Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ferry boat in Grecia - Traseu, orar, preț

- - - - -
  • Please log in to reply
435 replies to this topic

#379
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007
Ajunge in Skala Prinos

#380
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Un prieten care s-a întors azi din Zakynthos mi-a spus că grecii au cerut să se poarte masca pe ferry. La dus nu exista aceasta regulă.

#381
ionescunic

ionescunic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 28.03.2008

 atupi, on 08 iulie 2022 - 22:36, said:

Un prieten care s-a întors azi din Zakynthos mi-a spus că grecii au cerut să se poarte masca pe ferry. La dus nu exista aceasta regulă.
Prietenul nu a dat atentie celor urlate prin megafoane sau a stat sus pe punte la dus si jos la frig, la intoarcere. Regula e simpla si aceeasi : masca la interior! , afara nimic.

#382
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 18.04.2007
Cum e regula nu știu, dar acum 2 zile nu cerut nimeni masca la interior (pe ferry). Purta cate unul, benevol.

#383
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Se cere masca pe ferry la interior, nu s a scos regula asta de la inceputul pandemiei. Ca nu toti poarta, e alta discutie.

#384
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 18.04.2007
Pe unde am umblat eu zilele trecute (printre Sporade) nu pomenea nimeni de mască. Nici echipajul. Purta cine voia.

Și o mică țeapă de care nu m-am lovit până acum: Am avut 3 segmente cu feribotul (cu aceeași companie). Am avut rezervare (cu plată) de prin mai, dar nu și biletele. Pentru primele 2 segmente am luat biletele de la oficiile companiei, cu 1-2 zile înainte îmbarcare. Pentru ultimul segment mi-a cerut taxă de „print” 4 euro (cred că 1 euro de fiecare, 3 pers + 1 mașină). Posibil să fi fost o agenție intermediară, și și-au luat și ei de-o juma' de gyros. Dacă știam luam toate biletele de la început.

#385
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

 Brainie, on 18 iulie 2022 - 13:53, said:

...  o mică țeapă de care nu m-am lovit până acum: ... mi-a cerut taxă de „print” 4 euro ...

Nu te-ai lovit, dar ştiai de ea, fiindcă am povestit aici pe Forum despre taxa asta în 2019. Atunci am plecat pe Ios din portul Rafina, şi am plătit 5 euro (taxă de „print”) doamnei care mi-a listat biletele. Celălalt cuplu îşi listase biletele de acasă şi făcuse şi check-in-ul on-line, aşa că ei au sărit peste taxa asta.

Dar ştii cum e, până nu încerci pe pielea ta, nici nu contează. Sau poate informaţia s-a estompat cu trecerea timpului ...


Sănătate şi noapte bună !

Edited by OvidiuNS, 18 July 2022 - 23:39.


#386
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,190
  • Înscris: 06.11.2008
Deși pe noi nu ne afectează prea mult ... scumpirile la bac/feribot sunt destul de mari anul acesta în toată Grecia mai ales pentru localnici...un exemplu https://www.inkefalo...aiki-syspeirosi

#387
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 18.04.2007

 OvidiuNS, on 18 iulie 2022 - 23:38, said:

... Sau poate informaţia s-a estompat cu trecerea timpului ...
Se poate să fi citit, și în mod sigur am uitat.

#388
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

 Brainie, on 19 iulie 2022 - 08:19, said:

... în mod sigur am uitat.

Pentru aducere aminte apasă aici!.

Dar stai liniştit dragule, aşa ni se întâmplă nouă, adică ăstora cu ceva mai mulţi ani la activ. E ceva normal ...


Sănătate şi toate cele bune !

#389
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 18.04.2007
Deci mă bagi la fund cu totul, am și comentat după ce am citit.

#390
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010
Stai liniştit, nu-ţi bate capul !

Mi se întâmplă şi mie d-astea. Ba mai rău, uit de la mână pân' la gură.


Hai,  sănătate şi tcb !

#391
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Anul asta ne a cerut si noua taxa de print in Astypalea, de la agentia oficiala Blue Star, deci nu intermediar. 1 euro/bilet. Dar ne a zis ca putem face checkin online, ca functioneaza bine si au cititor de qr cei care verifica biletele. Initial am fost sceptica pt ca am mai facut checkin online in 2021 si cand am ajuns in portul Igoumenitsa a zis ca nu e bun si mi a printat biletele, dar gratis. Poate abia implementasera sistemul si nu aveau in toate porturile cititor de QR, cine stie...acum dupa Astypalea fac doar checkin online si nu mai am treaba cu agentiile. Si asa toate biletele sunt luate in avans. Am facut si cont de Seasmile, am printat si cardul Seasmile la atm-ul de pe feribot, am beneficiat deja si de cativa euro reducete.

#392
laurentis

laurentis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 06.05.2006
Buna ziua, as vrea sa vad costurile pt ferry catre Skiathos, imi puteti recomanda un site? Parca compania  Anes are costurile cele mai mici?

Multumesc

#393
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
https://www.ferryhopper.com/ si alegeti ce va convine. Puteti apoi intra si pe site-urile oficiale sa vedeti daca sunt diferente de pret.

#394
adirot

adirot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 04.06.2008

View Postlaurentis, on 14 august 2022 - 10:32, said:

Buna ziua, as vrea sa vad costurile pt ferry catre Skiathos, imi puteti recomanda un site? Parca compania  Anes are costurile cele mai mici?

Multumesc
Annes are costurile mai mici dar un ferry nu atat vechi cat si nemodernizat(Seajet Sporades Star are si ala peste 30 ani dar modernizat fiind arata foarte bine). Foarte mare atentie ca Seajet are de o buna perioada o promotie nemarcata din Volos de vreo 30% si astfel e mult mai ieftin decat Hellenic Seaways. Anes nu pleaxa din Volos in plin sezon, doar in extra. In rest pleaca din Mantoudi-Evia si se invarte toata ziua prin Sporade.In Skopelos trage in Agnontas preponderent in loc de Skopelos Town sau Glossa(de fapt Loutraki ca port pe deal nu am vazut, dar asa le place lor sa scrie portul).
As verifica pe ferryconnection.com care mi se pare f. bun si fara adaos dar pentru siguranta direct pe site companie ferry care apare la cursa dorita. La Seajets de ex se poate si cu E-ticket si check in online simplu cu minim 2h inainte plecare.
Sunt agregatoare de achizitie bilet ferry cu comision exagerat.In cunoatinta de cauza, practica e de discount pentru revanzator dat de compania de ferry si nu comision adaugat la pretul vizibil pe site la compania de ferry.
O contributie, fara a atrage interpretari de 'romaneasca'. Unele companii au pret diferit pentru dimensiunea autoturismului(nu orice autovehicul,strict autoturism). Iei online, platesti functie de dimensiune(2 categorii, in general cu granita 4,25 m). Iei din orice agentie-in 90% din cazuri iti da o hartie sa scrii numarul de inmatriculare si nume). Nu faci nicio'romaneasca' doar respecti indicatiile vanzatorului si raspunzi intrebarii. Daca ai autoturism lung, conteaza! Doar in cazul expus sa nu auzim ca sunt companii la care si online e pret unic ca scrie si mai sus.

#395
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 18.04.2007
In 6 și 16 iulie (plin sezon ?) Anes a plecat și sosit din / in Volos. Și din / in Glossa. Dar l-am văzut și în preajma Agnontasului.
un.

#396
adirot

adirot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 04.06.2008
Ai dreptate! Exista al doilea ferry Anes-Agios Nektarios care face Volos-Skiathos-Glossa cu dubluri.
Eu m-am uitat numai la Anes'Proteus' pentru ca ma interesau Skopelos Town si mai ales Alonissos. Si asta vine din Evia, in Skopelos opreste in sezon in Agnontas(nu era problema ca e aproape de Town fata de Glossa) si nu face Alonissos deloc.In extraasezon baga si Volos.
Nektarios chiar il recomandasem unor prieteni ca are zile cand pleaca inainte de 7 din Glossa si e singurul ot. masini cu plecare asa devreme din Skopelos astfel incat sa ajungi rezonabil la granita Romaniei cu Bulgaria(de acolo stie fiecare cat are pana acasa).
Pentru Sporade de urmarit atent pe toate companiile ca sunt periodic promotii mari din Volos de cand se concureaza 3 companii.Chiar si un sens, nu dus-intors.Bilet luat cu 1-2 zile inainte maxim ca altfel poti rata promotie si nu castigi nimic(nu se rezerva tot cu 3 firme care opereaza ruta)


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate