Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...

Aplicatii stress test RAM

Asigurare auto hibrid
 

Muzica lossless prin platforme de streaming, teapa sau optiune reala?

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#1
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Pentru ca tocmai mi-am facut un abonament la Deezer am zis sa povestesc din scurta mea experienta cu aceasta platforma. Dupa o scurta documentare am inteles ca exista posibilitatea sa asculti si offline muzica preferata, descarcand efectiv in PC cu ajutorul Deezloader. Programul solicita acces la contul si parola ta de Deezer inainte sa poti face download.

Am ales cel mai scump abonament de la ei, cel de 10 euro pe luna, care ofera acces la straming lossless.
Am inceput sa descarc prin deezloader cateva albume. In folderul de download absolut toate fisierele apar ca FLAC si ocupa 20-30 mb fiecare. banuitor cum sunt am zis sa verific totusi fisierele sa vad daca sunt FLAC-uri reale.

Rezultate:
albumele trupei ABBA - au iesit in Lossless Audio Checker CLEAN aproape toate melodiile, cu o singura exceptie
albumele lui Waylong Jennings - unele albume au un singur fisier CLEAN, restul sunt UPSAMPLED, altele au cate 3-4 sau mai multe

Întrebarea mea este, a mai testat cineva pana acum fisierele de pe aceste platforme? Nu dupa ureche, ci utilizând programe care sa determine la modul real ce se gaseste in acele fisiere?

Edited by razor01, 04 May 2018 - 20:46.


#2
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
si chiar vei simti diferenta? ce sistem audio ai?

#3
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Voi face teste in continuare si voi posta rezultatele aici. Vestea buna este ca, pana acum, trupele romanesti verificate au fisierele CLEAN.

Edited by razor01, 04 May 2018 - 20:53.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Daca vrei muzica in format FLAC, Tidal e platforma de care ai nevoie. Deezer nu ofera formatul asta, ci doar MP3 la 320 Kbps.

Si Deezerloader asta pare o aplicatie suspecta, nicidecum cea oficiala. :)

#5
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006
De curiozitate, poți verifica melodia Evanescence - Call me When You're Sober din Deezer?

#6
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009

View Postunbrutus, on 04 mai 2018 - 20:50, said:

si chiar vei simti diferenta? ce sistem audio ai?
Simte normal ca simte. Tu ce crezi? A verificat cu un program si a vazut ca e fake, deci normal ca se aude mai naspa.

#7
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostMembruAnonim, on 04 mai 2018 - 20:54, said:

Daca vrei muzica in format FLAC, Tidal e platforma de care ai nevoie. Deezer nu ofera formatul asta, ci doar MP3 la 320 Kbps.

Si Deezerloader asta pare o aplicatie suspecta, nicidecum cea oficiala. Posted Image

Mi-am facut un abonament gratuit pe o luna si la Tidal, dar nu am reusit sa-mi dau seama daca ofera posibiltiatea sa asculti muzica offline.

Deezer ofera si FLAC, scrie foarte clar , la abonamentul de 10 euro ai (teoretic) lossless. Poti slecta din aplicatie sau de pe site 1400 kb/s in loc de 320 sau 128.

#8
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Prietene,la urechea ta muzicala,eu iti fac oricand un FLAC din .mp3 la 128Kb/sec si tu nu iti vei da seama ca odata,acel fisier a fost mp3.Programul ala poate fi extrem de usor de pacalit... la orice ora.Daca vrei sa testezi,cumpara-ti scule performante... si cand spun performante,ma refer la mii de Euro.Pana atunci... las-o mai moale.Doar nu crezi ca la o asemenea suma modica 10E/luna,vei primi FLAC-uri 24/96!Normal ca toate materialele sunt upscalate din mp3-uri la "saijpatru"!
Daca la 10Euro/luna s-ar da muzica la adevarata valoare HI-FI... ar fi prapad! Ti se da si tie acolo ceva sa "bazaie" in difuzoare,nu te mai imbata cu apa plata!

Edited by Tehnicianul1970, 04 May 2018 - 21:02.


#9
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postalexcrist, on 04 mai 2018 - 20:55, said:

De curiozitate, poți verifica melodia Evanescence - Call me When You're Sober din Deezer?

CLEAN

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,362
  • Înscris: 15.06.2004
Pe sisteme bune se simte imstant un flac bun sau un CD fata de un mp3.

Multe platforme online ofera si flac-uri ok, dar la rezolutii mici de tip CD- 16 bit 44.1kHz. Tidal ar oferi si 24 cu 192 din cate am inteles, dar nu am verificat.
Mai nou au aparut si fisiere MQA care ar fi hi-res. Dar se pare ca si alea sunt necomprimate tot pana la 16/44.1 - ce e peste "beneficiaza" de compresie ca sa ocuep mai putina banda.

Personal prefer CD-urile.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Da, ai dreptate, vad ca acum ofera si abonament separat cu optiune de FLAC. https://www.deezer.com/us/offers/hifi

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,362
  • Înscris: 15.06.2004

View PostTehnicianul1970, on 04 mai 2018 - 21:01, said:

Daca vrei sa testezi,cumpara-ti scule performante... si cand spun performante,ma refer la mii de Euro.

E suficient mult mai putin - cu cateva sute de euro gasesti scule suficient de bune ca sa auzi o diferenta.

#13
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
razor01...daca vrei intr-adevar ABBA FLAC... vezi ca gasesti de cumparat albumul dar baga mana mai adanc in buzunare!

#14
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
...

Edited by Paz, 04 May 2018 - 21:15.


#15
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Nu am nevoie nici eu si nici colegii interesati de subiectul discutiei de sfaturi privind achizitionarea de scule hi-fi sau de CD-uri. Topicul este dedicat serviciilor de streaming ce promit, prin contract, faptul ca iti ofera un anumit tip de produs.

Am rugamintea sa nu distrugeti topicul cu flame sau bascalie de doi lei, multumesc!

Edited by razor01, 04 May 2018 - 21:13.


#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am incercat si Tidal si Deezer, se aude diferenta pe Tidal, dar e nu am mai platit abonamentul pentru ca mi se pare destul de scump. :)

Deezer pe FLAC inca n-am incercat, de altfel vad ca planul asta separat e mai ascuns un pic.

#17
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
update: asa cum banuiam, toate melodiile care se gasesc si pe Electrecord apar UPSAMPLED. Cel mai probabil Deezer a cumparat muzica respectiva direct de la Electrecord in 320kb/. Spunea si bibi acum ceva vreme ca a cumparat niste albume online de la Electrecord si erau mp3-uri.

Parazitii, Compact, Pheonix au toate fisierele verificate de mine pana acum CLEAN

Edited by razor01, 04 May 2018 - 21:20.


#18
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Tidal daca asculti varianta Master... rules ! Si Da iti trebuie scule destul de scumpe sa faci diferenta ! Cu tot respectul cu scule de "sute de euro" poti face diferenta doar la casti !

Edited by Supermax, 04 May 2018 - 21:44.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate