Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

De ce A.I. nu poate exista

- - - - -
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#19
caradumba

caradumba

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.05.2018
Nu faci, dar iti place sa ai ce face

#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003

View Postsoricelucut, on 07 mai 2018 - 09:31, said:

Pai normal ca se stie. Asa se stie si ca electronul e electron, desi nu se stie de unde vine.
Cum sa nu se stie... vine din leptoni, o familie de particule fundamentale separate de quarci.

View Postsoricelucut, on 07 mai 2018 - 09:31, said:

Ce sunt ratiunea si inteligenta? Te cam invarti in cercuri.
Ti-am spus clar ce sunt, vad insa ca te invarti in idei caci gandesti circular, intrebi de una, dupa aia intrebi de alta si tot asa, telenovela continua... poti sa fii coerent odata si sa lasi basmele cuantice de-o parte ? Posted Image Inteligenta si ratiunea se definesc pe baza proceselor gandirii, inteligenta presupune in plus lucruri precum gandirea colaterala (nu mai intreba ce este pls) si abilitatea de a rezolva probleme utilizand perspective diferite iar ratiunea inseamna ca gandirea este in acord (in rezonanta) cu logica si ca automat elimini elementele ce nu sunt in acord... gen abureala cu qualii.

View Postcaradumba, on 07 mai 2018 - 09:41, said:

Nu faci, dar iti place sa ai ce face
Sa ma amuz de ei Posted Image

Edited by andreic, 07 May 2018 - 09:47.


#21
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postsoricelucut, on 07 mai 2018 - 09:12, said:

Nu exista "neuroni artificiali" intocmai precum nu exista "electroni artificiali". Intocmai precum fenomenele din mecanica cuantica sunt indeterministe, la fel si constiinta e. Iar indeterminismul nu il poti simula. Ba mai mult de atat, nici macar "neuroni naturali" nu exista, "neuronii" fiind doar idei in constiinta.
Tu ai inteles ca au creat aia de la IBM ?
Practic, "neuronul artifical" e o bucata de metal microscopica (germaniu-antimoniu-teluriu) ce se contracteaza si decontracteaza cand se incalzeste cu scopul de a se conecta cu alti neuroni pt. a forma gandul, liberul arbitru.
Iar cand se raceste, se decontracteaza [conexiunea neuronilor e intrerupta].

Asa "lucreaza" si neuronii din capul oamenilor, al animalelor, orice fiinta vie de pe Terra !

Nu e nici o diferenta intre modul de functionare al neuronilor din creierul tau si modul de functionare al procesorului computerului de la care scrii tu.
Fiecare bit format in creierul tau formeaza un simt, o dorinta, liberul arbitru etc.
Asa functioneaza si neuronii artificiali, diferenta e ca:
neuronii biologici sunt pusi in miscare de enzime biochimice din creier;
iar cei artificiali de caldura ce dilata metalul din care sunt facuti neuronii [punct].
====================

View Postsoricelucut, on 07 mai 2018 - 09:31, said:

Pai normal ca se stie. Asa se stie si ca electronul e electron, desi nu se stie de unde vine.

Ce sunt ratiunea si inteligenta? Te cam invarti in cercuri.
Electronii din neuronii biologici din creierul oamenilor e bit-ul de informatie care fuge de la un neuron la altul de iti provoaca tie ratiunea si inteligenta.

Edited by super8, 07 May 2018 - 09:57.


#22
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
visez la ziua in care vom intreba un AI ce e materia neagra si va raspunde instant (dupa un search cuantic) "ba impamantatilor, vedeti ca ati gresit formulele x si y, deci nu e nicio "negreala", ati omis z".

sunt  curios cum se manifesta un AI cand face un facepalm...:/

Edited by 41ex, 07 May 2018 - 10:03.


#23
soricelucut

soricelucut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 25.02.2015

View Postandreic, on 07 mai 2018 - 09:42, said:

Cum sa nu se stie... vine din leptoni, o familie de particule fundamentale separate de quarci.

:roflmaofast: :roflmaofast: :roflmaofast: :roflmaofast: :roflmaofast: :roflmaofast: :roflmaofast:

View Postsuper8, on 07 mai 2018 - 09:55, said:

Tu ai inteles ca au creat aia de la IBM ?
Practic, "neuronul artifical" e o bucata de metal microscopica (germaniu-antimoniu-teluriu) ce se contracteaza si decontracteaza cand se incalzeste cu scopul de a se conecta cu alti neuroni pt. a forma gandul, liberul arbitru.

Asa "lucreaza" si neuronii din capul oamenilor, al animalelor, orice fiinta vie de pe Terra !

Nu e nici o diferenta intre modul de functionare al neuronilor din creierul tau si modul de functionare al procesorului computerului de la care scrii tu.

Electronii din neuronii biologici din creierul oamenilor e bit-ul de informatie care fuge de la un neuron la altul de iti provoaca tie ratiunea si inteligenta.

Cine te-a mintit? :)

#24
hapumom

hapumom

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 65
  • Înscris: 02.05.2018

View PostMosotti, on 07 mai 2018 - 08:31, said:

Inteligenta umana creaza, inventeaza, de multe ori din nimic. Inteligenta artificiala se bazeaza pe o experienta anterioara masiva, chiar daca si-o face mult mai rapid, cum ar fi sa joace sah cu ea insasi de 50 de milioane de ori in 10 ore. Doua feluri diferite de inteligenta Posted Image

Cand inteligenta artificiala o va depasi pe cea umana, nu cred ca va mai sta doar sa se  joace sah.

#25
soricelucut

soricelucut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 25.02.2015

View Posthapumom, on 07 mai 2018 - 10:40, said:


Cand inteligenta artificiala o va depasi pe cea umana, nu cred ca va mai sta doar sa se  joace sah.

N-are cum sa o depaseasca, deoarece inteligenta are de a face cu insasi modul de a fi al realitatii si presupune aducerea de qualii noi in existenta. Realitatea nu poate fi simulata. Doar pentru ca faci un program care sa afiseze pe ecran H2O, asta nu iti va potoli setea.

#26
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postsoricelucut, on 07 mai 2018 - 10:28, said:

Cine te-a mintit? Posted Image
Incearca sa demostrezi contrariul a ce am spus eu.

#27
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Cat de naiv poate fi cineva sa creada ca inteligenta poate apare asa din neant si culmea sa fie si mai buna decat aia umana....pai evolutiei i-a luat 1 milion de ani sa ne aduca aici, cum putem noi sa "creem"ceva mai inteligent ca noi intr-un timp atat de scurt? Eu nu cred in asa zisa "inteligenta artificiala" care este de fapt tot un program si atata tot...

#28
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postgelublabla, on 07 mai 2018 - 07:57, said:

daca te intalnesti cu un martian

Eu m-am intalnit cu un martipan.

#29
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,519
  • Înscris: 16.03.2007

View PostValmont43, on 07 mai 2018 - 10:45, said:

Cat de naiv poate fi cineva sa creada ca inteligenta poate apare asa din neant si culmea sa fie si mai buna decat aia umana....pai evolutiei i-a luat 1 milion de ani sa ne aduca aici, cum putem noi sa "creem"ceva mai inteligent ca noi intr-un timp atat de scurt? Eu nu cred in asa zisa "inteligenta artificiala" care este de fapt tot un program si atata tot...

mie mi-a luat doi ani sa invat tabla inmultirii (pe care am uitat-o intre timp). plm, un calculator cica stia asta de cand a fost nascut.

Edited by laffin, 07 May 2018 - 10:57.


#30
soricelucut

soricelucut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 25.02.2015

View Postsuper8, on 07 mai 2018 - 10:42, said:

Incearca sa demostrezi contrariul a ce am spus eu.

Nu eu am facut afirmatia, deci tu trebuie sa demonstrezi. :)
Tu zici ca neuronii naturali doar trimit curenti. Asta e doar o poveste. Vezi tu, realitatea are o anumita smecherie, si anume faptul ca nu avem cunoastere deplina asupra ei. Niciodata nu poti sa spui despre realitate ca o cunosti in totalitate. Cum se zicea pe vremea lui Newton de exemplu ca vitezele se compun vectorial. Si apoi a venit Einstein si a aratat ca asta e doar o iluzie la viteze mici, la viteze mari altfel stand lucrurile. La fel si "neuronul". "Neuronul" e un element de realitate, si cum la ora actuala nu cunoastem realitatea in totalitate, nu putem face afirmatii absolute. Ba mai mult decat atat, "neuronul" e doar o qualie vizuala in constiinta. Ne uitam, vedem, si descriem ce vedem. Dar nu zice nimeni ca qualiile vizuale pot revela tot ce este acolo. Sunt lucruri pentru care nu avem qualii in constiinta sa cunoastem, asa ca mereu vor fi aspecte ale realitatii pe care nu le putem captura. Asa ca "neuronul" in niciun caz nu doar trimite curenti. :)

#31
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postlaffin, on 07 mai 2018 - 10:56, said:

mie mi-a luat doi ani sa invat tabla inmultirii (pe care am uitat-o intre timp). plm, un calculator cica stia asta de cand a fost nascut.
Tocmai aici e buba calculatorul "nu stie" tabla inmultirii ci doar e invatat sa calculeze mai repede...savantii spun ca in prezent cele mai performante computere din lume au mintea unui copil de 5-6 ani...
A nu se confunda rapiditatea unor calcule cu inteligenta

#32
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Inca nu exista o definitie unitara a inteligentei ( neartificiale ) . Pana nu se defineste clar ce este Inteligenta Artificiala ...este greu de hotarat daca ea exista sau nu . Sunt stituatii si situatii. Cateodata o forma de AI poate lua o hotarare mai buna , cateodata nu . Inteligenta artificiala nu creeaza. Inca nu stim exact ce ne face pe noi sa descoperim lucruri noi si sa inventam lucruri noi . Strict legat de puterea de calcul si de dimensiunea bazelor de date , este evident ca partea artificiala are un plus . Dar nu putem scrie un cod care sa genereze lucruri care nu au mai existat pana acum ( si care sa aiba noima ) . Va fi tot mai cuprinzatoare , dar niciodata nu va depasi o limita . La inceputurile Inteligentei artificiale oamenii aveau mari sperante. La fel si la inceputurile astronomiei . La fel si in domeniul acoperirii de distante in ani lumina. Acum , incet-incet bula asta se lasa ca un balon gaurit si incep sa se inteleaga limitarile . Dar , inteligenta artificiala este un fel de religie iar cei predispusi sa creada intr-o forma de divinitate cred si in AI.
In mare , omul nu stie care este procedeul prin care chiar el descopera lucruri inedite. din acest motiv nu va putea sa puna procesul acesta sub o forma matematica pe care AI sa o inteleaga si sa o execute .
Edit : sau altfel spus :

...daca maine dispar toti oamenii de pe fata pamantului , matematica nu mai exista.
...daca maine dispare matematica de pe fata pamantului ...oamenii vor continua sa existe , ba mai mult , unii nici nu vor sesiza schimbarea ...
...practic avem matematica de cateva mii de ani ...dar am petrecut mai bine de 7 milioane de ani evoluand fara ea .

Edited by JurasikMan, 07 May 2018 - 11:09.


#33
soricelucut

soricelucut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 25.02.2015

View PostValmont43, on 07 mai 2018 - 11:00, said:

computere au mintea

Nu, calculatoarele sunt doar niste obiecte. N-au nimic de a face cu constiinta.

#34
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postsoricelucut, on 07 mai 2018 - 09:12, said:

Nu exista "neuroni artificiali" intocmai precum nu exista "electroni artificiali".
Esti sigur ? N-ai auzit de replicile chinezesti ? Aia copiaza tot, inclusiv electroni.

View Postsuper8, on 07 mai 2018 - 09:55, said:

====================
Electronii din neuronii biologici din creierul oamenilor e bit-ul de informatie care fuge de la un neuron la altul de iti provoaca tie ratiunea si inteligenta.
Acum incearca sa dai definitia cu electronii chinezesti.

Cine mai stie azi ce e original sau fake ? :facepalm:

#35
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postsoricelucut, on 07 mai 2018 - 11:05, said:


Nu, calculatoarele sunt doar niste obiecte. N-au nimic de a face cu constiinta.
M-am exprimat gresit recunosc....am vrut sa spun "inteligenta" unui copil de 5-6 ani

#36
andronic312

andronic312

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 16.01.2009
Ba exista  A.I, dar este doar o unealta, intotdeauna va fi asa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate