Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Faianta peste faianta.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017
salut, cum spune si titlul, intentionez sa pun o noua faianta in zona unde voi face dus cu rigola, intrebarea mea este, merge sa dau cu hidroizolatie peste vechea faianta si apoi aplicata alta faianta peste cu cm 17 sau alt adeziv mai bun sau este necesar scoaterea faiantei veche? Rog sa raspunda doar cei ce se pricep sau au mai facut asa ceva..

Attached Files


Edited by EneStelian, 28 April 2018 - 20:00.


#2
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
Trebuie scoasa aia veche... ca sa pui o faianta noua peste aia veche, aia veche trebuie buciardata inainte si apoi aplicata faianta noua dar va arata urat, prea groasa.

#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Teoretic se poate pune. Exista adeziv special ( extrem de scump ) insa ...conteaza mult ce tip este faianta / gresia peste care vrei sa pui. Daca este extrem de lucioasa , in timp , dupa multiple dilatari termice ca urmare a apei calde sau reci care va ajunge peste ...se va desprinde si va incepe sa sune a gol. In prima faza va fi OK insa dupa ceva vreme , de pe baza lucioasa se va desprinde progresiv , pana o sa se poata misca cu mana . Solutia este buna insa doar acolo unde nu exista diferente bruste de temperatura , Un hol cu o sursa minima de caldura sau un perete de bucatarie neexpus la diferente termice ....tine ceva mai mult. Solutia se foloseste in special pentru gresia veche si poroasa dar nu are eficienta in timp pentru gresiile si faiantele moderne care sunt extrem de lucioase.

Edited by JurasikMan, 28 April 2018 - 20:06.


#4
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://storage.spatiulconstruit.ro/storproc/firma/h33/f3339/gama/634/foto_gama/108114/granirapid_19_aplicare_corecta_adeziv_la_placare_piscine_distantieri_rosturi_108114.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Este posibil...iti trebuie un adeziv adecvat: https://www.dedeman....25-kg/p/5009910

#5
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016
Eu am pus gresie peste gresie cu cm17 sau cm 18 si de 10 ani n-am nici o problema.

#6
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
<Cred ca are importanta si daca vechea faianta este bine fixata, daca o lovesti usor, sa nu sune a gol.

#7
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017
am inteles asta cu faianta peste faianta ca merge , dar merge sau dau peste faianta veche cu hidroizolatie gen Ceresit CL 51 , adera sau s o desprinde de pe faianta?

#8
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Eu inca nu am inteles de ce s-ar face asa ceva... De lene?
Si eu cand am cumparat am gasit in ambele bai faianta peste faianta si gresie peste gresie. Erau puse peste cea cu care a fost dat in folosinta blocul. 3 zile s-au chinuit muncitorii sa dea jos ambele straturi.
Practic aveam vreo 10 cm pierduti la fiecare perete in straturile de faianta si la fel si la podea.

Mie mi se pare o mare rromie dar na, nu sunt de meserie, poate sunt si aspecte bune.

#9
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017

View PostSeteh, on 28 aprilie 2018 - 20:23, said:

Eu inca nu am inteles de ce s-ar face asa ceva... De lene?
Si eu cand am cumparat am gasit in ambele bai faianta peste faianta si gresie peste gresie. Erau puse peste cea cu care a fost dat in folosinta blocul. 3 zile s-au chinuit muncitorii sa dea jos ambele straturi.
Practic aveam vreo 10 cm pierduti la fiecare perete in straturile de faianta si la fel si la podea.

Mie mi se pare o mare rromie dar na, nu sunt de meserie, poate sunt si aspecte bune.
daca aveai 10 cm cm pierduti la fiecare perete.. este clara treaba, nu , nu de lene , este vb de praful care se face unde vreau sa fac asta, sa ajut pe cineva, are casa impecabil de curata, in baie acolo mai sunt niste dulapuri, si alte nebunii, daca ma apuc sa bag bormasina sa scot faianta veche, dureaza mai mult curatenia de dupa decat lucrarea in sine..

#10
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Daca faci asa ceva eu recomand impuscarea celei vechi cu o bormasina pt. o mai buna aderenta.

#11
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostEneStelian, on 28 aprilie 2018 - 20:23, said:

am inteles asta cu faianta peste faianta ca merge , dar merge sau dau peste faianta veche cu hidroizolatie gen Ceresit CL 51 , adera sau s o desprinde de pe faianta?
Daca faianta veche este bine fixata , merge fara probleme sa montezi alta peste ea .
Nu ai nevoie de hidroizolatie . Daca folosesti un CM 17 , hidroizoleaza el .
Inainte de montaj , dupa degresarea vechii faiante , se da o mina de CM 17 pe toata faianta , si dupa uscare se incepe montajul .

Edited by 86-APP, 28 April 2018 - 20:34.


#12
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017

View Post86-APP, on 28 aprilie 2018 - 20:34, said:

Daca faianta veche este bine fixata , merge fara probleme sa montezi alta peste ea .
Nu ai nevoie de hidroizolatie . Daca folosesti un CM 17 , hidroizoleaza el .
Inainte de montaj , dupa degresarea vechii faiante , se da o mina de CM 17 pe toata faianta , si dupa uscare se incepe montajul .
nu ar fi mai bun  Ceresit CT 19 Beton Contact,  primadata peste faianta ?

#13
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Nu cunosc varianta .

#14
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Si cand pui faianta peste faianta ce faci cu mobilele sanitare?Si taieturile la colturi,tevi unde le faci-ca si acolo e praf(cred ca mai mult decat la demolare?Stii cum as face ca sa minimalizez prafu?: In fata baii as face un fel de cusca pe schelet de lemn cu pertetii de naylon ieftin de santier,pe jos o carpa mare umeda.Pastrez usa(o protejezi bine) de la baie.Praf va fi oricum dar muuult mai putin.Cand cari molozu il uzi.Da jos pe aia veche.Am-rupt- la bai de nu mai stiu nr.Un singur om intr-o zi-muta mobilieru,demoleaza,cara spartura.La o baie normala de bloc.Pierzi timp la evacuare moloz.Depinde ce scule ai,etaju.(pt. moloz)

#15
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017

View PostMikeSpike, on 28 aprilie 2018 - 20:52, said:

Si cand pui faianta peste faianta ce faci cu mobilele sanitare?Si taieturile la colturi,tevi unde le faci-ca si acolo e praf(cred ca mai mult decat la demolare?Stii cum as face ca sa minimalizez prafu?: In fata baii as face un fel de cusca pe schelet de lemn cu pertetii de naylon ieftin de santier,pe jos o carpa mare umeda.Pastrez usa(o protejezi bine) de la baie.Praf va fi oricum dar muuult mai putin.Cand cari molozu il uzi.Da jos pe aia veche.Am-rupt- la bai de nu mai stiu nr.Un singur om intr-o zi-muta mobilieru,demoleaza,cara spartura.La o baie normala de bloc.Pierzi timp la evacuare moloz.Depinde ce scule ai,etaju.(pt. moloz)
am si mentionat ca pun faianta doar unde vine paravanul de dus, nu toata baia.mobilierul de baie, wc ul, lavoarul, raman pe loc toate astea. marginea faiantei noi va avea un profil faianta de capat, nu se va vedea urat. taieturile si materialul pentru placare le voi face afara in curte..

#16
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Si daca la colturi folosesti coltare sau baghete din varii material n-ai facut nimic,tot ca curu arata.Vezi baile de afara la imbinari.placa terminal e taiata din fabrica la 45 grade,la colt nici nu sesizezi rostul.Intra pe ceramic It.si vezi ce inseamna Jolly.

#17
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017

View PostMikeSpike, on 28 aprilie 2018 - 20:59, said:

Si daca la colturi folosesti coltare sau baghete din varii material n-ai facut nimic,tot ca curu arata.Vezi baile de afara la imbinari.placa terminal e taiata din fabrica la 45 grade,la colt nici nu sesizezi rostul.Intra pe ceramic It.si vezi ce inseamna Jolly.
care colturi? ca am decat doua colturi interioare, la cele interioare nu vad motivul ca sa le tai la 45 de grade. sunt o gramada profile acum pentru faianta, si de inox, cromate, etc.. avand in vedere ca paravanul va avea rama cromata nu cred ca va fi asa desene animate.

Edited by EneStelian, 28 April 2018 - 21:06.


#18
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
A,e la casa.Inseamna ca are fereastra decenta.Inchizi usa,izolezi,carpa o pui in fata usii pt cand pleci.Finisarile intotdeauna conteaza.Stergi prafu,speli dupa in 2 ore.Curat,elegant,rapid.Ramane sa incasezi.GO BABY!

Sant jolly-uri cu unghi desschis/inchis.Daca e casa ta faci cum vrei,daca e pt.terti prezinta si posibilitatea asta.Primesti o viitoare recomandare la altii.

Ps. nu am lucrat faianta peste faianta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate