Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Vreau să cumpăr apartament în New Town 2 camere, etaj 3, faza 2, 115k. Ce părere aveți ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
185 replies to this topic

#55
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View PostMihaelaTofan, on 19 mai 2018 - 11:38, said:

Am citit sute de postări de-ale tale pe Cafenea și nu numai și le-am apreciat ! Cu 115k ce ți-ai lua ? Mulțumesc anticipat pt. răspuns !

Nu am experienta altor colegi de forum. Pentru mine conteaza foarte mult locatia: aproape de metrou, parc, scoli si ceva magazine in jur.
Mai conteaza ca omul sa nu se intinda la limita superioara a suportabilitatii dpdv financiar. Criteriul spatiului mai mare e relativ. As alege locatia inaintea spatiului disponibil. 80-90% dintre oameni petrec acasa in mare parte doar orele de somn.

#56
MihaelaTofan

MihaelaTofan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 18.05.2018

View Postmihaigerard, on 19 mai 2018 - 12:14, said:


Nu am experienta altor colegi de forum. Pentru mine conteaza foarte mult locatia: aproape de metrou, parc, scoli si ceva magazine in jur.
Mai conteaza ca omul sa nu se intinda la limita superioara a suportabilitatii dpdv financiar. Criteriul spatiului mai mare e relativ. As alege locatia inaintea spatiului disponibil. 80-90% dintre oameni petrec acasa in mare parte doar orele de somn.
Am încercat la banii ăștia la Amzei și Calea Victoriei bloc după 1980 ! Nu am reușit !

#57
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostMihaelaTofan, on 19 mai 2018 - 10:11, said:

Dacă la living de 22,8mp și dormitor de 16,9 mp dai cu capul din perete - n perete ca la pinball -))))), la cele vechi de 17-18 mp living și 9 mp dormitor ce faci ? Stai ca-n conservă ?-)))
Alea nu-s 115k euro. Daca tu dai 115k euro pe o hrube unde n-ai nici macar o camera pentru copil sau geam la bucatarie, foarte bine. Io zic ca e mai imortant sa ai camera pentru copil, decit sa fie copilul in "siguranta", in tzarc inchis. Oricum iti garantez ca nu e in siguranta, decit daca stai cu ochii pe el :w00t:

Io nu pot sa cred ca nu gasesti un apartament cu 3 camere intr-o zona buna in tot ditamai orasul ala...

#58
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Unii oameni sunt atat de p.. naivi ca-i pacat sa nu le iei banii :) de 20 de ani o pshihoza zguduie Romania; inceputa cu "casa pe pamant" si continuata cu rezidentialele cu bariera unde nu intra nimeni in afara de hoti (vezi cazul Hagi si casa ambasadorului ala)

#59
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 15.03.2005
Bad post

Edited by nepot, 19 May 2018 - 14:52.


#60
MihaelaTofan

MihaelaTofan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 18.05.2018

View PostPATRUNJELUL, on 19 mai 2018 - 15:35, said:

MihaelaTofan - uite-te si la asta ca idee (131.000 euro)  https://www.olx.ro/o...html#92ac5b53a3

Nu am nici o treaba cu vanzatorul, dar iese la pret de camp (periferie) pe mp. E mare, spatios, bloc nou, la Obor.

Uite-te repede ca poate modifica pretul daca vede ca are multe vizualizari ale anuntului in timp scurt.
Mulțumesc.

View PostOctavian_SK, on 19 mai 2018 - 14:02, said:

Unii oameni sunt atat de p.. naivi ca-i pacat sa nu le iei banii Posted Image de 20 de ani o pshihoza zguduie Romania; inceputa cu "casa pe pamant" si continuata cu rezidentialele cu bariera unde nu intra nimeni in afara de hoti (vezi cazul Hagi si casa ambasadorului ala)
De acord. Alte variante - chirie, gară,cort,etc.

View PostMosotti, on 19 mai 2018 - 13:35, said:

Alea nu-s 115k euro. Daca tu dai 115k euro pe o hrube unde n-ai nici macar o camera pentru copil sau geam la bucatarie, foarte bine. Io zic ca e mai imortant sa ai camera pentru copil, decit sa fie copilul in "siguranta", in tzarc inchis. Oricum iti garantez ca nu e in siguranta, decit daca stai cu ochii pe el Posted Image

Io nu pot sa cred ca nu gasesti un apartament cu 3 camere intr-o zona buna in tot ditamai orasul ala...
Găsești sigur ! Asta încerc și eu !-)))

View PostPATRUNJELUL, on 19 mai 2018 - 12:45, said:

Cu 120.000 euro nu deschizi usile din centru (ultracentral) la ce cauti. Ia la New Town ca este bine si sunt preturi normale. Nu mai cauta altceva ca nu gasesti decat 3 camere, 70-80 mp pe Calea Calarasilor (pana in Hala Traian, Hiperion) in blocurile dupa 1990. Eu consider ca este singura alternativa la New Town ca zona si calitate sociala.
Am fost f. aproape de ambele. La unul s-a răzgândit proprietarul, la unul m-am plictisit eu ! 2 cam după 1980 sunt la 51-52 mp. 120k reprezintă 2400e/mp, ceea ce e bine. Problema este că sunt f. puține, 1-2 pe an și trebuie să fi pe fază. Unele se vând direct, fără să apară pe internet...

#61
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostPATRUNJELUL, on 19 mai 2018 - 16:33, said:

Cunosc situatia ca stau pe Magheru de copil. Ce apare bun se vinde prin cunostinte, prieteni, vecini si nu apar pe internet. Eu am lista cu prieteni care vor sa cumpere daca apare ceva bun pe unde am prieteni care vor sa vanda.

Apartamentele bune, de regula, nu se vand, se mostenesc.  Sau, pui un pret de te doare bila si primul fraier care apare, bati palma.

Edited by rosix, 19 May 2018 - 16:47.


#62
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 22.05.2011
E ceva incredibil cum s-a ajuns cu nivelul de manipulare, cum se pune problema.
Oare chiar  cresc banii in copaci ?  A ajuns suta de mii de Euro o nimnica toata  se pare ...   Doar se da cu batul la banca si gata !

#63
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostMihaelaTofan, on 19 mai 2018 - 16:30, said:

120k reprezintă 2400e/mp, ceea ce e bine. Problema este că sunt f. puține, 1-2 pe an și trebuie să fi pe fază. Unele se vând direct, fără să apară pe internet...

Daca tu ai banii astia si esti dispusa sa-i pui la bataie... da-i batai, ce mai stai... la Baba Novac.  Pana la urma, o afacere e buna sau proasta in raport de cat iti permiti sa dai.. Ca scuze gasesti dupa aia...

#64
MihaelaTofan

MihaelaTofan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 18.05.2018

View PostPATRUNJELUL, on 19 mai 2018 - 16:33, said:

Cunosc situatia ca stau pe Magheru de copil. Ce apare bun se vinde prin cunostinte, prieteni, vecini si nu apar pe internet. Eu am lista cu prieteni care vor sa cumpere daca apare ceva bun pe unde am prieteni care vor sa vanda.
Eu nu stau pe Magheru, ba chiar în București am venit de puțin timp. Din câte pricep, aici dacă ai casă 50% din problemă este rezolvată,. Locuri de muncă, sănătate, educație, cultură se găsesc.

View Postrosix, on 19 mai 2018 - 16:46, said:

Apartamentele bune, de regula, nu se vand, se mostenesc.  Sau, pui un pret de te doare bila si primul fraier care apare, bati palma.
Cu siguranță nu voi moșteni un apartament, iar bun este relativ și subiectiv.  Sunt cazuri multe cum spui - apartament f. bun - preț exorbitant !

View Postjakota, on 19 mai 2018 - 16:47, said:

E ceva incredibil cum s-a ajuns cu nivelul de manipulare, cum se pune problema.
Oare chiar  cresc banii in copaci ?  A ajuns suta de mii de Euro o nimnica toata  se pare ...   Doar se da cu batul la banca si gata !
Inflație și pe euro, creșteri de salariu, pensii speciale, etc. Ce spui de cei care-și iau o mașină , un concediu, sau d-na Videanu - o rochie de 100k ?

View Postrosix, on 19 mai 2018 - 16:49, said:


Daca tu ai banii astia si esti dispusa sa-i pui la bataie... da-i batai, ce mai stai... la Baba Novac.  Pana la urma, o afacere e buna sau proasta in raport de cat iti permiti sa dai.. Ca scuze gasesti dupa aia...
Mulțumesc pentru încurajare, chiar aveam nevoie ! E rău și când ești nehotărâtă !

#65
Un_om_normal

Un_om_normal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 15.08.2013
Ceva-mi zice ca astia care vand apartamentele, din cauza de lipsa de cumparatori, isi fac conturi sa puna intrebari de genu si isi raspund ei singuri de pe alte conturi, ca sa genereze interes si apoi sa convinga lumea.

Regula de aur: Cand auzi ca ti se zice  cumpara acum, acum, ca maine se vor scumpi   sau  cumpara acum, ca maine n-o sa mai fie   => e clar bula imobiliara, preturile sunt umflate artificial si trebuie sa astepti sa pice preturile ;)
Sau vrea sa zica cineva ca-i pica rau sa astepte un an si sa aibe bonus o masina noua de 20-30 mii euro? Sau ala-i echivalentul a jumatate dintr-un apt de 2-3 camere in zone mai accesibile.

#66
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,550
  • Înscris: 09.09.2017

View PostUn_om_normal, on 19 mai 2018 - 21:37, said:

Ceva-mi zice ca astia care vand apartamentele, din cauza de lipsa de cumparatori, isi fac conturi sa puna intrebari de genu si isi raspund ei singuri de pe alte conturi, ca sa genereze interes si apoi sa convinga lumea.



PATRUNJELUL e agent imobiliar cu diverse clone pe forum, printre care a userului CALD.

#67
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
pai eu am dat sfat, zona e un carnat aglomerat si supraevaluat scos la pret de lux de catre agentiile imobiliare... desi pare ca s-au mai evaporat cateva in ultimul timp

Edited by aeon, 19 May 2018 - 22:42.


#68
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Pe bune? E vreo zonă în București unde nu e aglomerat?:)))

#69
gmanu

gmanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.09.2004
E posibil ca din pinct de vedere strict al apartamentului(suprafață utila, compartimentare, finisaje) acel aprtament de la obor sa fi fost mai avantajos decat cel de la new town.
Insa, din punct de vedere al complexului(inchis versus bloc plomba) si al zonei, as fi ales oricand New Town.

Pentru context: locuiesc la obor, daca ies pe geam vad acel bloc.
Zona Obor, desi foarte aproape de centru si dezervita bine de transport, este trasa in jos de lipsa parcurilor si de tipul oamenilor care o frecventeaza. Si mai ales daca ai copii mici, astea conteaza destul de mult.
Printre primele chestii pe care copilul meu le-a zis a fost "trei la leu, trei la leu" Nu glumesc. Treceti pe la Obor so veti intelege. Magazinul Obor + Piata Obor, sunt un adevarat focar de infectie si infractionalitate. Incercati sa stati 15 minute in parcul de la primarie( care e f f aproape de acel bloc) Veti vedea ca sub ochii primarului practic avem boschetari si alcoolici care dorm pe banci, diversi dubiosi care isi coordoneaza mica infractionalitate de pe langa piață, etc. Si nu de azi de ieri, dintotdeauna. Iar primarul, cand nu se ocupa cu a fi corupt ca orice primar, organizeaza serbari cu muzica nationalista in acest parc, avand prezenta asigurata de la votantii psd din zona.

#70
gmanu

gmanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.09.2004
Stii cat de putin imi pasa cati evrei locuiesc pe mosilor sau la new town? Extrem de putin :)

Mosilor e foarte central, asta e avantajul lui. De-aia iei tu chirii mari de la evrei :)

Eu locuiesc aici - la predoleanul daca iti spune ceva- si m-as muta oricand la new town pentru linistea din zona baba novac parc si locuri de joaca.

Apropo de dristor. Si aici sunt tonuri de gri. Apreciez ca zona baba novac, partea dinspre parc, sau strada dristor pe portiunea baba novac-decebal. Numai ca oamenii spun dristor unei zone mult mai largi. Am locuit cu parintii pe strada Rm Vilcea si cu cat te duci mai mult spre Vitan zona devine mai gri si oamenii mai recent coborâti din copac.



#71
gmanu

gmanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.09.2004
Mi se pare ca nu citesti exact ce se scrie. Nu am comparat suprafata aprtamentelor sau aprtamentele in sine, ci zonele. Piata Obor cu Baba Novac

#72
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,550
  • Înscris: 09.09.2017
Ascultati ce zice agentul PATRUNJELUL, ca el e mare mosier de apartamente de "LUCS" si cunoaste Bucurestiul ca pe un cal breaz.

Edited by leusteanul, 20 May 2018 - 19:29.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate