Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Muzica lossless prin platforme de streaming, teapa sau optiune reala?

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#73
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Eu când ma apuc sa ascult, trec prin zeci de formatii, unele de care nici n-am auzit si constat ca-mi plac. Daca ar fi sa cumpar cateva CD-uri de la fiecare , ar insemna sa dau faliment. Streamingul este singura varianta de muzica legala pe care m-o permit.

P.S. doar cu banii pentru discografia lui Johny Cash as putea sa-mi cumpar lejer LCD 4.

Edited by razor01, 12 May 2018 - 12:37.


#74
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Nu vă mai bateți capul, nici măcar CD-urile în țiplă nu mai sunt ce au fost.

#75
marcelino68

marcelino68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 07.05.2018
Am făcut spectograme la câteva melodii flac şi totul pare o mizerie. Luna trecută am renunțat să îmi mai dau banii aiurea. Ascult de unde pot şi cât pot, mă feresc de mp3-uri sub 320 kbps.

#76
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Am găsit găsit pe net câteva piese din albumul ”25” a lui Nicu Alifantis, la doar 192 kbps... Dar sună foarte bine !
Am și un CD original al lui Nicu Alifantis, dar pe CD-ul original e o piesă care se aude ”spart” !
Cam asta e calitatea pe care dăm banii...

#77
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 eddy_teer, on 12 mai 2018 - 13:34, said:

Am și un CD original al lui Nicu Alifantis, dar pe CD-ul original e o piesă care se aude ”spart” !

Unul dintre avantajele streamingului este faptul ca ai la dispozitie mai multe versiuni ale aceleiasi melodii. In final o gasesti pe cea care suna cum trebuie.

#78
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 Supermax, on 12 mai 2018 - 10:36, said:

Daca asculti des muzica mie 10 euro pe luna nu mi se pare un pret atat de mare .
Nu merită 10E decât Netflix HD. Dacă ascult chiar atât de des muzică înseamnă că pun ceva să meargă în fundalul unor activități. Pentru așa ceva n-am nevoie să fie muzică nouă tot timpul, deci pot cumpăra ceva o singură dată (electronică, instrumentală, ceva care nu distrage atenția), downloada și asculta cât vreau, fără să plătesc lunar. Sau ascult pentru activități ceva de la Subcarpați, care au pus totul gratis pe sait. :)

Iar dacă fac săpături să descopăr ceva nou și foarte bun, aia va fi pentru ascultat critic, când nu fac nimic altceva, deci mai rar și greu de planificat, deci iarăși nu merită să cotizez abonament continuu. Plus că în caz de streaming niciodată nu pot fi sigur cu ce bitrate sunt servit, pe când un fișier downloadat îl văd și îl știu la cât e.

#79
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Probabil asculti cativa artisti si cam atat. Eu personal vreau sa am acces la tot ceea ce tot ce s-a compus pana acum mai important.

 donjoe, on 15 mai 2018 - 09:28, said:

Plus că în caz de streaming niciodată nu pot fi sigur cu ce bitrate sunt servit, pe când un fișier downloadat îl văd și îl știu la cât e.

Am obervat ceva interesant la cei de la Tidal, daca setezi redare lossless, fara posibilitatea sa se adapteze calitatea in functie de conexiune, când am incercat sa ascult pe telefon, prin wi-fi, se bloca continuu, nu puteam sa ascult deloc, chiar si cu telefonul langa router.

 donjoe, on 15 mai 2018 - 09:28, said:

Nu merită 10E decât Netflix HD.

Pacat aici cinemateca la care ai acces este mult mai mica decat cea din SUA. Am intrat cu ip de SUA si am vazut o gramada de filme si seriale care aici nu sunt deloc sau ai acces doar la cateva sezoane.

Edited by razor01, 15 May 2018 - 12:54.


#80
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Pe youtube gasesti tot ce vrei.
Dupa ce asculti si iti gasesti piesele care-ti plac cu adevarat le poti cumpara sau descarca din alte surse pentru calitate mai buna.

#81
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Da, youtube-ul este cea mai buna sursa de informare, atunci cand cauti muzica, pentru ca ai sansa sa detectezi variante ale melodiei compuse de artisti de care nici n-ai auzit sau chiar sa descoperi melodii  de a caror existenta nu aveai habar.

De cumparat muzica la nivelul la care ascult in ultima vreme nu-mi permit. Repet, daca pun in cos doar 20 dintre discografiile prin care navighez pe Tidal pot sa-mi cumpar linistit o masina noua.

P.S. deocamdata cumpar exlcusiv filme pe format fizic, din simplul motiv ca nu ma multumeste sub nicio forma calitatea streamingului, chiar daca am cont cu acces 4K la Netflix. Despre sunet nici nu vreau sa mai vorbesc, este jalnic.

Edited by razor01, 17 May 2018 - 18:55.


#82
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Pentru filme exista f*list + multe alte portale de pe afara.
Situri de subtitrari romanesti sunt multe.
Programe de demuxat si remuxat gratuite si bune:MKV toolnix si TS Muxer.

Edited by geo123, 17 May 2018 - 20:03.


#83
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Cunosc forte bine aspectele acestea, doar ca imi place sa am propria colectie de filme. In plus de asta un singur film ocupa intre 40-60 GB spatiu pe HDD daca este in format full HD , iar daca vorbim de un serial de genul Game of Thrones ai nevoie de aproximativ 1.5 TB pentru toate sezoanele. Decat sa am o colectie de hard diskuri in casa prefer sa am una de bluray-uri.

In plus de asta, ca sa fiu sincer, am comparat un bluray original, rulat pe PS4, cu un MKV facut de pe bluray si am ajuns la concluzia ca se vede mai bine discul original. Poate mi se pare mie, dar asta este impresia cu care am ramas.

Edited by razor01, 17 May 2018 - 20:40.


#84
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Legat de muzica pe CD, nu detin un CD player si nu am apucat sa fac o comparatie cu calitatea oferita de streaming. Sunt curios, daca este cineva care poate face o comparatie directa, presupunând ca are atat abonament la ceva gen TIDAL cat si un CD player de calitate, in ce masura exista diferente audibile intre cele doua variante de ascultat muzica.

Edited by razor01, 17 May 2018 - 20:45.


#85
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 razor01, on 17 mai 2018 - 20:45, said:

Legat de muzica pe CD, nu detin un CD player si nu am apucat sa fac o comparatie cu calitatea oferita de streaming. Sunt curios, daca este cineva care poate face o comparatie directa, presupunând ca are atat abonament la ceva gen TIDAL cat si un CD player de calitate, in ce masura exista diferente audibile intre cele doua variante de ascultat muzica.

Ai avut vreodata un CD player? Cat de cat decent?

Edited by edigee, 17 May 2018 - 21:46.


#86
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Nu am avut niciun fel de CD player, cu exceptia celui din dotarea PC-ului. Daca ai ocazia sa faci personal o comparatie cu cateva melodii CD-streaming hi-fi, sunt curios de rezultat.

Edited by razor01, 17 May 2018 - 22:16.


#87
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Pai ai pierdut unul dintre cele mai importante elemente din lantul unui sistem audio decent. Stiu ca unii spun ca-i demodat dar nu poti face nicio apreciere daca n-ai avut asa ceva.
Comparatia cu unitatea DVD de pe pc nu are absolut nicio relevanta ,indiferent de placi de sunet, DAC-uri externe si alte chestii.
La orice ora prefer sunetul de pe un CD player bun ,parere personala.
Si comparatia nu se face la modul CD player vs streaming pe pc. Doar o comparatie cu un network player modern care include si unitate CD ,ruland CD-uri audio sau streaming pe ACELASI aparat poate da rezultate.

Edited by edigee, 17 May 2018 - 23:45.


#88
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 edigee, on 17 mai 2018 - 23:43, said:

La orice ora prefer sunetul de pe un CD player bun ,parere personala.
Si comparatia nu se face la modul CD player vs streaming pe pc. Doar o comparatie cu un network player modern care include si unitate CD ,ruland CD-uri audio sau streaming pe ACELASI aparat poate da rezultate.
Ai incercat daphile ?

https://www.daphile.com/

#89
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 edigee, on 17 mai 2018 - 23:43, said:

Si comparatia nu se face la modul CD player vs streaming pe pc. Doar o comparatie cu un network player modern care include si unitate CD ,ruland CD-uri audio sau streaming pe ACELASI aparat poate da rezultate.

Poti explica mai pe larg chestiunea? Vorbesti strict din punct de vedere tehnic sau ai avut ocazia sa faci o analiza comparata a celor doua modalitati de redare a muzicii?

De pilda, abonamentul ales de mine imi permite accesul la variantele MASTER ale unor albume. Deocamdata sunt doar cateva zeci de mii de melodii dar, asa cum am scris mai sus, consider ca exista o diferenta sensibila fata de celelalte variante lossless (vorbesc de comparatii cu acelasi melodii).

Edited by razor01, 18 May 2018 - 00:21.


#90
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 edigee, on 17 mai 2018 - 23:43, said:

Doar o comparatie cu un network player modern care include si unitate CD ,ruland CD-uri audio sau streaming pe ACELASI aparat poate da rezultate.

Ce are in plus un network player fata de PC? Bitii nu sunt tot biti in digital, ce importanta are aparatul in care intra firul de internet?

Edited by razor01, 18 May 2018 - 00:33.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate