Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Aspersor defect, nu se mai roteste

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
aatst

aatst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 28.06.2011
am o problema similara cu initiatorul topicului, 2-3 aspersoare irritrol 550r nu se mai rotesc si nici nu se mai retrag in carcasa. le-am desfacut si nu imi dau seama care este cauza
daca poate ajuta cineva, rog sa scrie aici

#38
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Au depuneri de calcar, daca-s albe(albe erau si la mine) pe carcasa sau pe exterior, e clar ca au si in interior.Nu stiu ce au 550r in interior, banuiesc(vazute in poze) ca-s asemanatoare cu cele de la Hunter, au sistemul ala din interior destul de finut.Incearca cu otet, poate le salvezi.

Eu le-am mai resuscitat pe cele cu semne de oboseala la invartit cu detartrant, pbl e ca detartrantul poate ataca arcuri(eu nu prea am vazut arcuri in el) , axuri metalice sau garnituri( una am vazut in Hunter).

Torni otet la o temp de 60-70 de grade sau le lasi la 60-70 de grade intr-un vas cu otet.Altfel nu stiu cum .

Eu, dupa ce am bagat detartrant, functionau ca cele noi, inainte sa bag se invartea greu inclusiv capatana aia de sus, culisau greu la retragere sau invers.

Edited by ionutz_joe2009, 08 May 2018 - 14:28.


#39
aatst

aatst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 28.06.2011
multumesc

#40
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

 ionutz_joe2009, on 05 mai 2018 - 12:21, said:

Depinde de cate aspersoare si suprafata plus costuri intretinere plus consum energie electrica.Am facut si eu complex si au "murit" programatoarele in 3-4 ani.Asta facut acum e simplu, are costuri minime de intretinere, consum mic la factura pt energie electrica.E optimizat la maxim raportul pret/suprafata udata, e si complet automat.

Supapa de sens am  pe sorbul pompei, oricum nu beau apa de acolo pt ca nu am facut nici macar analiza.

Detartrantul are rol in discutie, inclusiv tu ai garantat depuneri de calcar in aspersoare si in programatoare.

Dupa ce scrii , nu ai cum sa ai o eficienta energetica buna, din contra.
Unirea celor doua laturi, te pot ajuta.
O pompa mai mica corelata cu duze mai mici ajuta si ea. Iar o presiune redusa ajuta cel mai mult.
Pana recent am udat cca  650 mp cu 9 aspersiare si pompa  Tricomserv de 600 watti max o ora pe zi in zona f. calduroass si fara nisip , filtru sau programatoare dar la 1 bar. Acum s-a inlocuit pompa arsa cu una de 1200 watti si la o presiunea de peste 2 bari.
In schimb o pompa mai puternica amplasata in un put similar cu apa la 8 metri situat la 10 metri de cel de mai sus blocheaza tot timpul instalatia cu nisip. Problema e pompa prea puternica care scoate mult prea mult.nisip.

#41
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
E vb de volumul de apa scos cu cati mai putini Watti.Restul nu conteaza.Uzi cu volumul de apa la presiunea de 2-2.5 bari.Daca bagi duze mici, ai volum mic de apa , ce faci cu un bar?In diagrame aspersoarele astea cer minim 1.7-2 bari.1 nu exista.

La un bar se poate ca o pompa de 1000 de w sa-ti dea 50-60 de litri pe min, dar ce faci cu un bar?Mie nici 60 de litri, la sa zicem prin absurd un bar , nu-mi ajung.Daca bag cele mai mici duze, se poate sa-mi ajunga o pompa de 1000 de w.Uda 4.5-5m distanta, nu-mi ajunge pt ca-mi trebuie 9-10 m mie.Daca citesti in link-ul ala pus de mine(dimensini duze, litri pe ora, distante acoperite, timp de udare in milimetri adancime,etc) , vezi rapid ca e imposibil sa uzi cu 3l/min la 10 m distanta.Si mai ales la un bar.


Nu am de ce sa unesc, am spus ca am pus duze usor mai mici pe vreo cateva aspersoare si ca acum s-a echilibrat.Pompe din astea mici nu mai pun pt ca am avut si eu aici,  am inca una de 1000 de w pusa pe un alt sistem si stiu cam ce eficienta are.Va fi schimbata si aia cu una de 70-80 de litri pe min la 2-2.5 bari.Adio  programatoare si acolo!

Edited by ionutz_joe2009, 10 May 2018 - 17:07.


#42
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 ionutz_joe2009, on 10 mai 2018 - 16:48, said:

... Adio  programatoare si acolo!
Un programator tot trebuie, chiar si daca este o banala priza cu programator, ca sa poti stabili la ce ora sa plece pompa si cind sa se opreasca. Ca doar nu te duci zilnic sa o bagi si sa o scoti din priza la anumite ore Posted Image

Edited by florin71_skoda, 10 May 2018 - 18:42.


#43
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Am pus pompa pe o priza programabila de 30 de lei.Am setat-o, pbl e ca imi uda chiar daca ploua afara...Daca ploua trebuie sa o opresc din butonul de pe priza, pe programatoarele mai destepte se poate monta sonda pt umiditate.

Edited by ionutz_joe2009, 10 May 2018 - 19:18.


#44
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Nu e de 2 kw, e de 1.5kw.In poza se vede clar cam ce poate in compratie cu pompe  de 1000 de w. Cam toate cele de 1000 de w au randamentul ala micut.A mea e nr 3.La 2 bari are peste 90(aproape 100) de l/m, are max 140l/m in gol.Si atat are pt ca am verificat-o si in gol astazi.

Attached Files


Edited by ionutz_joe2009, 10 May 2018 - 21:59.


#45
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

 ionutz_joe2009, on 10 mai 2018 - 21:36, said:

Nu e de 2 kw, e de 1.5kw.In poza se vede clar cam ce poate in compratie cu pompe  de 1000 de w. Cam toate cele de 1000 de w au randamentul ala micut.A mea e nr 3.La 2 bari are peste 90(aproape 100) de l/m, are max 140l/m in gol.Si atat are pt ca am verificat-o si in gol astazi.

Nu are prea mare legatura puterea cu randamentul pompei.
Exista si pompa de 600 Watti care cam 8.4 mc debit la gol.
La tine e clar ca ai o pompa prea puternica si aspersoarele gresit alese pt. putul tau.
Eu am aspersoare Claber si 2 Hunter ci debit f. mic.
Cele Claber chiar merg la 1 barr si au o multime de duze cu debite diferite pe mp.
Tu ce duze ai pus pe cele care merg pe semicerc sau sfert de cerc fata de cele care merg pe 360 grade?
Din pacate e dificil sa gasesti pompe de debit mare si putere mica si aspersoarele corespunzatoare astfel incat sa poti face o
instalatie ieftina si cu eficienta energetica mare.



#46
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Diagrama, verifi-o inca 1.Pe pricipiul asta al tau alimtentam la etajul 10 plus restul etajelor cu o pompa de 680 de W.Eu am o combinatie buna intre presiune si debit cu 1500 w.

Nu ud ce nu trebuie, majoritatea uda cu o deschidere de 180 de grade.Dar nu vad de ce ar conta, suprafata e tot aia.Aaa...daca vrea cineva sa puna 20 de aspersoare cu duze mici(obligat de presiune)  pt aceeasi suprafata...Sau daca vrea programatoare si sa ude cate 2-4 aspersoare pe rand...La 680 de w poti sa ai debit, garantat  nu ai si presiune.

Edited by ionutz_joe2009, 21 May 2018 - 16:37.


#47
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006
Pentru o udare cat de cat uniforma cu aceste aspersoare rotative , trebuie ca volumul de apa pe mp dat de aspersoare trebuie sa fie egal.
Daca la aspersorul care merge pe 360 grade ai duza cu debit de 1 mc la raza de 11 metri; atunci la cel care merge la 180 grade ar trebui sa ai o duza care da doar 0.5 mc la aceiasi raza si pe sfert de cerc doar 0.25 mc cu raza identica.
Dar modelul tau de aspersor si duze nu permite asa ceva.Se mai pot si suprapune zonele udate cu aspersoarele care uda pe cerc complet dar ma cam indoiesc ca ai reusit sa faci asta cu doar 8 aspersoare.
Riscul la tine e sa infunzi aspersoarele ; sa distrugi prematur rotorul pompei cu nisipul scos excesiv si sa ramai si fara put.
Intra pe situl tricomserv si poti gasi cateva curbe de debit la pompe submersibile casnice care arata clar ca nu depinde randamentul pompei de puterea ei.Eu am cautat in urma cu putin timp o pompa de cca 900 watti cu debit mare pe la 2...3 bari dar nu am gasit nimic in plaja asta la un pret rezonabil.

#48
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Toate sunt cu 180 de grade, unu sau doua au plus-minus de 10-12 grade.Unu care trebuie sa ude mai departe are duza mai mare.E destul de precis/echlibrat.Am facut instalarea aspersoarelor inainte de a planta copaci, gazon si restul, am calculat totul inainte.

Doar vreo 2-3 mp sunt udati mai putin, nu prea am avut ce face.Se simte, e mai galben si mai rar gazonul pe zona aia.In rest e bine.Am o singura duza mai mare , restu de 7 sunt idntice.

Era simplu daca puteam monta  unu sau doua aspersoare rotative  cu 360 de grade, nu se poate, eu le-am montat in jurul casei(ca sa nu ud si casa su alei am facut cerc cu instalatia,  in fata, laterale si spate am gazon etc.).


Pe mine nu ma intereseaza daca se strica ceva, imi scot prin diferenta la consum de energie electrica.Am schimbat unu sau 2 aspersoare Hunter in 2 ani.Si cred ca mai repede din cazuza calcarului..Am mentionat intr-un post precedent, am pus duze usor mai mici, acum putul face fata debitului(ud si o ora daca vreau cu toate 8).

Edited by ionutz_joe2009, 21 May 2018 - 20:18.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate