Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 

Acumulatori Panasonic Eneloop Pro 2500 mah Fake sau Original

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
ciprianionut

ciprianionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 04.04.2007
Salutare,pe youtube exista 3 filmulete in care un tip prezinta diferentele dintre acumulatorii panasonic eneloop pro fake si originali.
Problema mea este ca acumulatorii cumparati acum cateva zile au semnul TM (trademark) sub litera O,in rest scrisul este tiparit corect,si toate insemnele.
Stie cineva?Panasonic a schimbat locul acestui semn TM ?
Mai am 6 seturi de 2450 mah dar semnul TM este in dreptul literei O la mijloc,adica originali.
Am filmat cat am putut de bine si eu iar filmuletul l-am urcat pe youtube, [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yhWo0oABeqc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ].
Vizionati si dati-va cu parerea,acumualtorii i-am cumparat din Romania,2 seturi de 2500 Mah.

Edited by ciprianionut, 20 May 2018 - 19:27.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Spune magazinul de unde i-ai cumparat. Apropo, ai factura?

#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,611
  • Înscris: 05.12.2005
TM-ul (Trade Mark) nu are ce căuta dedesubt, de obicei se pune în dreapta denumirii, cum e la cel de deasupra, la fel ca şi semnul ©.
Asta nu înseamnă că nu pot fi ambii fake, însă cel de jos e sigur, chinezul nu a dorit să intre în litigiu cu Matsushita.

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,678
  • Înscris: 29.03.2006
Nu cred ca-i iarta cineva

 mihaicozac, on 20 mai 2018 - 19:35, said:

TM-ul (Trade Mark) nu are ce căuta dedesubt, de obicei se pune în dreapta denumirii, cum e la cel de deasupra, la fel ca şi semnul ©.
Asta nu înseamnă că nu pot fi ambii fake, însă cel de jos e sigur, chinezul nu a dorit să intre în litigiu cu Matsushita.

Nu cred ca sunt iertati asa usor ( nu intra in litigiu) daca pun TM jos.

Mai degraba ii ajuta chiar pe chinezi sa-si recunoasca marfa mai usor...

Si denumirea mai inflorita cu high capacity in fata da de banuit.
2,45-2,5 Ah este mai mult decat 1,9-2 Ah cum au uzual eneloop AA, insa pt acumulatori Ni-MH normali si 2,8 Ah este comun de foarte multi ani, exista si de 3,2 Ah de cel putin 10 ani.
eneloop PRO are capacitate cu 25% mai mare, dar are nr. de cicluri de reincaracre redus de la 1500 la 500, si se si descarca singuri ceva mai repede fata de eneloop normal gen. 3. Desigur, totusi se decarca singuri mult mai lent fata de Ni-MH normali.

Edited by loock, 20 May 2018 - 20:27.


#5
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
sunt curios, există un singur lucru original la noi? pînă azi nu am găsit... pînă şi apa e contrafăcută!

#6
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

 ciprianionut, on 20 mai 2018 - 19:26, said:

Salutare,pe youtube exista 3 filmulete in care un tip prezinta diferentele dintre acumulatorii panasonic eneloop pro fake si originali.
Problema mea este ca acumulatorii cumparati acum cateva zile au semnul TM (trademark) sub litera O,in rest scrisul este tiparit corect,si toate insemnele.
Stie cineva?Panasonic a schimbat locul acestui semn TM ?
Mai am 6 seturi de 2450 mah dar semnul TM este in dreptul literei O la mijloc,adica originali.

Nu te mai lua dupa toate porcariile de pe net.
Folosesc si eu o pereche de Eneloop Pro luati acum 2 ani si dupa cum se vede in poza TM este sub O.
Te asigur ca sunt foarte originali,i-am luat de la o firma renumita (Globstar) care se ocupă numai cu baterii si acumulatori....si în afara de asta ai încarc in fiecare săptămână,rezistă in continuare,nu dau semne de "oboseală".

Attached Files


Edited by missionnad, 20 May 2018 - 21:16.


#7
ciprianionut

ciprianionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 04.04.2007
Am sa scriu e-mail la Panasonic Global,Japan,de fapt chiar acum ma apuc sa scriu,trebuie sa stiu daca sunt sau nu originali.
Acumulatorii sunt luati de la F64.

#8
ciprianionut

ciprianionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 04.04.2007
Mda..m-am uitat pe pagina oficiala Panasonic Eneloop,se pare ca au schimbat designul si au pus TM dedesubt,trebuia sa fac cercetare putin mai mult.
Practic sunt originali acumulatorii.

#9
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

 ciprianionut, on 21 mai 2018 - 00:48, said:

Mda..m-am uitat pe pagina oficiala Panasonic Eneloop,se pare ca au schimbat designul si au pus TM dedesubt,trebuia sa fac cercetare putin mai mult.
Practic sunt originali acumulatorii.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qbGQzQo2pPU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Culmea că le-am pastrat ambalajul (jumatatea de ambalaj).
Din ce spune nenea in filmulet începând cu min  1:03 clar sunt originali....se poate ca Panasonic să fi adus mici schimbari pe eticheta acumulatorilor,asadar nu te alarma.

Attached Files



#10
Amenofis

Amenofis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 23.03.2007

 missionnad, on 21 mai 2018 - 06:02, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qbGQzQo2pPU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Culmea că le-am pastrat ambalajul (jumatatea de ambalaj).
Din ce spune nenea in filmulet începând cu min  1:03 clar sunt originali....se poate ca Panasonic să fi adus mici schimbari pe eticheta acumulatorilor,asadar nu te alarma.
Intervin si eu. Luat de pe amazon.com un set TM este sub litera O acumulatorii sunt folositi de vreo doi ani de zile si nu am nici o problema cu ei. Nu stiu daca sunt originali sau nu dar efectiv nu am avut nicio problema, niciodata.
Toate cele bune!

#11
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
De pe un forum ceva mai istet mi se sopteste ca cei de la IKEA sunt fix aceiasi acumulatori cu ENELOOP. Dar pretul, ah, pretul.... https://www.ikea.com...ducts/70303876/

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate