Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Faianta peste faianta.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Merge pusă, nu este mare filosofie, îți trebuie un adeziv de calitate bună  nimic special și trebuie să ții cont că va lua mult din spațiu și vechea faianță trebuie să fie bine prinsă. De obicei se pune peste faianță veche care nu știu cum se face dar fără nici un adeziv modern ținea o veșnicie.

#20
baubabauu

baubabauu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 16.10.2008
Salut!
Am o baie a carei 2 pereti sunt construiti de Ceausescu din caramizi pe cant din cate imi dau seama. Peretii sunt foarte subtiri. Ma tem ca daca bag bormasina sub placile de faianta o sa distrug peretele inainte sa scap de faianta cea veche. As monta placile noi de faianta peste cele vechi.
Aveti idee ceva șmirghel sau ceva solutie sa elimin stratul lucios de pe faianta ca apoi sa aiba aderenta buna noul adeziv?

#21
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 baubabauu, on 13 iulie 2019 - 10:53, said:

....... As monta placile noi de faianta peste cele vechi.
Aveti idee ceva șmirghel sau ceva solutie sa elimin stratul lucios de pe faianta ca apoi sa aiba aderenta buna noul adeziv?
Nu cred ca distrugi nimic , iar daca se mai " buleste " se poate tencui sau placa .
In principiu nu este nevoie de nimic special pt placat peste faianta .
Prima regula este ca placarea existenta sa fie " beton " , apoi ar trebui o spalare si degresare cu ceva solutii mai puternice .
Adeziv cm 17 , se da o mina pe toata faianta , se usuca si apoi poti placa fara probleme .

#22
dorascuP

dorascuP

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 14.07.2016

 baubabauu, on 13 iulie 2019 - 10:53, said:

Salut!
Am o baie a carei 2 pereti sunt construiti de Ceausescu din caramizi pe cant din cate imi dau seama. Peretii sunt foarte subtiri. Ma tem ca daca bag bormasina sub placile de faianta o sa distrug peretele inainte sa scap de faianta cea veche. As monta placile noi de faianta peste cele vechi.
Aveti idee ceva șmirghel sau ceva solutie sa elimin stratul lucios de pe faianta ca apoi sa aiba aderenta buna noul adeziv?
Eu mai intai as incerca sa dau jos cateva placi ca sa vad ce se intampla. Daca nu vreti totusi sa dati jos, atunci folositi AF-N, este un adeziv foarte rezistent, dar este foarte important ca faianta veche sa fie foarte bine prinsa

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate