Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 

Investitie in actiuni administrate de un trader

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,719
  • Înscris: 21.06.2016

View PostAlex90USA, on 27 mai 2018 - 13:57, said:

Salut, de ceva vreme urmaresc pe youtube vloguri ale unor traderi care arata cati bani castiga si pe unde se plimba ei si ce viata de vis au. Unii spuneau ca au constant profit de 15% pe luna, cu banii lor sau ai altora. De vreo cativa ani am investit si eu in indici bursieri, fonduri de investitii, obligatiuni. Maximul obtinut a fost cam 2% pe luna, de fapt 26% pe an, in rest de la 3-7-10% pe an, deci mult mai putin decat castiga traderii.

Asa ca am cautat si eu pe Google cum sa gasesc un baiat destept din asta sa ii las pe mana o suma de bani si sa obtin un profit/randament mai mare decat primesc de la banci prin formele de investitie de mai sus. Nu gasesc, imi apar tot felul de site-uri unde sa imi fac cont si sa ma ocup eu de tranzactionare, ceea ce nu vreau si imi mai apar cursuri online video si pdf despre cum sa tranzactionezi. Cum gasesc un trader de la o companie sigura, cu vechime si cu istoric verificabil?


A, tu vrei sa scapi de bani.
Da-mii mie.
Ba, prosti sint unii. Asa de prosti ca e pacat sa ii lasi cu banii la ei. Nu cred ca e nici o dilema morala in a le lua banii astora.

View PostAlex90USA, on 29 mai 2018 - 09:10, said:

@bogdan_world: la asta na gandeam, sau in cel mai bun caz vor sa faca reclama firmei pe care o detin sau la care lucreaza. Totusi, nu era vorba in acele clipuri de 1 milion in 3 zile sau investitii de 50$. Se vorbea despre conturi de zeci de mii, randamente mari dar bineinteles negarantate. Oare cum arata un astfel de contract?
.

Intrebare simpla de aritmetica: daca ai un cont de 10.000$ si un randament de 15% pe luna, in cit timp ajungi cel mai bogat om din lume, peste Bill Gates sau Warren Buffet?
Daca nu esti in stare sa raspunzi la intrebarea asta in aproximativ 1 minut, nu ai ce cauta la investitii si dat banii altora. Iar daca ai sti raspunsul probabil ai sti ce sa faci banii si n-ai intreba (index funds).

#20
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
http://www.sar-ag.ch/ - day trading 2/20
http://www.atlasca.com - customized enhanced index strategies 1%

Nu prea văd cu ce te ajută exemplele, sunt luate la întâmplare sunt sute, poate mii de fonduri de genul acesta. Nu mă întreba cum să le găsești, că nici eu nu știam până acum 5 minute când mi-ai cerut să-ți dau exemple, știu cum funcționează industria, am căutat, am găsit.

#21
drepan

drepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 29.05.2008
Daca vrei sa investesti intr.un fond de investitii ai raspunsul mai sus.
Daca vrei sa dai banii la o persoana sa investeasca el in stock market sau forex e alta mamaliga. In primul rand managerul asta de cont nu are nicio obligatie fata de tine sa te despagubeasca in caz ca piata merge impotriva lui. Sunt multi care ofera servicii din astea si cer in jur de 15% din profit la final de an sau cand scoti din banii de la el.
El aduna banii de la mai multi investitori si cu suma respectiva joaca. Daca este pe plus la sfarsit de luna va distribui profitul procentual cu cat a investit fiecare. El isi va lua cei 15% din profit si restul il depune la fiecare in contul de tranzactionare.
Eu nu as da banii pe mana unuia din astia. Nu exista trader care doar castiga. Toti avem drawbacks din cand in cand.

Aia de.i vezi tu pe youtube ca fac profituri mari nu au interes sa joace banii tai. Majoritatea vor doar sa vanda cursurile lor.

#22
nicc

nicc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 08.11.2007
Cum se poate investii la fonduri de investitii din SUA precum fonduri de la https://www.etrade.w...nd_results.asp?
Am cautat un broker dar nu gasesc.
Daca se compara aceste fonduri ce se ofera la noi parca la noi se plimba prostul cu ursu.I final se folosec de banii tai si atit.

Cum este T. ROWE PRICE GROWTH STOCK PRGFX un fond deshis in 1950 si sa aiba randament  in jur de 10 % pe an.
Fondurile mutuale au potential!

#23
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Caută Interactive Brokers.
Aici un articol relevant: http://saakra.ro/blo...active-brokers/

#24
nicc

nicc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 08.11.2007
Am studiat idea. Nu se poate investii prin Interactive Brokers
In fundurile mutuale din SUA se poate investii prin deshiderea unui cont la Tradestation https://www.tradesta...g/mutual-funds/
Deschiderea minima a unui cont este de 500 USD dar investtitia se face prin operatiuni TradeDesk fara cost

#25
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View Postnicc, on 18 iunie 2018 - 16:42, said:

Am studiat idea. Nu se poate investii prin Interactive Brokers
Ba da!
Eu am căutat fondul T. ROWE PRICE GROWTH STOCK PRGFX pe care l-ai pus tu şi aveam opţiunea să subscriu la el prin platforma de mutual funds de pe Interactive Brokers. Nu am încercat efectiv să cumpăr, pentru că nu m-a interesat.

#26
nicc

nicc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 08.11.2007
Nu stiu cit de international este fondul acela dar fondurile din SUA sint doar pentru cetateti americani.
Ce este atragator la acel fond este vechimea lui.
Sint curios  ce spune statistica despre fonduri dupa vreo 15 ani

#27
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View Postnicc, on 19 iunie 2018 - 13:07, said:

Nu stiu cit de international este fondul acela dar fondurile din SUA sint doar pentru cetateti americani.
M-ar mira să fie aşa. America trăieşte efectiv de pe urma străinilor care investesc în ţara lor.

#28
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,719
  • Înscris: 21.06.2016
Eu investesc sau joc la bursa americana de cind lumea, vreo 15 ani, si cetatean sint doar de vreo 2 luni... deci nici vorba.
Dar din cite stiu e o problema de impoiztare pentru nerezidenti destul de severera (30% parca).

Pentru europeni din cite stiu eu vanguard (ala adevarat, nu dot ro) are in Irlanda o filiala. Si acolo treaba cu impozitele e mult ma buna. Eu asta as incerca, vanguardul irlandez.

#29
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View Postvrajitoruldinoz, on 12 iulie 2018 - 00:59, said:

Eu investesc sau joc la bursa americana de cind lumea, vreo 15 ani, si cetatean sint doar de vreo 2 luni... deci nici vorba.
Dar din cite stiu e o problema de impoiztare pentru nerezidenti destul de severera (30% parca).

Pentru europeni din cite stiu eu vanguard (ala adevarat, nu dot ro) are in Irlanda o filiala. Si acolo treaba cu impozitele e mult ma buna. Eu asta as incerca, vanguardul irlandez.

Nu-mi ia nici un ban statul american pe impozite pe câştigul din vânzarea de acţiuni. Completez anual nişte formulare prin care declar că sunt rezident român şi asta e tot. La veniturile din dividende însă îmi opresc bani pe care teoretic aş putea să-i recuperez prin plata unui impozit mai mic în România, dar sumele sunt mici şi bătaia de cap e mare cu fiscul românesc, aşa că am zis pas.

#30
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,719
  • Înscris: 21.06.2016
Am cautat scurt, nu am stat sa aprofundez insa, si cred ca ai dreptate.
https://www.irs.gov/...cal-fdap-income

If you were in the United States for less than 183 days during the tax year, you will not be taxed on your capital gains, except for the following types of gains:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate