Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Idee achizitie/confectionare "carcasa" escamotabila GPS (DIY)

  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Singura solutie viabila este sa-ti montezi unitate multimedia cu navigatie 1DIN.
Aia are display retractabil care se deschide in sus.

Attached Files



#20
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Mi-am luat deja un player nou, un PNI Clementine 9545, pe care asera l-am montat si drept urmare nu vreau sa-mi mai cumpar prea curind altul.
Varianta asta nu ma prea incinta, deoarece display-ul "acopera" butoanele si grilele de ventilatie. Pe urma din cite stiu eu, la modelul asta, display-ul sta tot timpul scos afara, adica si daca ascult muzica, ori eu vreau ceva doar pentru GPS, pe care-l folosesc ocazional si nu ceva ce se baga la loc doar cind opresc motorul (la mine casetofonul cinta tot timpul ceva).
La mine GPS-ul sta undeva aruncat prin bord, cu tot cu ventuza si doar cind am nevoie de el il scot si-l montez. Insa uneori dureaza prea mult montarea lui si deaia as fi preferat o solutie ca sa-l am tot timpul montat, insa sa nu ma incurce si sa nu mi se dezlipeasca ventuza aiurea. Plus cum zicea si Rumegus, sa rezolv si problema cablului de alimentare, pe care sa-l ascund pe undeva.
La detectorul de radar am cablul ascuns, insa asta sta undeva pe bord pe o bucata de cirpa (un prosop) si nu-i trebuie suport special.

Edited by florin71_skoda, 24 April 2018 - 09:06.


#21
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
desi poate parea o idee absolut trasnita sau nepotrivita, crezi ca te-ar ajuta daca ai putea "integra" gps-ul in carcasa unui laptop de jucarie pentru copii, pe care s-o fixezi cumva pe bord ?
ceva de genul acesta, de exemplu :
https://www.publi24....727d606453.html

#22
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Pai am spus de la inceput ca vreau idei dinastea "timpite" :D Tu ai formulat mai corect : traznite :D
Buna idee. O sa caut pe la raioanele de jucarii sa vad ce gasesc.

#23
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Atunci prinde-l de oglinda sau parasolar iar cablul il treci frumos prin plafon,cobori pe sub ornamentul de la stalp,apoi pe sub bord pana la tablou sau la bricheta.
Personal eu nu-i vad rostul cand un telefon android e peste orice navigatie.
Mai degraba prinzi pe parasolar sau oglinda un telefon cu ecran mare pe care descarci hartile in mod offline si-i faci alimentare cum ti-am spus mai sus.
Pe telefon ai harti updatate mereu si pe deasupra e moca.
http://aurelm.com/20...sind-telefonul/
https://targetdeal.r...trovizoare/2656
Sau
https://m.emag.ro/su...d/pd/DZZ4B0BBM/
Restul sunt rromeli.

Edited by geo123, 24 April 2018 - 11:29.


#24
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Nu toti gindim la fel.
Pentru mine telefonul este telefon, calculatorul este calculator, iar GPS-ul este GPS si nu-mi place sa le combin. Eu folosesc GPS de regula atunci cind ma duc in concediu in Grecia (sau in alta parte) si nu as vrea sa fiu pe undeva pe o autostrada, pe linga Salonic spre exemplu, iar atunci cind GPS-ul vrea sa-mi spuna ceva, sa sune telefonul si sa ma trezesc ca ratez iesirea de pe autostrada si dupaia sa ma plimb ore in sir pe strazile din Salonic, din cauza telefonului.
Legat de telefon, daca ar fi dupa mine, as folosi si acum unul dinala cu butoane, la care bateria tine si o saptamina. Nu vad nici un avantaj in faptul ca am unul jmecher pe care-l pun la incarcat aproape zilnic. Oricum nu intru pe net de pe telefon, decit foarte rar si as prefera sa ma tina bateria ca sa pot vorbi si nu sa am whatsapp sau alte aplicatii. Am minute nelimitate si nu vad de ce nu pot pur si simplu sa sun, daca vreu sa dialoghez cu cineva.

Nu vreau sa-l integrez in parasolar, deoarece asta presupune sa conduc cu parasolar coborit, plus ca dupaia am acces doar eu la el si nu-i pot spune pasagerului din dreapta sa se ocupe el de bagat adrese, in timp ce eu conduc.
Nu obisnuiesc sa folosesc parasolarul. Pentru mine este suficient faptul ca parbrizul este un pic mai "intunecat" in partea superioara. Adica are parbrizul din fabrica un soi de parasolar.

Ideea cu montatul "pe oglinda / sub oglinda" este o varinata care va trebuie sa o studiez. Sa vad ce gasesc si cum arata fizic un suport dinala si cum as putea sa-l modific.

#25
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Eu nu ti-am recomandat sa folosesti telefonul personal de zi cu zi ci un al doilea telefon(care poate fi si o geoarsa SH cu ecran mare si procesor bun) la care nici macar nu e nevoie de cartela.Deci exclus total sa fii sunat sau alte chestii.
Razi tot de pe el iti pui aplicatia de GPS,te conectezi acasa prin WI-FI si-ti descarci hartile care te intereseaza pentru navigare offline si aia e.
Ii faci alimentare cum i-a facut tipul ala
si se comporta exact ca GPS-ul tau actual la care se adauga ca plusuri faptul ca e superslim si il poti integra oriunde plus harti noi moca care le descarci foarte usor.Nu se compara cu pocnitoarea care vine cu harti vechi si la care daca vrei sa faci update iti da gaura la buzunar sau e chinul lui berila cu modificari de firmware si harti modate care se instaleaza extrem de laborios dupa turoriale complexe de pe net.
Intelegi acum de ce e mai bun la navigatie un telefon cu android dacat un gps standalone?

Edited by geo123, 24 April 2018 - 17:57.


#26
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Pentru mine este mai complicat sa pun aplicati si harti pe telefon, ca nu ma pricep la telefoane mobile, in schimb mi se pare foarte usor si banal sa fac update la hartile gps-ului. Nu stiu de ce nu-mi plac mie navigatiile de pe telefoane. Mai mult ca sifgur ca obisnuinta. Mi se pare complicat sa pun harti offline ca nu am facut niciodata asa ceva. La GPS mi se pare simplu ca am in el toate hartile din zona unde merg si sint tot timpul acolo si nu depind de internet. Daca in colo ma duc prin Serbia si in timpul concediului ma decid sa ma intorc prin Bulgaria, nu am probleme cu hartile GPS-ului ca sint acolo. Sau daca ma decid sa dau o fuga si pina in Turcia, pot sa o fac linistit ca am harta in GPS.

Am un jeg de Nokia X care a venit cu HereMaps si o sa incerc sa-i pun ceva harti si sa ma plimb un pic cu el sa vad cum merge. Daca ma obisnuiesc cu el, o sa fac exact cum ai spus si o sa-l integrez in parasolar, ca-i simplu de implementat solutia asta (sau poate ca linga parasolar, dar sa fie o varianta asemanatoare. Cu timpul poate ca renunt la GPS Posted Image

Edited by florin71_skoda, 24 April 2018 - 19:22.


#27
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,694
  • Înscris: 23.04.2007

 geo123, on 24 aprilie 2018 - 11:14, said:

prinde-l de oglinda

 florin71_skoda, on 24 aprilie 2018 - 19:20, said:

sau poate ca linga parasolar, dar sa fie o varianta asemanatoare.
O varianta ar fi acest suport de prindere pe oglinda ... in poze pare frumos ... in practica s-ar putea sa nu mai fie chiar asa - posibil ca intreg ansamblul sa vibreze antrenind si oglinda.

PS - recitind (de data asta mai cu atentie) ce a scris colegu' ... vad ca a fost mai sprinten decit mine si a propus deja aceasta varianta.

Edited by adrian_r5, 29 April 2018 - 11:09.


#28
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Intradevar, in poze arata bine, insa asa cum spui, nu se stie cum va arata in practica, mai ales ca eu vreau sa gasesc o solutie permanenta.
Dupa cum am spus, acum GPS-ul, ventuza si incarcatorul stau undeva prin bord, iar cind am nevoi de el, il scot afara si ma chinui sa-l instalez. Daca as gasi o varianta sa-l integrz cumva in bord, nu m-ar deranja, insa nu cred ca am cum. Iar cind va fi sa-mi vind masina, nu-i o probelema ca o voi vinde cu tot cu GPS, ca nu sint genul care sa se apuce de demontat casetofoane, stergatoare, etc, si pus altele mai prostea ca vind masina si sa recuperez cit mai multe de pe ea.
Imi aduc aminte ca am vindut o data o Dacie cu 7 milioane si cumparatorul sa mirat cum de-i las lui CD-player-ul, care era mai scump decit masina. Era un Sony Explod care la vremea respectiva era tare jmecher, pe care l-am luat SH cu 5 milioane.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate