Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

De ce A.I. nu poate exista

- - - - -
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#37
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009


 JurasikMan, on 07 mai 2018 - 11:05, said:

...practic avem matematica de cateva mii de ani ...dar am petrecut mai bine de 7 milioane de ani evoluand fara ea .

Matematica a existat dintotdeauna, încă înainte să apară primul atom din univers. Componența primului atom deja avea legi matematice în ea. Nu există ceva fizic care să nu aibă legi matematice încorporate.

#38
soricelucut

soricelucut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 25.02.2015

 Stan_Patzitul, on 07 mai 2018 - 11:46, said:

Matematica a existat dintotdeauna, încă înainte să apară primul atom din univers. Componența primului atom deja avea legi matematice în ea. Nu există ceva fizic care să nu aibă legi matematice încorporate.

Cand iti misti corpul il misti folosind intentia in constiinta, deci miscarea corpului nu are nimic matematic in el. Matematica pe care o observam in fizica este doar o iluzie izvorata din insuficienta cunoastere a realitatii.

#39
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 06.01.2005

 _Smiley_, on 07 mai 2018 - 07:58, said:

@gelublabla: mecanismul e simplu si se aplica atat la oameni cat si la IA: incerci sa selectezi o experienta anterioara cat mai asemanatoare si cu rezultate cat mai bune.

Deci revin cu intrebarea: cum ai reactiona daca ai intalni un martian? Ce experienta anterioara selectezi? Poate ala a venit in turism sexual, poate ii e foame si tu esti in meniu sau a venit sa-ti dezvaluie secretul accesarii gaurilor de vierme! Ce accesezi, ca tu nu ai habar ce vrea martianu .....

Accept faptul ca din experienta ta o sa invete si oamenii dar o sa devina si o informatie utila pentru A.I.

#40
soricelucut

soricelucut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 25.02.2015
Exact, noi cand vedem prima data un obiect, il vedem pentru ca aducem qualia de obiectul respectiv in constiinta. Cand am vazut prima data o tricicleta cand aveam 3 ani, qualia asta a fost adusa pentru prima data in existenta, altfel n-am fi vazut in veci tricicleta. Problema la AI e ca daca nu ii pui de dinainte in baza de data informatia "tricicleta", AI-ul in veci nu va recunoaste tricicleta. Dar noi putem face asta, pentru ca noi suntem realitatea insasi, iar creativitatea e una din proprietatile realitatii. Lucrul asta nu-l simulezi. Realitatea nu se poate simula.

#41
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 soricelucut, on 07 mai 2018 - 08:37, said:

AI nu e inteligenta de niciun fel, ca nu poate rezolva probleme. Ca sa rezolvi probleme ai nevoie de creativitate, adica de aducerea de qualii noi in existenta. AI-ul doar invarte 0 si 1 si aprinde niste pixeli pe ecran, pixeli pe care tot o constiinta trebuie sa ii interpreteze pentru a rezolva problemele.
Daca e ceva ce-am invata de la bunici, apai ar cam fi sa nu bag in seama pe cineva care afiseaza un cristos meditind... Apopo, "quall" inseamna "coi" in engleza. Nu stiu ce coaie are existenta ta, poate ar fi mai bine sa pui o poza sa vedem si noi...

#42
soricelucut

soricelucut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 25.02.2015

 caradumba, on 07 mai 2018 - 13:27, said:

Ce este scurt, d.p.t.d.v., in  doua cuvinte, constiinta?

Totul.
Iar un pic mai detaliat = culori, sunete, sentimente, ganduri, etc. Iar astea tin de modul de a fi al realitatii. Nu simulezi asa ceva. Cel mult, in viitor cand vom intelege cum au loc fenomenele astea, le putem genera prin tehnologie, dar odata generate vor fi fiinte de sine statatoare, cu propriul liber arbitru.

#43
soricelucut

soricelucut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 25.02.2015

 caradumba, on 07 mai 2018 - 13:34, said:

N-ai raspuns la intrebarea mea.

In 2 cuvinte? :lol:

#44
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 06.01.2005

 soricelucut, on 07 mai 2018 - 13:22, said:

Exact, noi cand vedem prima data un obiect, il vedem pentru ca aducem qualia de obiectul respectiv in constiinta. Cand am vazut prima data o tricicleta cand aveam 3 ani, qualia asta a fost adusa pentru prima data in existenta, altfel n-am fi vazut in veci tricicleta. Problema la AI e ca daca nu ii pui de dinainte in baza de data informatia "tricicleta", AI-ul in veci nu va recunoaste tricicleta. Dar noi putem face asta, pentru ca noi suntem realitatea insasi, iar creativitatea e una din proprietatile realitatii. Lucrul asta nu-l simulezi. Realitatea nu se poate simula.
Nu stiu cat de relevanta este in discutie, dar mi-am adus aminte de o legenda/poveste auzita la radio, anii 80 - cand erau emisiuni de popularizare a stiintei pentru copii.
Legenda spunea cum ca egiptenii erau foarte trufasi si foarte siguri ca toate cunostintele lor se transmiteau prin sange de la o generatie la alta. Ca sa demonstreze acest lucru au lasat niste nounascuti langa un staul de oi/capre convinsi ca acesti copii vor sti singuri sa vorbeasca egipteana cand vor creste. Evident ca atunci cand au crescut copiii comunicau imitand sunetele animalelor langa care au crescut. Nu stiu cat de mult a alterat trecerea timpului legenda, dar asa mi-o amintesc.

Revenind la ceea ce spuneai tu, tricicleta capata sens in mintea unui copil doar daca cineva ii spune si ii arata la ce si cum se foloseste sau prin puterea exemplului imitand pe cineva.
Iar asta cred ca la o scara redusa AI este capabila chiar si acum sa faca.

#45
soricelucut

soricelucut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 25.02.2015

 gelublabla, on 07 mai 2018 - 13:42, said:

Revenind la ceea ce spuneai tu, tricicleta capata sens in mintea unui copil doar daca cineva ii spune si ii arata la ce si cum se foloseste sau prin puterea exemplului imitand pe cineva.
Iar asta cred ca la o scara redusa AI este capabila chiar si acum sa faca.

Degeaba ii spune daca in constiinta lui nu este adusa qualia corespunzatoare. Ca asa poti sa iei si o maimuta si sa-i zici, dar in constiinta maimutei nu va fi adusa nicio qualie. Nu stiu cum anume se intampla lucrul asta, dar nu e totuna cu a pune informatie in baza de date.

#46
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 soricelucut, on 07 mai 2018 - 10:59, said:


Nu eu am facut afirmatia, deci tu trebuie sa demonstrezi. Posted Image
Cum se zicea pe vremea lui Newton de exemplu ca vitezele se compun vectorial. Si apoi a venit Einstein si a aratat ca asta e doar o iluzie la viteze mici, la viteze mari altfel stand lucrurile. La fel si "neuronul". "Neuronul" e ....

Asta este o eroare logica tipica, dupa principiul ca daca ceva, atunci si altceva in mod similar. Argument de tip "heringul rosu"

#47
soricelucut

soricelucut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 25.02.2015

 vata_pa_batz, on 07 mai 2018 - 14:56, said:

Asta este o eroare logica tipica, dupa principiul ca daca ceva, atunci si altceva in mod similar. Argument de tip "heringul rosu"

Ce te face sa crezi ca avem cunoastere deplina asupra neuronului?

#48
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 soricelucut, on 07 mai 2018 - 14:59, said:

Ce te face sa crezi ca avem cunoastere deplina asupra neuronului?
N-are relevanta. Important este ca nu argumentez ceva cu altceva.

In rest ai mai comis o gramada de erori in argumentatie, doar ca mi-e lene sa-ti dau peste degete la fiecare greseala. Mai devine si penibil la un moment dat

#49
soricelucut

soricelucut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 25.02.2015

 vata_pa_batz, on 07 mai 2018 - 15:03, said:

N-are relevanta. Important este ca nu argumentez ceva cu altceva.

Ipoteza cu neuronii care trimit curent electric se bazeaza pe ipoteza electromagnetismului. Inainte de descoperirea electromagnetismului, probabil se zicea despre neuroni ca se ciocnesc unii cu altii ca niste bile de biliard. De cand cu electromagnetismul se zice ca trimit curenti electrici. Cand alte fizici vor fi descoperite, alte lucruri se vor zice despre neuroni.

#50
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014
Exista mai multe tipuri de inteligenta si de aceea exista si mai multe subdomenii de AI.
Cu ceva ani in urma, se considera ca o masina care trece testul Turing va putea fi considerata "inteligenta". Testul Turing pare sa fi fost trecut intre timp, doar ca si asteptarile noastre relativ la tehnologie au crescut, asa incat acest test din anii 50 nu stiu cat de relevant mai este.
Ca idee, exista domenii in care s-au facut progrese fenomenale (prelucrarea limbajului natural, logica fuzzy, prelucrarea imaginilor, sistemele expert de decizie), dar exista si domenii care inca baltesc (ma gandesc aici la algoritmii genetici si mai ales la retelele neuronale).
Avem in jurul nostru o gramada de device-uri care incorporeaza "bucati" de AI, fara ca noi sa constientizam asta. Masinile autonome si Watson-ul de la IBM sunt doar varful unui iceberg imens.
Deci zic eu ca AI deja exista.

#51
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,537
  • Înscris: 16.03.2007
Ho, ba, ca nu va fura locul de munca... cum v-au speriat aia la televizor :lol:

#52
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 soricelucut, on 07 mai 2018 - 15:07, said:


Ipoteza cu neuronii care trimit curent electric se bazeaza pe ipoteza electromagnetismului. Inainte de descoperirea electromagnetismului, probabil se zicea despre neuroni ca se ciocnesc unii cu altii ca niste bile de biliard. De cand cu electromagnetismul se zice ca trimit curenti electrici. Cand alte fizici vor fi descoperite, alte lucruri se vor zice despre neuroni.

Speculezi in voie ca e voie. Totusi, daca stiinta nu are raspunsuri complete, atunci cum de se-ntimpla sa le ai tu? Din ce exact? Mac-mac...cumva? Si ce anume te face sa crezi ca ai raspunsuri mai plauzibile?

#53
soricelucut

soricelucut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 25.02.2015

 vata_pa_batz, on 07 mai 2018 - 16:27, said:


Speculezi in voie ca e voie. Totusi, daca stiinta nu are raspunsuri complete, atunci cum de se-ntimpla sa le ai tu? Din ce exact? Mac-mac...cumva? Si ce anume te face sa crezi ca ai raspunsuri mai plauzibile?

Pentru ca suntem constiinte, iar proprietatile constiintei n-au nimic de a face cu neuronii.

#54
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 super8, on 07 mai 2018 - 09:55, said:

Tu ai inteles ca au creat aia de la IBM ?
Practic, "neuronul artifical" e o bucata de metal microscopica (germaniu-antimoniu-teluriu) ce se contracteaza si decontracteaza cand se incalzeste cu scopul de a se conecta cu alti neuroni pt. a forma gandul, liberul arbitru.
Iar cand se raceste, se decontracteaza [conexiunea neuronilor e intrerupta].

Asa "lucreaza" si neuronii din capul oamenilor, al animalelor, orice fiinta vie de pe Terra !

Nu e nici o diferenta intre modul de functionare al neuronilor din creierul tau si modul de functionare al procesorului computerului de la care scrii tu.
Fiecare bit format in creierul tau formeaza un simt, o dorinta, liberul arbitru etc.
Asa functioneaza si neuronii artificiali, diferenta e ca:
neuronii biologici sunt pusi in miscare de enzime biochimice din creier;
iar cei artificiali de caldura ce dilata metalul din care sunt facuti neuronii [punct].
====================

Electronii din neuronii biologici din creierul oamenilor formeaaza bit-ul de informatie care fuge de la un neuron la altul de iti provoaca tie ratiunea si inteligenta.

 soricelucut, on 07 mai 2018 - 10:28, said:

Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image



Cine te-a mintit? Posted Image

 super8, on 07 mai 2018 - 10:42, said:

Incearca sa demostrezi contrariul a ce am spus eu.

 soricelucut, on 07 mai 2018 - 10:59, said:

Nu eu am facut afirmatia, deci tu trebuie sa demonstrezi. Posted Image

Tu zici ca neuronii naturali doar trimit curenti. Asta e doar o poveste.
Vezi tu, realitatea are o anumita smecherie, si anume faptul ca nu avem cunoastere deplina asupra ei.
Niciodata nu poti sa spui despre realitate ca o cunosti in totalitate. Cum se zicea pe vremea lui Newton de exemplu ca vitezele se compun vectorial.
Si apoi a venit Einstein si a aratat ca asta e doar o iluzie la viteze mici, la viteze mari altfel stand lucrurile. La fel si "neuronul".
"Neuronul" e un element de realitate, si cum la ora actuala nu cunoastem realitatea in totalitate, nu putem face afirmatii absolute.
Ba mai mult decat atat, "neuronul" e doar o qualie vizuala in constiinta. Ne uitam, vedem, si descriem ce vedem.
Dar nu zice nimeni ca qualiile vizuale pot revela tot ce este acolo.
Sunt lucruri pentru care nu avem qualii in constiinta sa cunoastem, asa ca mereu vor fi aspecte ale realitatii pe care nu le putem captura.
Asa ca "neuronul" in niciun caz nu doar trimite curenti. Posted Image
Tu vorbesti d.p.d.v. filozofic, mistic si imaginar, eu vorbesc d.p.d.v stiintific si real, palpabil chiar.

Din punct de vedere filozofic, mistic si imaginar:
exista "ceva" care pune in miscare existenta [unitățile de bază ale Universului din care sunt făcute toate celelalte particule reale si palpabile !], religiosii il numesc D-zeu, Allah, Yahweh, Iehova etc.

Insa d.p.d.v. stiintific si real:
acel "ceva" a creat o particula fundamentală ce creeaza materia cu dimensiuni mai mici decat ale atomului:
fermionii,
quarcurii,
leptoni și antiparticulele lor,
bosonii fundamentali,
electronii,
protonii,
neutronii,
nucleonii care formeaza atomul, materia ce te inconjoara pe tine ! de la obiecte pana la fiinte vii.

Asadar, electronii din neuronii oamenilor [care ne face sa gandim, visam, imaginam, avem liberul arbistru] este creata de o particula fundamentală creata la randul ei de "ceva" pe care religiosii il numesc D-zeu, Allah, Yahweh, Iehova etc.

Asta e realitatea d.p.d.v. stiintifica ! si daca vrei, si religioasa  Posted Image

Daca tot nu ai inteles, hai sa iti exemplic si mai mult:
asa cum "ceva" a creat particula elementara ce formeaza Universul, asa au creat si oamenii de la IBM neuronii artificiali care copiaza modul de functionare al inteligentei umane.
Desigur, tehnologia inca e in stare incipienta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate