Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Vreau sa imi deschid o ferma de vipere.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Lasa dreaq serpii si fa una de gaini,dai zvonul la niste babe in oras,le dai niste oo gratis si iti fac alea PR mai tare ca oleicsu .Daca le cresti corect,natural, si nu cu Muscle Mass sau alte porcarii,vei avea clienti cacalau la oua de casa si carne.Mai gasesti niste aurolaci sa raneasca/cotetele si sa le arunce niste graunte si tu doar cari profitul la clientii fideli.

Edited by daniMMM, 03 May 2018 - 21:52.


#38
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu reusesc producatorii autohtoni sa isi vanda rosiile in hipermarket-uri si tu vrei sa distrugi importurile de antivenin....

#39
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018

View PostdaniMMM, on 03 mai 2018 - 21:50, said:

Lasa dreaq serpii si fa una de gaini,dai zvonul la niste babe in oras,le dai niste oo gratis si iti fac alea PR mai tare ca oleicsu .Daca le cresti corect,natural, si nu cu Muscle Mass sau alte porcarii,vei avea clienti cacalau la oua de casa si carne.Mai gasesti niste aurolaci sa raneasca/cotetele si sa le arunce niste graunte si tu doar cari profitul la clientii fideli.

aurolacii îs cei mai buni să-ți susțină firma,oameni cu  care să-ți pui bazele falimentului garantat.încă cineva care  crede că punându-i la lucru pe alții curg banii fără număr

#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Zici ca nu te pricepi la vipere..sa nu ajungi asa !
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ltPSzCD5jnE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#41
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Daca ar fi fost o afacere banoasa, cineva ar fi tinut ideea secreta si s-ar fi imbogatit peste noapte.
     Ar fi cultivat 10 hectare cu 1 million de vipere ��.
      E o idee tot asa de traznita ca si aia cu crescatoria de melci. Se stie ca melcul este lenes. Daca te astepti sa-l pui la treaba si sa castigi bani de pe urma lui, inseamna ca ai o problema.

#42
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

View Postcspot, on 03 mai 2018 - 22:10, said:

Se stie ca melcul este lenes.
Odata se vindeau si garduri pentru melci... Lenes zici ... si daca face TUSTI !! peste gard... cum il mai prinzi ?

#43
hapumom

hapumom

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 65
  • Înscris: 02.05.2018

View PostDenisBbttt, on 03 mai 2018 - 19:33, said:

Salut, am 21 de ani si vreau sa imi deschid o ferma de vipere, vreau sa stiu daca merita si ce acte sunt necesare, am auzit ca este foarte greu de vandut deoarece nimeni nu iti cumpara tie cateva sute de grame de venin. In aceasta afacere pot investi maxim 35.000€.Astept raspunsuri si pareri, o zi frumoasa va doresc !
Man, e o idee excentrica, dar autentica!

Dar e o problema - te-ai gandit si cum scoti profit din asta in Romania  populata de romani amarasteni care se  chinuiesc cu salarii de 1200 lei minim si pensionari?

Crezi ca romani bogati  si excentrici   care  cauta sa cumpere vipere?  Romanii bogati cumpara caini, cai, hamsteri, papagali,  dar serpi mai deloc.  
Iar romance dispuse sa se imbrace in haine de sarpe sau posete din piele de sarpe autentic....rar gasesti!  
Ai crescut la viata ta  o vipera-doua?
S-ar putea sa ai un soc cand vei vedea ca necesita foarte mult efort sa le ingrijesti, sa respecti normele europene, sa cheltuiesti pe hranirea lor,  caldura o sa te coste mult etc.
Si daca e sa vinzi una, o sa vezi ca tot pe minus esti.  
Iar cand ajungi sa lucrezi numai din pasiune fara sa scoti profit nu se mai numeste afacere.
Mai bine cauta sa deschizi o ferma de pui. Puii fac oua, se mananca, ca asta cauta romanul, omleta dimineata si pulpe la gratar seara.  
Sunt usor de crescuti, te costa mai putin hranirea si vaccinarea acestora,  poti sa scoti mai mult profit din distribuit oua bio  prin supermarkete si vandut carne, plus ca ai si hrana asigurata.
Struti, iarasi.....ceva profitabil si usor de crescut.  





Ferma de vipere merge ca afacere in Australia sau  in SUA unde gasesti usor clientela.

Edited by hapumom, 03 May 2018 - 23:32.


#44
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View PostDenisBbttt, on 03 mai 2018 - 19:40, said:

Spatiu am, cunostinte in acest domeniu nuprea, piata de desfacere nici atat... Vreau sa imi fac o ferma de vipere deoarece imi plac foarte mult serpii
Un medic psihiatru te poate indruma catre institutia de care ai nevoie.

#45
hapumom

hapumom

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 65
  • Înscris: 02.05.2018

View Postketa, on 03 mai 2018 - 22:27, said:

Odata se vindeau si garduri pentru melci... Lenes zici ... si daca face TUSTI !! peste gard... cum il mai prinzi ?
Prin Grecia gasesti ferme de melci si Franta...


Dar serios, vezi tu romanul mancator de melci?
Ai vazut romani punand melci pe gratar ?

Nici hipsterii nu prea se omoara sa manance asa ceva.

#46
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Albinele sunt mai simplu de ingrijit, mierea buna se vinde repede...

#47
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017

View PostDenisBbttt, on 03 mai 2018 - 19:40, said:

Spatiu am, cunostinte in acest domeniu nuprea, piata de desfacere nici atat... Vreau sa imi fac o ferma de vipere deoarece imi plac foarte mult serpii
Piață de desfacere la raw vegani.

#48
DenisBbttt

DenisBbttt

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.05.2018
Se ocupa tata de asa ceva, sincer sa fiu nu ma atrage...

M.am tot gandit si am ajuns la concluzia ca nu merita, dar ce ziceti de o ferma de struti ?

#49
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

View PostDenisBbttt, on 04 mai 2018 - 13:08, said:

Se ocupa tata de asa ceva, sincer sa fiu nu ma atrage...

M.am tot gandit si am ajuns la concluzia ca nu merita, dar ce ziceti de o ferma de struti ?

mai bine incerci altceva : o ferma de magarite, laptele se vine cu 80-100 lei/litrul.

#50
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

View Postcorinadaniela, on 04 mai 2018 - 13:33, said:


mai bine incerci altceva : o ferma de magarite, laptele se vine cu 80-100 lei/litrul.
Daca ai teren de pasunat poti incerca cu vaci de rasa Angus sau de astea...macar vinzi cateva si faci bani frumosi...

#51
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Bai Denis,nu mai bine faci ferma de inorogi? Carnea scumpa,vinzi si cornu la chinezi.Cresc repede,daca dormi si n-ai cosmaruri.Verificat de altii! Cauta pe net.

#52
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
da de paulownia ce zici? plantezi și in 3 ani tot tai la lemne fără număr

#53
krystann

krystann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 08.04.2013
Au trecut ceva timp de cand nu ai mai raspuns dar am zis sa te lamuresc cu niste aspecte.

Hai sa iti explic cum sta treaba. Am 25 de ani si un prieten 23, toata viata noastra tot dupa serpi si animale de genu am fost si ne-am gandit serios la asta insa daca nu produci macar vreo 10 kg pe an, nu merita pt ca e o pierdere de timp si bani.

E al naibii de greu sa gasesti companii care sa faca contractul cu tine la cateva sute de grame si uita de faptul ca postezi anunt pe olx si te suna oamenii. Tu trebuie sa ai contractul inainte sa ai veninul.

Locatia in mod clar nu o sa fie in oras, pentru ca nu vei primi in veci aviz. Undeva la sat sau dupa ce ai iesit din oras. Ai nevoie de o locatie speciala care sa asigure siguranta oricarei persoane din zona.

Ai zis ca nu ai experienta. nici nu se mai pune problema de asa ceva, deoarece si eu am uneori emotii cand am in mana serpi neveninosi dar agresivi.. ce sa mai vorbesc de vipere. tine cont de pe la vreo 12 ani am astfel de animale!!!

De avize iar nu se mai pune problema, sper ca stii. Personal, ma gandeam la o investitie minima de 500.000 euro doar in vipere + trebuie sa contactez companii din toata lumea, rabdare de fier + noroc.

Nu vreau sa te descurajez dar si noi am renuntat la idee. Afacerea asta era profitabila acum 15 ani de zile deoarece acum 10 ani deja era saturata piata. Am si alte afaceri si tot nu m-am bagat in asta si sper ca iti dai seama cat e de periculos si totodata cat de greu sa iti vinzi veninul. Si daca o faci si merge, abia peste 5/7 ani vei ajunge pe profit.
Fa un calcul rapid:
500.000 euro vipere si terarii(doar nu incepi cu 5/10 vipere.. nu?). Iti garantez eu ca nu faci nimic cu un numar mai mic de 100 de vipere.
locatie: pamant + cladire care are nevoie de anumite chestii mai speciale
om care sa se ocupe de recoltat

Si astea sunt asa doar de inceput

Sport in toate.

Edited by krystann, 17 May 2018 - 20:03.


#54
Kosmin13

Kosmin13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.01.2017
Cautã pe YouTube Andy Popescu..ai sa te lamuresti

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate