Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

Benzinariile din România de pe vremuri (până prin 2000).

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#55
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Idioţenia de "Google" Maps nu-mi arată Str. Scaune. Dar benzinăria era cumva în curtea unei clădiri cu 1-3 etaje, stil din început de secol XX?

#56
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Era cum intrai dinspre Hristo Botev, pe dreapta. Aici https://www.google.r...3m1!1e3!5m1!1e1, unde sînt parcate mașinile alea. Am impresia că e și un garaj acolo.
Spre finele anilor 80, cînd benzina era ceva rar, cică aia de pe Scaune era pentru privilegiați - nomenclaturiști, securiști etc. Dar dacă intrai cu tupeu în curte, aveai șanse să iei benzină, nu te întrebau ăia cine ești. Însă asta e posibil să fie doar o legendă.
Despre benzinăria Băneasa II, cred că nu era la aeroport, acolo e nr. 40. Nr. 26 e mai la vale, probabil era înainte de intersecție. Oricum, acum e greu de recunoscut zona, și nu știu pe nicărieri poze vechi cu cartierul Băneasa, să vedem cum arăta intarea dinspre Ploiești înainte să facă blocurile.

Edited by abancor, 24 May 2018 - 07:56.


#57
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
În 1941 era stație de carburant la aeroport (ia să vedem ce mai vedeți în listă   Posted Image   ). Da, aeroportul e la nr. 40. Credeam că pe vremuri era la nr. 26, dar în 1966 tot la nr. 40 era, deci benzinăria era undeva între Podul Băneasa și Bd. Aerogării (fost Robert)/Bd. Ion Ionescu de la Brad.

Attached File  Lista benzinarii OSIN - Distributia Bucuresti (1941).jpg   293.81K   33 downloads


Inițial am crezut că benzinăria de la Str. Scaune (să vedem dacă știe de ce scaune) era pe platforma aia, dar ulterior mi-am amintit de clădirea aia cu garaj.
La 11 Iunie aveau niște pompe cu aspect altfel și încă aveau acoperiș de genul celui de la Băneasa 1 (însă era vopsit cu portocaliu)... din păcate nu am făcut poză și nu mai e cel original   :(

#58
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Am și eu harta aia. Mișto e că unele benzinării au continuat să existe și sub comuniști. Printre ele e și aia de ziceam de pe Șerban Vodă cu Olimpului. Iar Dorobanți și Tunari există și azi.

#59
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Colegule, dacă o ai, de ce nu ai postat şi tu din ea   Posted Image   Eu am consulat-o la o biblotecă.
Vasile Pârvan colţ cu Bd. Regina Elizabeta (porţiune numită azi Bd. Mihail Kogălniceanu  *) exista şi ea pe atunci.
Nu prea aveau de ce să nu le păstreze. Dacă existau deja, făceau economie. Însă unele au fost desfiinţate, alte mutate (de exemplu cea de la Foişorul de Foc a fost montată în rondul de la Horei - e la începutul porţiunii Str. Horei spre Str. Căluşei - da, mai există bezinăria aia!, dar e modernizată).
În zona centrală a Bucureştiilor însă nu au rămas aşa de multe. Mai sunt cele 2 cam de vis-a-vis de Bis. Sf. Mina (Bd. Corneliu Coposu, între Str. Mircea Vodă şi Str. Sf. Vineri), Mântuleasa, cea din spate de la Teatrul Naţional Bucureşti (T.N.B.)., Tunari (lor) cu M. Eminescu, Vasile Pârvan cu Bd. M. Kogălniceanu şi aia de la 11 Iunie, lângă intersecţia cu Bd. Regina Maria (porţiune denumită într-o anumită perioadă Bd. George Coşbuc) şi lângă Bis. Sf. Nicolae din Ţigănie (aşa îi zice) şi vis-a-vis de Dealul Patriarhiei.

* dacă luai pe drept ce scria pe nişte plăcuţe stradale, aflai că pe Regina Maria o chemase înainte Mihail Kogălniceanu, deci probabil M. Kogălniceanu îşi făcuse operaţie de schimbare de sex. Că altfel de ce scria Bd. Regina Elisabeta şi sub Fostă Mihail Kogălniceanu.

Edited by djl, 24 May 2018 - 12:20.


#60
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
Ai uitat destule pe drum. Benzinăriile mici dispar pentru ca nu îndeplinesc doua mari cerințe ale consumatorilor.
Spațiul de manevra este insuficient forțând șoferii la manevre riscante
Oferta este mica fata de alte benzinării mai mari aflate în apropiere. Și aici includ de la toaleta pana la mâncare, spălătorie.



#61
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Spaţiu de manevră... depinde de trafic.
Toalete aveau cele cu coloane, dar toatelete alea au fost închise în anii '90 din păcate.
În zona Obor - Iancului sunt multe maşini. Cam pe unde o alimenta cei din zonă. Cu spălătorie şi budă sunt Maica Domnului colţ cu Pârgarilor (lângă intersecţia Reînvierii cu Lizeanu şi Maica Domnului) - asta a fost iniţial o benzinărie "Joe and Son"
şi cea de la P-ţa Eudoxiu Hurmuzachi (fostă Muncii) a.k.a Barierea Vergului - iniţial o "A.G.I.P."
Mai mici sunt cea de la rond de la Horei (aici poţi să întorci)... cred că e şi o spălătorie pe lângă
şi cea de pe Mântuleasa - aici e şi magazin, dar nu ştiu dacă au spălătorie.

#62
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Am văzut că unele benzinării din comunism aveau magazine mai mari. Găseai pe acolo şi altceva afară de uleiuri?
Benzinăria din rond de la Horei nu mai e independentă, ci aparţine unui lanţ mic.

Off-topic: cum erau acumulatorii "Bosch" Silver produşi în anii '90 şi la începutul anilor '000.

Edited by djl, 26 May 2018 - 23:01.


#63
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
A ajuns cineva în perioada comunsită la vreo benzinărie care avea sanck snack bar?

#64
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006

View Postdjl, on 01 iunie 2018 - 20:07, said:

A ajuns cineva în perioada comunsită la vreo benzinărie care avea sanck snack bar?
Nu imi aduc aminte sa fi existat asa ceva in benzinariile ceausiste. Nici WC-uri publice nu aveau dar daca ii rugai frumos te lasau sa folosesti WC-ul lor. In afara de uleiuri, vaselina si cateva maruntisuri de piese/accesorii auto nu vindeau altceva.

#65
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Chiar în primul post apare un link către 4tuning unde se vede una din aia cu Snack Bar.
Din câte am citit în nu mai ştiu ce comentarii, unele extraurbană aveau budă, dar în anii '80 arătau naşpa.
În Bucureşti budele alea subterane au fost privatizate în anii '90. Nu mai funcţionează vreuna. Ruşine a unui oraş cică modern.

#66
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Articolul ăla de 4tuning/ProMotor a fost publicat şi de alţii, cam mot-a-mot. Jurnalism de România.
Like what the funk? https://www.olx.ro/o...za-ID92gm7.html

#67
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
OSIN se pare că provenea de la C. Osiceanu + semăna cu cuvântul "osie".
De citit şi: http://www.glascomun...oada-1908-1948/

#68
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
O listă a benzinăriilor. Probabil începutul anilor '70 (minim 1971, că deja exista Hotelul "Interncontinental").
Le-am pus arhivate ca să nu facă rezise forumul. Din nou pentru București lista e incompletă... probabil iar reparau la unele.

Attached File  Statii PECO Bucuresti probabil inceput de anii '70.rar   1.4MB   6 downloadsAttached File  Statii PECO Romania (fara Bucuresti) inceput de anii '70 (probabil).rar   2.06MB   2 downloads

#69
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
În "Buletinul Societății Politehnice" anul XLV no. 2 Feb (02) (II) 1931 la pg. 21 găsim reclamă la uleiurile "Creditoil" de la "Creditul Minier". Lol, cum sună "Creditoil"... parcă ai lua un credit sau pe datorie   Posted Image

Attached File  Buletinul Soc. Politehnice anul XLV nr.2 Feb. 1931 pg. 21 reclama la ulei de masina Creditoil (de la Creditul Minier).jpg   378.57K   5 downloads

#70
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007

View Postdjl, on 23 mai 2018 - 22:08, said:

Idioțenia de "Google" Maps nu-mi arată Str. Scaune. Dar benzinăria era cumva Ăźn curtea unei clădiri cu 1-3 etaje, stil din Ăźnceput de secol XX?
Întra pe contul tău de gmail, intra în hărți și vezi ca ai opțiunea de a edita harta devenind Google Guide

Edited by Kokoshmare, 03 July 2018 - 12:25.


#71
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Benzina "Star" la ce benzinării se găsea?   Posted Image   Dacă îţi luai o maşină de la "Daewoo" prin filala "Euro Service" cu siguranţă erai un star   Posted Image
"Auto Pro" (revisă editată de "Motor Presse International" şi "Media Pro") nr. 10/1995 (Oct. 1995) pg. 43

Attached File  Auto Pro nr. 10 pe 1995 Octombrie 1995 pg. 43 reclama la benzina Star si la Euro Service Bucuresti.jpg   286.39K   20 downloads

Nu benzinărie, dar îmi permit să fac un off-topic cu reclamă (pg. 23) la spălătorie a S.C. "Serv.-Motors" S.R.L. aflată la km. 97 pe D.N. 1 Bucureşti - Braşov (Kronstadt), adică probabil între Ploieşti şi Breaza. Dacă îţi luai o "Toyota" din aia şi te dădeai pe munţi, spălătoria aia era utilă  Posted Image

Attached File  Auto Pro nr. 10 pe 1995 Octombrie 1995 pg. 23 reclama la Toyota Land Cruiser si spalatorie Serv.-Motors (in PH).jpg   304.11K   21 downloads

Edited by djl, 21 July 2018 - 13:59.


#72
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,333
  • Înscris: 22.04.2017

View Postabancor, on 23 mai 2018 - 09:32, said:

Io mi-aduc aminte cînd era 450 lei litrul, că atunci și-au luat primii prieteni permisul, și mergeam cu mașina de cîte ori reușeam să face rost de la părinți sau de la alți amici care aveau tot soiul de semi-rable.
La noi, mai catoolici decît Papa, tot soiul de regulamente au făcut să dispară mai toate benzinăriile clasice gen „de colț”, cum era aia de pe Mincu, adică niște pompe pe trotuar. Cred că singura care mai poate fi încadrată în categoria asta e aia de la Dorobanți. (Scuze, vorbesc despre București, că aici locuiesc de cînd mă știu). În alte țări am mai văzut, de pildă în Roma am văzut și acu cîțiva ani pompe de benzină pur și simplu pe marginea trotuarului.
O benzinărie de unde n-aveai curajul să bagi era pe Șerban Vodă, colț cu Olimpului. Cred că și acu a mai rămas acolo dugheana, dacă nu cumva și vreo pompă. Oricum, în anii 00 au dispărut multe din benzinăriile clasice, din care îmi aduc și eu aminte.
E acolo. Cu pompe cu tot.  :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate