Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Brandul Arsenie Boca de uz comercial

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
54 replies to this topic

#37
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,472
  • Înscris: 04.05.2006
Exista multe chestii care se pot face pe lângă. Legea nu e atât de cretina.

#38
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010
Exista cateva carti ale parintelui Arsenie Boca, aparute in episcopia Aradului inca de acum 20-25 de ani, carti in care apar fotografii cu parintele, ci ISBN si celelalte.
Cartile au mentiune explicita de copyright.

A pune copyright pe bradul parintelui, este ca si cum ai lua o carte de succes scoasa de o editura din SUA, ai pune brand pe autor, dupa care as comercializa-o dupa bunul plac in Romania. Ori asta nu era posibil nici pe vremea comunistilor: orice parte dintr-o carte, incusiv o fotografie pt a fi publicata  trebuie sa aiba acordul detinatorului in drept.

PS: International Standard Book Number (ISBN, română Număr de carte standard internațional) este un identificator numeric pentru identificarea comercială a cărților.[1] Sistemul ISBN a fost creat în Regatul Unit, în 1966, de către vânzătorii de carte și papetărie W.H. Smith; original era un cod standard de numărare a cărților din 9 cifre (Standard Book Numbering, SBN) și așa a fost folosit până în 1974. În 1970 a fost adoptat ca standard internațional, cu numărul ISO 2108.
https://ro.wikipedia...ard_Book_Number

Cararea Imparatiei - Parintele Arsenie Boca ISBN: 973-0-04456-2
https://www.librex.r...senie-boca.html

Cuvinte vii - Parintele Arsenie Boca - ISBN: CHA973-179
https://www.librex.r...senie-boca.html

si asa mai departe...

Edited by RomeoM, 15 May 2018 - 09:40.


#39
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,500
  • Înscris: 16.03.2004
Boca a scris doar o Carte, și pe aceea nu a terminat-o, respectiv Cărarea Împărăției.

#40
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010
De pe forumul avocat.net:

INTREBARE: Tocmai am terminat de scris o carte (fictiune) si doresc sa o public si sa o vand prin intermediul unor magazine online. Deci cartea va putea fi cumparata la nivel international.
Intrebarile mele sunt:
1. Ce masuri de protectie ale drepturilor de autor ar trebui sa imi iau inainte de a o publica pentru a fi sigur ca aceasta proprietate intelectuala imi va fi protejata international?
2. Daca voi folosi un pseudonim, ce masuri aditionale trebuie sa imi iau?

RASPUNS: Utilizarea ISBN reprezinta si o protectie a dr. de autor. Potrivit Art. 4 din Legea nr. 8/1996 privind dreptul de autor si drepturile conexe.

https://www.avocatne...-protectie.html

ALT RASUNS: dr de autor nu se inregistreaza la un organism anume. acesta exista prin simplu fapt al creatiei si se dovedeste cu orice mijloc de proba. Nr. ISBN poate fi un mijloc de proba

totusi, va sfatuiesc sa va inregistrati opera la COPYRO (daca este o opera literara) sau la PERGAM (daca este o opera stiintifica)- aceste doua organizme se ocupa cu gestiunea obligatorie a dr. patrimoniale de autor si reprezinta autorii in cazul remuneratiilor cuvenite.

PS: Zeci de carti cu par arsenie Boca au fost publicate si protejate prin ISBN inainte de "inregistrarea marcii" le Londra...

Edited by RomeoM, 15 May 2018 - 10:51.


#41
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postdark, on 15 mai 2018 - 10:09, said:

Boca a scris doar o Carte, și pe aceea nu a terminat-o, respectiv Cărarea Împărăției.
Eu am primit niste brosuri de la cineva ce a vizitat mormantul ( ?) lui Boca, si brosurile ii erau atribuite. Ce am citit m-a lasat masca. Parca cel ce a scris era de un retard grav. Le-am returnat fara sa termin de citit.

#42
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,472
  • Înscris: 04.05.2006

View PostRomeoM, on 15 mai 2018 - 09:30, said:

Exista cateva carti ale parintelui Arsenie Boca, aparute in episcopia Aradului inca de acum 20-25 de ani, carti in care apar fotografii cu parintele, ci ISBN si celelalte.
Cartile au mentiune explicita de copyright.

A pune copyright pe bradul parintelui, este ca si cum ai lua o carte de succes scoasa de o editura din SUA, ai pune brand pe autor, dupa care as comercializa-o dupa bunul plac in Romania. Ori asta nu era posibil nici pe vremea comunistilor: orice parte dintr-o carte, incusiv o fotografie pt a fi publicata  trebuie sa aiba acordul detinatorului in drept.

PS: International Standard Book Number (ISBN, romĂąnă Număr de carte standard internațional) este un identificator numeric pentru identificarea comercială a cărților.[1] Sistemul ISBN a fost creat Ăźn Regatul Unit, Ăźn 1966, de către vĂąnzătorii de carte și papetărie W.H. Smith; original era un cod standard de numărare a cărților din 9 cifre (Standard Book Numbering, SBN) și așa a fost folosit pĂąnă Ăźn 1974. În 1970 a fost adoptat ca standard internațional, cu numărul ISO 2108.
https://ro.wikipedia...ard_Book_Number

Cararea Imparatiei - Parintele Arsenie Boca ISBN: 973-0-04456-2
https://www.librex.r...senie-boca.html

Cuvinte vii - Parintele Arsenie Boca - ISBN: CHA973-179
https://www.librex.r...senie-boca.html

si asa mai departe...
Pai protecția pe care o asigura marca comercială respectiva, nu se extinde și asupra cartilor scrise de Arsenie Boca

#43
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Eu din cate vad are inregistrata o caricatura cu Arsenie pentru produse de tipul calendare si alte prostii din astea gen vederi.
Si caricatura lui nici nu e 1:1 cu ce se gaseste in comert.
Deci politia face un abuz dublu, o data ca se baga ilegal intr-o disputa comerciala intre doua parti si a doua oara ca "interzic" ei sa se vanda produse care nici macar nu sunt conform cu ce a inregistrat ala.

#44
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

View Postrichelieu, on 15 mai 2018 - 11:32, said:

Pai protecția pe care o asigura marca comercială respectiva, nu se extinde și asupra cartilor scrise de Arsenie Boca
Cele cateva fotograffii cu parintele Arsene Boca (care se vand pe strada sub forma de icoane) au aparut sub copyright in carti cu ISBN. Daca cineva ar fi indreptatit sa opreasca comercializarea acestor fotografii am putea vorbi de exemplu, de nepotul parinteului Dumitru Staniloaie, in a carei colectie particulara se affla unele din aceste fotografii. Parintele Staniloae in anii 30 si 40 ai secolului trecut a colaborat cu Aresnie Bica in editarea Filocalei romanesti.

PS In anii 60 ai secolului trecut, academinianul si istoricul francez Andree Castelot, a cerut permisiunea urmasilor familiei Walevsky, pt a-si documenta cartea "Napolien Bonaparte" cu citate din cateva scrisori dintre Napoleon si Contesa Walevska. Nu cred ca maghiarul de la Londra are acceptul familiei Staniloae pt a folosi fotografii ale parintelui Arsenie Boca  - deci din colectii particulare; cu atat mai putin sa le transforme in brand.
PATRIARHIA ROMANA ARE DREPTUL DE A PUBLICA ORICE ESTE IN PROPRIETATEA FAMILIEI STANILOAE.

PS2: Dupa anii 90, un editor a publicat o carte siropoasa "Voia Mala" din perioada interbelica, folosind o traducere de dinainte de venirea comunistilor la putere. Intamplator urmasul traducaturului a identificat-o, a dat editura in judecata si a castigat. Apararea avocateasca a editurii: am gasit cartea fara coperta, si primele pagini, nu am stiut cine e traducatorul ca sa-i cerem drepturile de autor... Iar traducerea Via Mala nu avea ISBN....

FOTOGRAFII DIN UNELE ICONITE CU ARSENIE BOCA - preluate din arhiva familiei STANILOAE:
https://ortodoxiatin...senie-boca.jpg

---https://ortodoxiatinerilor.ro/tinerii-societate/modele-idoli/18946-despre-relatia-dintre-parintele-dumitru-staniloae-si-parintele-arsenie-boca---

https://doxologia.ro...lia-staniloae-0

Edited by RomeoM, 16 May 2018 - 08:18.


#45
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

View Postpacopaco1967, on 15 mai 2018 - 11:11, said:

Parca cel ce a scris era de un retard grav. Le-am returnat fara sa termin de citit.

Uite o profetie a parintelui, facuta imediat dupa venirea comunistilor la putere, si care priveste perioada comunista si vremurile de dupa '89:

"Vasile, americanii pe care stiu ca-i astepti, nu vor veni! Pe noi, singuri, ne asteapta o lupta grea si lunga. Cei buni si drepti vor da jertfa mare de viata si sange, cei slabi, nimicnici si fatarnici vor ingrosa randurile dusmanilor nostri atat de mult, incat vor crede ca sunt numai ei, atotputernici si atoatestiitori.
Asta va fi burta lor moale si-i va duce la pierzare cand va veni din Rasarit un om cu stea in frunte.
Dar va fi peste multi ani, peste foarte multi ani si noua Dumnezeu nu ne va harazi sa vedem acele vremi. Tu nu vei putea vedea americanii care atunci vor veni! Mie nu-mi va fi dat sa vad, dupa sarbatoarea desarta a victoriei, cati dintre cei drepti au mai ramas! Caci, vezi tu, Vasile, dupa aceasta victorie desarta, putini dintre cei drepti vor mai fi in picioare si la sarbatoare. Peste tot vor fi naimitii [vanduti dusmanului] si abia atunci va incepe o noua lupta, poate mai usoara, caci fara jertfa de sange, dar la fel de lunga ca si cea pe care am inceput-o noi acuma ".

NU VAD NIMIC ANORMAL (care sa tina de 'retard'): TOTUL E EXCEPTONAL SINTETIZAT IN CATEVA CUVNTE !
S-a IMPLUNIT SI CONTINUA SA SE IMPLINEASCA SUB OCHII NOSTRI !
Lupta impotriva parintelui marturisitor Arsenie Boca, dusa de la Londra, Arad, Kecskemet (Budapesta ?!) este lupta impotriva lui Hristos, intr-o 'forma moderna': va esua in final in adancurile iadului. La modul vazut sau nevazut, cei ce o duc, stiuti si nestiuti, isi vor lua plata. Ereticii n-au invat nimic din 2000 de ani istorie a UNA, SINGURA, Soborniceasca si Apostoleasca Biserica a lui Hristos!

PS Cu putin timp inainte de a fi asasinat la ordinele lui Ceausescu, parintele a mai facut o profetie:
"Nu va rugati pt moartea lui Ceausescu, pt ca cei ce-i vor urma vor fi mai rai ca el".

Edited by RomeoM, 18 May 2018 - 07:41.


#46
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,500
  • Înscris: 16.03.2004
Astea sunt simple constatări, le putea face oricine.

Cine a fost ăla cu stea în frunte, din Rusia?Posted Image

#47
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,946
  • Înscris: 12.07.2008

View PostRomeoM, on 18 mai 2018 - 07:19, said:

Uite o profetie a ....

Să nu te superi că-ţi spun, dar tema topicului nu este deloc despre ideologia creştină, profeţii, slujbe şi îmbălsămări, ci despre conceptul de blocare şi însuşirii de foloase materiale, de pus pe căpătuială adică, pe spatele imaginii unei personalităţi, indiferent din ce zonă intelectuală face parte.
Putea fi Traian Vuia , Ceauşescu sau Horia, Cloşca şi Crişan, nu este relevant de dezbătut ideile şi viaţa personalităţii în sine.
Nu de alta, dar nu e vorba despre conceptele religioase, chiar dacă topicul se află în zona asta. Este în zona asta deoarece Arsenie Boca a fost o personalitate din sfera religiei, dar sunt destule teme pe aici unde o puteţi arde-n figuri religios şi face temenele şi incantaţii ! Posted Image

Edited by ramurel, 18 May 2018 - 10:32.


#48
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postdark, on 18 mai 2018 - 09:23, said:

Astea sunt simple constatări, le putea face oricine.

Cine a fost ăla cu stea ĂŽn frunte, din Rusia?Posted Image
Cum, nu stii? Gorbaciov... Avea o pată pe frunte

#49
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,500
  • Înscris: 16.03.2004
Bine, dar asta s-a împlinit. Ceva pentru viitor aveți?

#50
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

View Postcirus6, on 18 mai 2018 - 10:40, said:

Cum, nu stii? Gorbaciov... Avea o pată pe frunte
eu zic ca era Hanibal Dumitrascu
[ https://botosaneanul.ro/poze/1-psiholog-e-nevoie-de-o-expertiza-psihiatrica.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://assets.sport.ro/assets/protv/2011/04/20/videos/13711/thumb1_afectata.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#51
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,472
  • Înscris: 04.05.2006

View Postdark, on 18 mai 2018 - 09:23, said:

Astea sunt simple constatări, le putea face oricine.

Dar pictura aia cu turnurile gemene, telefoane mobile și altele...tot simple constatări sunt? :)

#52
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
....

Quote

Tânărul care a declarat război comerţului cu icoane Arsenie Boca a revenit la Mănăstirea Prislop pentru a reclama comerţul cu obiecte „marca Arsenie Boca”. Lucrurile nu au ieşit aşa cum se aştepta.
...
Întrucât cele sesizate prin Serviciul Unic Apeluri de Urgenţă 112 nu justificau urgenţa deplasării poliţiştilor la faţa locului, aspectele sesizate fiind cunoscute şi aflate în instrumentare spre soluţionare la unitatea de parchet competentă teritorial, tânărul a fost sancţionat contravenţional cu amendă în valoare de 200 de lei”, a informat Inspectoratul de Poliţie al Judeţului Hunedoara.
Articolul intreg aici

Edited by stlk, 24 May 2018 - 20:42.


#53
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010
Faptul că o persoană străină și de credință, și de neam își asumă dreptul de a fi urmaș al patrimoniului spiritual pe care îl oferă Bisericii părintele este strigător la Cer!”

Previzibil. Tipii astia cu "brandul Boca" doar au accelerat procesul de canonizare. Si atunci sa vad cum mai pot pretinde bani.

#54
nustiunika

nustiunika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 09.06.2015

View Postrichelieu, on 18 mai 2018 - 18:03, said:

Dar pictura aia cu turnurile gemene, telefoane mobile și altele...tot simple constatări sunt? Posted Image
https://888adevarul8...rinti-v-111.pdf

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate