Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...
 samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!
 

Alegere intre Bmw f30 si Audi a4 b8

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#73
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 05.09.2007
Nu stiu cum e Audi-ul in cauza dar un BMW similar si-a vandut prietenul meu acum o luna. Era cutie automata, motorul avea undeva la 180 cp. Chiar l-am intrebat de curiozitate daca a avut probleme iarna si mi-a spus ca niciuna. De fapt l-a dat unui alt prieten cu banii pe care i-ar fi luat la buy back. Eu zic ca l-a dat ieftin: 12500, masina din 2012 sau 2013(nu stiu exact) si 67500 km.

#74
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014

 Kroghy, on 08 mai 2018 - 19:53, said:

Tinand cont ca aici vorbim de masini de 40 mii euro, e putin probabil sa nu fie multumit de masina, oricare din cele doua o alege.

Aici, ca si in cazul tau, vorbim de masini de 10-12000E. Asta este pretul real, ele valoreaza fix cat cu cat se vand la ora actuala.

Dar continua sa iti repeti ca sunt masini de 40.000E daca este important pentru tine si daca te ajuta :)

#75
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,985
  • Înscris: 06.01.2006

 tatalor51, on 09 mai 2018 - 07:53, said:

Aici, ca si in cazul tau, vorbim de masini de 10-12000E. Asta este pretul real, ele valoreaza fix cat cu cat se vand la ora actuala.
Daca ar fi asa atunci ar fi comparabile cu un Logan cu geamuri electrice. Si totusi singura asemanare intre Seria 3 sau A4 si un Logan la acelasi pret e numarul de roti.

Edited by Kroghy, 09 May 2018 - 08:01.


#76
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014

 Kroghy, on 09 mai 2018 - 07:59, said:


Daca ar fi asa atunci ar fi comparabile cu un Logan cu geamuri electrice. Si totusi singura asemanare intre Seria 3 sau A4 si un Logan la acelasi pret e numarul de roti.

Este asa. In general, pe o piata libera, pretul cu care se vinde ceva reprezinta fix cat valoreaza obiectul respectiv.

Dar, din nou, daca self-esteemul tau este atat de fragil si depinde de asta, continua sa-ti repeti ca de fapt tu conduci o masina de 40.000E si nu una de 10.000E :) Whatever makes you feel better :)

#77
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 05.09.2007
Kroghy: dupa rationamentul tau o masina noua de 40000 Euro e la fel cu una care a costat 40000 Euro, dar are 5 ani si 200 kkm?

#78
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,985
  • Înscris: 06.01.2006

 tatalor51, on 09 mai 2018 - 08:05, said:

Este asa. In general, pe o piata libera, pretul cu care se vinde ceva reprezinta fix cat valoreaza obiectul respectiv.
Ai condus Logan de 12 mii euro si BMW sau Audi de 12 mii euro? Probabil ca nu daca spui ca sunt la fel pentru ca costa la fel.
Initiatorul a spus ca nici nu vrea sa auda de Logan si il inteleg si sunt de acord, desi e acelasi pret al masinii.

Edited by Kroghy, 09 May 2018 - 08:10.


#79
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,697
  • Înscris: 24.10.2015
Stati ca ma infoi si eu in pene :) , conduc o masina de 70.000 de euro! Nu conteaza ca m-a costat sub 5000.

Gluma e gluma dar imaginati-va prin absurd ca nu conteaza cheltuielile de intretinere. Acum ce ati alege dintre un Logan si un BMW care costa la ora actuala pe piata 12.000 de euro?

Acum daca omul isi asuma cheltuielile pentru intretinerea BMW-ului, care e problema voastra ( acelora pro logan)? Un bmw de 10 ani intretinut ( nu discutam despre cheltuielile pntru intretinere logan versus bmw)  super masina pe langa Dacia. Totusi eu respect alegerea celor care cumpara masini noi si ieftine, fiecare cu caii lui.

Din punctul meu de vedere, dacia este ideala pentru acei care nu-s amatori de masini, tehnica dar au nevoie de un mijloc de transport sa se deplaseze cu cheltuieli si batai de cap minimale legate de automobil.  Il doare in basca de fite, are alte hobiuri cu care cheltuie bani,

Edited by vinciun, 09 May 2018 - 12:32.


#80
Tavi_Octavian

Tavi_Octavian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 19.01.2012
Multumesc tuturor carora mi.au raspuns la subiect. Pentru aceia care au tot adus vorba de Logan, tind sa cred ca au probleme in intelegerea textului si au umplut aici o gramada de pagini fara nici un sens. Am facut o comparatie strict intre doua modele. Eu sunt pasionat de condus, vreau sa am o masina pe care sa o conduc cu placere, sa imi placa de fiecare data cand o vad(la logan placerea e zero, nu ai ce sa iubesti la masina aia). De aceea, am ales aceste doua modele de masini care mi.ar placea si se incadreaza in bugetul meu. Apreciam sa imi spuneti, daca stiti, care coduri motor sunt mai bune, daca consuma ulei, daca au probleme specifice si alte detalii de genul asta. Eu, din ce am citit, inclin catre motorul de 177 cp cod caha si motorul de 184 cp la BMW. Probleme cu lantul/intinzatorul mai sunt?

#81
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,985
  • Înscris: 06.01.2006

 Tavi_Octavian, on 10 mai 2018 - 12:56, said:

Eu sunt pasionat de condus, vreau sa am o masina pe care sa o conduc cu placere, sa imi placa de fiecare data cand o vad
Fa un test cu fiecare, e posibil sa te hotarasti definitiv in functie de care masina ti se pare mai potrivita, mai ales cum te simti in interior, la volan.

 Tavi_Octavian, on 10 mai 2018 - 12:56, said:

motorul de 184 cp la BMW. Probleme cu lantul/intinzatorul mai sunt?
Sunt, dar se repara. La pretul masinii mai pui 1000 euro pt. distributie la BMW. Oricum si la Audi e recomandat sa inlocuiesti distributia ca sa stai linistit si costa aprox. 500 euro. Deci sa spunem ca BMW e cu 500 euro mai scump din start pt. distributie. Nu ar trebui sa fie un factor decisiv.

#82
Tavi_Octavian

Tavi_Octavian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 19.01.2012
Si referitor la revizii. Sunt constient ca vor fii mai scumpe decat la o masina ieftina. Totusi, caut o masina cat de cat fiabila. Si pana la urma, daca stii ca ai o masina frumoasa, merita sa dai bani sa o intretii. Eu unul, nu m.as indura sa bag banii sa intretin o masina care nu e pe placul meu.

Am un prieten cu Audi b8 luat din Germania direct de la proprietar, cu 200k km, istoric verificat la reprezentanta. De 2 luni de cand e adus in tara a schimbat deja ambii rulmenti pe fata( masina a avut 2 randuri de jante pe 18, deci s.ar explica problema). De cand e in tara si.a schimbat rotile, cu unele pe 16". A curatat caloriferul din bord, schimbat un senzor la filtru de particule, garniturile pistonaselor de la etrierii fata deoarece ramaneau blocate si toceau placutele si cam atat. Am condus.o dar nu prea imi lasa o impresie buna. Nici nu e full. Are scaune piele, dar acelea fara chestia aceea de se extinde sub genunchi si nu sunt prea confortabile. Si mai multe lipsuri..

#83
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 Kroghy, on 10 mai 2018 - 13:00, said:

Fa un test cu fiecare, e posibil sa te hotarasti definitiv in functie de care masina ti se pare mai potrivita, mai ales cum te simti in interior, la volan.


Sunt, dar se repara. La pretul masinii mai pui 1000 euro pt. distributie la BMW. Oricum si la Audi e recomandat sa inlocuiesti distributia ca sa stai linistit si costa aprox. 500 euro. Deci sa spunem ca BMW e cu 500 euro mai scump din start pt. distributie. Nu ar trebui sa fie un factor decisiv.
Pe langa distributie, mai trebuie luate in calcul, ca posibile cheltuieli, si discurile si placutele de frana, filtrele si uleiul de motor plus anvelopele.Pe termen lung iei in calcul toate cheltuielile care pot sa apara cu service-ul.

Edited by max_01, 10 May 2018 - 14:41.


#84
Tavi_Octavian

Tavi_Octavian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 19.01.2012

 flaviuf, on 09 mai 2018 - 07:52, said:

Nu stiu cum e Audi-ul in cauza dar un BMW similar si-a vandut prietenul meu acum o luna. Era cutie automata, motorul avea undeva la 180 cp. Chiar l-am intrebat de curiozitate daca a avut probleme iarna si mi-a spus ca niciuna. De fapt l-a dat unui alt prieten cu banii pe care i-ar fi luat la buy back. Eu zic ca l-a dat ieftin: 12500, masina din 2012 sau 2013(nu stiu exact) si 67500 km.
Si de ce l.a vandut oare? Poate nu i.a convenit ceva la el. Ai putea afla? Multumesc!

#85
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 05.09.2007

 Tavi_Octavian, on 10 mai 2018 - 14:45, said:

Si de ce l.a vandut oare? Poate nu i.a convenit ceva la el. Ai putea afla? Multumesc!
Pentru ca si-a luat un X4. Chiar imi spunea ca a fost foarte incantat de masina, ca mergea tun dar avnd copil mic nu era cea mai buna optiune. Singura chestie de care s-a plans a fost faptul ca era prea joasa pentru anumite drumuri de la noi si o mai atingea.

#86
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

 flaviuf, on 11 mai 2018 - 07:49, said:


Pentru ca si-a luat un X4. Chiar imi spunea ca a fost foarte incantat de masina, ca mergea tun dar avnd copil mic nu era cea mai buna optiune. Singura chestie de care s-a plans a fost faptul ca era prea joasa pentru anumite drumuri de la noi si o mai atingea.

  cam asa este, seria 3 e cam joasa, mai ales daca are pachet M e ridicol la borduri.  Ceva mai adaptat drumurilor noastre este seria3 gt, are si cauciuc cu talon mai inalt.





#87
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008

 cavaliere, on 11 mai 2018 - 08:04, said:



  cam asa este, seria 3 e cam joasa, mai ales daca are pachet M e ridicol la borduri.  Ceva mai adaptat drumurilor noastre este seria3 gt, are si cauciuc cu talon mai inalt.
Dacă n-ai suspensii sport, nu e așa de grav. E ca orice mașină.

#88
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

 blotunga, on 11 mai 2018 - 12:24, said:

Dacă n-ai suspensii sport, nu e așa de grav. E ca orice mașină.

f30 cu suspensii standard are pt piata europeana 14 cm garda la sol. Cu pachet M inclusiv suspensii m, are 11 cm. E ridicol de putin sa fim seriosi, fata de majoritatea masinilor.

#89
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,985
  • Înscris: 06.01.2006
Eu am suspensie sport la A4 si garda la sol e ceva mai mica. Nu stiu cat, dar e cu 3-4 mai joasa decat Golf.
Nu am avut niciodata probleme.si tinuta de drum la viteza mare si in curbe este superba.
La A4, cred ca 90% din cele aduse din Germania sunt cu suspensie sport, cel putin tot ce am vazut eu, si am vazut mai multe, toate sunt cu suspensie sport.

Edited by Kroghy, 11 May 2018 - 13:34.


#90
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,697
  • Înscris: 24.10.2015
Daca tot veni vorba de suspensii, am si eu suspensii avantgarde ( varianta sport dar nu amg) pe e classe si fiind in europa imi place insa cand am fost in Moldova a fost un cosmar. Am atins-o de o multime de ori. Gaseam drumuri pe unde nu puteam trece si eram nevoit sa intorc pe cand altele mergeau inainte. Sa fi fost stabilit acolo nici vorba nu era de suspensii sport.

Edited by vinciun, 11 May 2018 - 23:33.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate