Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Vreau să cumpăr apartament în New Town 2 camere, etaj 3, faza 2, 115k. Ce părere aveți ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
185 replies to this topic

#37
MihaelaTofan

MihaelaTofan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 18.05.2018

 nepot, on 18 mai 2018 - 20:07, said:

Citesc si ma amuz, evident ca suntem toti profesioniști aici.
Hai sa iti spun cum vad eu lucrurile, stau în complexul ala, scriu acum de pe balconul ala mare care nu e inclus în suprafața utila. Posted Image
Ce isi dau oamenii cu părerea aici...fiecare cu pasarica lui, iti spun insa ca geamurile sunt f mari, aproape pana jos si e f multa lumina, ca mie bucătăria open space mi se pare mișto si utila, practic am muuuulti mp din living plus bucătărie. Si prăjesc peste si orice în bucătărie, nu e o pb sa aerisesc.
Partea pe care nu o vad multi este ca e un complex închis, nu intra oricine, îmi las bicicleta în curte peste noapte, se joaca copilul si nu stau cy stres ca pleacă prea departe, e ușor de ajuns la metrou, la unirea, parc aproape etc.
Si partea rea...calitatea finisajelor nu e este dintre cele mai bune, din casa aud vocile celor care trec pe hol, întreținerea este un jur de 400 lei etc.

Per total pt mine (ca sa nu îmi explice altii cat greșesc, repet, pentru mine) da cu plus.

De preț nu am ce comenta prea mult pt ca nu ma pricep, iti pot spune ca eu am dat 124k pe un ap de 3 cam și 70k pe o garsoniera acum niște ani. Nu știu si nu m-a interesat cum au evoluat preturile. Iti mai pot spune ca o garsoniera se închiriază cu peste 400e si doua camere cu 550.
Mulțumesc ! Mi-au fost de mare ajutor sfaturile tale în cunoștință de cauză. Ce mă sfătuiești să fac ? Să fim vecini ?

 exceswater, on 18 mai 2018 - 14:22, said:

Decât să dai 100 de mii pe 68 de metri, mai bine iei o casă și orice mașină ieftină cu gaz pe ea.
Ieși mai bine sincer.
E greu cu naveta prin București !

#38
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

 britneysbitch, on 18 mai 2018 - 13:18, said:

...

Merită având în vedere locația, că altfel, la 115,000€, 68 de metri pătrați (bănuiesc că utili) nu-s cei mai mulți, dar sunt excelenți având în vedere locația.

ce carnat de locatie e baba novac? da niste detalii ca stau de vreo 15 ani prin zona (muncii, vatra luminoasa, dristor, ramnicu valcea, titan..am schimbat cateva) si nu e nimic in plus fata de fundul berceniului sau capul rahovei
aglomeratie maxima, masini pe toate trotuarele, mai ca sunt puse si in scara blocului, bocuri vechi din anii 60-70, un parc ultra aglomerat in weekend, nu ai loc nici sa mergi pe alei
ma rog, asa se prostesc unii si se imbogatesc altii..

#39
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005
Aeon - este fix lângă rondul de la baba Novac, iesi la muncii în 2 min, la alba Iulia în 3 min, la unirea în 10-15 min.

MihaelaTofan - intamplator îl știu din vedere și pe domnul care vinde apartamentul, asa ca ma feresc sa folosesc cuvinte mari. Nu știu dacă la banii ăștia găsești mai bun, insa te pot sfatui (poți dacă vrei sa îmi scrii în privat și sa vii aici sa îți arat blocul) sa vii sa vezi zona, sa vezi blocurile, apartamentele și nu în ultimul rand sa vezi oamenii de aici, pt ca și asta e un aspect. Mie mi se pare ca ponderea de "melteni" e f mica aici și în marea majoritate oamenii sunt ok și civilizați.
Altceva ce sa iti spun, stii ca frumusețea este în ochii privitorului, ce mie mi se pare ok tie ti se poate parea naspa si invers. De asta iti spun ca ar tb sa vezi tu cum e.

#40
MihaelaTofan

MihaelaTofan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 18.05.2018

 nepot, on 18 mai 2018 - 20:34, said:

Aeon - este fix lângă rondul de la baba Novac, iesi la muncii în 2 min, la alba Iulia în 3 min, la unirea în 10-15 min.

MihaelaTofan - intamplator îl știu din vedere și pe domnul care vinde apartamentul, asa ca ma feresc sa folosesc cuvinte mari. Nu știu dacă la banii ăștia găsești mai bun, insa te pot sfatui (poți dacă vrei sa îmi scrii în privat și sa vii aici sa îți arat blocul) sa vii sa vezi zona, sa vezi blocurile, apartamentele și nu în ultimul rand sa vezi oamenii de aici, pt ca și asta e un aspect. Mie mi se pare ca ponderea de "melteni" e f mica aici și în marea majoritate oamenii sunt ok și civilizați.
Altceva ce sa iti spun, stii ca frumusețea este în ochii privitorului, ce mie mi se pare ok tie ti se poate parea naspa si invers. De asta iti spun ca ar tb sa vezi tu cum e.
Mulțumesc, am stat de vreo 3-4 ori în părculețele complexului, la diferite ore ale zilei și am observat calitatea oamenilor, siguranța copiilor care se plimbau cu bicicleta, rolele, degajarea celor de pe balcoane care serveau un vin sau cafeluța Am vizionat cele 6 apartamente care sunt de vânzare, mi-au plăcut unele dispuneri, altele - nu, muzica din lift, împrejurimile cu vile unde nu stau comunitari. Zona mie mi se pare ok, cu Park Lake, parcul Titan, cu verdeață, oarecare curățenie ( acum stăm la Moșilor - mult mai rău aici !). Îți mulțumesc încă o dată, chiar mi-ai oferit informații f. importante și fff. utile !

#41
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Calitatea oamenilor în București e la fel de constanta ca ploaia.
Este și comic sa vezi ca unii își dau seama de calitatea omului de la distanță.:)))

Edited by mihaigerard, 18 May 2018 - 21:02.


#42
MihaelaTofan

MihaelaTofan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 18.05.2018

 mihaigerard, on 18 mai 2018 - 20:59, said:

Calitatea oamenilor în București e la fel de constanta ca ploaia.
Este și comic sa vezi ca unii își dau seama de calitatea omului de la distanță.Posted Image))
Depinde de distanță ! Mergi în parcul Floreasca și-n tranvaiul 21 seara în Colentina. E la fel ?

#43
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 vacantamijlocie, on 18 mai 2018 - 16:09, said:

Dar si preturile celelalte ( costul vietii ) erau mult mai mici. Multe preturi sunt acum comparabile cu tarile avansate ( cu salarii medii de mii de Euro, cu salariul minim peste 1.000 Euro, cu ajutoare si alte subventii consistente ). Salariul mediu net lunar in Romania este circa 2.600 lei, salariul minim circa 1.300 lei, pensia medie circa 1.000 lei, alocatia pentru copil 85 lei, ajutorul de somaj  circa 100-200 Euro, pe durata mica, cu cateva conditii puse etc.   In Romania, circa 280.000 de salariati din cei 5 milioane au peste 1.000 Euro salariul  net lunar. Circa 2 milioane au salariul minim. La salarii mici sau la negru, pensia va fi mica sau deloc.
Conteaza cu cat ramane omul dupa ce plateste cheltuielile curente/ uzuale. Si multi nu prea mai raman cu nimic/sau raman cu cateva sute de lei.
In 2008 era 1200 salariul mediu, fata de 2600 acuma, comparatia e STUPIDA. Mai mult, nu stiu cine ti-a zis ca numai salariatii cumpara apartamente, se cumpara multe apartamente ca investitie, fiindca chiriile sint absolut debile. Exista oameni cu bani care nu intra in statisticile alea stupide despre salarii, stai tu linistit. Imi aduc aminte odata nus ce politician a depus declaratia de avere si avea vreo 1500 de apartamente. Probabil mai are vreo 4000 pe numele altora :roflmao:

Problema cu apartamentul asta nu e neaparat ca e scump, fiindca e scump ca dracu, dar e si absolut cretin. E o hruba de 115k, in care dai cu capu din perete-n perete, ca la pinball :w00t:

Pina la urma depinde ce preferi, sa stai intr-o hruba din-asta, intr-un "complex inchis" sau sa stai la dracu in praznic in ceva de doua ori mai mare. Io prefer varianta doi.

Si oricum nu inteleg argumentul ala cu "siguranta copiilor", cind nici macar n-ai o camera pentru copil :w00t:

#44
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Mergi în centrul vechi. Cum ți se pare calitatea oamenilor? Sunt toți din aceeași categorie?
La ce rost sa folosim un astfel de argument azi, când oricine își permite, poate intra oriunde.:)))

Sunt convins ca există țărănoi în cele mai luxoase și izolate ansambluri rezidențiale, precum oameni educați în Militari.

Edited by mihaigerard, 18 May 2018 - 21:55.


#45
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005
Nu am vrut sa creez o dezbatere, dar da, pt mine contează cum vad oamenii de lângă mine și în marea majoritate sunt oameni cu bani și cu bun simt. Contează asta? Da, pt mine da, îmi da un sentiment. Pt altii poate sa nu conteze, nu tb sa fim toti la fel, chiar ar fi trist dacă am gândi la fel.
Mihaigerard, vezi tu, noi ne salutam pe aici și mai schimbam niște cuvinte, mai vedem ce muzica nu asculta altii, mai vedem cum unii strâng kktul dupa caine, d-astea. Mai vorbim de mașini străine, de unde lucrează unul și altul, ca părinții care vorbesc cat se joaca cei mici. La maica-mea în bloc erau altfel de oameni, nu e amuzant? ;)
Și calitatea la care ma refeream nu e data de bani, dacă ai multi oricum e mai fita sa te duci în nord, eu spun ca am impresia ca majoritatea de aici sunt oameni care câștigă peste medie și nu-s melteni sau alte natii. Ca vine ploaia și se schimba toți cum spui tu...asa o fi.
Și sunt perfect de acord cu ce spui, taranoi în blocuri scumpe și oameni ok în cartiere, insa per total contează zi zona aia un pic. Du-te în herăstrău, dar intra prin Nordului și apoi mergi în alt parc, asa mai din cartier, cred ca o sa vezi o diferență între oameni. În general, nu toți. Asta încerc sa spun, ca un general aici oamenii sunt mai ok decât la maica-mea în bloc.

Mossoti - eu nu am făcut niciun moment apologia blocului, am spus ca pt mine e ce trebuie, pt 99% poate nu este.
Aia cu siguranța copilului eu o vad altfel, ca poate iesi în curte și sa nu dea masina peste el, ca nu îl lasa paznicii sa iasă de capul lui dincolo de bariere, ca nu intri in complex și nu poti sa stai sa ti-o freci în timp ce te uiti la fi-miu, d-astea care mie îmi dau liniște. :) Nu ca e un siguranță în apartamentul pe care vrea sa îl cumpere inițiatoarea.

Edited by nepot, 18 May 2018 - 22:14.


#46
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 nepot, on 18 mai 2018 - 20:07, said:

Si partea rea...calitatea finisajelor nu e este dintre cele mai bune, din casa aud vocile celor care trec pe hol, întreținerea este un jur de 400 lei etc.

Per total pt mine (ca sa nu îmi explice altii cat greșesc, repet, pentru mine) da cu plus.

De preț nu am ce comenta prea mult pt ca nu ma pricep, iti pot spune ca eu am dat 124k pe un ap de 3 cam și 70k pe o garsoniera acum niște ani. Nu știu si nu m-a interesat cum au evoluat preturile. Iti mai pot spune ca o garsoniera se închiriază cu peste 400e si doua camere cu 550.

E mult, nene.. v-ati tzepuit.  Pai asa... dai 65.000 euro pe un apartament vechi de pe timpu lu Ceasca, ca taranii sunt tot aia, zgomotul e la fel, iar voci pe hol auzi garantat ca sunt blocuri din prefabricate. Si e numai 150 lei/luna intretinerea. Si avem si locuri de parcare.

124.000 euro... Come on...  Are you sure?
Nu face nici daca are piscina in sufragerie si pardoseala poleita cu aur.

Oamenii care sunt in stare sa scoata peste 100.000 de euro pe astfel de apartamente cauta boieria cu orice pret, in cartiere muncitoresti, ceea ce e culmea tembelismului.
Vrei boierie?  Te muti in Clinceni la o casa cu curte, facuta cum trebuie, de banii astia.

Pe mine nu ma mira ca aia din "New Town" promoveaza boieria... pe mine ma mira ca lumea pune botul si isi inchipuie ca intrand intr-un asemenea apartament isi schimba viata de parca poti sa te izolezi de vecini, de trafic, de zgomot, de aglomeratie, de toate alea.

Un astfel de "complex rezidential" ca sa nu-i spun "bloc cu imbunatatiri" ca sa faca banii aia.. trebuie sa fie construit intr-un loc total izolat de traficul de bulevard, ori New Town, exact conditia asta nu o indeplineste.

Dupa mine, ordinea criteriilor de alegere ar fi urmatoarea:

1. Nivelul redus de zgomot
2. Tzarani cat mai putini
3.  Usurinta accesului la oras (in cat timp ajungi in Unirii)
4.  Siguranta zonei
5.  Cum e construit apartamentul
6.  Cat costa intretinerea si locuirea in complex

Edited by rosix, 19 May 2018 - 06:48.


#47
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
7. RISCUL SEISMIC. Ca degeaba dai bani pe un cotet comunist, daca are vechime de 40-50 de ani si e ciuruit.

#48
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 leusteanul, on 19 mai 2018 - 07:36, said:

7. RISCUL SEISMIC. Ca degeaba dai bani pe un cotet comunist, daca are vechime de 40-50 de ani si e ciuruit.

Da.. ai si tu dreptate desi, oricum murim cu totii la un cutremur major.

#49
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005
Rosix - cum spuneam, e parerea mea, pe banii mei. Îmi plac ăștia ca tine care judeca pe banii altora. Dar fie ca tine, super teapa ce am luat, aviz amatorilor, sa nu pățiți ca mine. :)

#50
MihaelaTofan

MihaelaTofan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 18.05.2018

 mihaigerard, on 18 mai 2018 - 21:50, said:

Mergi în centrul vechi. Cum ți se pare calitatea oamenilor? Sunt toți din aceeași categorie?
La ce rost sa folosim un astfel de argument azi, când oricine își permite, poate intra oriunde.Posted Image))

Sunt convins ca există țărănoi în cele mai luxoase și izolate ansambluri rezidențiale, precum oameni educați în Militari.
Total de acord ! Dar în Aviatorilor predomină unii, în Ferentari ceilalți !

 Mosotti, on 18 mai 2018 - 21:48, said:

In 2008 era 1200 salariul mediu, fata de 2600 acuma, comparatia e STUPIDA. Mai mult, nu stiu cine ti-a zis ca numai salariatii cumpara apartamente, se cumpara multe apartamente ca investitie, fiindca chiriile sint absolut debile. Exista oameni cu bani care nu intra in statisticile alea stupide despre salarii, stai tu linistit. Imi aduc aminte odata nus ce politician a depus declaratia de avere si avea vreo 1500 de apartamente. Probabil mai are vreo 4000 pe numele altora Posted Image

Problema cu apartamentul asta nu e neaparat ca e scump, fiindca e scump ca dracu, dar e si absolut cretin. E o hruba de 115k, in care dai cu capu din perete-n perete, ca la pinball Posted Image

Pina la urma depinde ce preferi, sa stai intr-o hruba din-asta, intr-un "complex inchis" sau sa stai la dracu in praznic in ceva de doua ori mai mare. Io prefer varianta doi.

Si oricum nu inteleg argumentul ala cu "siguranta copiilor", cind nici macar n-ai o camera pentru copil Posted Image
Dacă la living de 22,8mp și dormitor de 16,9 mp dai cu capul din perete - n perete ca la pinball -))))), la cele vechi de 17-18 mp living și 9 mp dormitor ce faci ? Stai ca-n conservă ?-)))

 rosix, on 19 mai 2018 - 06:38, said:

E mult, nene.. v-ati tzepuit.  Pai asa... dai 65.000 euro pe un apartament vechi de pe timpu lu Ceasca, ca taranii sunt tot aia, zgomotul e la fel, iar voci pe hol auzi garantat ca sunt blocuri din prefabricate. Si e numai 150 lei/luna intretinerea. Si avem si locuri de parcare.

124.000 euro... Come on...  Are you sure?
Nu face nici daca are piscina in sufragerie si pardoseala poleita cu aur.

Oamenii care sunt in stare sa scoata peste 100.000 de euro pe astfel de apartamente cauta boieria cu orice pret, in cartiere muncitoresti, ceea ce e culmea tembelismului.
Vrei boierie?  Te muti in Clinceni la o casa cu curte, facuta cum trebuie, de banii astia.

Pe mine nu ma mira ca aia din "New Town" promoveaza boieria... pe mine ma mira ca lumea pune botul si isi inchipuie ca intrand intr-un asemenea apartament isi schimba viata de parca poti sa te izolezi de vecini, de trafic, de zgomot, de aglomeratie, de toate alea.

Un astfel de "complex rezidential" ca sa nu-i spun "bloc cu imbunatatiri" ca sa faca banii aia.. trebuie sa fie construit intr-un loc total izolat de traficul de bulevard, ori New Town, exact conditia asta nu o indeplineste.

Dupa mine, ordinea criteriilor de alegere ar fi urmatoarea:

1. Nivelul redus de zgomot
2. Tzarani cat mai putini
3.  Usurinta accesului la oras (in cat timp ajungi in Unirii)
4.  Siguranta zonei
5.  Cum e construit apartamentul
6.  Cat costa intretinerea si locuirea in complex
Total de acord ! Complexul le îndeplinește pe toate 7, din punctul meu de vedere ! Unde e țeapa atunci !

#51
gmanu

gmanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.09.2004
Mie imi place foarte mult complexul New Town. E civilizat si localizat intr-o zona buna, aproape de parc si metrou. Apartamentele au balcoane mari si elegante.
Bucataria deschisa, pe peretele opus geamului, e o decizie discutabila pe care va trebui sa o accepti sau nu.

Pretul, la fel, depinde de zona si e specific vremurilor. Maine poate fi mai mult. Sau mai putin. Nimeni nu stie asta sau cine stie nu o sa intre pe forumuri sa scrie.




#52
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 05.07.2014

 MihaelaTofan, on 19 mai 2018 - 10:11, said:


Dacă la living de 22,8mp și dormitor de 16,9 mp dai cu capul din perete - n perete ca la pinball -))))), la cele vechi de 17-18 mp living și 9 mp dormitor ce faci ? Stai ca-n conservă ?-)))


Conform legilor in vigoare, un apartament de 2 cam trebuie sa aiba cel putin 52mpu, cel care ne este prezentat acum are 59, deci nu cu foarte mult peste minim.
E drept ca nimeni nu mai tine cont de aceste legi si sunt unele ap de 2 cam chiar cu sub 40mpu.

#53
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

 MihaelaTofan, on 19 mai 2018 - 10:11, said:

Total de acord ! Dar în Aviatorilor predomină unii, în Ferentari ceilalți !




Asa-i, dar Dristor nu e Aviatorilor sau Cartierul Francez. Posted Image
Si hai s-o mai taiem cu comparatiile asta, ca in spate la Alba Iulia colcaie rromia.

Edited by mihaigerard, 19 May 2018 - 11:04.


#54
MihaelaTofan

MihaelaTofan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 18.05.2018

 mihaigerard, on 19 mai 2018 - 11:03, said:

Asa-i, dar Dristor nu e Aviatorilor sau Cartierul Francez. Posted Image
Si hai s-o mai taiem cu comparatiile asta, ca in spate la Alba Iulia colcaie rromia.
Am citit sute de postări de-ale tale pe Cafenea și nu numai și le-am apreciat ! Cu 115k ce ți-ai lua ? Mulțumesc anticipat pt. răspuns !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate