Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

investitii la bursa/forex pentru incepatori

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View Postpaco rabanne, on 26 aprilie 2018 - 10:31, said:

Uite: https://www.myfxbook...-account/616112

A inceput cu 100.000 Eur, profit 143% la 5 ani.

Cel mai important aspect de care trebuie tinut cont este money managementul. Daca va uitati pe contul de mai sus puteti observa ca din 4617 tranzactii efectuate, a inchis pe pierdere mai putin de 180. Acest lucru se datoreaza money managementului.(deschizi pozitie conform balantei contului, recomandat este 3% pe pozitie).

Apoi inveti despre suport si rezistenta(Fib retracement).

Rsi, Stoch, CCI, MACD, ADX sunt indicatorii pe care ii folosesc eu.(iti poti face o idee, insa nu te poti baza pe ei. De fapt, nu te poti baza pe nimic. Doar pe MM.

Pai si eu ce spun , totul e sa ai curaj si sa joci. Restul sunt povesti.

Edited by Testosteron, 26 April 2018 - 10:56.


#20
drepan

drepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 29.05.2008

View Postpaco rabanne, on 26 aprilie 2018 - 10:31, said:


Uite: https://www.myfxbook...-account/616112

A inceput cu 100.000 Eur, profit 143% la 5 ani.

Cel mai important aspect de care trebuie tinut cont este money managementul. Daca va uitati pe contul de mai sus puteti observa ca din 4617 tranzactii efectuate, a inchis pe pierdere mai putin de 180. Acest lucru se datoreaza money managementului.(deschizi pozitie conform balantei contului, recomandat este 3% pe pozitie).

Apoi inveti despre suport si rezistenta(Fib retracement).

Rsi, Stoch, CCI, MACD, ADX sunt indicatorii pe care ii folosesc eu.(iti poti face o idee, insa nu te poti baza pe ei. De fapt, nu te poti baza pe nimic. Doar pe MM.
Corect este risk management, dar e ok si money management. Fara asta si cel psihologic vei fi unul din cei 99% care pierd toti banii in trading.
Fara price action si o strategie testata care sa ti se potriveasca si sa mearga nu faci nimic indiferent cate indicatoare folosesti. La fel, ai nevoie de fundamentals pe langa technical analysis. Degeaba stii analiza tehnica daca deschizi o pozitie inainte de stiri cu impact mare pe perechea respectiva.
Eu folosesc un MACD modificat, MA, RSI si CCI, BB si ar mai fi cateva, dar baza este price action. Nu am mai mult de 2 indicatori pe chart. De obicei am 3MA's si BB in fereastra principala si un MACD cu RSI.

#21
iconicpaul

iconicpaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 17.07.2009

View Postbogdan_world, on 26 aprilie 2018 - 06:34, said:

Tocmai de aceea cer mai multe info. Nu vreau sa raman la stadiul unui loser cu 20 de ore de trading.


cati oameni sau traderi sunt, atatea pareri vei primi
parerea mea, daca ai bani de investit, mai bine investesti in viitor, in trading automat, iti cumperi hardware si licente la programe de creat roboti, te apuci de minat o armata de "minioni" care nu obosesc, nu au nevoie de concediu sau de psiholog

de investit, oricum investesti, in orice idee, si la tara daca cresti rate, cumperi niste oua si o clocitoare si abia dupa aia vinzi ouale si carnea
in trading manual investesti mai mult si profitul tau va fi mai mic si va dura mai mult pana il obtii

insa aici e ca la maraton, trebuie sa iti testezi aptitudinile si performanta in timp, ce procent de profit poti scoate constant, o medie la 6 luni spre exemplu
ca e 2% sau 5 sau 15% si atunci ai un nivel de raportare la ceilalti traderi si metodele alternative de trading

Edited by iconicpaul, 26 April 2018 - 11:55.


#22
drepan

drepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 29.05.2008
Uite un articol proaspat care te va ajuta sa intelegi cum e cu drumul sa devii un trader de succes.
https://www.cotidian...de-mare-succes/

Vad ca nu merge link.ul dar e din ziarul Cotidianul. Cu siguranta o sa.l gasesti. E chiar bun si il recomand tuturor.

#23
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002
Care este brokerul cu cele mai mici taxe si diferente de pret?

#24
drepan

drepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 29.05.2008
Unii dintre ei ofera cursuri si alte perks gratuit. Unii ofera bani bonus la prima depunere. Eu sunt cu FXB trading si IC Markets in momentul asta, dar gasesti si mai buni cred. Vezi daca broker.ul respectiv este acreditat, comisioane la depunere si retragere bani din cont, spreads, leverage si contract minim.

#25
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002
Ce inseamna mai exact contract minim? Esti obligat sa nu scoti banii intr-o anumita perioada?

#26
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011

View Postbogdan_world, on 29 aprilie 2018 - 07:27, said:

Ce inseamna mai exact contract minim? Esti obligat sa nu scoti banii intr-o anumita perioada?
Nu.Se refera la loturi.La unii brokeri poti tranzactiona microloturi.

#27
drepan

drepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 29.05.2008

View Postbogdan_world, on 29 aprilie 2018 - 07:27, said:

Ce inseamna mai exact contract minim? Esti obligat sa nu scoti banii intr-o anumita perioada?
Ma refeream la nanolots, microlots.
In general un contract pe perechile valutare are 100k unitati din valuta de baza = 1lot. Brokerii iti dau voie sa cumperi/vinzi mini lots = 0.1lots (10k unitati) sau micro lots 0.01lots(1k). Am auzit ca sunt unii brokeri care ofera si nano lots =0.001lots (100).
Pe EUR/USD 1lot = 10USD pe fiecare pip. Fara leverage nu-ti permiti sa cumperi un lot ca inseamna 100k USD.
Intra pe babypips.com sau youtube si cauta ceva cursuri despre basic forex. Fara sa intelegi cine este forex, contract size, pips, spread nu ai ce cauta in piata ca vei pierde banii.


#28
iconicpaul

iconicpaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 17.07.2009

View Postdrepan, on 29 aprilie 2018 - 09:12, said:

Am auzit ca sunt unii brokeri care ofera si nano lots


http://1nanolot.com/

se folosesc strict la teste si "target practice"

#29
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016
Eu zic sa cumparati mai intai geamantane sau seifuri cat mai incapatoare pt bani. La cat veti catiga pe Forex sigur veti avea nevoie.

#30
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011
Mda, buna idee.
Asta e singurul sfat de valoare de aici.
Acum nu fi egoist si spune-i si cum sa ii aseze in geamantan sa ii incapa multi.Ca probabil tu ai facu-o deja.Si seifu....ce model ai?

#31
drepan

drepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 29.05.2008
Bani sunt pt toata lumea in trading. Problema e ca f multi viseaza ca devin bogati peste noapte. Hahaha.


#32
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View Postionut_blue, on 30 aprilie 2018 - 17:39, said:

Mda, buna idee.
Asta e singurul sfat de valoare de aici.
Acum nu fi egoist si spune-i si cum sa ii aseze in geamantan sa ii incapa multi.Ca probabil tu ai facu-o deja.Si seifu....ce model ai?

Eu am mai multe buncare in pamant, cam asa ca ale lui Pablo Escobar, duc acolo banii facuti din Forex cu roaba ca nu-i pot cara in maini atatia am deja.

Edited by Testosteron, 01 May 2018 - 09:17.


#33
drepan

drepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 29.05.2008

View PostTestosteron, on 01 mai 2018 - 09:17, said:


Eu am mai multe buncare in pamant, cam asa ca ale lui Pablo Escobar, duc acolo banii facuti din Forex cu roaba ca nu-i pot cara in maini atatia am deja.
Dupa ce platesti toate taxele si comisioanele o sa poti.

#34
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View Postdrepan, on 01 mai 2018 - 10:38, said:

Dupa ce platesti toate taxele si comisioanele o sa poti.

Taxele si comisioanele se retin oricum la sursa dar raman bani cu nemiluita. N-ai ce sa faci cu atatia bani cati poti castiga pe piata Forex.

#35
drepan

drepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 29.05.2008
Ai uitat de statul roman. Sau pe astia ii sarim ca e la moda?

#36
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002

View PostTestosteron, on 01 mai 2018 - 12:21, said:

Taxele si comisioanele se retin oricum la sursa dar raman bani cu nemiluita. N-ai ce sa faci cu atatia bani cati poti castiga pe piata Forex.
Oamenii destepti au castigat intr-o zi si 1 miliard de lire sterline din forex. Asa ca lasa glumele deoparte....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate