Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Părintele Cleopa - Minunea Sfintei Cruci

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
66 replies to this topic

#55
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postrichelieu, on 05 mai 2018 - 13:12, said:

Tu ai vreo dovada ca Dumnezeu exista?
Nevoia de a avea o imagine, este una umană. Oamenii au nevoie sa vizualizeze intr-un fel persoana/entitatea căreia i se roagă.
Poți spune ca e o nevoie a oamenilor slabi. Dar ei măcar sunt onesti in privința asta.
Pai tu cum ai ajuns sa crezi daca nu prin dovezi ? Indirecte, cei drept . Nu mi s-a infatisat, nu mi-a dat o proba irefutabila insa experientele personale plus cercetarea minutioasa , am ajuns la convingerea asta. Abia apoi am citit biblia si s-a confirmat ce am trait.
Unii au nevoie de minuni, altii cerceteaza amanuntit natura. Recunosc ca am avut parte de ambele.
Asta cu minuni despre cruci, parca si imparatul constantin a avut parte de ceva asemanator. Eu citisem despre laminin tot in  sensul minunilor biologice , si am fost impresionat .
Savantii vor vedea minunile creatiei daca au si spiritul adevarului in constinta. Pare o contradictie insa exista si savanti mincinosi. Unul care spre sfarsitul vietii a recuoscut o eroare a fost Darwin.

Deci minuni cu cruci "sfinte" , asta e apanajul ortodocsilor  . Cruce in sensul crestin inseamna suferinta . Minunea asta spusa de Cleopa are in vedere suferinta ?

#56
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004
Minuni ortodoxe...adică, ceva scamatorii, nu?

#57
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006

View PostLaberta, on 05 mai 2018 - 13:37, said:




Replica asta am tinut-o si eu minte. Si e de tinut minte. dar trebuie exersat mult.
Toata viața, Actually :)

View PostDude_2nd, on 05 mai 2018 - 13:39, said:


nu-i nici o contradictie acolo, dar [inca] nu intelegi tu.

iar o sa ma acuzi de trufie deosebita...Posted Image
Ba e....și o știi.

View Postdark, on 05 mai 2018 - 15:33, said:

Minuni ortodoxe...adică, ceva scamatorii, nu?
Nu exista minuni ortodoxe.

View Postpacopaco1967, on 05 mai 2018 - 14:07, said:


Pai tu cum ai ajuns sa crezi daca nu prin dovezi ? Indirecte, cei drept . Nu mi s-a infatisat, nu mi-a dat o proba irefutabila insa experientele personale plus cercetarea minutioasa , am ajuns la convingerea asta. Abia apoi am citit biblia si s-a confirmat ce am trait.
Unii au nevoie de minuni, altii cerceteaza amanuntit natura. Recunosc ca am avut parte de ambele.
Asta cu minuni despre cruci, parca si imparatul constantin a avut parte de ceva asemanator. Eu citisem despre laminin tot in  sensul minunilor biologice , si am fost impresionat .
Savantii vor vedea minunile creatiei daca au si spiritul adevarului in constinta. Pare o contradictie insa exista si savanti mincinosi. Unul care spre sfarsitul vietii a recuoscut o eroare a fost Darwin.

Deci minuni cu cruci "sfinte" , asta e apanajul ortodocsilor  . Cruce in sensul crestin inseamna suferinta . Minunea asta spusa de Cleopa are in vedere suferinta ?
Na, vezi? Ti-ai răspuns singur și la întrebarea cu Sfinții :)

#58
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017
Luați aminte ! Din Sfânta Evanghelie după Ioan :
Deci au zis lui ceilalţi ucenici: Am văzut pe Domnul! Dar el le-a zis: Dacă nu voi vedea, în mâinile Lui, semnul cuielor, şi dacă nu voi pune degetul meu în semnul cuielor, şi dacă nu voi pune mâna mea în coasta Lui, nu voi crede. (Ioan. 20:25)
Apoi a zis lui Toma: Adu degetul tău încoace şi vezi mâinile Mele şi adu mâna ta şi o pune în coasta Mea şi nu fi necredincios ci credincios. (Ioan. 20:27)
Iisus I-a zis: Pentru că M-ai văzut ai crezut. Fericiţi cei ce n-au văzut şi au crezut! (Ioan. 20:29)

Același lucru pe care l-a făcut Toma l-ați făcut și voi. Nu e de mirare !

#59
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004
Ce a făcut Toma?
Și de ce spui că aia am făcut și noi? Ce am făcut și noi?

#60
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004
Minunea cu Cleopa a ținut...3 ore și a murit în fașă. Halal minune!

#61
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006
Pai o minune se întâmpla intr-o fracțiune de secunda.

#62
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004
Da, dar efectele trebuie să dureze secole!

#63
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006
Pai da, dar nu pentru oricine. ;)

#64
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004
Nu prea sunt...oameni din ăștia, din moment ce acest topic aproape a murit.
Iar topicul lui Dorel a ajuns să se facă un munte de mesaje! :lol:

#65
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postrichelieu, on 05 mai 2018 - 12:05, said:

Nu-i așa ca tu nu ai citit niciodată când un ortodox a spus ca noi nu ne închinăm icoanelor și nu le slujim pe ele? Sunt doua variante: ori diavolul îți întuneca mintea și nu te lasă sa înțelegi niște cuvinte simple, ori le înțelegi și atunci diavolul îți umple mintea cu rea voința.
A doua variantă este cea corectă. :)

#66
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017
Mulţi Îmi vor zice în ziua aceea: Doamne, Doamne, au nu în numele Tău am proorocit şi nu în numele Tău am scos demoni şi nu în numele Tău minuni multe am făcut? (Matei. 7:22)

#67
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004
Ce legătură are asta cu topicul?
Tu nu faci altceva decât să arunci aici cu toptanul versete fără legătură cu subiectul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate