Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Vreau sa imi deschid o ferma de vipere.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Cel mai nasol e când va trebui sa le scoți la păscut.  Că nu umblă in turmă și când se întunecă nici nu se întorc singure.

E futere.

#20
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,039
  • Înscris: 23.09.2005

 DenisBbttt, on 03 mai 2018 - 19:40, said:

Vreau sa imi fac o ferma de vipere deoarece imi plac foarte mult serpii

Ooo, pai zi asa. Pai in politica e locul tau.

#21
HashTag

HashTag

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.05.2018

 DenisBbttt, on 03 mai 2018 - 19:33, said:

... am auzit ca este foarte greu de vandut deoarece nimeni nu iti cumpara tie cateva sute de grame de venin...

Sute de grame?
Pate miligrame...
Citat : "O singura vipera produce anual aproximativ 1,5 grame de venin..."
Sursa : https://produsinarde...-100-de-vipere/

#22
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Din pacate e piata suprasaturata cu ferme de vipere, iar daca produci doar cateva sute de grame de venin nu te baga nimeni in seama, companiile farmaceutice cumpara de la cateva kilograme in sus de la ferme foarte mari.
Ultimele tendinte in domeniu sunt ferme cu emu, flamingo, antilope, alpaca, iaci.

#23
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 DenisBbttt, on 03 mai 2018 - 20:20, said:

Cam greu, nu cred ca o sa stea el sa-ti cumpere 100g de venin 😣

     O vipera produce 1g de venin pe an. Trebuie sa le hranesti cu soricei vii. O adevarata placere.
     Trebuie sa le asiguri temperatura de confort intre 15 si 30 de grade tot timpul anului.
Si daca gasesti niste din alea care nu stau la muls si te musca, dai coltzu.
     Nu vad ce "companie farmaceutica" ar cumpara venin de vipera de la un nene de pe strada. L

Edited by cspot, 03 May 2018 - 20:45.


#24
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018

 xmanyacs77, on 03 mai 2018 - 20:15, said:

O ferma cu capre este mult mai aproape de buzunarul romanilor...Posted Image Posted Image Posted Image

și cine să le alerge?că nu găsești căprar la căprărie

#25
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Produsul final e de nisa.Cantitatea,timpul in care produci si dificultatea gasirii clientului fac ssdificila reusita bizului.  Vrei un ex.ce am facut in 1999? Nu aveam banii aia,ceva teren si idei.Nu mai zic  de studio de piata blabla.Ce am facut eu si partenerul?Simplu,anunt la ziar ca vindem gazon la m2.Preturi diferite pt suprafete.Nu aveam 1cm de gazon,idea era sa vedem cati oameni,firme sant interesate.  Nu exagerez,puteam sa precontractam 5000m2 in prima saptamana. La bugetul ce-l aveam,studiind dupa cam cum e cu gazonul ne-am reorientat pe altceva.Acuma voi spuneti ca eram tepari-eu zic ca am facut ieftin un studio de piata.

#26
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017

 DenisBbttt, on 03 mai 2018 - 19:33, said:

Salut, am 21 de ani si vreau sa imi deschid o ferma de vipere, vreau sa stiu daca merita...
Cauta si citeste articolul : "Fermele de vipere, o mare ţeapă la nivel naţional."

In mod normal ar trebui sa abandonezi ideea inainte de a pierde bani.

#27
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
se cunosc cazuri in care unii care au pus botul la astfel de "afaceri de nişă", dupa ce s-au trezit in fata adevarului implacabil ca e doar o gogoasa, s-au lasat de meserie, eliberand viperele unde altundeva decat...in natura.
si astfel, viperele au aparut in medii in care nu existau pana atunci, devenind un blestem pentru localnici.
ar trebui ca astfel de afaceri sa fie atent monitorizate, nu lasate pe mana oricui vrea sa dea si el un tun financiar. :)

#28
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Ce dreaq imi apare studio in loc de studiu?

#29
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
De unde vrei sa le  achizitionezi? hoteluri de lux de prin Bucuresti,Mamaia, Dubai?

 xmanyacs77, on 03 mai 2018 - 20:15, said:

O ferma cu capre este mult mai aproape de buzunarul romanilor...Posted Image Posted Image Posted Image
Alea le gasesti pe centura, preturi rezonabile.

#30
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Daca tot le ai cu serpii ai putea sa prinzi si sa belesti ceva serpi nationali si sa valorifici "pielea"....
Totul aproape gratis.
Merge si cu gusteri daca te misti repede , ca aia sunt cam greu de prins.

#31
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008

 keta, on 03 mai 2018 - 21:06, said:

Daca tot le ai cu serpii ai putea sa prinzi si sa belesti ceva serpi nationali si sa valorifici "pielea"....
Totul aproape gratis.
Merge si cu gusteri daca te misti repede , ca aia sunt cam greu de prins.
Eventual ar putea beli niste morocovi si ciupili niste curcani. si morcovul si curcanul stau intr-un logan cu pistol radar...

#32
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 DenisBbttt, on 03 mai 2018 - 19:33, said:

Vreau sa imi deschid o ferma de vipere
Posted Image

#33
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,527
  • Înscris: 16.03.2007
Hai sa-ti zic cum sta treaba cu afacerile astea "minune". Cand eram mai tanar ca tine era moda tepele cu chinchila, apoi aia cu melci, apoi asta cu vipere si inca alte cateva. Mereu erau gospodari care voiau sa te invete cum sa faci "afacerea", sa iti vanda ceva... ori carti, ori echipamente. Si fraierii bagau banii in prostii si ramaneau cu melcii-n curte, ca nu interesa pe nimeni ce vindeau ei. Posted Image

Edited by laffin, 03 May 2018 - 21:24.


#34
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Problema este mult mai complicata. Uite cateva aspecte incadrate la categoria " is a must " :
- veninul de vipera este extrem de perisabil.
- sunt necesare conditii foarte stricte de conservare
- dureaza foarte mult pana recoltezi o cantitate " interesanta " , ceea ce presupune ca ce ai recoltat la inceput sa isi pastreze caracteristicile pana la ultima recolta ( poate fi vorba de multe luni ..sau chiar ani )
- nu stai tu cu veninul la vanzare,trebuie sa faci contract in prealabil cu o firma care este dispusa sa ti-l cumpare (de obicei sunt intermediari agreati de companii farmaceutice )
- ai nevoie de multiple autorizatii privind securitatea si organizarea terariilor .
- este mult mai complicat decat pare la prima vedere .
- sunt sanse foarte mici sa reusesti sa iti faci ferma .

#35
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Fazani și prepelițe au mers și vor merge înainte. Au început să se ridice ușor și cotele la culturi de ciuperci mai aparte.


#36
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Chiar si fermele cu struti au succes momentan!Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate