Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Investitie in actiuni administrate de un trader

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018
Salut, de ceva vreme urmaresc pe youtube vloguri ale unor traderi care arata cati bani castiga si pe unde se plimba ei si ce viata de vis au. Unii spuneau ca au constant profit de 15% pe luna, cu banii lor sau ai altora. De vreo cativa ani am investit si eu in indici bursieri, fonduri de investitii, obligatiuni. Maximul obtinut a fost cam 2% pe luna, de fapt 26% pe an, in rest de la 3-7-10% pe an, deci mult mai putin decat castiga traderii.

Asa ca am cautat si eu pe Google cum sa gasesc un baiat destept din asta sa ii las pe mana o suma de bani si sa obtin un profit/randament mai mare decat primesc de la banci prin formele de investitie de mai sus. Nu gasesc, imi apar tot felul de site-uri unde sa imi fac cont si sa ma ocup eu de tranzactionare, ceea ce nu vreau si imi mai apar cursuri online video si pdf despre cum sa tranzactionezi. Cum gasesc un trader de la o companie sigura, cu vechime si cu istoric verificabil?

#2
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007
De gandit: Daca aveau profiturile astea de ce ar mai pierde timpul cu filmuletele pe youtube?

Si "baieti destepti" gasesti pe eToro, exact asta face platforma, te ajuta sa gasesti persoane care se pricep in ale trading-ului.

Edited by Buleandra94, 27 May 2018 - 14:08.


#3
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,494
  • Înscris: 29.10.2017
Faci contract cu o firma, nu dau nume sa nu fac reclama.
Vezi care e suma minima, dar nu te gandi ca nu iti asumi riscuri.
Vor fi specificate in contract, cat poate pierde traderul din cont si cat iti garanteaza firma pragul eventualelor pierderi.
Vei avea acces la cont. Cel mai bine e sa iei taurul de coarne si sa inveti, usurel ajungi sa fii pe cont propriu.

Succes!

#4
drepan

drepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 29.05.2008
niciodata sa nu.ti dai banii pe mana altuia. ala poate pierde tot ce ai depus la el si nu primesti despagubiri de niciun fel. Scrie clar in disclaimer. nimeni nu.ti garanteaza profit.

#5
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Alex90USA, on 27 mai 2018 - 13:57, said:

Salut, de ceva vreme urmaresc pe youtube vloguri ale unor traderi care arata cati bani castiga si pe unde se plimba ei si ce viata de vis au. Unii spuneau ca au constant profit de 15% pe luna, cu banii lor sau ai altora. De vreo cativa ani am investit si eu in indici bursieri, fonduri de investitii, obligatiuni. Maximul obtinut a fost cam 2% pe luna, de fapt 26% pe an, in rest de la 3-7-10% pe an, deci mult mai putin decat castiga traderii.

Asa ca am cautat si eu pe Google cum sa gasesc un baiat destept din asta sa ii las pe mana o suma de bani si sa obtin un profit/randament mai mare decat primesc de la banci prin formele de investitie de mai sus. Nu gasesc, imi apar tot felul de site-uri unde sa imi fac cont si sa ma ocup eu de tranzactionare, ceea ce nu vreau si imi mai apar cursuri online video si pdf despre cum sa tranzactionezi. Cum gasesc un trader de la o companie sigura, cu vechime si cu istoric verificabil?
pai ai obtinut de vreo 5 ori mai mult decat primesti de la banci, deci nu intleeg cum de nu esti multumit?

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Alex90USA, on 27 mai 2018 - 13:57, said:

Cum gasesc un trader de la o companie sigura, cu vechime si cu istoric verificabil?

Toti intermediarii financiari au bokeri care se pot ocupa de contul unui client. Problema este ca nu iti garanteaza nimeni randamente de 12-15% pe luna, ca n-ar mai munci nici drku daca ar fi posibil asa ceva, toata lumea s-ar duce la un astfel de broker si si-ar baga picioarele in joburile de kkt pe unde lucreaza.

Prin urmare, un astfel de broker, nu-si va asuma nimic contractual fata de tine (vezi brokerul fugar Cristian Sima la care lasau unii banii pe mana.. care a pierdut tot si a taiat-o din tara).
Deci, pana la urma un broker iti poate da sfaturi dar deciziile de investitii le iei singur.  Tu iti asumi riscul.

In Bursa, daca intri cand trebuie si iesi la timp (inaintea celorlalti) poti sa faci si 35% in 3 luni, suma cu care poti sa nu mai investesti in nimic tot anul.

Edited by rosix, 27 May 2018 - 14:36.


#7
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.08.2006
actiunile in ziua de azi sunt o mare vrajeala; oricine are randament de peste 10 % investeste ptr. el..

#8
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002

 Alex90USA, on 27 mai 2018 - 13:57, said:

Salut, de ceva vreme urmaresc pe youtube vloguri ale unor traderi care arata cati bani castiga si pe unde se plimba ei si ce viata de vis au. Unii spuneau ca au constant profit de 15% pe luna, cu banii lor sau ai altora. De vreo cativa ani am investit si eu in indici bursieri, fonduri de investitii, obligatiuni. Maximul obtinut a fost cam 2% pe luna, de fapt 26% pe an, in rest de la 3-7-10% pe an, deci mult mai putin decat castiga traderii.

Asa ca am cautat si eu pe Google cum sa gasesc un baiat destept din asta sa ii las pe mana o suma de bani si sa obtin un profit/randament mai mare decat primesc de la banci prin formele de investitie de mai sus. Nu gasesc, imi apar tot felul de site-uri unde sa imi fac cont si sa ma ocup eu de tranzactionare, ceea ce nu vreau si imi mai apar cursuri online video si pdf despre cum sa tranzactionezi. Cum gasesc un trader de la o companie sigura, cu vechime si cu istoric verificabil?
Cei pe care ii vezi tu pe youtube 100% sunt doar TEPARI. Tine minte, toti sunt doar tepari. De ce zic asta? Pentru ca ei iti prezinta "cum sa faci 1 mil $ in 3 zile", pentru asta iti cere tie sa platesti 50-100-200$. Pai daca el face 1 mil $ in 3 zile ce "aia a lui" face cu 50$ ai mei? Cei care chiar fac banii astia ofera informatiile gratis sau nu le ofera deloc.
Sunt multi pe youtube care vand si vand si vand, dar ei tot ce iti arata sunt exclusiv poze cu conturi DEMO. Daca te uiti atent ei NICIODATA nu lucreaza pe conturi reale. Ai mare grija caci pe internet toti au un singur scop: SA TE FURE!!!! TOTI PUSCARIASII S-AU MUTAT PE INTERNET.

#9
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 Alex90USA, on 27 mai 2018 - 13:57, said:

Maximul obtinut a fost cam 2% pe luna, de fapt 26% pe an, in rest de la 3-7-10% pe an, deci mult mai putin decat castiga traderii.
Eu as considera ca as trai in rai daca as obtine peste 15% net pe an :)

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

 Alex90USA, on 27 mai 2018 - 13:57, said:

Salut, de ceva vreme urmaresc pe youtube vloguri ale unor traderi care arata cati bani castiga si pe unde se plimba ei si ce viata de vis au....
de obicei traderii au comision pe tranzactie, indiferent daca pierd sau castiga, deci interesul lor e sa fie cat mai multi jucatori. d'asta vezi astfel de filmulete, scopul lor e sa te faca sa bagi si tu ceva bani in jocul lor de noroc.

#11
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018
@unbrutus: nu am spus ca sunt nemultumit, doar vreau sa fac cum au facut altii ( daca e real ce arata ei ).

@rosix: exclus sa lucrez cu romani. Si daca un broker da sfaturi, iar clientul isi asuma responsabilitatea, la ce mai da bani brokerului? Astia sunt la fel de inutili ca agentii imobiliari.

@bogdan_world: la asta na gandeam, sau in cel mai bun caz vor sa faca reclama firmei pe care o detin sau la care lucreaza. Totusi, nu era vorba in acele clipuri de 1 milion in 3 zile sau investitii de 50$. Se vorbea despre conturi de zeci de mii, randamente mari dar bineinteles negarantate. Oare cum arata un astfel de contract?
.

#12
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,494
  • Înscris: 29.10.2017

 _Smiley_, on 28 mai 2018 - 14:15, said:

de obicei traderii au comision pe tranzactie, indiferent daca pierd sau castiga, deci interesul lor e sa fie cat mai multi jucatori. d'asta vezi astfel de filmulete, scopul lor e sa te faca sa bagi si tu ceva bani in jocul lor de noroc.
Stiam ca au comision doar pe pipsii castigati.

 Alex90USA, on 29 mai 2018 - 09:10, said:

@unbrutus: nu am spus ca sunt nemultumit, doar vreau sa fac cum au facut altii ( daca e real ce arata ei ).

@rosix: exclus sa lucrez cu romani. Si daca un broker da sfaturi, iar clientul isi asuma responsabilitatea, la ce mai da bani brokerului? Astia sunt la fel de inutili ca agentii imobiliari.

@bogdan_world: la asta na gandeam, sau in cel mai bun caz vor sa faca reclama firmei pe care o detin sau la care lucreaza. Totusi, nu era vorba in acele clipuri de 1 milion in 3 zile sau investitii de 50$. Se vorbea despre conturi de zeci de mii, randamente mari dar bineinteles negarantate. Oare cum arata un astfel de contract?
.
Cand vei vedea cum arata un astfel de contract in urma unei eventuale discutii, sa ne mai spui si noua ce si cum.
Traderii vor fi platiti in functie de realizari, restul clauzelor vor fi bine stabilite in contract. Impozite catre stat, etc. Accepti sau nu.

Edited by rixthina, 29 May 2018 - 12:25.


#13
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018
Pai da, de asta ma gandeam ca nu au nici ei interes sa piarda, ca sunt mai bine platiti daca au castig. O sa va spun cand voi semna sau voi vedea un asemenea contract. Intre timp Bursa din Austria a scazut cu aproximativ 3% in cateva ore ieri dimineata, cateva companii au avut scaderi de peste 4%, una mai mult de 5%.

Edited by Alex90USA, 30 May 2018 - 09:01.


#14
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,494
  • Înscris: 29.10.2017
Pai acolo a fost un prim val 2008-2011, al doilea val 2011-2015, si ultimul s-ar incheia in 2019, deci ar fi de asteptata o scadere pentru a se incheia si aceasta bucla, dar per total trendul ascendent s-ar mentine. Luna actuala s-ar incheia cu un shooting star pe nivel, oportunitate sell.
Ceva de genul:

[ https://image.ibb.co/hZb5Fy/Capture.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010
Nu există traderi care să fie plătiţi doar la rezultat. În unele cazuri firmele bune de investiţii îţi iau 2/20 adică 2% anual din banii pe care îi investeşti plus 20% din profit. Cei care sunt doar decenţi îţi iau 1.5-3% din banii investiţi şi nimic din profit. Fondurile mutuale şi ETFurile ajung la sub 0.1% din banii investiţi dar merg pe strategii simple cu grad mare de diversificare.

În plus regula de bază este că rezultatele trecute nu garantează performanţele viitoare, din 2009 până în prezent s-au făcut bani buni din burse, dar din 2007 în 2009 s-a pierdut masiv. Mă uitam la firmele care vând tot felul de fonduri de investiţii, îţi arată o listă cu 20 de fonduri diferite, din ele măcar din întâmplare 1-2 au 15% anual, cele cu sub 5% se închid şi se deschid altele noi. Lumea bagă bani în cele cu 15%, care poate pe viitor or să aibă 5% şi la un moment dat n-o să mai fie intersante şi se închid. E doar o schemă de marketing.

Dacă ai ajuns să faci 3-10% anual eşti pe drumul cel bun, continuă şi perfecţionează-te, eu am obiectiv de 10% anual, uneori îl depăşesc, alteori nu, de exemplu în perioada această merg pe strategii cu randamente mult mai mici, pentru că mi-e teamă de o corecţie a pieţelor, un 6% sigur anul acesta este suficient pentru mine, chiar dacă ştiu că am ratat investiţii cu randament de 13% pe ultimele 12 luni.

#16
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018
@rixthina: pe ce site ai gasit reprezentarea? Se vede diferit de Bloomberg.

@yndy: interesant, poti da exemple de firme de trading? Daca vrei sa nu apara pe forum, poti scrie mesaj. Treaba cu fondurile de investitii e ca dupa cum spui si tu, se pot inchide, si depinde de evolutia valutara, un randament de 10%, din care scazi profitul devine 8,4%, mai scazi inflatia si daca scazi si devalorizarea leului, de exemplu, vezi ca rezultatul nu este chiar atat de grozav.

Imi poate explica cineva cum este tranzactionarea pe o platforma unde utilizatorul ia deciziile?

De exemplu, sunt depusi 10000$, iar la fiecare cumparare de actiuni se folosesc 1% sau 5% din total

La 100$, daca valoarea creste cu 1% intr-o zi, utilizatorul are 101$, la 500$ va avea 505$? Mi se pare ca trebuie multa munca de documentare pentru profit final mic. Evident ca solutia ar fi o investitie mai mare sau un risc mai mare. Mai citisem pe investopedia sau site-uri asemanatoare ca o persoana poate "imprumuta virtual" bani cu care sa tranzactioneze, astfel ca risca de 5-10 ori suma luata din total. Ce alte solutii mai exista?

#17
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,494
  • Înscris: 29.10.2017
Este reprezentarea mea, un grafic usor diferit, de pe platforma xtb.
Sunt acolo grafice referitoare la diverse tari.



#18
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,494
  • Înscris: 29.10.2017
Daca valoarea contului tau creste cu 1%,, ai calculat corect.
In realitate, daca piata creste sau scade cu 1%, depinde cat ai riscat...
Castigul sau pierderea poate fi mult mai mare.

In principiu am si cont demo si vad acolo care e valoarea riscului, imi convine sau nu.
Nu mai mult de 10%din cont, asta in cazul unei tranzactii agresive.



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate