Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...
 Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 

Nu existã conștiințã!

* * - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
306 replies to this topic

#235
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postheart_of_ice, on 29 mai 2018 - 17:01, said:

Păi ori e grea, ori e ușoară?! Posted Image (ai zis că dualitatea e grea, după care: "o observi ușor") Posted Image

Pai daca ai intelege Dualitatea, ai intelege ca e si usoara si grea, aceste doua masuri opuse, fiind Dualitatea.

Dualitatea Pomul Vietii vs Pomul Mortii (cunoasterea binelui si raului), o inteleg in sens sacru.
Tu daca prin 'viata' intelegi viata profana (adica durata de existenta pe Pamant, prins in materie), nu vei intelege dualitatea sacra.

Cand Adam a primit viata (chayah) de la Elohim, vorbim de yud - spiritul (a crea, a face lucrarea, a arunca, bratul)
Cand Eva (chawah) a fost facuta dintr-o coasta, vorbim de vav - fiara (cui, carlig, coasta, a lega, a adauga, a intepeni)

Cand Adam a fost alungat din gradina edenului, a inceput o existenta fara Elohim.
Elohim e adevarul - emet - alef-mem-tav.
moartea e inselaciunea - met - mem-tav. observa absenta lui Alef. Alef e Elohim.

ceea ce tu numesti profan "viata" e o inselaciune, o iluzie, o amortire a spiritului, o cadere in abis.

Edited by criztu, 29 May 2018 - 17:24.


#236
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View Postcriztu, on 29 mai 2018 - 17:19, said:

o cadere in abis.
Vezi ca si abisul, sau adancul este imaginea inversata a imparatiei lui Dumnezeu.

Edited by Signed_on_ice, 29 May 2018 - 17:27.


#237
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostSigned_on_ice, on 29 mai 2018 - 17:26, said:

Vezi ca si abisul, sau adancul este imanginea inversata a imparatiei lui Dumnezeu

detaliaza te rog, sa vedem ce putem afla.

#238
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostSigned_on_ice, on 29 mai 2018 - 17:01, said:

Adam a fost creat nemuritor?

Da! A fost creat INOCENT! A trebuit să treacă printr-o "experiență existențială" pentru cunoașterea binelui și răului... spre cea de-a doua INOCENȚĂ (AUTOMOTIVAREA MORALĂ)!! Next... eternal life!!  :)

#239
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View Postcriztu, on 29 mai 2018 - 17:27, said:

detaliaza te rog, sa vedem ce putem afla.
Exista anumite contexte cu antiteza prezenta
De exemplu in cazul potopului
În anul al şasesutelea al vieţii lui Noe, în luna a doua, în ziua a şaptesprezecea a lunii, în ziua aceea, s-au rupt toate izvoarele Adîncului celui mare şi s-au deschis stăvilarele cerurilor. (Geneza 7:11)
Izvoarele Adîncului şi stăvilarele cerurilor au fost închise, şi ploaia din cer a fost oprită.(Geneza 8:2)
De exemplu in cazul imparatiei
. Peste ele aveau ca împărat pe îngerul Adîncului, care pe evreieşte se cheamă Abadon iar pe greceşte Apolion. (Apocalipsa 9:1-2, 11)
vs
și a făcut din noi o împărăție și preoți pentru Dumnezeu, Tatăl Său: a Lui să fie slava și puterea în vecii vecilor! Amin. (Apocalipsa 1:6)
asta asa sumar.
ele vs noi
ambele sunt imparatii in antiteza, una imaginea inversata a celeilalte

Edited by Signed_on_ice, 29 May 2018 - 18:08.


#240
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View Postheart_of_ice, on 29 mai 2018 - 17:31, said:


Da! A fost creat INOCENT! A trebuit să treacă printr-o "experiență existențială" pentru cunoașterea binelui și răului... spre cea de-a doua INOCENȚĂ (AUTOMOTIVAREA MORALĂ)!! Next... eternal life!!  Posted Image
cuvantul inocent, presupune lipsa vinovatiei cu privire la orice crima sau delict in limba romana
sub aspect etimologic, cuvantul inocent provine din radacina nek, nok a carei semnificatie este a cauza moartea cuiva
derivarea cu privativul in a condus la a ineca, care la randul lui este mostenit din latina:neco, necare, adica a ucide, a omora

#241
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,127
  • Înscris: 10.09.2008

View Postheart_of_ice, on 29 mai 2018 - 00:52, said:

Textul literal al Genezei, poate fi interpretat în mai multe feluri (alegorii)... funcție de semnificația/semnificațiile elementelor textului... de exemplu, eu prin "fructul interzis" înțeleg/interpretez - plăcerea sexuală - tu, un fruct ca oricare altul sau altceva, indiferent ce (punând accentul pe FAPTUL de a nu consuma acel fruct, indiferent de soi, sau ce-o mai fi)!

Cu alte cuvinte, prin interpretări alegorice avem dezlegare la imaginație/fantasmagorie... necredibile din punct de vedere hermeneutic/exegetic!

Pe când textul literal rămâne sfânt!

De unde știm cu certitudine, care "variantă" alegorică e corectă... a mea sau a ta?! Posted Image

Alegoria este mai cuprinzătoare, o dramă prefigurativă, profetică, de obicei indicată ca atare de Scriptura însăși. Cum erau cele puse în scenă de unii profeți sau cele calificate ca atare de Isus sau scriitorii NT.
Tu însă te referi la limbajul simbolic, nu la alegorie. Ca în cuvintele ”lasă morții să îngroape morții”. Nu e nici o diferență față de textul literal în ce privește riscul de a aluneca spre interpretări nefondate. Regulile hermeneuticii asigură și într-un caz și în altul exegeza corectă. Deci nu există ”dezlegare la imaginație/fantasmagorie”. De aici ar trebui să știm care variantă este corectă referitor pomul cunoștinței - plăcerea sexuală sau autonomia morală.

Edited by logic1, 29 May 2018 - 18:40.


#242
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postlogic1, on 29 mai 2018 - 18:39, said:

De aici ar trebui să știm care variantă este corectă referitor pomul cunoștinței - plăcerea sexuală sau autonomia morală.

Maturitatea (plăcerea) sexuală presupune un anumit grad de autonomie morală! Deci e loc de ambele! :)

Apropo... Adam a fost creat matur sau bebeluș?! :)

#243
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View Postheart_of_ice, on 29 mai 2018 - 19:10, said:


Apropo... Adam a fost creat matur sau bebeluș?! Posted Image
Adam a fost creat dual, era  barbat si femeie
http://biblehub.com/...enesis/1-26.htm
Dupa "adormire" a intervenit separatia

#244
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostSigned_on_ice, on 30 mai 2018 - 18:11, said:

Adam a fost creat dual, era  barbat si femeie
http://biblehub.com/...enesis/1-26.htm
Dupa "adormire" a intervenit separatia

Știam asta... :)
Scopul întrebării era altul... funcție de "interlocutor"... :)

#245
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostSigned_on_ice, on 30 mai 2018 - 18:11, said:

Adam a fost creat dual, era  barbat si femeie
Dupa "adormire" a intervenit separatia

Adica a fost creat hermafrodit dupa care Dumenzeu si-a dat seama ca a gresit si i-a facut o schimbare de sex :).

#246
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,127
  • Înscris: 10.09.2008

View PostSigned_on_ice, on 30 mai 2018 - 18:11, said:

Adam a fost creat dual, era  barbat si femeie
http://biblehub.com/...enesis/1-26.htm
Dupa "adormire" a intervenit separatia

Ai vreo sursă?
Dacă era bărbat și femeie nu ar fi simțit lipsa unei femei. Sau putea simți lipsa unui bărbat... Posted Image

Edited by logic1, 30 May 2018 - 18:53.


#247
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View PostoMariusRO, on 30 mai 2018 - 18:44, said:

Adica a fost creat hermafrodit dupa care Dumenzeu si-a dat seama ca a gresit si i-a facut o schimbare de sex Posted Image.
Daca atat poti intelege tu, te las in intelegerea dumitale.
Trimiterea din link-ul catre biblehub transliterarea ebraica a lui adam, om, nu era pentru dumneata
Pentru dumneata sunt chestii de genul, daca omul e barbat, femeia ce este? Nu e om!

View Postlogic1, on 30 mai 2018 - 18:53, said:

Ai vreo sursă?
Dacă era bărbat și femeie nu ar fi simțit lipsa unei femei. Sau putea simți lipsa unui bărbat... Posted Image
Ti-am dat sursa
In ebraica.
26. Apoi Dumnezeu a zis: "Sa facem om(’ā·ḏām) dupa chipul Nostru, dupa asemanarea Noastra; el sa stapaneasca peste pestii marii, peste pasarile cerului, peste vite, peste tot pamantul si peste toate taratoarele care se misca pe pamant."
27. Dumnezeu a facut pe om(hā·’ā·ḏām) dupa chipul Sau, l-a facut dupa chipul lui Dumnezeu; parte barbateasca si parte femeiasca i-a facut.
Tu, marius si aia care-i dau inaint,e puteti sa luati textul literal, dar mai bine-l ascultati pe @criztu.
Textul biblic este ca un fruct, cu cat decojesti mai mult cu atat ajungi la "sambure".

Edited by Signed_on_ice, 30 May 2018 - 20:02.


#248
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,127
  • Înscris: 10.09.2008
Adam înseamnă atât om, cât și omenire, oameni, în sens generic. Care oameni trebuiau să stăpânească peste toate categoriile de animale și ”peste tot pământul”. ”Pe ei” (ebr. otam) i-a făcut parte bărbătească și parte femeiască, adică bărbați și femei. Deci textul nu susține un dualism în primul om.

#249
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View Postlogic1, on 30 mai 2018 - 20:21, said:

Adam înseamnă atât om, cât și omenire, oameni, în sens generic. Care oameni trebuiau să stăpânească peste toate categoriile de animale și ”peste tot pământul”. ”Pe ei” (ebr. otam) i-a făcut parte bărbătească și parte femeiască, adică bărbați și femei. Deci textul nu susține un dualism în primul om.
Deci adam inseamna om, bine ca am cazut de acord asupra acestui aspect.
Acum ne intoarcem la text
Ce scrie in text?
Pai scrie ca omul era singur asa ca l-a adormit si i-a luat o parte (nu o coasta)
Dupa care i-a introdus omului ce facuse
23. Si omul a zis: "Iata in sfarsit aceea care este os din oasele mele si carne din carnea mea! Ea se va numi "femeie", pentru ca a fost luata din om."
Deci femia era si os si carne fiindca fusese luata din om, normal.
Nu dintr-o coasta, ca atunci era doar oase.
Textul indica o divizare a intregului numit om care era facut parte parte barbateasca si parte femeiasca in 2 parti in barbat si in femeie.
Dupa care urmeaza cel mai amuzant verset, un verest de ceremonial de nunta care nu se stie cum de a ajuns prin naratiunea orala, dar in fine...
24. De aceea va lasa omul pe tatal sau si pe mama sa, si se va lipi de nevasta sa si se vor face un singur trup.
Dupa care nu am avut nici eu ce face si plecand de la sfatul lui criztu am trecut pe biblehub

25. Omul si nevasta lui erau amandoi goi(arummim) si nu le era rusine.
Cum adica goi?
Pana sa-l adoarma omul cum era?
Trecem mai departe
1. Sarpele era mai siret(arum) decat toate fiarele campului pe care le facuse Domnul Dumnezeu. El a zis femeii: "Oare a zis Dumnezeu cu adevarat: "Sa nu mancati din toti pomii din gradina"?"
Exista o posibila conexiune semantica intre "goliciune" si "siretenie"? Intre arummimi si arum?

Edited by Signed_on_ice, 30 May 2018 - 21:26.


#250
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostSigned_on_ice, on 30 mai 2018 - 19:52, said:

26. Apoi Dumnezeu a zis: "Sa facem om(’ā·ḏām)

cuvant pt om e 'ish' si pt femeie e 'isha' - Facerea 2:23
cuvant pt barbatesc si femeiesc e 'zakar' si 'nekaba' - Facerea 1:27

ajadar, Adam nu inseamna 'om' asa simplu. uite ce inseamna Adam
Adam = alef-dalet-mem - Dumnezeu/Stapan/Taurul-Poarta/Miscare/Intra/Iese-Apa/Sange/Haos
sange’ - ’dam’ - דם  -dm-  dalet-mem
a se asemana, momaie’ - ‘damah’ - דמה  -dmh-  dalet-mem-hey  - https://en.wiktionar...
chip, forma, imagine’  -  ‘damut’  -   דמות -dmut-   dalet-mem-vau-tav - https://en.wiktionar...
rosu’ - ‘adom’ - אדום   -adum-  alef-dalet-vau-mem
pamant’ - ‘adamah’  - אדמה -admh-  alef-dalet-mem-hey

‘om’ - ‘adam’  - אדם -adm- alef-dalet-mem

Dumnezeu  א - alef, asezat in capul cuvantului ‘sange’  דם devine   ‘adam’  אדם - alef-dalet-mem


ce, ?’ - ‘mah’ -  מה -mh- mem-hey
apa’ - ‘maym’  - מים -mym- mem-yod-mem
mama’ - ‘am, ama’ -   אם  אמא   -am, ama-  alef-mem,  alef-mem-alef

observa: apa = mem-yod-mem - mem=apa yod=spirit mem=apa
spiritul/lucrarea intre ape/mister/haos/sange = apa

mama = alef-mem-alef - apa continuta in Dumnezeu.

Alef-dalet-mem = Dumnezeu - intra/poarta/miscare/inainte/inapoi - mister/sange/haos/apa/ce? >>> rezulta BEBE!!!

Edited by criztu, 30 May 2018 - 22:12.


#251
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,127
  • Înscris: 10.09.2008
Este o conexiune întâmplătoare între cele două, am mai zis și eu pe aici. Cunoscută de rabini de mii de ani și privită ca un joc de cuvinte.

Geneza 1 este o relatare complet separată de Geneza 2. Faptul că în Geneza 2 Dumnezeu a luat o ”parte laterală/prelungire” din Adam (posibil osul penian care lipsește la bărbat, dar este prezent la numeroase animale, inclusiv la primate), nu înseamnă că a luat partea feminină din el, în ideea că înainte a fost de ambele sexe. Nu scrie asta. Din acea parte laterală extrasă a făcut femeia. Scopul nu a fost separarea sexelor, ci constituirea lor ca ”o singură carne” - conștientizată ca o legătură superioară celei de sânge cu părinții. Legătură care are la bază sexul.

#252
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View Postcriztu, on 30 mai 2018 - 21:56, said:

cuvant pt om e 'ish' si pt femeie e 'isha' - Facerea 2:23
cuvant pt barbatesc si femeiesc e 'zakar' si 'nekaba' - Facerea 1:27

ajadar, Adam nu inseamna 'om' asa simplu. uite ce inseamna Adam
Adam = alef-dalet-mem - Dumnezeu/Stapan/Taurul-Poarta/Miscare/Intra/Iese-Apa/Sange/Haos
sange’ - ’dam’ - דם  -dm-  dalet-mem
a se asemana, momaie’ - ‘damah’ - דמה  -dmh-  dalet-mem-hey  - https://en.wiktionar...
chip, forma, imagine’  -  ‘damut’  -   דמות -dmut-   dalet-mem-vau-tav - https://en.wiktionar...
rosu’ - ‘adom’ - אדום   -adum-  alef-dalet-vau-mem
pamant’ - ‘adamah’  - אדמה -admh-  alef-dalet-mem-hey

‘om’ - ‘adam’  - אדם -adm- alef-dalet-mem

Dumnezeu  א - alef, asezat in capul cuvantului ‘sange’  דם devine   ‘adam’  אדם - alef-dalet-mem


ce, ?’ - ‘mah’ -  מה -mh- mem-hey
apa’ - ‘maym’  - מים -mym- mem-yod-mem
mama’ - ‘am, ama’ -   אם  אמא   -am, ama-  alef-mem,  alef-mem-alef

observa: apa = mem-yod-mem - mem=apa yod=spirit mem=apa
spiritul/lucrarea intre ape/mister/haos/sange = apa

mama = alef-mem-alef - apa continuta in Dumnezeu.

Alef-dalet-mem = Dumnezeu - intra/poarta/miscare/inainte/inapoi - mister/sange/haos/apa/ce? >>> rezulta BEBE!!!
Stiu criztu ca dupa ce ai postat pe topic m-am apucat de research
Si am gasit aceleasi lucruri pe care le-ai gasit si cu tot cu simbolisme
alef-dalet-mem - Dumnezeu/Stapan/Taurul-Poarta/Miscare/Intra/Iese-Apa/Sange/Haos
Gasesti simbolismele peste tot in biblie.
Eu sunt poarta, beti sangele meu, eu sunt apa vie
Etc
Barbat este ish si femeie este isha, fara nicio contestatie
Dar adam, parte barbateasca si parte femeiasca, inainte de "separatie" ce era?

View Postlogic1, on 30 mai 2018 - 22:14, said:

Este o conexiune întâmplătoare între cele două, am mai zis și eu pe aici. Cunoscută de rabini de mii de ani și privită ca un joc de cuvinte..
Tot ce se poate, dar este in firea omeneasca sa faca conexiuni sa gaseasca tipare.
Este rau?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate