Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Este traversare neregulamentara ?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
ali3nnn

ali3nnn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 09.12.2010
Salut! S-a intamplat urmatoarea situatie.

Era un rand de masini oprite la semafor, fiind rosu. Toate erau pe banda 2, langa ax - pe banda 1 nu circula nicio masina de obicei in acea zona din motive ce tin de starea drumului.

Intr-una din masinile din rand se afla o persoana care dorea sa coboare din masina in timp ce masina era stationata la semafor. Toti cei din acea masina s-au asigurat ca banda 1 e libera si ca nu vine nimeni. Vazand ca pe banda 1 nu era nicio masina pana in capatul strazii, persoana respectiva a deschis portiera, iar din mers a inchis-o si a facut un pas pe banda 1, moment in care a vazut ca vine spre ea o masina accelerand, vazand ca masina nu avea nicio intentie sa franeze a mai facut repede un pas si a ajuns cu un picior pe bordura, moment in care masina respectiva a lovit-o.

In procesul verbal, agentul a scris ca persoana respectiva a fost lovita de masina pentru ca a traversat neregulamentar.

1. Care este definitia legislativa pentru traversare ? Eu nu am gasit momentan. Se considera traversare a drumului chiar daca ai facut doar 2 pasi pe banda, si nu ai traversat de la un cap la altul ?

2. Soferul in cauza nu are nicio vina, avand in vedere ca nu a facut nimic sa evite accidentul ? Nu s-au constatat urme de franare, nu a claxonat, ba chiar a accelerat continuu pana la momentul impactului, asta putand sustine si celelalte persoane din masina.

3. Soferul a spus ca era cu 3 4 masini in urma, ceea ce inseamna vreo 15 20 de metri, distanta pe care a parcurs-o relativ destul de repede avand in vedere ca nu i-a luat mai mult de 3 secunde sa traverseze banda 1. Viteza pe care a avut-o masina nu ar trebui calculata de un expert ? Se poate da un verdict fara sa se stie viteza soferului ?

Ce parere aveti ?

Edited by ali3nnn, 08 May 2018 - 17:35.


#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Gresit ce a facut pasagerul ala!

#3
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Sa invete sa traverseze pietonul.

#4
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Singurul loc în care pietonul are voie să calce pe șosea și are și prioritate (în condițiile din lege) este trecerea de pietoni, marcată cu zebră. Sau pe la colțurile străzii dacă nu există zebră, după temeinica asigurare. Deci, tu ce părere ai acum? Pietonul este vinovat 100%.
PS: când o să ne învățăm că "unde-i lege nu-i tocmeală"? Că tu asta faci...

Edited by ursamajor, 08 May 2018 - 17:40.


#5
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Pietonul este vinovat.
Ai pus piciorul neregulamentar pe sosea = traversare neregulamentara.
Nu conteaza ca ai facut 1-2-800 de pasi.

#6
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 ali3nnn, on 08 mai 2018 - 17:32, said:

3. Soferul a spus ca era cu 3 4 masini in urma, ceea ce inseamna vreo 15 20 de metri, distanta pe care a parcurs-o relativ destul de repede avand in vedere ca nu i-a luat mai mult de 3 secunde sa traverseze banda 1. Viteza pe care a avut-o masina nu ar trebui calculata de un expert ? Se poate da un verdict fara sa se stie viteza soferului ?

Ia calculeaza tu cam ce viteza avea ala daca a parcurs 20 de metri in 3 secunde.
O sa ramai surprins.

#7
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
23-24 km/ora.

#8
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,539
  • Înscris: 16.03.2007
ce tare-i aia cu "a facut doar cativa pasi, n-a traversat toata strada... se pune?" :lol:

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 ali3nnn, on 08 mai 2018 - 17:32, said:



Pietonul este vinovat. Ca a parcurs 100 de pasi ori 3 pasi este acelasi lucru. Pietonul ala trebuie sa plateasca toate cheltuielile ce decurg din acest caz, reparatie masina etc.

#10
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008
Eu as sanctiona si soferul masinii din care a coborat persoana vinovata.

#11
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Art. 72 OUG 195/2002 Reguli pentru alţi participanţi la trafic Reguli de circulaţie

CAPITOLUL V
Reguli de circulaţie
SECŢIUNEA a 3-a
Reguli pentru alţi participanţi la trafic
Art. 72

(1) Pietonii sunt obligaţi să se deplaseze numai pe trotuar, iar în lipsa acestuia, pe acostamentul din partea stângă a drumului, în direcţia lor de mers. Când şi acostamentul lipseşte, pietonii sunt obligaţi să circule cât mai aproape de marginea din partea stângă a părţii carosabile, în direcţia lor de mers.

(2) Pietonii au prioritate de trecere faţă de conducătorii de vehicule numai atunci când sunt angajaţi în traversarea drumurilor publice prin locuri special amenajate, marcate şi semnalizate corespunzător, ori la culoarea verde a semaforului destinat pietonilor.

(3) Traversarea drumului public de către pietoni se face perpendicular pe axa acestuia, numai prin locurile special amenajate şi semnalizate corespunzător, iar în lipsa acestora, în localităţi, pe la colţul străzii, numai după ce s-au asigurat că o pot face fără pericol pentru ei şi pentru ceilalţi participanţi la trafic.

(4) Pietonii surprinşi şi accidentaţi ca urmare a traversării prin locuri nepermise, la culoarea roşie a semaforului destinat acestora, sau a nerespectării altor obligaţii stabilite de normele rutiere poartă întreaga răspundere a accidentării lor, în condiţiile în care conducătorul vehiculului respectiv a respectat prevederile legale privind circulaţia prin acel sector.

(5) Sunt asimilate pietonilor persoanele care conduc un scaun rulant de construcţie specială, cele care conduc vehicule destinate exclusiv tragerii sau împingerii cu mâna, precum şi cele care se deplasează pe patine sau dispozitive cu role.

(6) Se exceptează de la respectarea regulilor stabilite pentru pietoni poliţistul rutier şi persoanele care se află pe platforma drumului public şi sunt autorizate, în exercitarea atribuţiilor de serviciu, să îndrume sau să dirijeze circulaţia rutieră, în condiţiile stabilite prin regulament.

(7) Este interzisă ocuparea trotuarelor cu vehicule imobilizate, iar când aceasta este permisă, conform indicatoarelor sau marcajelor, lăţimea minimă a trotuarului lăsat la dispoziţia pietonilor trebuie să fie de cel puţin un metru.

Detalii: https://legeaz.net/o...i-de-circulatie

#12
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

 ali3nnn, on 08 mai 2018 - 17:32, said:

Ce parere aveti ?
mai zi odata, masini pe banda doi si coboara pasager ?

#13
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Legal e vina pietonului, dar practic si moral e vinovat si imbecilului care a lovito. Niciodata nu depasesti coloana de masini oprite la trecerea de pietoni cum nu treci in viteza nici pe langa trecerile cu masina parcata fix langa ele.
Cand eram mic si prost, era un rand de masini parcate pe banda 1, cateva  oprite la trecerea de pietoni pe banda 2 si banda 3, de langa ax libera. Am inghitit franele cand au iesit 2 copii probabil de 5 ani de sub nivelul capotei masinii de langa. M-am oprit la vreo 2 metri de ei.Coloana la semafor nu se depaseste..asta daca nu vreti dosar penal si constiinta incarcata tot restul vietii.
Ar mai fi o poveste cand am depasit pe nenii de pe banda 2 care mergeau linistiti cu 50 si eu m-am dus pe banda 1 cu 80, dupa m-au depasit ei ca eu m-am oprit langa mcv-ul care imi daduse flash.Posted Image
Astea se intamplau prin primele mele luni de soferie.
In rest de regula lasi pasagerul pe banda 1 cand stii ca ai suficient timp de rosu cat sa nu blochezi traficul.

#14
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 SpeedDemon, on 08 mai 2018 - 18:02, said:

Legal e vina pietonului, dar practic si moral e vinovat si imbecilului care a lovito. Niciodata nu depasesti coloana de masini oprite la trecerea de pietoni cum nu treci in viteza nici pe langa trecerile cu masina parcata fix langa ele.
Cand eram mic si prost, ..........
Bine ca ala este imbecil , probabil dupa legea din Vaslui ...ca restul explicatiei tale nu are legatura cu subiectul .

#15
donbalon

donbalon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 26.04.2018
Pietonul nu trebuia sa coboare din masina in locul si in momentul respectiv. Clar el este vinovat cu toata vina morala si a soferului care a venit pe banda 1 si putea sa-l evite daca era mai atent. Inca o data se confirma proverbul: ”Graba strica treaba”!

#16
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Eu nu vad nimic imoral aici din partea respectivului sofer.
Atita timp cit el a redus viteza in sectorul ala (da, chiar si cu accelerat, daca avea viteza redusa....) si putea sa opreasca la semafor..... pai sa fie si "pietonii" mai atenti.
Mor pe toti idiotii aia de pietoni care stau 2 pasi PE CAROSABIL sau pleaca mai devreme cu 3 secunde la semafor (deci pe rosu).
Tu dai exemple de 80 la ora, aia nu este relavant, oricum este in afara legii.
Si nu cred ca a fost vorba de depasire, acest sofer oricum venea pe banda respectiva.
Depasire este la schimbarea benzii, nu ?!
Si daca ai inghitit frinele, nu cumva aveai si tu viteza neadaptata la conditiile de trafic ?

#17
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Aveam ~30 la ora, de aia am apucat sa franez.
86-APP m-am lamurit de nivelul tau din alt topic atunci m-am abtinut, dar na nu-mi bat capul.
//Nu are rost sa imi iau ban din cauza ta.

Edited by SpeedDemon, 08 May 2018 - 18:32.


#18
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 SpeedDemon, on 08 mai 2018 - 18:24, said:

Aveam ~30 la ora, de aia am apucat sa franez.
86-APP m-am lamurit de nivelul tau din alt topic atunci m-am abtinut, dar na nu-mi bat capul.
Dar nu te abtine , spune ce vrei , numai spune la subiect , nu aiurea .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate