Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Durata estimata de viata a unei i...

Identificare filet butelie r290

Sifon pe circuitul frigorific.

Cel mai adormit Hard Disk.
 Salariu minim european in Romania

verificare specificatii lapgop Asus

Problema cu o camera Panasonic MD...

Probleme cu reddit
 Problema sunet boxa noua

Despre proiectarea drumurilor urb...

Final Cut Camera

Z6III vs Z8
 Foloseste careva CFD-uri si sa ai...

Un calculator ieftin ?!

macbook pro 16 VS AMD Laptop

Sistem ON-GRID fara curent din re...

Modele tigla ceramica

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

mariachi'

mariachi'

Junior Member

• Grup: Members
Salutare,

Trebuie sa ne alegem un model de tigla pentru acoperis si am facut cateva poze prin cartier cu acoperisuri simpatice.
Recunoaste cineva modelul/producatorul, la tigla si la sistemele de  jgheaburi (cu exceptia jgheaburilor alora de tabla zincata, care presupun ca sunt luate din piata de undeva :) ).

Multumesc pentru orice info, dar si pentru eventuale sugestii de modele/producatori de tigla ceramica rezonabili ca pret, calitate si aspect. :)

Attached Files

Baxon

Baxon

Dachshund

• Grup: Senior Members
Vrei o tigla cu aspect si durabilitate , platesti . Cauta de la Gerard daca vrei ceva deosebit cu garantie de 50 de ani !
http://promotii.gera...tigla-metalica/

arg

arg

Guru Member

pai da o tura prin magazinele de bricolaj ca toate au mostre de tigla

unul din producatorii din Romania
https://wienerberger...e:1366404500002

Edited by arg, 27 April 2018 - 15:29.

conu71

conu71

Termopanist

• Grup: Moderators

Baxon, on 27 aprilie 2018 - 15:27, said:

Vrei o tigla cu aspect si durabilitate , platesti . Cauta de la Gerard daca vrei ceva deosebit cu garantie de 50 de ani !
http://promotii.gera...tigla-metalica/

omul cauta tigla ceramica si nu metalica.

sfat: cauta o tigla care sa se asorteze cu ferestreie. sageacul si pazia si sa contrasteze cu fatada casei

Baxon

Baxon

Dachshund

El cauta o tigla de calitate iar cea ceramica numai calitate nu este ! Plus ca este si grea . Dpmdv nu am gresit cu nimic aratandu-i ca exista si altceva , dansul va face alegerea dupa ce are informatiile complete Posted Image

arg

arg

Guru Member

cea ceramica are anumite propietati pe care cea metalica nu le are.
cand clientul a spus ceramica poti propune ceramica sau ciment in nici un caz tabla amprentata.

Adm

Adm

Property Caretaker

• Grup: Administrators
Cele mai multe sunt Siceram

Urmeaza Tondach , Creaton si Brickston

Problema este insa pretul; arhitectul iti spune cati mp ai, apoi alegi ce iti place si ceri oferte.

Tiglele ceramice sunt mult mai usoare decat cele de beton si tin o viata+.

"Tigla metalica" e o abominatie. Doar la noi si la rusi am vazut sa aiba asa succes!

feribalint

feribalint

Il Consigliere

Ultima poza pare sa fie Bramac Alpina

https://www.bramac.r...ina-clasic.html

Eu am pe casa Bramac Alpina Clasic din 2006 pe culoarea visiniu inchis. Pana acum nici o problema cu ea. Rezista eroic si inca nu s-a decolorat. Singura problema care l-am avut la montaj, a fost gaurile de fixare pt cuie. A trebuit sa le regauresc...bucata cu bucata pt a le putea prinde/fixa in cuie.
Mentionez ca acest tip de tigla este din beton...si nu ceramica.
Per total recomand acest tip de tigla ;)

Baxon

Baxon

Dachshund

Tigla ceramica daca nu o vopsesti , dupa primul ciclu inghet dezghet , o parte poti sa o arunci ...
Tigla metalica doar pt unii e " abominatie " , te asigur ca cea de la gerard e mai calitativa decat orice ceramica de pe piata !
Am vazut ca s-a sters postarea mea in care il trageam de urechi pe arg care confunda tigla metalica cu cea amprentata ( perforata ) = poate asta se si urmareste , sa promovam nestiutorii si cei care scriu prostii pe forum ...

feribalint

feribalint

Il Consigliere

Referitor la sistemul pluvial(jgheab) eu am mers pe varianta Ruukki, de care sunt foarte multumit. Fara pete de rugina de la instalare, din 2006.
https://www.ruukki.c.../sistem-pluvial

Vezi in link, au si tigla metalica ;)

Edited by feribalint, 27 April 2018 - 19:23.

86-APP

86-APP

Guru Member

Baxon, on 27 aprilie 2018 - 16:13, said:

....... nu am gresit cu nimic aratandu-i ca exista si altceva ,
Ai gresit cu cei 50 de ani de garantie , care sint o poveste . Materialul in sine nu asigura nici macar o zi de garantie !

zamolxis01

zamolxis01

Member

• Grup: Members
In 2013 am motat tipul acesta de tigla ceramica: http://siceram.ro/pr...osa/portugheza/ - fara probleme pana in prezent.
Daca vrei produse din import, mai scumpe, mergi pe Tondach sau Creaton (varful de gama).

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned

Baxon, on 27 aprilie 2018 - 18:11, said:

Tigla ceramica daca nu o vopsesti , dupa primul ciclu inghet dezghet , o parte poti sa o arunci ...
Tigla metalica doar pt unii e " abominatie " , te asigur ca cea de la gerard e mai calitativa decat orice ceramica de pe piata !
Am vazut ca s-a sters postarea mea in care il trageam de urechi pe arg care confunda tigla metalica cu cea amprentata ( perforata ) = poate asta se si urmareste , sa promovam nestiutorii si cei care scriu prostii pe forum ...
Baxoane, vorbesti prostii! Nu stiu ce cunostinte ai in domeniu insa aberezi la greu. Totusi, ma mir ca nu i-ai recomandat ceva tigla nokian, suzuchi sau opel... :D
@initiator, am de ceva ani Terra Rosa Francia care nu mi-a facut nico problema. Vara temperaturile sunt peste 42*C, iarna sunt momente in care sunt -26*C. Nu mai zic de furtuna, grindina si alte nenorociri. Totul este ca-n ziua in care am pus-o.

mariachi, on 27 aprilie 2018 - 15:18, said:

...Recunoaste cineva modelul/producatorul, la tigla si la sistemele de  jgheaburi (cu exceptia jgheaburilor alora de tabla zincata, care presupun ca sunt luate din piata de undeva Posted Image ).
..
Primul model este Siceram Terra Rosa iar al 4-lea este Tondach. Restul, le-am tot vazut insa nu stiu cum se numeste producatorul.

victor29cr

victor29cr

Senior Member

Primul model este Creaton, am un model asemanator, se monteaza foarte frumos, compact, elegant, fara mizerie si materiale de zidarie, etc.

Am tigla ceramica de 6 ani pe casa, 6 cicluri de inghet dezghet, nici macar o bucata sparta. Vecinul fix langa mine are gerard, toamna trecuta i s-au crapat/spart/fisurat/whatever in 3 locuri de la grindina. Gen i-a sarit smaltul sau cu ce naiba dau pe ele.

Kendo

Kendo

Aspargus de Pontaforte

Aici gresesti. Am avut pe casa tigla ceramica, cand am dat-o jos avea 65 de ani. N-am avut nici-o tigla crapata. Acum va sta pe anexa cuiva inca vreo 65 de ani.

Baxon

Baxon

Dachshund

Tigla ceramica se macereaza in timp pe intrados de la condens , Binenteles ca niciunul dintre cei care au pe casa tigla ceramica nu au verificat starea lor pe partea pe care nu bate soarele ...

arg

arg

Guru Member

Daca tu ai avut parte doar de tiagla ceramica proasta e alta poveste.
Dar tigla ceramica buna (si daca stii sa o alegi) rezista cel putin 50 ani fara probleme.

Edited by arg, 28 April 2018 - 10:08.

argentum

argentum

Guru Member

victor29cr, on 27 aprilie 2018 - 22:27, said:

Primul model este Creaton, am un model asemanator, se monteaza foarte frumos, compact, elegant, fara mizerie si materiale de zidarie, etc.

Am tigla ceramica de 6 ani pe casa, 6 cicluri de inghet dezghet, nici macar o bucata sparta. Vecinul fix langa mine are gerard, toamna trecuta i s-au crapat/spart/fisurat/whatever in 3 locuri de la grindina. Gen i-a sarit smaltul sau cu ce naiba dau pe ele.
De fapt tu ai avut acolo vreo 50-100 cicluri inghet dezghet in 6 ani.

Eu nu inteleg de ce unii chiar nu pricepe ca sunt avantaje sidezavantaje la orice material de invelitoare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate