Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Modele tigla ceramica

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
anam-pop

anam-pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 29.10.2016
Si eu am cautat solutii la tigla.
Am inceput cu ideea de metalica, am renuntat intre timp dupa ce am mai documentat varianta.
Apoi am cochetat cu ideea de beton, la ceramica am tot auzit ca sunt loturi bune sau mai putin bune, problem cu argila, etc.
Am gasit Bramac, mi-a suras si pretul.
Dar ulterior am descoperit o tigla care se aduce din Germania. Nu stiu cati cunosc marca Nelskamp. Au site doar in germana si engleza.
Am vazut-o in mai multe nuante si mi-a placut naturalul, usor rosiatic cu finisaj mat.
Am zis furnizorului ca o iau doar cu montatori profi inclusi/asigurati.

Cel mai important mi se pare sa ai profesionistii care sa o monteze, vorba cuiva aici pe forum - poti pune o tigla medie dar pusa bine e mult mai buna decat una de top pusa prost.

#20
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007
In primul rand, va multumesc tuturor pentru implicare Posted Image

Ne-am mai uitat si noi pe cataloage, pe la constructii, pe proiect... si inca nu ne-am hotarat pe ce model sa mergem Posted Image

Avand in vedere ca este un acoperis in patru ape (plansa atasata), ce fel de tigla (ceramica) ati recomanda astfel incat sa se aseze cat mai frumos la coamele inclinate? (pe plansa apar sub numele de dolie. e corecta denumirea asta?)
De exemplu, pana acum ne-au fost recomandate Siceram Francia si Tondach Tango Plus.

Attached Files



#21
Schneider

Schneider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 11.06.2006
Salutare!
M-ar ajuta un sfat referitor la alegera tiglei ceramice dintre Tondach Rumba Maro si Creaton Balance maro. Pretul e cam la fel. M-a interesa care ar fi mai calitativa.

#22
Schneider

Schneider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 11.06.2006
Nici o parere?! :)

#23
vatigad927

vatigad927

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.09.2020

View Postmariachi, on 11 mai 2018 - 15:01, said:

In primul rand, va multumesc tuturor pentru implicare Posted Image

Ne-am mai uitat si noi pe cataloage, pe la constructii, pe proiect... si inca nu ne-am hotarat pe ce model sa mergem Posted Image

Avand in vedere ca este un acoperis in patru ape (plansa atasata), ce fel de tigla (ceramica) ati recomanda astfel incat sa se aseze cat mai frumos la coamele inclinate? (pe plansa apar sub numele de dolie. e corecta denumirea asta?)
De exemplu, pana acum ne-au fost recomandate Siceram Francia si Tondach Tango Plus.


Reclama la tigla ceramica e cunoscuta: 50 ani ... de povesti.

In realitate e vorba de cicluri de ingheti + lot de fabricatie ( esuata, desigur ca nu se recunoaste) + vant "neobisnuit de puternic" + caderi de gheata de "nemaivazute pina acum" si povesea de 50 ani se c-am temina , extrem de repede. Si ce faci, manici o lingura de rahat ca data urmatoare sa fi mai norocos cu  tiggla noua "care  se aseze cat mai frumos la coamele inclinate?" :)

Eu nu vreasu sa ma duc la pot sa schimb tigle: e plin de praf. Ridic una, crapa 3 pe linga. Nu merci, nu.

Am vazut undeva tigla metalica extrem de urata, ba indoita, nicum nu ere niciunpic drept. Ba erau la anumite parti esiri din plan, parca sarea sus arful. Am si intrebat cine a montat asa de bataie de joc, si au raspuns ca exact omul ala, care a montat si partea ceallata, car e drep si e neantins de gheata. A fost odata... ca in povest, cand au cazut bucati de gheata de marime de oua de struti. Cine a avut tigla ceramica a luat alta. La asta: daca nu-i place estetic pai da cu ciocanul inapoi :)

Tigla metalica suna, cand ploua, dar daca e cu roca vulcanica, nu mai e asa.
Tigla metalica re grosime diferita, cu strat de vopsea diferita.
Cele scumpe pot sa ai povest de 50-60 ani.
Pentru mine sint mai credibile acel povesti decit la cele ceramice.

+ la metalic iti trebuie / ajunge stuctura mai slaba, fiind mai usoara.

Doar sa nu ma bateti ca comparati calitate premul tigla ceramica cu calitate de prim preti  la tila metalica!

#24
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2011

View Postvatigad927, on 17 septembrie 2020 - 22:59, said:


+ la metalic iti trebuie / ajunge stuctura mai slaba, fiind mai usoara.


FALS. Acoperisul trebuie calculat la incarcari de 250-300 kg/mp (zapada, vant, greutatea invelitorii). Tabla are cam 3-4 kg/mp, iar ceramica aprox. 45 kg/mp. Rezulta ca indiferent de invelitoare acoperisul ar trebui sa aiba cam aceeasi structura pentru a rezista la intemperii.
Eu am tigla ceramica montata pe casa (de 7 ani) si tabla pe garaj si foisor (de 1 an).
Sunt multumit de tigla ceramica. Referitor la tabla, am ceva rezerve cu  ganiturile de cauciuc de la holsuruburile folosite, care ar trebui sa reziste zeci de ani.
In Balcani si in Occident tigla ceramica este mult mai des folosita decat tabla.
Si in Romania, exista case care au tigla ceramica de 50-60 de ani.
Daca ar fi sa montez din nou acoperisul as alege tigla ceramica de calitate, Creaton, Tondach sau chiar tigla romaneasca Siceram.
In cazul tablei, as alege panouri cu grosime de cel putin 0,5 mm si acoperire de protectie cat mai mare. De asemenea, as alege un sistem la care holsuruburile sunt acoperite la montare, pentru a nu mai exista riscul aparitiei infiltratiilor in cazul deteriorarii garniturilor.

#25
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 07.09.2021
Buna ziua am mers tot pe tigla ceramica Creaton modelul Rapido, tirul a venit din Lenti Ungaria direct de la fabrica.
Aveti ceva recomandari pentru montaj de calitate?Attached File  20231113_190502.jpg   420.08K   27 downloads

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate