Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Din 21 mai 2018, ITP-ul inregistrat video

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#37
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 16.08.2016

View Postkarax, on 22 mai 2018 - 06:40, said:

Ar trebui sa fie obligatoriu filmarea in primul rand a testelor facute....sa se vada clar pe display la aparate si in acelasi timp sa se vada masina cum e testata...dupa care imaginile trimise la verificat. Dar ce te faci ca pe viitor editarea video va fi extrem de usoara....asa incat ...trebuie altceva , gen computer online pus pe masina care sa comunice real time cu computerele ministerului, insa trebuie gasita o metoda de a te asigura ca senzorii sunt pusi exact unde trebuie sa se masoare , ca sa nu se falsifice verificarea...
Verifici exif ul și acolo îți arată dacă au fost făcute modificări :) Nu prea merge.

#38
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

View Posttico18, on 22 mai 2018 - 06:28, said:

supraimpozitarea masinilor vechi de peste 10 ani ar fi super.
Si mai "super " ar fi daca s-ar "supraimpozita" prostia Posted Image

View Postrosix, on 22 mai 2018 - 06:17, said:

70% din masinile aflate in circulatie in Romania (adica mai vechi de 8 ani) nu trec proba de noxe
da' la 8 ani fara o zi ar trece "proba de noxe" ?

View Postrosix, on 22 mai 2018 - 06:17, said:

nu trec proba de noxe (restul se remediaza)
si asta cu noxele de ce nu "se remediaza" ?

La statia la care am facut vineri ITP-ul masina mea a fost prima care a fost filmata ... m-am dus sa fac programare pt. saptamina asta ... cind am ajuns terminau de reglat camerele ... asa ca am zis sa nu mai amin si sa le inaugurez Posted Image

Edited by adrian_r5, 22 May 2018 - 07:28.


#39
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostHider141, on 22 mai 2018 - 07:12, said:

Crezi ca am mai umbla cu masini vechi de peste 6-7 ani daca am avea nivelul de trai din Germania, sau daca transportul in comun din Romania nu ar fi altceva decat o gluma proasta?

Exact asta le explic eu tuturor tembelilor care umbla cu tot felul de masuri, taxe si altele din astea:  nu avem nivel de trai ca in Germania si nici macar infrastructura care sa merite sa detii masina noua.

View PostPoeOvidiu, on 22 mai 2018 - 07:13, said:

M-a respins la inceputul lunii cu Peugeotul. Noxe ok, directie, frane ok.  Rugina la pragul stanga. Inlocuit prag si mers inapoi. Am trecut fara probleme.
Probabil daca dadeam 50 de lei treceam cu pragul asa ca nu se vedea decat de dedesupt.Nu il vazusem nici eu ca il schimbam mai de mult.

Nu inteleg de ce, la niste masini praf, la care ies totusi noxele, directia si frana sa te iei tocmai de praguri... Ca e clar ca sunt praf la toate mai vechi de 10 ani.

View Postadrian_r5, on 22 mai 2018 - 07:26, said:


La statia la care am facut vineri ITP-ul masina mea a fost prima care a fost filmata ... m-am dus sa fac programare pt. saptamina asta ... cind am ajuns terminau de reglat camerele ... asa ca am zis sa nu mai amin si sa le inaugurez Posted Image

N-ai reusit sa te duci mai devreme sau ce?  Stii bine ca nu treci daca apare un kkt...

#40
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Să se interzică motoarele diesel.

Și să se interzică sărăcia.
Să avem toț numa' Porsche și numa' Ferrari.
Pentru că automobile.



Numa deștepț pe aici. Să vezi râs dacă pun ăștia impozit pe prostie. Vă îndoaie.

Edited by exceswater, 22 May 2018 - 07:38.


#41
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară şi îmi place aşa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View Postrosix, on 22 mai 2018 - 07:31, said:

Nu inteleg de ce, la niste masini praf, la care ies totusi noxele, directia si frana sa te iei tocmai de praguri... Ca e clar ca sunt praf la toate mai vechi de 10 ani.

  Nu e vorba de praf. Era ruginita buza pragului si s-a desprins practic de pe contraprag pe o portiune de vreo 30 de cm in partea din spate si s-a indepartat cam 1 cm. In rest pragul e chiar ok. Am taiat buza aia jos, am sudat alta bucata de tabla in locul ei, am sudat apoi de contraprag, dat cu autovapant, vopsea alba (culoarea masinii) si a doua zi am fost inapoi.

De ce au respins? Din punctul meu de vedere m-au respins justificat.  Stiam ca pentru rugina, in mod normal te respinge. De aceea nici nu am zis nimic. Am efectuat reparatia necesara si m-am intors.  Nu are nici un sens sa bag 50 de lei in talon in fiecare an pentru aceasi problema. O remediez si gata. Plus de asta circul mult. In decembrie parca m-a oprit RAR-ul in trafic si am trecut cu bine de ei, fara nici o emotie. Doar un bec pe faza scurta nu mergea, probabil s-a ars pe drum. Deci masina e  ok.

Cand fac drumuri de 5-800 de km in mod frecvent cu masina nu imi permit sa  nu fie in regula directia, franele si restul sistemelor de siguranta, chiar daca e o masina veche.

Si la ce drumuri bat cu ea chiar nu stiu daca merita o masina noua.

Edited by PoeOvidiu, 22 May 2018 - 07:47.


#42
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 26.02.2010

View Postexceswater, on 22 mai 2018 - 07:34, said:

Să se interzică motoarele diesel.
Și să se interzică sărăcia.
Să avem toț numa' Porsche și numa' Ferrari.
Pentru că automobile.
Numa deștepț pe aici. Să vezi râs dacă pun ăștia impozit pe prostie. Vă îndoaie.



Nu confunda siguranta circulației cu saracia, sunt 2 lucruri total distincte, dar dependente una de alta. Nimeni nu a zis sa aiba doar Ferari sau Porche, ci o masina pe care este capabil sa o intretina corespunzator dpdv tehnic, chiar daca costa.....

Edited by aris86, 22 May 2018 - 07:43.


#43
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postrosix, on 22 mai 2018 - 07:05, said:

Nu cred.  Majoritatea accidentelor nu se fac ca a crapat ceva sub masina ci pentru ca e drumul prost, ingust, plin de gropi si denivalari si masinile circula pe drumuri judetene in loc sa circule pe autostrazi.
Si asta, mai ales pe portiunile de drum bun. Ca nu pe portiunile cu gropi se fac accidentele cu depasirea vitezei, pierdut controlul directiei,.....Poate accidentul de la Ghioroc sa fie exceptia care-ntareste regula...
@ Hider 141
"Crezi ca am mai umbla cu masini vechi de peste 6-7 ani daca am avea nivelul de trai din Germania, sau daca transportul in comun din Romania nu ar fi altceva decat o gluma proasta?"
Nu zau, in Germania nu circula decat masini de 6-7 ani vechime????Din cauza nivelului de trai??????Posted Image Posted Image Posted Image  Pai in cazul asta, nu-mi mai doresc sa traiesc ca in Germania! Cred ca trebuie sa fie un chin ca atunci cand m-am acomodat cu masina, sa fiu nevoit s-o schimb din cauza nivelului de trai!Posted Image

Edited by myshyk, 22 May 2018 - 07:49.


#44
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,667
  • Înscris: 05.02.2012
doamne cat mai amuza astia care sar cu gura pe cei cu masini mai vechi de 8 ani Posted Image .. a mea are 17 ani si motor de 3L diesel .. nu o schimb pentru una mai noua pentru simplul fapt ca o sa o distrug si pe aia. In fiecare an schimb piese ce tin de directie / roti ... saptamana trecuta am scos-o din service si am platit 3200ron .. am schimb tot de la bucse, brate, pana la amortizoare. Anul trecut le-am schimbat iara. (postez de fiecare data in topic-ul din sectiunea "jurnal de bord"
Posibil sa mai apara si cunoscatori care imi reproseze ca am pus chestii ieftine sau din gama medie pe ea dar cat timp am locuit in franta, nu aveam astfel de probleme.

Destepti foc, ce sa zic Posted Image cetateni devarati, demni de urmat Posted Image.

Mai erau unii si mai destepti. Vazusem ceva stiri ca vor sa puna o taxa pe zahar pentru ca e daunator si in felul asta sa scada consumul... SAME SHIT : consumul va fi acelasi iar taxa va fi platita de consumator. Inca avem spiritu asta comsunism ... sa plateasca altii ca au de unde .. dar daca am gandi putin, tot noi o sa platim si pentru ei Posted Image

Edited by Andreysc7, 22 May 2018 - 07:50.


#45
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

View Postrosix, on 22 mai 2018 - 07:31, said:

N-ai reusit sa te duci mai devreme sau ce?
Pai ITP-u' expira in 3 iunie ... asa cum am scris ... m-am dus sa fac programare da' daca "linia" era libera am zis sa nu mai amin ...

View Postrosix, on 22 mai 2018 - 07:31, said:

Stii bine ca nu treci daca apare un kkt...
la ce te referi prin "kkt" ?

#46
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View Postmyshyk, on 22 mai 2018 - 07:43, said:

@ Hider 141
"Crezi ca am mai umbla cu masini vechi de peste 6-7 ani daca am avea nivelul de trai din Germania, sau daca transportul in comun din Romania nu ar fi altceva decat o gluma proasta?"
Nu zau, in Germania nu circula decat masini de 6-7 ani vechime????Din cauza nivelului de trai??????Posted Image Posted Image Posted Image  Pai in cazul asta, nu-mi mai doresc sa traiesc ca in Germania! Cred ca trebuie sa fie un chin ca atunci cand m-am acomodat cu masina, sa fiu nevoit s-o schimb din cauza nivelului de trai!Posted Image
Da. Imediat ce intri pe teritoriul Germaniei trebuie sa duci masina la fier vechi si sa cumperi macar un A4 S-Line din 2014-2015. Posted Image

#47
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postexceswater, on 22 mai 2018 - 07:34, said:

Si la ce drumuri bat cu ea chiar nu stiu daca merita o masina noua.

Te asigur ca nu merita !

View Postaris86, on 22 mai 2018 - 07:41, said:

Nu confunda siguranta circulației cu saracia, sunt 2 lucruri total distincte, dar dependente una de alta. Nimeni nu a zis sa aiba doar Ferari sau Porche, ci o masina pe care este capabil sa o intretina corespunzator dpdv tehnic, chiar daca costa.....

Aproape nimeni din clasa muncitoare nu e capabil sa intretina o masina noua. Pur si simplu se castiga prea putin.  Cand salariul mediu va fi 1000 de euro, discutam.

View PostAndreysc7, on 22 mai 2018 - 07:47, said:

doamne cat mai amuza astia care sar cu gura pe cei cu masini mai vechi de 8 ani Posted Image .. a mea are 17 ani si motor de 3L diesel .. nu o schimb pentru una mai noua pentru simplul fapt ca o sa o distrug si pe aia. In fiecare an schimb piese ce tin de directie / roti ... saptamana trecuta am scos-o din service si am platit 3200ron .. am schimb tot de la bucse, brate, pana la amortizoare.

A mea are 13 ani (Polo diesel) si la fel .. e intretinuta... Acu, daca ii bagi sonda in esapament la ITP si scoate fum mai mult ca celelalte, ca circul mai mult prin oras cu ea... asta e.. ce sa fac acum?
Nu-mi iau masina noua (desi as avea vreo 5000 de euro si restul credit) pentru ca... uitati-va si voi in jurul vostru - cand mergeti la Constanta pe A2... va place cum arata portiunea aia bombardata?

View Postadrian_r5, on 22 mai 2018 - 07:49, said:

la ce te referi prin "kkt" ?

O noxa mai mare decat trebuie, sau o frana, pe roata dreapta spate, care dupa aparatele lor nu tine cu 5% desi tu simti pedala ok...  Ce faci, o bagi in service si bagi 800 de lei in ea?

Crede-ma ca toti cu ITP-ul cu expirare pana in octombrie 2018, s-au ingramadit pana in 20 mai 2018, sa scape drku de belea... Ca intotdeauna iese cate ceva... toti avem masini mai batrane de 7 ani.

Eu sunt de acord cu normele ITP dar pentru neregul chiar grave, care pun in pericol siguranta circulatiei.  As scoate, insa, sau as indulci proba de noxe - ca masina tot atata fum scoate... asa e ea facuta constructiv.. pana o duci la REMAT... tot noxele alea le genereaza.

Edited by rosix, 22 May 2018 - 08:07.


#48
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

View Posttico18, on 22 mai 2018 - 07:05, said:

MAsura este foate buna, daca s-ar respecta la sange, multi vor trage masina pe dreapta dupa ce trec pe la RAR.
Masura e oki dar sa stii ca trec destui pentru ca sunt oki masinile in mare iar legea s-a modificat, nu se mai blocheaza masina pentru probleme minore ca la spagari... numai pentru chestii ce pun in pericol circulata, adica in speta frane, directie si probabil noxe/motor.

Edited by andreic, 22 May 2018 - 08:10.


#49
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

View Postrosix, on 22 mai 2018 - 08:04, said:

Ce faci, o bagi in service si bagi 800 de lei in ea?
nu bag "800 de lei in ea" ... ci repar tot ce e de reparat ... e masina cu care plec in vacante lungi (de ex in 2016 am fost pina la Narva - n-am ramas la Cracovia ... da' nu ma mai lasa sa adaug inca o destinatie) ... daca n-o sa-mi mai pot permite intretinerea cum trebuie a masinii ... aia e ... in loc de vacanta merg pe jos pina la primu' parc si ma asez pe banca.

View Postrosix, on 22 mai 2018 - 08:04, said:

Crede-ma ca toti cu ITP-ul cu expirare pana in octombrie 2018, s-au ingramadit pana in 20 mai 2018, sa scape drku de belea
Posibil ... In ceea ce ma priveste, precum ai citit, desi am facut ITP "pana in 20 mai 2018" n-am scapat fara filmare.

Edited by adrian_r5, 22 May 2018 - 08:20.


#50
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

View PostMicroEdge, on 22 mai 2018 - 06:02, said:

E o măsură bună, în câteva luni o sa înceapă sa dispară mașinile neconforme 😁

Un lucru f.bun. Mai ales cei cu DPF off.

#51
Bersherker

Bersherker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 10.10.2014

View Postdexterash, on 22 mai 2018 - 06:37, said:

Exact asa cred si eu ca ar fi ok. Toti cei cu masini de clasa medie-joasa sa fie taxati la sange pentru ca pot pune viata altora in pericol, in timp ce cei care au macar un Seria 7 sau macar un S-Klasse intretinut sa fie pasuiti. Si nu pe ani, ci pe performante...

Nu-ti poate cazanu'? Zbang, impozite la sange!
Poate? Bine, boss, esti de'al nostru...

Pentru voi ar trebui impozitata prostia. O masina cu vechime de 10-12 ani inseamna ca a fost fabricata in 2006-2008. Pot sa-ti dau cel putin 10 exemple de modele de masini lansate in perioada aia care nu sunt deloc cazane si ruleaza foarte, foarte bine. In plus, nu stiu ce te face pe tine sa crezi ca pe cel de la volanul unui Seria 7 sau S-Klasse il ajuta masina, si nu creierul, la condus. Sau poate faci parte din categoria celor care dau flash-uri din spate cu 180 km/h ca trece barosanu' cu septaru'.

Una peste alta, mi se pare o masura buna introducerea inregistrarilor video. Dar acum multe service-uri pot stramba din nas ca nu te pot trece ITP-ul pentru un punct de rugina aflat sub prag, cum zicea un coleg mai devreme...

Edited by Bersherker, 22 May 2018 - 09:04.


#52
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostGeth, on 22 mai 2018 - 03:26, said:

Ca la bac. Posted Image
trebuie spus inca ca la bac inca se fura ca in codru, sistemele sint fentate in tot feluri de moduri, de la simularea de pene de curent pana la alte metode care de care mai ingenioase

#53
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009

View Postrosix, on 22 mai 2018 - 08:04, said:

Aproape nimeni din clasa muncitoare nu e capabil sa intretina o masina noua. Pur si simplu se castiga prea putin.  Cand salariul mediu va fi 1000 de euro, discutam.

A mea are 13 ani (Polo diesel) si la fel .. e intretinuta... Acu, daca ii bagi sonda in esapament la ITP si scoate fum mai mult ca celelalte, ca circul mai mult prin oras cu ea... asta e.. ce sa fac acum?
Nu-mi iau masina noua (desi as avea vreo 5000 de euro si restul credit) pentru ca... uitati-va si voi in jurul vostru - cand mergeti la Constanta pe A2... va place cum arata portiunea aia bombardata?
Salariul mediu e peste 2500 de lei. Cu bani astia iti garantez ca iti permiti si singur sa intreti o masina noua cu revizie la reprezentanta o data la 2 ani(pentru ca ulei long life si asa recomanda producatorul) sau in fiecare an daca tine neaparat sa faca schimbul anual.
Al tau Polo e diesel si nu e facut pentru mers in oras, de aia iti scoate fum. Incearca sa folosesti motorul ala pentru mers extern si o sa vezi ca nu o sa mai scoata fum, asta dupa mult timp, ca acum e infundat putin. Cumpara o masina pe benzina daca mergi in oras si nu vei avea problemele diesel-ului si nici costurile lui.

Edited by Tz3posu, 22 May 2018 - 09:15.


#54
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Ar trebui facut un ITP mai sever, plus taxe de poluare mai mari pentru masinile vechi, insa aceste masuri ar trebui anuntate din timp Bulgariei, pentru a-si putea adapta serviciul de inmatriculari auto cererii mari :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate