Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

investitii la bursa/forex pentru incepatori

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002
Salut

M-am apucat de niste cursuri de trading la Profit Point, dupa cele 5 zile gratuite am achitat 1000 lei pentru un curs practic de 20 de ore.

Nu stiu daca aceste cursuri sunt suficiente pentru a incepe tranzactionarea pe conturi reale.

Ce recomandati aveti?

#2
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016
Pai pe Forex sau pe Bursa puteai sa tranzactionezi fara nici un curs. E ca si cum ai merge la piata. Ce iti trebuie curs ca sa cumperi ceapa si ridichi? Ca sa tranzactionezi corect pe Forex sau Bursa iti trebuie intuitie, iar intuitia nu se poate invata la nici un curs.

Edited by Testosteron, 25 April 2018 - 10:02.


#3
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Daca nu-s banii tai in joc, nu vad de ce-ti faci probleme.
Daca vrei sa tranzactionezi averea proprie, 20 de ore la 1.000 de lei este deasemeni suficient.

#4
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Mai ai si alte cunostinte (de baza/medii....) despre tranzactionare ?
DA - pai atunci e binisor, poate aici inveti ceva mai avansat.
NU - e curs pentru incepatori sau avansati ?

Mai ai si alti bani pentru a investi propriu-zis in tranzactionare ?
DA - ok, bafta si succesuri.
NU - pai nu mai bine faceai altceva cu banii aia ?!

#5
adrian919

adrian919

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 23.06.2015
cred ca ti-ai irosit banii.Aproape toti brokerii ofera cursuri gratuite si detaliate.
Singura resursa care ti-o recomand este stockcharts.com -este foarte detaliata.
De asemenea poti sa-ti deschizi un cont demo si sa testezi piata si cunostintele tale.

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 bogdan_world, on 25 aprilie 2018 - 09:51, said:

Salut
M-am apucat de niste cursuri de trading la Profit Point, dupa cele 5 zile gratuite am achitat 1000 lei pentru un curs practic de 20 de ore.
Ce recomandati aveti?

Mai.. nu stiu cum sa-ti spun. Cursurile astea iti ofera niste notiuni de baza pe care le poti obtine si citind singur pe net sau tranzactionand demo. Adevaratele cursuri, platite cu bani grei sunt in piata reala... Orice simulare nu tine loc de tranzactie reala. Asa ca, nu as vrea sa-ti spun ca ai aruncat banii pe fereastra, dar adevaratul trader se formeaza in ani, muncind zi de zi si belind ochii in grafice, daca intelegi ce vreau sa zic.

Succes, totusi!

#7
drepan

drepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 29.05.2008
Raspuns scurt: nu.

#8
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 07.08.2011
Puteai si singur sa inveti ce ti-au aratat ei de banii aia.Mai ales daca te descurci cu engleza.E material destul pe net.
Iti recomand Babypips, e acolo tot ce treb sa stii la nivel mediu.
https://www.babypips.com/learn

#9
drepan

drepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 29.05.2008
Cel mai bun pt forex: www.babypips.com si investopedia
In 20 ore mai mult te baga in ceata. Macar daca ati face pe un cont real sa recuperezi din banii dati aiurea pe cursul asta.

Ce cursuri ai facut in cele 5 zile free? Ai facut ceva risk management si trading psychology? Fara astea doua iti recomand sa nu te bagi. Vei fi in cei 99% din traders care pierd banii.

Ce.ti ofera de 1000ron? Doar 20ore de practica in fata charts.urilor? Cu 250 usd plateai acces la un trading room pe 1 an de zile si aveai acolo de toate si cursuri si signals si mentorship.

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 drepan, on 25 aprilie 2018 - 10:46, said:

Ce cursuri ai facut in cele 5 zile free? Ai facut ceva risk management si trading psychology? Fara astea doua iti recomand sa nu te bagi. Vei fi in cei 99% din traders care pierd banii.

Si cu ele si fara ele tot aia... Crezi ca daca ii predai omului un curs teoretic de trading psychology va reusi sa gestioneze un cont in marja in volatilitate ridicata?  Te inseli... Daca ar fi asa... ar fi lumea plina de traderi, n-ar mai munci nici drku.

Edited by rosix, 25 April 2018 - 10:57.


#11
drepan

drepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 29.05.2008
Nu te invata cum sa gestionezi un cont ci te invata sa.ti gestionezi emotiile. Sa stii la ce sa te astepti. F multi se panicheaza aiurea la orice miscare a pietei impotriva lor. Cele 2 cursuri mentionate se fac impreuna la inceput inainte de a intra pe un cont real.
Cursurile de analiza fundamentala si tehnica vin dupa.Daca ai un curs de risk management bun vei sti exact cat poti pierde pe o pozitie indiferent de leverage. Cu ala de psihologie a tranzactiilor vei sti la ce sa te astepti psihic.@rosix: tu deschizi o pozitie fara sa stii dinainte exact cat risti sau cat te costa? Fara o strategie si fara o perioada de joaca pe demo account e ca si cum te.ai arunca intre rechini. Poate nu le e foame azi. Nu e mai bine sa studiezi putin inainte?


Crezi ca daca stii cateva zeci de patterns vei fi un trader consistent? Castigi azi si maine niste bani si a treia zi inchizi contul si mai aduci si bani de acasa ca ti.au facut aia margin call.

Edited by drepan, 25 April 2018 - 11:11.


#12
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 bogdan_world, on 25 aprilie 2018 - 09:51, said:

Ce recomandati aveti?
Singura recomandare valabila 100% este: Cumpara ieftin si vinde cand se scumpeste cat mai des posibil. Posted Image

Edited by poadol, 25 April 2018 - 11:56.


#13
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
https://forum.softpe...0-profit-point/

#14
drepan

drepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 29.05.2008
Eu nu inteleg cum poate cineva sa dea 1000ron pt 20 ore de practica.

#15
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002

 Testosteron, on 25 aprilie 2018 - 10:01, said:

Pai pe Forex sau pe Bursa puteai sa tranzactionezi fara nici un curs. E ca si cum ai merge la piata. Ce iti trebuie curs ca sa cumperi ceapa si ridichi? Ca sa tranzactionezi corect pe Forex sau Bursa iti trebuie intuitie, iar intuitia nu se poate invata la nici un curs.
Ai auzit de de RSI, Bullish Engulfing, Hammer, Hanging Man cand ai cumparat ceapa si ridichi?

 trollerul_de_serviciu, on 25 aprilie 2018 - 10:07, said:

Mai ai si alte cunostinte (de baza/medii....) despre tranzactionare ?
DA - pai atunci e binisor, poate aici inveti ceva mai avansat.
NU - e curs pentru incepatori sau avansati ?

Mai ai si alti bani pentru a investi propriu-zis in tranzactionare ?
DA - ok, bafta si succesuri.
NU - pai nu mai bine faceai altceva cu banii aia ?!
Nu, este primul meu curs.
Da, altfel nu vad rostul pentru care as face asa ceva...

 adrian919, on 25 aprilie 2018 - 10:11, said:

cred ca ti-ai irosit banii.Aproape toti brokerii ofera cursuri gratuite si detaliate.
Singura resursa care ti-o recomand este stockcharts.com -este foarte detaliata.
De asemenea poti sa-ti deschizi un cont demo si sa testezi piata si cunostintele tale.
Eu nu cred ca te invata nimeni gratuit cine stie ce. Trading nu se face in 10 ore de curs gratuit. Cred ca ai nevoie de minim 6 luni sa inveti tot (asta daca vrei sa fi in cei 5% traderi profitabili)

 rosix, on 25 aprilie 2018 - 10:17, said:


Mai.. nu stiu cum sa-ti spun. Cursurile astea iti ofera niste notiuni de baza pe care le poti obtine si citind singur pe net sau tranzactionand demo. Adevaratele cursuri, platite cu bani grei sunt in piata reala... Orice simulare nu tine loc de tranzactie reala. Asa ca, nu as vrea sa-ti spun ca ai aruncat banii pe fereastra, dar adevaratul trader se formeaza in ani, muncind zi de zi si belind ochii in grafice, daca intelegi ce vreau sa zic.

Succes, totusi!
Cine face in RO aceste cursuri?

 drepan, on 25 aprilie 2018 - 10:46, said:

Cel mai bun pt forex: www.babypips.com si investopedia
In 20 ore mai mult te baga in ceata. Macar daca ati face pe un cont real sa recuperezi din banii dati aiurea pe cursul asta.

Ce cursuri ai facut in cele 5 zile free? Ai facut ceva risk management si trading psychology? Fara astea doua iti recomand sa nu te bagi. Vei fi in cei 99% din traders care pierd banii.

Ce.ti ofera de 1000ron? Doar 20ore de practica in fata charts.urilor? Cu 250 usd plateai acces la un trading room pe 1 an de zile si aveai acolo de toate si cursuri si signals si mentorship.
In cele 5 zile free nu prea inveti mare lucru. Niste notiuni foarte simple si fara practica. Practica este la cele 1000 ron platite.
Nu inteleg unde plateam cei 250 $ la un trading room.

 rosix, on 25 aprilie 2018 - 10:57, said:

Si cu ele si fara ele tot aia... Crezi ca daca ii predai omului un curs teoretic de trading psychology va reusi sa gestioneze un cont in marja in volatilitate ridicata?  Te inseli... Daca ar fi asa... ar fi lumea plina de traderi, n-ar mai munci nici drku.
Pentru a incepe sa invat am nevoie de un start.

 EMPP, on 25 aprilie 2018 - 14:04, said:

Am citit, dar acolo vb despre angajare. Eu nu ma angajez la ei, nu au bani sa ma plateasca :))

 poadol, on 25 aprilie 2018 - 11:56, said:

Singura recomandare valabila 100% este: Cumpara ieftin si vinde cand se scumpeste cat mai des posibil. Posted Image
Pentru asta trebuie sa inveti "cand este ieftin" si ce inseamna scump.

 drepan, on 25 aprilie 2018 - 11:13, said:

Nu te invata cum sa gestionezi un cont ci te invata sa.ti gestionezi emotiile. Sa stii la ce sa te astepti. F multi se panicheaza aiurea la orice miscare a pietei impotriva lor. Cele 2 cursuri mentionate se fac impreuna la inceput inainte de a intra pe un cont real.
Cursurile de analiza fundamentala si tehnica vin dupa.Daca ai un curs de risk management bun vei sti exact cat poti pierde pe o pozitie indiferent de leverage. Cu ala de psihologie a tranzactiilor vei sti la ce sa te astepti psihic.@rosix: tu deschizi o pozitie fara sa stii dinainte exact cat risti sau cat te costa? Fara o strategie si fara o perioada de joaca pe demo account e ca si cum te.ai arunca intre rechini. Poate nu le e foame azi. Nu e mai bine sa studiezi putin inainte?


Crezi ca daca stii cateva zeci de patterns vei fi un trader consistent? Castigi azi si maine niste bani si a treia zi inchizi contul si mai aduci si bani de acasa ca ti.au facut aia margin call.
Tocmai de aceea cer mai multe info. Nu vreau sa raman la stadiul unui loser cu 20 de ore de trading.

#16
drepan

drepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 29.05.2008
Ti.am dat pm.

#17
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016

 bogdan_world, on 26 aprilie 2018 - 06:34, said:

Ai auzit de de RSI, Bullish Engulfing, Hammer, Hanging Man cand ai cumparat ceapa si ridichi?

Asa si daca tu ai auzit ce vei face cu ele? Hai baga cel putin 100000 EUR si joaca

#18
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,145
  • Înscris: 29.09.2006

 Testosteron, on 26 aprilie 2018 - 10:11, said:

Asa si daca tu ai auzit ce vei face cu ele? Hai baga cel putin 100000 EUR si joaca

Uite: https://www.myfxbook...-account/616112

A inceput cu 100.000 Eur, profit 143% la 5 ani.

Cel mai important aspect de care trebuie tinut cont este money managementul. Daca va uitati pe contul de mai sus puteti observa ca din 4617 tranzactii efectuate, a inchis pe pierdere mai putin de 180. Acest lucru se datoreaza money managementului.(deschizi pozitie conform balantei contului, recomandat este 3% pe pozitie).

Apoi inveti despre suport si rezistenta(Fib retracement).

Rsi, Stoch, CCI, MACD, ADX sunt indicatorii pe care ii folosesc eu.(iti poti face o idee, insa nu te poti baza pe ei. De fapt, nu te poti baza pe nimic. Doar pe MM.

Edited by paco rabanne, 26 April 2018 - 10:50.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate