Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Nu există conștiință!

* * - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
306 replies to this topic

#55
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,588
  • Înscris: 16.03.2004

View Postheart_of_ice, on 16 mai 2018 - 14:19, said:


Cred că sufletul nu este doar conștiența/conștiință, ci este ceea ce cuprinde întreg ansamblul ființei umane, inclusiv conștiența/conștiință! Adică conștiența/conștiință face parte din suflet, este o componentă a unui întreg, adică al sufletului! Când omul doarme, conștiența intră în stand-by, ca un calculator!
Iar când omul moare, softul/conștiența+memoria sunt salvate în "memoria" Divină și introduse într-un alt hard mult mai performant, la înviere! Posted Image

Exact așa și stau lucrurile.

#56
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostPaz, on 16 mai 2018 - 12:56, said:


Umberto Eco a fost un intelectual adevarat. Un om ( ca de altfel toti cei de nivelul sau ) extrem de modest, nu ar fi visat niciodata sa jigneasca ignorantii care isi pun intrebari.
Culmea, Umberto Eco se refera tocmai la categoria celor care l-au chemat in cauza.

Pun si un indiciu ca vad ca nu prea stiu cum sa ma fac inteles.
"Dubiul e neplacut dar certitudinea e ridicola. Doar imbecilii sunt siguri de ceea ce zic."

Vorbe goale, nu știi cum să te mai scapi! Nimeni nu contestă intelectualitatea lui Eco (a zis cineva, ceva și n-am fost eu atent?)! Dar de la ceea ce afirmă el și până la ceea ce facem noi aici, e distanță ca de la cer la pământ! Eu nu cred că Eco ar avea ceva împotrivă ca noi să discutăm pe aici tot felul de subiecte... Adică cum, doar ce-i cu studii avansate au dreptul să scrie pe forumuri?! E cam deplasată ideea! Cred că el se referea la cocălari, nu la "ignoranții care își pun întrebări"... și culmea, tu aflându-te printre ei... :)  Phuah!

N-a vorbit nimeni de dubii și certitudini, ce tot vorbești tu acolo?! Nu e nimeni sigur de ceea ce zice (vezi postul lui Xlander cu citatele savanților, nici ei nu sunt siguri, cum să fim noi?!), de ce le inventezi?!
Aaa, că mai sunt câțiva și pe aici... hehe, e altă poveste! :)

View Postcriztu, on 16 mai 2018 - 13:04, said:



1. ce este ceea ce are senzatia numita "foame"?
2. si daca imi zici "softu", ce e "softu"?

1. Complexul hard/soft, de fapt este vorba despre niște reacții biochimice!

2. Softul este conștiența+memoria!

Edited by heart_of_ice, 16 May 2018 - 14:38.


#57
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postheart_of_ice, on 16 mai 2018 - 14:19, said:

Iar când omul moare, softul/conștiența+memoria sunt salvate în "memoria" Divină și introduse într-un alt hard mult mai performant, la înviere, și astfel, omul redevine un suflet viu... Posted Image
Mai performant in ce sens? Ruleaza mai repede?

#58
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postexceswater, on 16 mai 2018 - 13:35, said:


ĂŽnvățatul se face la bibliotecă din cărți.
Nu pe forumuri că acolo nu sunt decât păreri, Ă®ntrebări și mișto-uri.

Fals! Procesul cognitiv este extrem de complex! Fiecare trebuie să-și descopere la modul individual, ce metodă dă randament în cazul lui particular! Unii învață mai bine ascultând (au dezvoltată mai bine memoria auditivă), alții citind, alții schimbând idei, etc.!
Dar aici îți dau dreptate, nu există pădure fără uscături, deci nici Softpedia n-a scăpat! :)

View PostLeopardSurd, on 16 mai 2018 - 13:41, said:


1.Ce deștept te crezi matale. Ai tras si tu carnatul ala, sa ti-l rezum: S-a declanșat o extorsiune al unui degajament al unei construcții...

2..Cate zile o sa te crezi deștept? 1, 2?

1. Nu mă cred deștept deloc, ăsta este și motivul pentru care am deschis acest topic! Pentru schimb de idei, concepte, etc.! Matale ai intrat și ai spus că n-ai timp de citit cârnatul respectiv, păi și ce vrei matale să fac... să-ți mestec cârnatul înainte de a ți-l servii?!

2. Nu știu exact, probabil până devin deștept! :)

View Postdark, on 16 mai 2018 - 13:48, said:

1. Spirit latent în trup? Când trupul are 6 ani, spiritul are tot 6 ?

2..Dacă te lovești la creier, devii amnezic de unde concluzia că memoria este doar Ă®n creier!

1. Conform raționamentului lor, Oriental-Vedic, trupul de 6 ani are în el un spirit nemuritor, care nu știe nici câți ani are trupul, nici câți "ani" are el ca spirit! Phuah! :)

2. Corect! Asta este și concluzia științei moderne! Conștiința (spiritul nemuritor) nu a fost descoperită, nu pentru că este imaterială (și nu poate fi văzută), ci pentru că nu există în realitate! Ea este confundată cu conștiența, care este un soft, de natură cât se poate de materială! :)

Foarte bine concluzionat! :)

View Postdark, on 16 mai 2018 - 13:58, said:

Trebuia să pui titlul ”nu există conștiință detașată de creier”. Ce ai pus tu duce la concluzia că nu există bine și rău.

Ei și tu acuma, așa mi-a venit pe moment! Era și târziu, eram și obosit, dar am vrut să încep odată, că tare curios sunt dacă poate cineva să demonstreze existența - spiritului nemuritor - :)
Nu duce la nicio concluzie, pur și simplu conștiința este de fapt conștiența! Atâta tot, n-are legătură cu alegerea dintre bine și rău... ăla e alt subiect de discuție! :)

View Postdark, on 16 mai 2018 - 14:22, said:



Exact așa și stau lucrurile.

Da, dar pe minciuna din Eden: "Hotărât că nu veți muri!"... se bazează întreaga spiritualitate mondială, inclusiv creștinismul, deci îți dai seama care e miza aici! Uriașă! Sunt tone de bani la mijloc, de ordinul miliardelor și nu doar asta... sunt interese uriașe, atât din partea îngerilor căzuți cât și din partea elitelor conducătoare... este vorba despre o conspirație ocult-financiară, de partea ocultă se ocupă cel rău, iar de partea financiară elitele... e complicată treaba! :)

View PostTOPCATBV, on 16 mai 2018 - 14:45, said:


Mai performant in ce sens? Ruleaza mai repede?

E simplu! Închipuieți că muți softul dintr-un 286 în cel mai performant calculator din prezent! Și asta este o comparație slabă.... față de adevărata performanță a viitoarelor "harduri" umane! :)

Edited by heart_of_ice, 16 May 2018 - 15:11.


#59
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,102
  • Înscris: 10.09.2008

View Postheart_of_ice, on 16 mai 2018 - 15:31, said:

Da, dar pe minciuna din Eden: "Hotărât că nu veți muri!"... se bazează întreaga spiritualitate mondială, inclusiv creștinismul, deci îți dai seama care e miza aici! Uriașă! Sunt tone de bani la mijloc, de ordinul miliardelor și nu doar asta... sunt interese uriașe, atât din partea îngerilor căzuți cât și din partea elitelor conducătoare... este vorba despre o conspirație ocult-financiară, de partea ocultă se ocupă cel rău, iar de partea financiară elitele... e complicată treaba! Posted Image

Toate religiile antice credeau în supraviețuirea sufletului după moarte, în nemurire, și nu știau de ”minciuna” din Eden. Conceptul este sincretic, combinând animismul primitiv și negarea morții - dificultatea omului conștient de sine și de timp să accepte că va înceta să existe.

Șarpele nu a mințit-o pe Eva. A atras-o spre un anumit mod de acțiune, dar nu prin minciună, ci prin adevăr.

#60
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postlogic1, on 16 mai 2018 - 17:58, said:

Șarpele nu a mințit-o pe Eva. A atras-o spre un anumit mod de acțiune, dar nu prin minciună, ci prin adevăr.

Elohim zice lu Adam: daca mananci din pomul cunoasterii binelui si raului, vei muri.
Nachash zice lu Eva: daca mananci din pomul cunoasterii binelui si raului, nu vei muri.

logic1 zice: Nachash nu a mintit-o pe Eva.
logic1 nu intelege despre ce e vorba in povestea cu Edenu, Elohimu, Adamu, Eva, Nachashu, pomu cunoasterii, samd samd.

Edited by criztu, 16 May 2018 - 18:11.


#61
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postlogic1, on 16 mai 2018 - 17:58, said:



1. Toate religiile antice credeau Ă®n supraviețuirea sufletului după moarte, Ă®n nemurire, și nu știau de ”minciuna” din Eden. Conceptul este sincretic, combinând animismul primitiv și negarea morții - dificultatea omului conștient de sine și de timp să accepte că va Ă®nceta să existe.

2..Șarpele nu a mințit-o pe Eva. A atras-o spre un anumit mod de acțiune, dar nu prin minciună, ci prin adevăr.

1. Posibil, însă toate religiile antice, puteau avea aceeași sursă... Șarpele!

2. E ciudat cum printr-un "adevăr" a intrat păcatul în lume! Și totuși, cine e Șarpele și ce-a făcut el de a determinat-o pe Eva să "muște" din fructul interzis?

#62
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postheart_of_ice, on 16 mai 2018 - 18:21, said:

cine e Șarpele și ce-a făcut el de a determinat-o pe Eva să "muște" din fructul interzis?

unde scrie ca era interzis?

#63
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postcriztu, on 16 mai 2018 - 18:23, said:



unde scrie ca era interzis?

Geneza 2:16,17
Însă ce e ciudat, este că pe Eva a făcut-o în Geneza 2:21,22... Când Dumnezeu a dat porunca din Geneza 2:16,17 Eva nu era, ca să audă porunca!

#64
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postheart_of_ice, on 16 mai 2018 - 18:32, said:

Geneza 2:16,17
Însă ce e ciudat, este că pe Eva a făcut-o în Geneza 2:21,22... Când Dumnezeu a dat porunca din Geneza 2:16,17 Eva nu era, ca să audă porunca!

tu ai citit ce scrie in Facerea 2:16-17?
Din orice pom din gradina poti manca. Dar din pomul cunoasterii binelui si raului, sa nu mananci, caci in ziua in care vei manca, vei muri.

Unde vezi tu aici interdictie? Arata-mi unde scrie "nu iti dau voie, iti interzic, nu'tz permit, monsher!".

Edited by criztu, 16 May 2018 - 19:01.


#65
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postcriztu, on 16 mai 2018 - 19:00, said:



tu ai citit ce scrie in Facerea 2:16-17?
Din orice pom din gradina poti manca. Dar din pomul cunoasterii binelui si raului, sa nu mananci, caci in ziua in care vei manca, vei muri.

Unde vezi tu aici interdictie? Arata-mi unde scrie "nu iti dau voie, iti interzic, nu'tz permit, monsher!".

Criztu, cred că glumești! :)
Dacă citești în ebraică, din context îți dai seama că era vorba despre o interdicție... (asta ținând cont de vocabularul ebraic sărac)
Altfel aveam de-a face cu un avertisment... ceea ce schimbă radical datele problemei... :)

Edited by heart_of_ice, 16 May 2018 - 19:10.


#66
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,102
  • Înscris: 10.09.2008

View Postcriztu, on 16 mai 2018 - 18:09, said:

Elohim zice lu Adam: daca mananci din pomul cunoasterii binelui si raului, vei muri.
Nachash zice lu Eva: daca mananci din pomul cunoasterii binelui si raului, nu vei muri.

logic1 zice: Nachash nu a mintit-o pe Eva.
logic1 nu intelege despre ce e vorba in povestea cu Edenu, Elohimu, Adamu, Eva, Nachashu, pomu cunoasterii, samd samd.

În ebraică sensul este mai complex. Dumnezeu spune că omul va muri (juridic), dar nu imediat (fizic). Eva reproduce cuvintele modificat, ceea ce înseamnă că ori nu a înțeles bine, ori că Adam a înăsprit consecințele. Ea spune că nu au voie să ia din pom, nici să nu se atingă de el, ca să nu moară (imediat). Șarpele o corectează, spunându-i că va muri (juridic), dar nu imediat (fizic). Deci Eva când s-a decis să ia din pom se pare că și-a asumat riscul exact, moartea juridică și a fost mulțumită să nu moară imediat. Ceea ce facem și noi păcătoșii... Posted Image

Dumnezeu.... mot tamut ..........murind, vei muri
Eva............. temutun .............o să muriți
Șarpele........ lo mot temutun ...murind, nu o să muriți

Edited by logic1, 16 May 2018 - 19:29.


#67
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postlogic1, on 16 mai 2018 - 19:12, said:



ĂŽn ebraică sensul este mai complex. Dumnezeu spune că omul va muri (juridic), dar nu imediat (fizic). Eva reproduce cuvintele modificat, ceea ce Ă®nseamnă că ori nu a Ă®nțeles bine, ori că Adam a Ă®năsprit consecințele. Ea spune că nu au voie să ia din pom, nici să nu se stingă de el, ca să nu moară (imediat). Șarpele o corectează și neagă afirmația ei, spunându-i că va muri (juridic), dar nu imediat (fizic). Deci Eva când s-a decis să ia din pom se pare că a luat Ă®n calcul riscul exact și și l-a asumat, moartea juridică și a fost mulțumită să nu moară imediat.

Și de ce să nu acceptăm ideea că pomul cunoștinței binelui și răului se referea la plăcerea sexuală (fără reproducere)?!
Probabil că ei trebuiau să aștepte, până Creatorul le permitea asta (până la "nuntă")! Dar se pare că ei au decis de capul lor... ce și cum!

Edited by heart_of_ice, 16 May 2018 - 19:21.


#68
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postheart_of_ice, on 16 mai 2018 - 19:09, said:

Dacă citești în ebraică, din context îți dai seama că era vorba despre o interdicție... (asta ținând cont de vocabularul ebraic sărac)

Arata-mi cum anume iti dai seama ca e vorba despre o interdictie, din context. Sunt curios.

View Postlogic1, on 16 mai 2018 - 19:12, said:

În ebraică sensul este mai complex. Dumnezeu spune că omul va muri (juridic), dar nu imediat (fizic).

Explica-mi sensul mai complex. Arata-mi din ce cuvinte reiese ca va muri juridic si nu fizic.

#69
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,102
  • Înscris: 10.09.2008

View Postheart_of_ice, on 16 mai 2018 - 19:19, said:

Și de ce să nu acceptăm ideea că pomul cunoștinței binelui și răului se referea la plăcerea sexuală (fără reproducere)?!
Probabil că ei trebuiau să aștepte, până Creatorul le permitea asta (până la "nuntă")! Dar se pare că ei au decis de capul lor... ce și cum!

Nu știu, e o supoziție nefondată.

Edited by logic1, 16 May 2018 - 19:32.


#70
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postcriztu, on 16 mai 2018 - 19:27, said:

Arata-mi cum anume iti dai seama ca e vorba despre o interdictie, din context. Sunt curios.

Dragule, dacă tu îi spui copilului tau (mic, câțiva anișori), să nu se joace cu focul (de la chibrit, aragaz, etc.), că se arde și o să-l doară (usture), și el se joacă și se arde... Cum numești tu chestia asta: avertisment sau interdicție? (tu ești un părinte iubitor și ai pretenția ca el să te asculte)

#71
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,102
  • Înscris: 10.09.2008

View Postcriztu, on 16 mai 2018 - 19:27, said:

Explica-mi sensul mai complex. Arata-mi din ce cuvinte reiese ca va muri juridic si nu fizic.

Vezi că am editat mai sus (am pus cuvintele în ebraică).

Pentru partea cu minciuna este interesant de urmărit ce zice ebraistul ăsta:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GajLteR468M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pentru partea cu moartea juridică, articolul Dying you shall die arată folosirea expresiei ”murind, vei muri” în sens juridic în toate ocurențele ei. Geneza 2:17 anunță deci o sancțiune juridică, nu o consecință naturală (cum ar fi moartea datorită fructului otrăvit, așa cum presupunea Eva și a corectat-o șarpele).

Vezi și http://www.accuracyi...is.com/die.html sau https://answersingen.../time-of-death/

#72
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postheart_of_ice, on 16 mai 2018 - 19:36, said:

Dragule, dacă tu îi spui copilului tau (mic, câțiva anișori), să nu se joace cu focul (de la chibrit, aragaz, etc.), că se arde și o să-l doară (usture), și el se joacă și se arde... Cum numești tu chestia asta: avertisment sau interdicție?

Adam nu era copil..
"nu baga mana in foc" e interdictie, iar "nu baga mana in foc ca o sa te arzi" e avertisment, adica informare, adica cunoastere.

Formularea "nu manca din pomul cunoasterii binelui si raului, caci vei muri" necesita ca Adam sa cunoasca, sa stie deja ce inseamna 'a muri'.

Edited by criztu, 16 May 2018 - 19:51.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate