Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Idee achizitie/confectionare "carcasa" escamotabila GPS (DIY)

  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Vreau sa-mi faca un soi de "carcasa / cutie" pentru GPS. M-am saturat sa-l tin in suportul lui original cu ventuza, lipta de parbriz. As fi vrut sa-l integrez undeva in bord, insa nu am cum, din lipsa de spatiu. Drept urmare m-am gindit la varianta in care sa-l bag intr-un un soi de cutie cit mai plata, pe care sa o lipesc sau sa o prind cu suruburi pe bord, iar cind apasa pe ceva sa iasa GPS-ul afara. Am tot cautat in google dar nu gasesc imagini cu ceva asemanator.
Orice idee timpita este bine venita.  Accept si iedei de alte tipuri de suport, dar pe care sa le pot prinde cu autoforante de bord si sa fie usor de dat GPS-ul jos.
M-am gindit si sa-mi iau o navigatie ce se monteaza in locul casetofonului, insa mi se pare ca ar fi prea jos fata de "cimpul vizual" normal.
Masina este Skoda Octavia 1

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Cum sa nu poti sa-l bagi in bord ? Adica depinde ce gps ai. Poti lua o cusca 2DIN si integrezi frumos gps-ul Posted Image


[img]https://www.briskoda.net/forums/applications/core/interface/imageproxy/imageproxy.php?img=http://img.tapatalk.com/d/13/11/06/ury9eza6.jpg&key=01eb9debc96000c297699b32ef8983833ee7422b26b850c778782349208d1eea[/img]

Edited by TruculMagic, 23 April 2018 - 14:45.


#3
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Nu merge link-ul

Pai am zis ca nu vreu sa-l bag in casetofon, ca-i prea jos si nu-l mai vad. (am imbatrinit si ma lasa vederea)

---------
Atasez o imagine gasita pe net, ca se pare ca una cu bordul meu nu am:
Attached File  de-ce-imi-picura-cand-ploua-ma-tare-sub-bord-la-36b56c581d88687f7-0-0-0-0-0.jpg   323.89K   48 downloads
Dupa cum se observa, locul in care este casetofonul si "cutia" de depozitare, este cam jos si daca o fac 2 DIN si bag acolo GPS-ul, va fi destul de greu de vizualizat. Parerea mea este ca locul respectiv este prea jos si trebuie sa-ti iei prea mult timp ochi de la drum, ca sa vezi GPS-ul..

Edited by florin71_skoda, 23 April 2018 - 14:56.


#4
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016

 florin71_skoda, on 23 aprilie 2018 - 14:47, said:

Nu merge link-ul
https://www.briskoda...8782349208d1eea

#5
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Link-ul asta merge.
Daca adopt solutia asta, va trebui sa-mi cobor privirea mai mult de 45grd, ca sa vad GPS-ul.

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
acest suport ar fi ok ?
https://www.olx.ro/o...html#0d61c904ec

#7
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Iei un suport care se prinde in ventilatie, o sa-ti acopere butonul de avarii, dar asta e... Alt loc, sa fie si sus, fara ventuza pe parbriz, nu vad. Tine cont ca gps-urile montate in bord au antene exterioare, un gps ascuns in bord, prin cutii sau cu metal deasupra, nu prea vad, sauvad slab satelitii, nu degeaba parbrizul e de preferat. Sunt si gps-uri cu mufa pt antena exterioara pt antena, cu suport magnetic, pt capota. Exista si radio cu dvd player, 1 DIN, la care displayul se retrage in interior, cand e iesit, e putin deasupra unitatii, Daca ti convine, poate gasesti ieftin unul defect, cu mecansmul ok, poate reusesti sa montezi gps-ul in acel mecanism.

#8
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
In varianta originala nu se potriveste la bordul de Skoda. Insa daca bag brisca in el, gasesc eu cumva o modalitate de fixare. Buna idee. Pacat ca nu am unde sa-l vad fizic cum arata.
Multumesc pentru idee

#9
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007
Car Phone GPS Holder

#10
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 rumegus, on 23 aprilie 2018 - 15:37, said:

Suport ce se pune la ventilatie nu prea vreau, daca nu este ultima varianta posibila (pune si poze cu ceva de genul asta) Lamelele mele de ventilatie sint majoritatea rupte la spalatoriile auto si nu ar fi o problema daca bag ceva in lamelele alea rupte. Insa daca bag GPS-ul acolo, inseamna ca renunt la AC pe "gura" respectiva. Pe urme gindestete ca la GPS trebuie sa-i fac si o alimentare care sa nu se vada cine stie ce. Daca tot fac ceva, vreau ca si alimentarea sa fie ascunsa "partial".

Ala cu 1 din ce se retrage, va acoperi gurile de ventilatie. Deci pica.

Am comandat vineri un "casetofon" nou si drept urmare nu cred ca-mi iau curind altul. Oricum, casetofonul fiind prea jos fata de cimpul vizual, am exclus din start montarea GPS-ului in zona respectiva.

 rumegus, on 23 aprilie 2018 - 15:37, said:

.. Alt loc, sa fie si sus, fara ventuza pe parbriz, nu vad. ...
.
Anul trecut am sunat-o pe maica-mea sa caute prin pod un blitz vechi si un aparat foto vechi. Din pacate nu le-a gasit. Ideea era sa le fac bucatele si sa le iau doar mufele. Mufa aparatului foto sa o prind pe bord cu "lipici" sau autoforante si mufa blitz-ului sa o prind cu suruburi de suportul GPS-ului.
Momentan suportul original al GPS-ului este modificat si prins cu suruburi de 3mm de o ventuza de telefon mobil, ca aia originala nu mai statea lipita de parbriz.

 adrian_r5, on 23 aprilie 2018 - 15:51, said:

Este exact ce a recomandat Corinadaniela.
Multumesc pentru sugestie. Este o idee buna.

#11
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

 florin71_skoda, on 23 aprilie 2018 - 15:59, said:

Este exact ce a recomandat Corinadaniela.
Ai dreptate ... n-am fost atent la tot ce s-a postat ... Cautam ceva si m-am suparat ca n-am mai gasit ... era in urma cu ceva ani un site german care vindea cam ceea ce cauti tu (personalizat pt. citeva modele de masini) - gpstar.de era ... da' se pare ca nu mai e Posted Image

ceva de genu asta:

Attached Files


Edited by adrian_r5, 23 April 2018 - 16:08.


#12
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Mda. Poza postata de tine este in gama profi :D
Ceva de genul asta as vreau eu, dar sa se "lipesca" pe bord, ca de incastrat, realizez si eu ca nu se prea poate, fara sa-mi schimb tot bordul :D

Eu am tot cautat o "jucarie" care sa fie apropiata de conceptul asta, chiar daca face altceva, sa coste sa zicem pina in 100 lei, iar eu sa o fac bucatele si sa pastrez doar carcasa jucariei respective si sa o adaptez la ce-mi trebuie mie.
Teoretic sa iau eu ceva plastic pe care sa-l tai cu flexul si dupaia sa-l iau la pila, ar fi simplu, insa garantat nu am cum sa fac ceva estetic si deaia prefer o "carcasa" gata facuta, la care sa-i modific doar interiorul, sau partea care nu este vizibila..

#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
sau asa ceva ?
https://www.aliexpre...2490786335.html

#14
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Corina, varianta asta pica, deoarece deja am spus ca-mi acopera grilele de ventilatie (AC vara), plus ca este prea joasa si nu am cum sa fiu cu un ochi la drum si cu altul la GPS.

Plus ca am comandat deja alt closetofon care trebuia sa-mi ajunga astazi, dar datorita curierului se pare ca nu a venit

Edited by florin71_skoda, 23 April 2018 - 16:57.


#15
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Varianta din postul #11 pica, nu ai ce are ala din poza, deasupra bordului. Ceva asemanator, ar fi un suport de parbriz cu ventuza modificat, scoasa ventuza, pilit/ polizat/incalzit&deformat, lipit, sau insurubat deasupra bordului, daca nu ti-e mila de aspectul ulterior, cand vrei sa vinzi masina. Cablul de alimentare il poti duce pana la parbriz, apoi, pe langa, pana jos, sub bord, unde ai sigurantele si surubele cu alimentarea generala, sau, daca tot iti place brisca, dai o gaura in bord, langa suport, si treci cablul pe acolo.

#16
ilietu

ilietu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 14.08.2008
E posibil sa reusesti sa adaptezi o navigatie de Clio 3, de exemplu, dar implica decuparea bordului, plus cred ca e ceva bani la achizitie.

#17
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

 florin71_skoda, on 23 aprilie 2018 - 16:18, said:

Eu am tot cautat o "jucarie" care sa fie apropiata de conceptul asta, chiar daca face altceva, sa coste sa zicem pina in 100 lei, iar eu sa o fac bucatele si sa pastrez doar carcasa jucariei respective si sa o adaptez la ce-mi trebuie mie.
Monitor auto rabatabil Car Vision MM-001

 rumegus, on 23 aprilie 2018 - 18:02, said:

Varianta din postul #11 pica, nu ai ce are ala din poza, deasupra bordului.
Pai in poza e vorba de alta masina ... am pus-o doar ca idee ... asa cum am spus site-ul cu pricina e "mort".

Edited by adrian_r5, 23 April 2018 - 20:22.


#18
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Interesanta ideea cu monitorul. Trebuie sa vad unde gasesc unul intr-un magazin fizic, ca sa-l vad cum arata in realitate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate