by sarac.lipit, 27 May 2018 - 20:18.


#16
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017
Ia vedeți cât costă un chiller pt ...sa zicem pt o casa.

Asta e pt o casa. 5 kw și are numai răcire. Fara invertoare pt încălzire.

http://www.eclimatiz...005advp-1785626

#17
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View PostTravertin2_0, on 27 mai 2018 - 19:27, said:

Și nu vrei să știi impactul freonului asupra mediului.
nici la maşini nu se mai foloseşte... e ceva cu 3 cifre...agent frigorific...bla.bla...
da! R134A!!!!

Edited by sarac.lipit, 27 May 2018 - 20:26.


#18
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View Postsarac.lipit, on 27 mai 2018 - 20:21, said:


nici la mașini nu se mai folosește... e ceva cu 3 cifre...agent frigorific...bla.bla...

Sunt mai multe tipuri de freon și în UE ai voie câteva, dar și alea sunt spre gata.
Acum e parca R404

Edited by Travertin2_0, 27 May 2018 - 20:26.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate