Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare

arii
 Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...
 

Diferente Intre Amplificatoare

- - - - -
  • Please log in to reply
183 replies to this topic

#163
adip2009

adip2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.09.2009
De ce curentat? ca spun adevarul? Mai stim noi pe unii care vor sa bage pumnul in gura. Dar aia sunt sus, in conducerea psdista, iar altii sunt la puscarie.

Edited by adip2009, 27 March 2021 - 00:56.


#164
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,146
  • Înscris: 09.01.2007
Multumim ca ne lasi sa respiram, maestre Chuck Norris.

#165
adip2009

adip2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.09.2009

 overseas, on 27 martie 2021 - 00:55, said:

Multumim ca ne lasi sa respiram, maestre Chuck Norris.

Ce legatura are cu ce intrebam? de ce ma dusmaniti? asta e intrebarea.... si nu sunt Chuck Norris, sunt doar o persoana obisnuita care ca si cainele ala saracu care nu intelege de ce e batut asa si eu, nu inteleg de ce sunteti impotriva mea ca am spus un adevar. Ciudat, chiar straniu.

#166
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Mai bine ne spui ce boxe ai pus la el. E posibil sa se auda decent, doar ca daca dai la volum mediu spre mare, incep sa apara distorsiuni nasoale, eventual sa intre chiar in clipping, dar depinde si de boxe.

La niste boxe tipice (87dB) iti trebuie macar 2x50w in 4 Ohm la sub 1% THD si o sursa capabila sa livreze curent destul. Ce scrie pe ele e orientativ, unele au un pic mai mult, altele mai putin decat scrie. Adica macar Marantz PM5005, NAD 316 sau Yamaha A-S301. Asta daca vrei sa asculti si tare. Ce ai luat tu are maximum 2x20w in 4 Ohm si probabil nici aia nu pot fi mentinuti cu destul curent in unele situatii.

Iar ca durabilitate, iti dai seama la pretul ala ce piese poate avea. Faptul ca va fi fortat mai tare ca unul capabil va contribui, de asemenea. De ce crezi ca are doar 1 an garantie?

Edited by Notsure, 27 March 2021 - 07:01.


#167
adip2009

adip2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.09.2009
In sfarsit ai inceput sa vb. civilizat.  Iti spun ce boxa.  Am conectat chinezaria la o boxa Sony, model no SS-A 290 cu Z = 6 Ω  si maximum input power 60 W, made in Belgium.  Asta scrie pe ea.  Nu spune ce nivel de intensitate sonora N [dB].
   Si o mai am pe cea mare, tot Sony, Bass reflex, model SS-D3900, Z = 8 Ω, M INPUT P 200 W, made in USA. Dar la asta inca n-am facut proba ca e legata la amplif.Technics si mi-a fost lene sa mai deconectez si sa conectez la chinezarie.  Dar se va auzi mai bine la asta mare, logic.  
   Intr-adevar, la volum mediu spre mare apar distorsiuni dar doar dc.e legata prin cablu lung [de aprox.12 m] de laptop. Dc.e prin bluetooth se aude hi-fi.   Inca n-am facut proba prin cablu scurt legata la deck sau casetofon.
  Ca durabilitate, normal, n-am sperante prea mari, dar pana nu vedem in ea nu ne putem da cu parerea.  Asta la anu.Posted Image

P.S.  Technics-ul are 2x50 W iar chinezaria se aude aproape la fel de tare, deci are mai mult de 2x20 W cum zici tu

Edited by adip2009, 27 March 2021 - 14:00.


#168
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,685
  • Înscris: 24.10.2015
Nu prea poti evalua puterea dupa ureche. Technics ul ala e specificat 2x50 la 0,03% distorsiuni DHT. Adica poti scoate putere mai mare daca accepti sa ai 0,5 sau 0,8% distorsiuni. La ureche si pe niste boxe sony e greu sa stii la ce nivel sunt distorsiunile scoase de amplifucator. Pur si simplu il poti impinge pe acel mai slab sa scoata la fel de multa putere dar cu distorsiuni mai mari si tu o sa-ti dai seama. E admis faptul ca de pe la 1% in sus distorsiunile devin deranjante sau audibile,nu stiu.

Daca boxele alea au maxim input power 60w probabil le poti atinge limitele de putere cu ambele amplificatoare, de aia pare ca au ambele cam aceeasi putere. Diferenta va fi de calitate la volum puternic in schimb. Unul va lucra in regim HiFi cu distosiuni de 0,03%, adica departe de a fi audibile iar altul va baga distorsiuni la greu.

Edited by vinciun, 27 March 2021 - 14:22.


#169
adip2009

adip2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.09.2009
Nu, nu mai dau la maxim ca asa cum am mai spus s-au dus basii la Technics si nu vreau sa se mai arda si altceva... si mai sunt si vecinii...

#170
adip2009

adip2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.09.2009

 adip2009, on 27 martie 2021 - 14:37, said:

Nu, nu mai dau la maxim ca asa cum am mai spus s-au dus basii la Technics si nu vreau sa se mai arda si altceva... si mai sunt si vecinii...

Repet:  distorsiuni sunt doar dc.e conectata prin cablu, prin bluetooth e cristal chiar si la volum maxim....

Edited by adip2009, 27 March 2021 - 17:22.


#171
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,685
  • Înscris: 24.10.2015
La ce il conectezi prin cablul? Nu e de la lungimea cablului, daca era de la el mai degraba aveai paraziti. Cel mai probabil nivelul de iesire de la sursa e destul de mare si de aia distorsioneaza.

#172
adip2009

adip2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.09.2009
Am spus, il conectez prin cablu la laptop ca prin bluetooth nu merge. Win 7 nu instaleaza driverele cum trebuie.
Prin bluetooth conectat la telefon merge.

Edited by adip2009, 27 March 2021 - 19:06.


#173
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,146
  • Înscris: 09.01.2007
Hi-fi prin BT care sigur nu e Aptx Hd macar nu are cum.
Oricum Hi-fi e o notiune necuantificabila.

#174
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,685
  • Înscris: 24.10.2015

 adip2009, on 27 martie 2021 - 19:01, said:

Am spus, il conectez prin cablu la laptop ca prin bluetooth nu merge. Win 7 nu instaleaza driverele cum trebuie.
Prin bluetooth conectat la telefon merge.

Pai asa, tu conectezi amplificatorul prin cablu la laptop dar prin Bluetooth unde? La telefon?

#175
adip2009

adip2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.09.2009

 vinciun, on 27 martie 2021 - 19:21, said:

Pai asa, tu conectezi amplificatorul prin cablu la laptop dar prin Bluetooth unde? La telefon?

Da, la tel. La laptop merge doar prin cablu.  Dar Technics-ul nu distorsioneaza prin cablu. Chinezaria da.

 overseas, on 27 martie 2021 - 19:15, said:

Hi-fi prin BT care sigur nu e Aptx Hd macar nu are cum.
Oricum Hi-fi e o notiune necuantificabila.

Just.

Edited by adip2009, 27 March 2021 - 19:52.


#176
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,685
  • Înscris: 24.10.2015
Acum e clara treaba. Pur si simplu la telefon ai semnal mult mai mic si de aia nu distorsioneaza. Nu ai spus deodata ca de fapt nu era vorba de cablu vs bluetooth ci de telefon vs laptop. Si gandeste-te de ce technicsul nu distornsioneaza dar chinezaria da. Sa nu fie ce am scris eu mai sus.

Inca o intrebare:
Prin cablul distorsioneaza cand dai volumul la maxim din laptop sau canta curat cu volumul la maxim din laptop insa distorsioneaza daca dai maxim de la amplificator?

#177
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Boxele au 3kg bucata, 2 cai (woofer 16cm, medii-inalte 6cm), 88dB sensibilitate, adica vreo 87dB reala, ca nu am vazut boxe sa nu aiba cu 1-2dB sub datele oficiale. Faptul ca nu au tweeter probabil ca ajuta sa reziste la clipping mai bine.
Celelalte sunt boxe de combina pe 3 cai, nu e data sensibilitatea, probabil ptr ca-s facute pentru unitatea lor.

#178
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,685
  • Înscris: 24.10.2015
La toate combinele pe care le-am avut si vazut, era data sensibilitatea boxelor pentru 1khz si de obicei erau intre 85 si 87 db.

#179
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Ma refer ca nu e data in sensul ca nu o baga in specificatii pe net, probabil din cauza ca nu s-au vandut separat si nu conteaza decat la imperecherea cu un alt amp.
Oricum, intre 20W si 50W sunt doar 4dB, iar pe de alta parte, boxele alea nu par destul de robuste incat sa apuci sa vezi diferenta aia de 4dB intre amp-uri, probabil incep sa se auda atroce inainte de asta. Wooferele pe vremea aia se bazau mult mai mult pe diametru decat pe excursie, deci probabil ca wooferul ala de 16cm isi atinge limita extrem de rapid. Multe boxe de raft actuale cu woofere de 16cm produc bass-ul pe care inainte il produceau ligheane de 30cm. Poate nu la volum maxim identic, dar pe aproape.

#180
adip2009

adip2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.09.2009

 vinciun, on 28 martie 2021 - 00:15, said:

Acum e clara treaba. Pur si simplu la telefon ai semnal mult mai mic si de aia nu distorsioneaza. Nu ai spus deodata ca de fapt nu era vorba de cablu vs bluetooth ci de telefon vs laptop. Si gandeste-te de ce technicsul nu distornsioneaza dar chinezaria da. Sa nu fie ce am scris eu mai sus.

Inca o intrebare:
Prin cablul distorsioneaza cand dai volumul la maxim din laptop sau canta curat cu volumul la maxim din laptop insa distorsioneaza daca dai maxim de la amplificator?

  Pai asta am presupus si eu ca am semnal mai mic, dar tu ai zis ca nu, ca ar fi fost paraziti nu distorsiuni de la cablul lung.

Chinezaria legata prin cablu:  1. dc.dau la maxim de la amp., distorsioneaza.  2.dc. e prin bt, curat ca lacrima
Technics-ul legat prin cablu:  nu distorsioneaza deloc, nici prin cablu lung nici scurt  ... bt nu are, ca e vechi.

  Oricum tb.sa fac proba la chinezarie legata prin cablu si la casetofon si deck, ca am firele mai scurte la alea.  Dar nu prea am timp, deabia imi fac timp sa scriu aici....

 Notsure, on 28 martie 2021 - 08:21, said:

Boxele au 3kg bucata, 2 cai (woofer 16cm, medii-inalte 6cm), 88dB sensibilitate, adica vreo 87dB reala, ca nu am vazut boxe sa nu aiba cu 1-2dB sub datele oficiale. Faptul ca nu au tweeter probabil ca ajuta sa reziste la clipping mai bine.
Celelalte sunt boxe de combina pe 3 cai, nu e data sensibilitatea, probabil ptr ca-s facute pentru unitatea lor.

Bravo, esti tare, boxa mare e boxa de combina. Cum ti-ai dat seama? Bv.inca o data.

Edited by adip2009, 28 March 2021 - 12:46.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate