Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

De ce vaneaza presa greselile gramaticale ale politicienilor?

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
61 replies to this topic

#1
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Deci, numai la noi in Romania am observat fenomenul acesta - de fiecare data cand un politician face o mica greseala gramaticala sau de exprimare, toata presa vuieste, iar politicianul respectiv este batjocorit in toate felurile, nici nu se mai comenteaza ceea ce voia sa transmita de fapt, greseala pe care a facut-o este punctul principal care este comentat si intors pe toate fetele.
Nu am mai observat absolut nicaieri altundeva in lume acest fenomen -nici in SUA, Rusia, Marea Britanie, etc. nu se intampla asta, desi fac si politicienii lor destule greseli, insa la noi romanii imediat sar ca arsi gata sa corecteze gramatica cuiva, de ce credeti ca se intampla asta?

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Pentru ca in alte tari politicienii nu fac greseli gramaticale din 2 in 2 minute?
Cat despre Rusia, chiar sunt curios din ce surse iti preiei informatia, ca rusa imi vine greu sa cred ca o stii.

Edited by gumball3000, 22 May 2018 - 18:00.


#3
britishpub

britishpub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,644
  • Înscris: 01.10.2010
doar n-ai vrea acuma sa le aplaude sau ceva :lol:

#4
riso

riso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 19.04.2014
Frate, ce activitate constanta si sustinuta ai.
"Masinaria" ar fi tare mandra de tine.

#5
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
glumesti? E una sa faci o greseala pe un forum ca ai scris in fuga pe telefon si cu totul altceva sa scrii plin de greseli tot timpul, nu crezi?

plus ca e vorba de primul ministru care face si erori de logica, sau de exprimare in limbi care ii sint total straine etc

#6
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008

 Aldulescu, on 22 mai 2018 - 17:57, said:

Deci, numai la noi in Romania am observat fenomenul acesta - de fiecare data cand un politician face o mica greseala gramaticala sau de exprimare, toata presa vuieste, iar politicianul respectiv este batjocorit in toate felurile, nici nu se mai comenteaza ceea ce voia sa transmita de fapt, greseala pe care a facut-o este punctul principal care este comentat si intors pe toate fetele.
Nu am mai observat absolut nicaieri altundeva in lume acest fenomen -nici in SUA, Rusia, Marea Britanie, etc. nu se intampla asta, desi fac si politicienii lor destule greseli, insa la noi romanii imediat sar ca arsi gata sa corecteze gramatica cuiva, de ce credeti ca se intampla asta?

Cate glume aveau americanii cu Bush.... Cum notau toate greselile de exprimare/de logica, ajunsese sport national sa il iei pe Bush peste picior. Aproape ca ajunsese un fel de Bula american, cum e Dancila acum la noi, tinta mobila pt glume.

Acuma de-o vreme nu am mai interactionat pe forumurile americane pe care intram, deci nu stiu ce sa mai zic de Trump, probabil tot asa e...

Lumea e rea de gura in democratie, asta e realitatea. Policitianul trebuie sa  invete sa " SUCK IT UP"  asa  zic americanii. Vrei sa fii VIP, artist, vedeta? Vrei sa fii politician? --- > Suck it up, pe romaneste - Taci si-nghite! E plata pt faima.

Edited by tipareth, 22 May 2018 - 18:08.


#7
Bersherker

Bersherker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 10.10.2014
Pentru ca un politician trebuie ar trebui sa te reprezinte pe tine, ca cetatean. Greselile gramaticale reflecta, printre altele, si nivelul de cunostinte pe care le are acel politician.

#8
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 Aldulescu, on 22 mai 2018 - 17:57, said:

Deci, numai la noi in Romania am observat fenomenul acesta ....
Mai frate, tu ai ochelari de cal.
DOAR americani au r*h*t de traditii si noi de ce nu avem (desi toate popoarele au traditiile lor).
DOAR noi avem politicietni timpiti.... sau nu: google > trump memes search > 4 meleoane de rezultate.
Nu, ei nu vineaza si nu fac taraba de politicienii lor, nnnuuuu.....

Te roaga io din sufleteul meu, nu mai fa topicuri din astea stupide.

#9
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 Bersherker, on 22 mai 2018 - 18:04, said:

Pentru ca un politician trebuie ar trebui sa te reprezinte pe tine, ca cetatean. Greselile gramaticale reflecta, printre altele, si nivelul de cunostinte pe care le are acel politician.
Dar nu suntem la scoala, la ora de limba romana, ai prefera un profesor de limba romana ca prim-ministru dar care e varza la politica?

#10
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Ooo, da!
Mai varza ca actuala greu de crezut ca nimeresti!

#11
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

 Aldulescu, on 22 mai 2018 - 17:57, said:

Nu am mai observat absolut nicaieri altundeva in lume acest fenomen -nici in SUA, Rusia, Marea Britanie, etc. nu se intampla asta, desi fac si politicienii lor destule greseli,

SUA:

Quote

But Mr. Trump’s belated attempt at statesmanship was overshadowed by what, for him, has become a frequent problem: He had flubbed his spelling. In some earlier versions of his olive-branch tweet, he had rendered “decades” as “decade” and “heal” as “heel.” The misspellings were up for only minutes before he deleted and corrected his tweets, but he was roundly mocked on Twitter.

UK:

Quote

General Election 2015: English teacher gives Ukip leaflet hilarious run down with red pen to point out glaring typos and mistakes

Deci, politicieni nostri este in rand cu lumea buna.

S-ar putea sa ai dreptate doar cu Rusia; acolo nu stiu cine ar indrazni sa faca pe profu' de gramatica.

Le: wtf? nu ma lasa sa scriu "nostri" cu doi "i"

Posted Image

Pe bune SP?

Edited by un_dac, 22 May 2018 - 18:26.


#12
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Daca tu nu vezi ceva, asta nu inseamna ca nu exista.
Ai cautat pe google chestia aia de zici tu, greseli gramaticale politicieni straini?!
https://www.google.c...iw=1917&bih=923

#13
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

 Aldulescu, on 22 mai 2018 - 17:57, said:

Deci, numai la noi in Romania am observat fenomenul acesta - de fiecare data cand un politician face o mica greseala gramaticala sau de exprimare, toata presa vuieste, iar politicianul respectiv este batjocorit in toate felurile, nici nu se mai comenteaza ceea ce voia sa transmita de fapt, greseala pe care a facut-o este punctul principal care este comentat si intors pe toate fetele.
Nu am mai observat absolut nicaieri altundeva in lume acest fenomen -nici in SUA, Rusia, Marea Britanie, etc. nu se intampla asta, desi fac si politicienii lor destule greseli, insa la noi romanii imediat sar ca arsi gata sa corecteze gramatica cuiva, de ce credeti ca se intampla asta?
pentru ca cutia cu greseli nu exista doar pe softpedia.

#14
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Păcat că presa nu caută și greșelile ei.

Și cum spune Banciu o parte din presa e numai mizerie.

Intri pe un site de știri și vezi pe una in doliu cu fisa in poza și scrie tragedie pt cântăreața x. Ce a pățit fata ei.
Îți dă.de.inteles ca a murit.

Numai titlui fake


Și pline de greșeli gramaticale de clasa 1-4




#15
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,977
  • Înscris: 14.09.2004

 Aldulescu, on 22 mai 2018 - 17:57, said:

Deci, numai la noi in Romania am observat fenomenul acesta - de fiecare data cand un politician face o mica greseala gramaticala sau de exprimare, toata presa vuieste, iar politicianul respectiv este batjocorit in toate felurile, nici nu se mai comenteaza ceea ce voia sa transmita de fapt, greseala pe care a facut-o este punctul principal care este comentat si intors pe toate fetele.
Nu am mai observat absolut nicaieri altundeva in lume acest fenomen -nici in SUA, Rusia, Marea Britanie, etc. nu se intampla asta, desi fac si politicienii lor destule greseli, insa la noi romanii imediat sar ca arsi gata sa corecteze gramatica cuiva, de ce credeti ca se intampla asta?
Nu le vaneaza nimeni. Le revarsa ei singuri.

#16
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007
Se presupune ca cei care ne conduc sunt mai destepti decat noi...Ca sa arate cine sunt de fapt...cred ca de aia Posted Image

Imi lipseste Vanghelie.

Edited by Spaghete, 22 May 2018 - 18:38.


#17
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Ai putea spune ca vaneaza daca ar fi camera ascunsa ca la Carmen MAI,in priza,dar cand insista pe toate televiziunile sa ne convinga de IQ detin,unde e vanatoarea?Parca pe Claudiu Raducanu nu-l mai lasau sa dea interviuri ca se facea de karaoke cum deschidea gura,asa se va intampla si cu astia.

Edited by daniMMM, 22 May 2018 - 18:41.


#18
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 09.01.2004

 gumball3000, on 22 mai 2018 - 17:59, said:

Pentru ca in alte tari politicienii nu fac greseli gramaticale din 2 in 2 minute?
Cat despre Rusia, chiar sunt curios din ce surse iti preiei informatia, ca rusa imi vine greu sa cred ca o stii.

S-ar putea sa fii surprins, vezi ca asta nu-i maciuca ca veve, n-am vazut vreo "agramaticalitate" in cele ~1,5k de posturi ale lui...

 riso, on 22 mai 2018 - 18:03, said:

Frate, ce activitate constanta si sustinuta ai.
"Masinaria" ar fi tare mandra de tine.

Este, d'aia il si plateste!

 trollerul_de_serviciu, on 22 mai 2018 - 18:15, said:

Mai frate, tu ai ochelari de cal.
DOAR americani au r*h*t de traditii si noi de ce nu avem (desi toate popoarele au traditiile lor).
DOAR noi avem politicietni timpiti.... sau nu: google > trump memes search > 4 meleoane de rezultate.
Nu, ei nu vineaza si nu fac taraba de politicienii lor, nnnuuuu.....

Te roaga io din sufleteul meu, nu mai fa topicuri din astea stupide.

Troller la troll isi scoate ochii?!? Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate