Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Aspersor defect, nu se mai roteste

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Am mai multe aspersoare ca cel din imagine(Hunter), unu nu se mai roteste...L-am scos(defiletat)  din carcasa aia mare(cea care ramane in pamat) si am curatat in interiorul carcasei pt ca avea nisip.Pbl e ca aspersorul tot nu se invarteste si pare ca are nisip in el, se simte ca agata si freaca in momementul in care invartesc eu manul.Care e pbl mea...cum desfac aspersorul?Stie cineva?Am tras de  el(de "capatana aia" , imi e frica sa trag mai tare pt ca-mi e frica sa nu-l rup.Stanga/dreapta nu am fortat decat putin(spre cap de cursa se simte  nisipul).Stie cineva cum se desface "capatana" aia de sus care se roteste?

Nu pot sa pun filtru, scoate mult nisip pt ca e o pompa mare de 2 kw si cam 180 de l pe min(cam 100-110 la 2 bari), are cam 2-3 ani instalatia cu aspersoarele astea(am avut altele inainte, al tip, 8 la numar).Asta afectat rau e ultimul de pe coloana.

Aspersoarele au si ele un filtru inclus, care se pare ca nu face fata (mai trece ceva nisip mai mic, care cred ca a blocat mecanismul din interior)

Attached Files


Edited by ionutz_joe2009, 25 April 2018 - 21:26.


#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,785
  • Înscris: 12.01.2018
unge-l puțin cu spray penetrant gen wd40.

#3
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
O sa incerc maine.

#4
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nu baga in seama pe toti care se baga aiurea-n seama. Wd40 e pt rugina, nu dizova nispul.

#5
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Ma gandesc ca a vrut sa spuna ca poate ca ar aluneca mai usor si ar iesi din corpul de baza.Nu exista suruburi, nu vad nici cleme sau ceva de genul.Cauciucul ala de sus l-am desfacut, nu-i nimic sub el, singurul suspect e doar reglajul pt limite stanga dreapta.

Asta e inculpatul

Detartrantul ataca garnituri?As baga detartrant sau l-as baga o zi cu capatana in detartrant,  poate ca mai dizolva nisipul?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ndsG4q1wkss?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ionutz_joe2009, 25 April 2018 - 22:47.


#6
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 EMPP, on 25 aprilie 2018 - 21:12, said:

unge-l puțin cu spray penetrant gen wd40.

      Daca uda gradina cu WD40  o sa iasa castraveti lubrifiati gata. Numai buni de bagat undeva ...

#7
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Detartrantul dizolva depunerile de calcar, nu nisipul. Daca apa in zona ta e dura, posibil sa ai depuneri de calcar,nu nisip, deci detartrantul ar ajuta.

#8
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pe viitor pune un filtru  de apa cu purjare manuala , dupa pompa .

#9
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Am rezolvat rapid problema Posted Image, incepuse sa ma enerveze rahatul .Partea din fata se desface doar prin tragere, cand am tras s-a rupt o piesa(gatul ei s-a rupt, e bgata prin presare)...Apoi l-am "disecat cu surubelnita, ce-i in el...cred ca vreo 7-8 rotite dintate.Macar am vazut cum functioneaza.Partea din spate, mai putin filtrul(el iese usor), e sudata cumva(ultrasunete probabil), l-am disecat pt ca mai am 7 si vroiam sa stiu cam ce-i cu ele la interior.

Filtru pt minim 120 de litri pe min...cred ca ar trebui un mostru de 40 de litri...Face vartej in fantana, scade apa vreo 7-8 metri in 2 min ud o suprafata de aprox  750 mp.

Attached Files


Edited by ionutz_joe2009, 26 April 2018 - 15:08.


#10
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 02.05.2008
Tu ai aspersoare care au nevoie de 120 l/min? sau atat poate pompa?

#11
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Pompa scoate cam 120 l/min la 2 bari.In 3-4 sec umple o galeata cu apa.Din cauza debitului mare, nici nu vad ce filtru as putea pune eu acolo.Nici sa-l curat la o zi nu vreau.Scot totusi cateva mii de litri de apa pe zi.

Edited by ionutz_joe2009, 26 April 2018 - 19:00.


#12
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 ionutz_joe2009, on 26 aprilie 2018 - 14:53, said:


..Face vartej in fantana, scade apa vreo 7-8 metri in 2 min ud o suprafata de aprox  750 mp.
Hai nu zau ?! Ce uzi tu e zero barat in 2 minute ...

#13
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Pai...stau langa balta, habar nu am de unde vine apa in putul ala.Cert e ca in cateva minute de udat eu nu mai vada apa in put, e jos in ultimii 4 metri(4 tuburi mai subtiri).Daca o opresc , in 10-15 sec e sus apa iar(peste 15-16 m de apa).

E o pompa de  vreo 25-30 de kg, scoate cam cat 4-5 pompe de hidrofor adunate(alea daca scot 30 de l/m pe bucata, la 2 bari).

Am mai avut grup din 2 pompe ceva mai maricele chiar, nu duceau 5 aspersoare.

Daca nu crezi, iti fac fiml cu telefonu(atat cat se poate), o sa vezi cum dispare apa din fantana si cat de repede revine la nivel dupa ce opresc aspersoarele.

Uda cate 2-4 minute cu pauze de un min.Uda cateva serii din astea pe zi dupa ora 10.E pusa pe o priza provramabila.Uda gazon, tui si trandafiri, deci nu ma intereseaza nici sa faca balti.

Edited by ionutz_joe2009, 26 April 2018 - 19:20.


#14
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 02.05.2008
Aspersoarele alea in functie de duza dau maxim 5 l/min la 2 bar

#15
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
La 5l/m nu are cum sa ude.Unu din ala uda 100mp, la 5 l/m uzi degeaba 100mp.La 5 l/m e pistolul cu apa pt copii care duce un jet de apa la 10m  pe o duza de 1 mm.

Iti urez succes la udat 750mp cu 8 din alea cu 5 l/m si un hidrofor normal de 900 de w.

Eu am sistemul facut de 10 ani , stiu f bn ce vb, am avut si grup, stiu cat consuma 8 din alea adunate cu duze montate pt 750mp, stiu si cat consuma grup cu 2 pompe de hidrofor sau ce randament au(costuri energie electrica vs apa scoasa).750mp cand majoritatea au max 200 si uda cu 2 aspersoare pe un hidrofor normal!

Am facut si sistem cu 4 aspersoare legate pe o pompa de hidrofor de 1000 de w, le da drumu pe rand, 2 cate 2 pt ca nu tine presiunea de minim 2 bari.Ala are 17 ani si am invatat cate ceva.Fara apa si pompe, duze mari, presiune, nu ai cum.

Edited by ionutz_joe2009, 26 April 2018 - 21:22.


#16
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 02.05.2008
Unu din ala are raza 11 m deci uda un cerc curaza de 11m, ca e jet de pistol sau aspersor e tot un jet, aici vb de cantitatea de apa. Deci nu are legatura cu pompa

#17
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Discutia a plecat de la un rahat de aspersor.A degenerat, dar ca sa nu mai existe tot felul de discutii, o sa spun cum am si ales aspersoarele, pompa, amplasamente.


Am analizat cam cat cati litri de apa le trebuie marii majoritati a aspersoareler pt a uda la 10 m.Am pus pomi, tui si restul pt a ma incadra corect cu amplasamentul aspersoarelor(sa nu le blochez cu fauna).Nu am vrut sa ud terase, alei, foisor, garaj , in functie de acest aspect am ales amplasamentul aspersoarelor, etc(toate cu spin, 8 la numar, puteam sa pun 20, de unde apa sau pompe plus tampenii de programatoare cu care nu m-am inteles in trecut).

In functie de consumul de apa si de presiunea de minim de 2 bari, am ales pompa dupa diagrama ei.Nu am mizat pe noroc, am fost mai totul calculat(inclusiv amplasamentele tuilor, pomilor, etc.Astea-s consumurile la final, nu inteleg de ce-s mirati cate unii cand trebuie sa uzi 750mp cu 8 aspersoare fara sa atingi ce nu trebuie.Consuma multa apa, sunt 750 mp.

Aspersorul e facut bucati, oricum nu mai conteaza pt ca am vazut ca s-au ieftinit foarte rau(la jumatate).

Acum, nu inteleg cum poti scoate o instalatie automata pt udat 750 mp la un pret mai mic  de 2000 de lei(atat am dat eu exceptand grupul facut tot de mine, o pompa de serviciu (care s-a ars) pt casa si una ajutatoare pt debite mai mari).Sa nu intram in zona programatoarelor pt ca stiu cat costa si cam cat tin.

Edited by ionutz_joe2009, 26 April 2018 - 22:17.


#18
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 02.05.2008
Nu stiu ce calcule ai facut dar sunt curios de niste amanunte:
1. ce tip de aspersor hunter ai? daca se poate modelul si pe ce diametru este mufat
2. ce coloana de teava (diametru) ai si cum este pusa? in serie? in paralel?
3. cat are diametrul la iesire din pompa?

Daca apa dispare din put o sa ai mereu nisip in ele, tu deranjezi filtrul natural, pumpa este mult peste puterea de regenerare panzei. Te-ai zgarcit la 3-4 electrovalve si un programator

Eu cu o pompa de 40 l/min (declarata, ca ea sigur mai mult de 30 l/min nu are real) pot sa duc 3 aspersoare rotative si unul spray sau 3 spray, apropo cale spray au nevoie de mai multa apa, pompa ramane in 2 bar

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate