Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Din 21 mai 2018, ITP-ul inregistrat video

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#19
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 tico18, on 22 mai 2018 - 06:53, said:

Ma refeream la cei care au masini care nu corespund dpdv tehnic iar astea mare parte (95%) sunt cele mai vechi de 10 ani.
Care nu corespund dpdv tehnic cu ce era automobilul cand a iesit de pe linia de asamblare, nu? Da' ce te faci cand ai masini noi de 2 ani cu 2 stele la NCAP si masini vechi de 5 ani cu 5 stele la NCAP? Care sunt mai "valabile"?

Eu cred ca toate "masinile" (masini-unelte sau automobile?) nu corespund dpdv tehnic daca nu sunt macar la nivelul lui S-Klasse. Sa facem un desen pe tema asta? :)

#20
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 tico18, on 22 mai 2018 - 06:53, said:

Daca asta ai inteles din tot ce am scris acolo, atunci este perfect, societatea se poate baza pe inteligenta ta Posted Image. Ma refeream la cei care au masini care nu corespund dpdv tehnic iar astea mare parte (95%) sunt cele mai vechi de 10 ani. O masina oricat ai avea grija de ea si ai evita gropile, piesele din ea au o durata de functionare pe care producatorul o da undeva la 7-10 ani.
Stii ce rezolvi cu suprataxarea masinilor mai vechi de x ani? Iti spun eu. Omul in loc sa isi ia o masina  intretinuta si in stare buna cu 10 ani vechime isi va lua o cazatura de 6 ani intr-o stare mult mai mproasta decat aia de 10. Motivul e simplu. Atatia bani am. Ori de una buna de 10 ani ori de una de 6 ani rupta si peticita. Taxele ma obliga sa o iau aia peticita.

Edited by PoeOvidiu, 22 May 2018 - 06:58.


#21
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

 myshyk, on 22 mai 2018 - 06:56, said:

Esti un inteligent, pupa-l-ar mama! Suntem singura tara din lume in care circula masini de peste 10 ani. Chiar daca 60-80% din accidente sunt facute de putoi sub 30 de ani cu 150-200 de CP-uri sub cur si sunt datorate vitezei si lipsei de experienta in soferie, tot masinile vechi si gropile care nu te lasa s-o calci la blana sunt de vina...Aaaa si legislatia, fir-ar mama ei a dreaq....
AM scris mai sus, analfabeti care au luat permisul la limita, procentul astora este mai mic decat al accidentelor produse cu masini defecte

#22
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 PoeOvidiu, on 22 mai 2018 - 06:55, said:

Masura cu montatul camerelor e buna din punctul meu de vedere.
Fii pe pace, dureaza 2...3 luni pana se "rezolva" si problema asta. Plus ca nu sta nimeni sa le analizeze. Daca se dorea (real) nitel curatenie pe tema asta, se gaseau solutii...

#23
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007

 tico18, on 22 mai 2018 - 06:58, said:


AM scris mai sus, analfabeti care au luat permisul la limita, procentul astora este mai mic decat al accidentelor produse cu masini defecte
Ai o statistica oficiala, sau scrii impresii?

#24
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

 slai, on 22 mai 2018 - 06:56, said:

S-au inventat piese de schimb. Sunt chiar si magazine care vand asa ceva.
Sa stii ca ala care i-a un harb vechi de peste 10 ani, se duce si da buluc intr-u magazin dinasta sa-si cumpere piese de schimb. Sa fim seriosi, peticesc cat se poate masina aia si Doamne ajuta sa mearga in trafic sa nu omoare oameni. Daca se vede taranu cu volan in mana si pedale la picioare deja crede ca l-a apucat pe Dumnezeu de un picior... in poola lui daca omoara oameni in trafic si abia distinge un semn de circulatie.

 slai, on 22 mai 2018 - 06:59, said:

Ai o statistica oficiala, sau scrii impresii?
Mai uita-te pe la TV din ce mai spun agentii de la politia rutiera, mereu spun neatentie in trafic si defectiuni tehnice. Statistica o au autoritatile din moment ce au luat deciziile astea noi cu monitorizarile la RAR, sper sa bage si supraimpozitarea harburilor

Edited by tico18, 22 May 2018 - 07:03.


#25
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,705
  • Înscris: 09.05.2008

 tico18, on 22 mai 2018 - 06:28, said:

IN sfarsit o masura buna luata de statul roman. M-am saturat sa vad pe strazi toti analfabetii (cu permise luate la limita) care conduc harburi ce abia mai stau pe roti. Sa-i opreasca la RAR pe toti (cu masini vechi si cu probleme tehnice) si sa traga masinile pe dreapta, ca oricum masinile alea erau bune fix la cimitirul de masini. Daca s-ar  baga si supraimpozitarea masinilor vechi de peste 10 ani ar fi super. Sa ai masina, inseamna atomat sa ai si o anumita situatie materiala. Daca esti carpa-n cur mergi dracu pe jos, cu mijloacele de transport sau cu bicicleta.... da' nu pune viata altora in pericol cumparandu-ti un harb care este cosciug pe 4 roti.... scapand vesticii de harburile lor si omorand oameni nevinovati in trafic. De ce sa plateasca omul corect taxe de poluare cu masini ce sunt in norme cand ar putea fi suprataxati posesorii de harburi. Dupa mine, as da o lege aspra cu ani grei de inchisoare, pentru atentat la viata omului si "samsarilor" de masini care fac averi colosale (si neimpozabile) pe seama credulilor care vor si ei neaparat sa aibe un volan in mana...si se duc de cumpara benzina de 10-20 lei
Numai comunisti pe-aici!!!


#26
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 PoeOvidiu, on 22 mai 2018 - 06:43, said:

Cel mai frecvent rugina. Dar daca masina ta veche nu poate sa treaca de ITP fara spaga atunci parerea mea e ca trebuie ori sa o repari ori sa o casezi. E vorba de viata si siguranta ta. Daca trece  pe bune de ITP macar stii ca prezinta un minim de siguranta in trafic. Poate ca nu e perfecta, dar macar nu e un pericol pe drum.

Nu se leaga nici drku de rugina, ca sunt ruginite toate... noxele sunt problema... ca nu ai ce sa le faci... Iar recomandarea cu "ia-ti masina noua" nu tine. Nimeni n-ar trage de o masina 15 ani daca ar avea bani de masina noua. Iar alae care nu trec noxele sunt sigure in trafic ca pe dedesubt s-a mai schimbat una-alta... Doar ca scoate fum...

Nu asa se rezolva problema parcului auto ci cu ajutor de stat pentru achizitionarea de masini noi (dobanda subventionata).

#27
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 tico18, on 22 mai 2018 - 07:00, said:

Sa stii ca ala care i-a un harb vechi de peste 10 ani, se duce si da buluc intr-u magazin dinasta sa-si cumpere piese de schimb. Sa fim seriosi, peticesc cat se poate masina aia si Doamne ajuta sa mearga in trafic sa nu omoare oameni
Pai vezi ca problema nu e varsta?

 tico18, on 22 mai 2018 - 07:00, said:

Mai uitate pe la TV din ce mai spun agentii de la politia rutiera, mereu spun neatentie in trafic si defectiuni tehnice.
Si ce? Un Logan sau Bembeu din 2010 nu poate avea defectiuni tehnice?!

#28
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 tico18, on 22 mai 2018 - 07:00, said:


Mai uita-te pe la TV din ce mai spun agentii de la politia rutiera, mereu spun neatentie in trafic si defectiuni tehnice.
   De fapt 90% spun neadaptarea vitezei la conditiile de drum.

#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003
Astia vor camere cu calitati tv, cu white ballance eventual sa ia si nuanta masinii Posted Image

6 luni de inregistrari... o sa aibe nevoie de hdd de 8 TB :P

Edited by andreic, 22 May 2018 - 07:04.


#30
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 tico18, on 22 mai 2018 - 06:58, said:

AM scris mai sus, analfabeti care au luat permisul la limita, procentul astora este mai mic decat al accidentelor produse cu masini defecte

Nu cred.  Majoritatea accidentelor nu se fac ca a crapat ceva sub masina ci pentru ca e drumul prost, ingust, plin de gropi si denivalari si masinile circula pe drumuri judetene in loc sa circule pe autostrazi.

#31
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

 andreic, on 22 mai 2018 - 07:03, said:

Astia vor camere cu calitati tv, cu white ballance eventual sa ia si nuanta masinii Posted Image

6 luni de inregistrari... o sa aibe nevoie de hdd de 8 TB Posted Image
MAsura este foate buna, daca s-ar respecta la sange, multi vor trage masina pe dreapta dupa ce trec pe la RAR.

#32
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 rosix, on 22 mai 2018 - 07:01, said:


Nu se leaga nici drku de rugina, ca sunt ruginite toate... noxele sunt problema.
Te inseli. Pentru rugina se respinge la ITP. Mai ales in zonele vizibile. Nu se leaga de pete mici de rugina. Dar daca ai un prag sau o aripa coapta de rugina te respinge 100%.

#33
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

 rosix, on 22 mai 2018 - 07:05, said:

Nu cred.  Majoritatea accidentelor nu se fac ca a crapat ceva sub masina ci pentru ca e drumul prost, ingust, plin de gropi si denivalari si masinile circula pe drumuri judetene in loc sa circule pe autostrazi.
Or fi si drumurile proaste, nu zic nu, da'... cum am scris mai sus, din interviurile agentilor de la politia rutiera majoritatea accidentelor se produc din neatentie si/sau probleme tehnice ale masinii.

Edited by tico18, 22 May 2018 - 07:07.


#34
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 PoeOvidiu, on 22 mai 2018 - 07:06, said:

Te inseli. Pentru rugina se respinge la ITP. Mai ales in zonele vizibile. Nu se leaga de pete mici de rugina. Dar daca ai un prag sau o aripa coapta de rugina te respinge 100%.

Nu le respinge ca sunt abateri minore si masinile respective au probleme de noxe, mai grave... pentru care trec sau nu trec.  Dupa 8 ani oricum toate sunt ruginite.
In ultima vreme au devenit si statiile ITP mai intelegatoare ca vin foarte multe masini vechi.. cei de acolo stiu de la inceput ce au..

Ideea e ca masurile ITP trebuie adaptate la vechimea parcului auto - iar in Romania e vechi, nene... nu poti sa vii cu cine stie ce norme, ca nu mai trece niciuna (si vine campania electorala).

Edited by rosix, 22 May 2018 - 07:11.


#35
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,866
  • Înscris: 06.01.2008

 rosix, on 22 mai 2018 - 06:17, said:

La un ITP corect, peste 70% din masinile aflate in circulatie in Romania (adica mai vechi de 8 ani) nu trec proba de noxe (restul se remediaza).
Pe pariu ca a mea din 2004 trece mai corect si mai usor testul de noxe fata de un a-șase vechi de 5 ani la care i-a fost anulat filtrul de particule?

Crezi ca am mai umbla cu masini vechi de peste 6-7 ani daca am avea nivelul de trai din Germania, sau daca transportul in comun din Romania nu ar fi altceva decat o gluma proasta?

 rosix, on 22 mai 2018 - 07:09, said:

Nu le respinge ca sunt abateri minore si masinile respective au probleme de noxe, mai grave... pentru care trec sau nu trec.  Dupa 8 ani oricum toate sunt ruginite.
Unele mai mult, altele mai putin.
Am avut surpriza sa vad Passat-uri din 2010 si Mercedes clasa E din aceeasi perioada coapte de rugina (praguri, colturile usilor, aripi), in timp ce masini mai vechi sunt cu vopseaua originala si au doar puncte de rugina de la pietricele/grindina.

 karax, on 22 mai 2018 - 06:40, said:

Ar trebui sa fie obligatoriu filmarea in primul rand a testelor facute....sa se vada clar pe display la aparate si in acelasi timp sa se vada masina cum e testata...dupa care imaginile trimise la verificat. Dar ce te faci ca pe viitor editarea video va fi extrem de usoara....asa incat ...trebuie altceva , gen computer online pus pe masina care sa comunice real time cu computerele ministerului, insa trebuie gasita o metoda de a te asigura ca senzorii sunt pusi exact unde trebuie sa se masoare , ca sa nu se falsifice verificarea...
Nu ar fi mai simplu sa nu mai fure atat de mult, sa mai ia si masuri in folosul cetatenilor si sa repare dracului drumurile, astfel incat sa creasca nivelul de trai si sa ne permitem mai usor junghiuri noi gen Polo sau Fiesta?
Masinile noi sunt mai putin susceptibile la probleme daca ai drumuri ok (adica fara gropi adanci de 30cm) si daca nu ti-e teama ca mergi la reprezentanta si lasi acolo jumate de salariu pentru un banal schimb de ulei.

Edited by Hider141, 22 May 2018 - 07:22.


#36
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 rosix, on 22 mai 2018 - 07:09, said:

Nu le respinge ca sunt abateri minore si masinile respective au probleme de noxe, mai grave... pentru care trec sau nu trec.  Dupa 8 ani oricum toate sunt ruginite.
In ultima vreme au devenit si statiile ITP mai intelegatoare ca vin foarte multe masini vechi.. cei de acolo stiu de la inceput ce au..
Ideea e ca masurile ITP trebuie adaptate la vechimea parcului auto - iar in Romania e vechi, nene... nu poti sa vii cu cine stie ce norme, ca nu mai trece niciuna (si vine campania electorala).
M-a respins la inceputul lunii cu Peugeotul. Noxe ok, directie, frane ok.  Rugina la pragul stanga. Inlocuit prag si mers inapoi. Am trecut fara probleme.

Probabil daca dadeam 50 de lei treceam cu pragul asa ca nu se vedea decat de dedesupt.Nu il vazusem nici eu ca il schimbam mai de mult.

Edited by PoeOvidiu, 22 May 2018 - 07:14.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate