Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Intermittent fasting

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
beck1392

beck1392

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 24.03.2015
Salut

Ce ati auzit de intermittent fasting,are rezultate bune,a incercat cineva,sau are o cunostinta care a incercat?

Ideea la intermittent fasting e sa mananci in 8 ore caloriile de care ai nevoie(fara exagerari,normal) de ex de la ora 13:00 pana la 21:00 apoi de la 21:00 pana urmatoarea zi la ora 13:00 pauza.Din ce am gasit pe internet am aflat ca  dupa 12 ore de la ultima masa daca nu ai mai consumat corpul incepe sa ia din rezervele de grasime.

Eu am inceput de luni treaba asta,cu foamea ma descurc,ma pot abtine,am observat ca senzatia de foame e mai mult in capul meu si poti trece usor peste.Scopul meu e sa reduc grasimea din zona trunchiului(abdomen + putin la piept),intre timp fac si sala si sar coarda acasa.

Multumesc!

Edited by beck1392, 10 May 2018 - 13:04.


#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Și eu cam fac chestia asta fără să îmi dau seama.

Fără efort fizic nu are nici un chichirez. Ceea ce eu nu fac decât în sensul că urc la etajul 4 seara și la 1 dimineața.

Am semi început de puțin burtică, gen am 100 de kile dar am 1.90.
Ce e bine e că par mai solid deci dacă e ceva rost de cafteală par masiv.
Ce e rău e că până să mă las de fumat aveam 73 de kile și acum la 100 mă simt de parcă sunt gravid.

Edited by exceswater, 10 May 2018 - 13:11.


#3
beck1392

beck1392

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 24.03.2015
SI eu am peste 1.95 si cam 89-90 kg,fac si sport dupa cum am spus mai sus,da n-am reusit sa scap de grasimea din zona aia nicicum.

#4
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004
Am facut post intermitent vreo sase luni, este eficient dar cu mers la sala, altfel e degeaba.
Eu mergeam cu post de la 9 seara pana la 13.00 a doua zi, exact cum ai spus. Probabil e cea mai buna varianta. Nu stiu de ce am ales orele astea, dar asa imi cadea cel mai bine pe programul de masa.

#5
beck1392

beck1392

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 24.03.2015

 sorin61, on 10 mai 2018 - 13:15, said:

Am facut post intermitent vreo sase luni, este eficient dar cu mers la sala, altfel e degeaba.
Eu mergeam cu post de la 9 seara pana la 13.00 a doua zi, exact cum ai spus. Probabil e cea mai buna varianta. Nu stiu de ce am ales orele astea, dar asa imi cadea cel mai bine pe programul de masa.

Multumesc pentru info,deci nu e degeaba ce am inceput.Merg si la sala pentru ca nu vreau sa pierd din masa musculara,mai sar si coarda 4-5 zile pe saptamana,cum am timp.

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Lasă coarda, bagă abdomene multe și tracțiuni.
Întreabă un instructor de la sala aia ce să faci și te lămurește.

#7
beck1392

beck1392

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 24.03.2015
Abdomene fac,coarda e pentru cardio.

#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Aveai deja topic: https://forum.softpe...ittent-fasting/

#9
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
La vechiul loc de munca cam toata lumea facea asta, deoarece nu era nimic de unde sa-ti iei mancare prin imprejurimi. Evident, asta cand nu-mi luam sandvisuri la mine. Nu toata lumea era prea supla, multi rupeau frigiderul acasa :) . Postul intermitent functioneaza sau nu, depinde cat bagi, si il poti folosi daca nu te deranjeaza senzatia de foame.
In legatura cu grasimea de pe abdomen, am 1.73 si cel mai mult am reusit sa slabesc de la 74 kg pana la 62 kg cu dieta, fara sa reusesc sa elimin de tot grasimea abdominala. Dupa ce am inceput sa alerg si sa fac ture cu bicicleta greutatea a urcat undeva la 64 kg, grasimea de pe abdomen a ramas. Cam de un an am inceput si flotari/tractiuni/abdomene, am ajuns undeva la 66 kg, grasimea a ramas tot acolo, insa abdomenul este mai ferm. Faza e ca asta s-a intamplat dupa 35 de ani, iar organismul este foarte eficient dupa varsta aceasta, rezervele de grasime adunandu-se la abdomen. De grasimea abdominala nu poti scapa decat atunci cand ajungi la un procent foarte mic de grasime, nu cu vreun antrenament specific, ceea ce e foarte greu de obtinut pentru o persoana cu un job de birou, chiar daca faci zilnic nitel sport si in week end mai mult.

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 beck1392, on 10 mai 2018 - 13:01, said:

Eu am inceput de luni treaba asta,cu foamea ma descurc,ma pot abtine,am observat ca senzatia de foame e mai mult in capul meu si poti trece usor peste.Scopul meu e sa reduc grasimea din zona trunchiului(abdomen + putin la piept),intre timp fac si sala si sar coarda acasa.

Sunt bune postul si rugaciunea dar trebuie dublate de miscare si aer curat...

Edited by rosix, 10 May 2018 - 14:29.


#11
beck1392

beck1392

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 24.03.2015
Partea aiurea e ca lucrez la birou,mai merg si prin fabrica da mai rar,cand e cazul numai :))
N-am copii,nevasta deci is cam pe afara dupa serviciu,mai merg la fotbal,deci inafara de locu de munca nu-s sedentar.

#12
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014
Ideal e o pauza de macar 12 h (aici incluzand si perioada de somn). Iar in restul de 12 h sa mananci de 2-3 ori fara gustareli si cu limitarea aportului caloric la un nivel apropiat cel corespuunzator varstei, sexului si inaltimii persoanei.
Efortul fizic pe regimul asta ideal e sa fie de gen HITT.

Completarea ideala este regimul chetogen (ketogen). Despre asta se gasesc destule pe net.

#13
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 exceswater, on 10 mai 2018 - 13:10, said:

Ce e bine e că par mai solid deci dacă e ceva rost de cafteală par masiv.
Posted Image

Ai 100 de kile si 1,9 m si "pari" masiv ? mda...

#14
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Am zis par :)

E un fel de iluzie optică de fapt.

#15
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 exceswater, on 10 mai 2018 - 13:10, said:

Și eu cam fac chestia asta fără să îmi dau seama.

Fără efort fizic nu are nici un chichirez. Ceea ce eu nu fac decât în sensul că urc la etajul 4 seara și la 1 dimineața.

Am semi început de puțin burtică, gen am 100 de kile dar am 1.90.
Ce e bine e că par mai solid deci dacă e ceva rost de cafteală par masiv.
Ce e rău e că până să mă las de fumat aveam 73 de kile și acum la 100 mă simt de parcă sunt gravid.

da, daca esti fumator, in caz de bataie..e nasol..

#16
esaob13

esaob13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 27.04.2012
e ok doar combinat cu deficitul caloric
vezi ca sunt niste aplicatii pe smart si incearca sa fii pe deficit caloric evident asigurand nutrientii necesari proteine carbo si grasimi +fibre si vitamine
miscarea e mai mult pt mentinerea masei musculare poti sa slabesti si doar stand pe canapea daca stii sa jonglezi cu deficitul caloric
incepe cu 14-10 dupa aia treci la 16-8 si apoi la o masa pe zi
lasa faci definire nu facand abdomene si tractiuni sau doar sarind coarda.

Edited by esaob13, 10 May 2018 - 20:35.


#17
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Eu bag IF de vreo trei ani, în sensul că mănânc doar odată pe zi, seara. Nu are efect asupra scăderii stratului de grăsime, doar dacă ești în deficit caloric. Am slăbit, m-am și îngrășat în acest regim. Mă învârt între 72 și 77 kg la 1,78 m. Deși greutatea ar fi în limite, tot nu am pătrățele. Cred că doar pe la 68-70 de kg s-ar putea să apară.

#18
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Cam aiurea cu mancarea si eu in ultimele doua saptamani ( sa zic ca am tinut intermittent fasting! Ce suna bine ) Fiind prea grabit nu mai mancam nimic dimineata. Prima masa o luam la pranz si a doua dupa munca. Nici vorba sa plece ceva din grasime insa la sala am pierdut un pic din forta si ma simt cam bleg.
De azi mi-am reluat regimul meu alimentar.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate