Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Brandul Arsenie Boca de uz comercial

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
54 replies to this topic

#1
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.07.2008
Cred că e cea mai ciudată idee de afaceri pe care am văzut-o vreodată, un băiat cumpărând drepturile asupra "brandului" Boca !
Nu am mai citit vreodată despre cineva din afara bisericii, care să își însușească numele vreunui personaj din sfera religiei.
https://www.digi24.r...-romania-927751

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
"De mai mult de jumătate de an avem discuţii cu producătorii obiectelor de cult care au imprimată imaginea lui Arsenie Boca, dar nu s-au finalizat cu niciun rezultat. Se vând în continuare ilegal, ceea ce însemană contrabandă"

M-am ****** pe mine de ras.

Arestati contrabandistii!!!!

Edited by MembruAnonim, 14 May 2018 - 01:41.


#3
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Totusi care-i faza cu Boca asta..  Biserica nici nu-l ''legalizeaza'' ca sfant, nici nu interzice inchinatul la el...

Cu cat tine babele in suspans mai mult, cu atat ii creste valoarea lu' nea Arsenie asta.

#4
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012
O sa apara o noua secta " Martorii lui Boca"

#5
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Cum poate cineva sa puna marca pe o persoana cu care nu a avut nici in clin, nici in maneca, intelegeam daca era o ruda de-a lui, dar asa e vorba de un neica-nimenea...

#6
marcelino68

marcelino68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 07.05.2018
Mă întreb cine plm l-a făcut pe Boca ăsta așa o vedetă numai bună pentru habotnici?
În țara asta a noastră nimic nu-i exclus. Poate în vreo 30 ani toți spălații pe creier tot așa se vor închina la Koveși sau Iohannis.

#7
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View PostAldulescu, on 14 mai 2018 - 07:01, said:

Cum poate cineva sa puna marca pe o persoana cu care nu a avut nici in clin, nici in maneca, intelegeam daca era o ruda de-a lui, dar asa e vorba de un neica-nimenea...
N-are treaba, ca nu se pune problema de drepturi de autor. Dacă era ceva creat de Arsenie Boca, asupra acelui ceva aveau drepturi doar membrii familiei, sau ma rog...comunității in care a trăit.

#8
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
E o magarie favorizata de de instante nestiutoare sau neatente.

Cu decenii in urma on Brazilia un impertinent a "brevetat" numele "cupa Jules Rimet" si "al nspelea Campionat Mondial de fotbal" si cand pregatirtil;e mersesera prea departe a cerut ca organizatorii sa ii "respecte proprietatea intelectuala". Respectu ala s-a manifestata [rin 1,5 milioaner $ platiti escrocului .....

Cat priveste nesimtitul local cred ca ar putea fi atacat pe latura comerciala .. caci nu el este autorul imaginii depuse ptr inregistrare

#9
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.07.2008
Exact asta mă surprinde şi pe mine, dreptul ăsta de a "bloca" nume şi branduri, pe care nu le-ai creat personal, pentru profit şi îmi amintesc că un caz similar a fost şi la noi, cu "întreprinzătorul" ăla din Galaţi, parcă, cel care a obţinut licenţă sau patent, cum îi zice asupra numelui "Divizia A" la nivel de ţară, de au fost nevoiţi cei de la FRF să îi schimbe denumirea în "Liga I" :)

#10
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View PostGhita_Bizonu, on 14 mai 2018 - 08:19, said:

E o magarie favorizata de de instante nestiutoare sau neatente.

Cu decenii in urma on Brazilia un impertinent a "brevetat" numele "cupa Jules Rimet" si "al nspelea Campionat Mondial de fotbal" si cand pregatirtil;e mersesera prea departe a cerut ca organizatorii sa ii "respecte proprietatea intelectuala". Respectu ala s-a manifestata [rin 1,5 milioaner $ platiti escrocului .....

Cat priveste nesimtitul local cred ca ar putea fi atacat pe latura comerciala .. caci nu el este autorul imaginii depuse ptr inregistrare
Asta e business-ul. Crezi ca oamenii sunt toți cinstiti, sau corecți? N-ai sa vezi.

View Postramurel, on 14 mai 2018 - 08:35, said:

Exact asta mă surprinde și pe mine, dreptul ăsta de a "bloca" nume și branduri, pe care nu le-ai creat personal, pentru profit și Ăźmi amintesc că un caz similar a fost și la noi, cu "Ăźntreprinzătorul" ăla din Galați, parcă, cel care a obținut licență sau patent, cum Ăźi zice asupra numelui "Divizia A" la nivel de țară, de au fost nevoiți cei de la FRF să Ăźi schimbe denumirea Ăźn "Liga I" :)
Pai tocmai, ca le-ai creat personal. Pana la tine, nu s-a gândit nimeni sa le înregistreze. Neatenția se plătește. Punct.

#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Eu am spus de cateva luni ca a fost inregistrata imaginea si numele lui.
Deci practic, vanzarea fara licenta de drepturi este ilegala, furt.


Acuma stiu ca asta deranjeaza pe multi, drept urmare si postul meu anterior care a disparut in neant.

#12
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

View PostLex404, on 14 mai 2018 - 09:00, said:

Acuma stiu ca asta deranjeaza pe multi, drept urmare si postul meu anterior care a disparut in neant.
a fost sters sau cum? Posted Image

#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Deci mâine dimineață mă duc și înregistrez titulatura forum.

Poimâine scrisoare la Resboiul ;) . Și care are de-a face cu numele "forum" va fi obligat să plătească.

Edited by exceswater, 14 May 2018 - 09:26.


#14
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
@dygey, da :facepalm:

Partea interesanta e ca a fost inregistrata de un ungur.
Topicul initial: https://forum.softpe...l-arsenie-boca/

#15
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

View PostLex404, on 14 mai 2018 - 09:29, said:

@dygey, da Posted Image
sincer, ma asteptam la orice, dar fix la stergerea unui mesaj scris de cineva
care nu-i doar un simplu user...nu.

bun, imi trec pe lista mentiunea "sa nu ma mai mire nimic"...yippie ki yay...

#16
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postramurel, on 14 mai 2018 - 01:22, said:

Cred că e cea mai ciudată idee de afaceri pe care am văzut-o vreodată, un băiat cumpărând drepturile asupra "brandului" Boca !
Nu am mai citit vreodată despre cineva din afara bisericii, care să își însușească numele vreunui personaj din sfera religiei.
https://www.digi24.r...-romania-927751


"un băiat cumpărând drepturile asupra "brandului" Boca !"
...ai scris gresit!  Te intreb eu, de la cine a cumparat cumparat drepturile ?  sa vezi ca nu ai cum sa-mi dai un raspuns!

Edited by stlk, 14 May 2018 - 10:09.


#17
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View Postexceswater, on 14 mai 2018 - 09:26, said:

Deci mĂąine dimineață mă duc și Ăźnregistrez titulatura forum.

PoimĂąine scrisoare la Resboiul ;) . Și care are de-a face cu numele "forum" va fi obligat să plătească.
Nu e chiar așa simplu. Ca altfel ar putea cineva înregistra și apa.

#18
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View Postrichelieu, on 14 mai 2018 - 08:38, said:

Pai tocmai, ca le-ai creat personal. Pana la tine, nu s-a gândit nimeni sa le înregistreze. Neatenția se plătește. Punct.
Anumite chestii ar trebui sa nu poata fi inregistrate ca brand, sa fie respinse din start la biroul de inregistrari - denumiri generice, expresii uzuale pe care le foloseste toata lumea, personalitati publice, etc. atlfel se ajunge la lucruri ridicole, in SUA sunt asa numitii "patent trolls" sau "trademark trolls" - persoane care inregistreaza patente sau denumiri de marci, nu cu scopul de a le comercializa ci pentru ai da pe altii in judecata si sa stoarca bani de la ei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate