Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sport, sală, exerciții

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Juggy

Juggy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.04.2018
Salutare, am și eu nevoie de un sfat, dar înainte de toate vreau să vă spun o scurtă poveste

        Am reușit să slăbesc 22 kg doar pentru că am reununțat la prăjelile în ulei de floarea soarelui, la sucuri și la dulciuri și am mai mers si pe la sală. Vara trecută aveam 1.75 și 92 kg, iar acum am 1.78 și 70 kg. Dar problema cu care mă confrunt este că încă am acei ”colăcei”, cum se zice mai pe românește.

        Cat credeți că ar trebui să mai slăbesc ca să scap de ei? M-am REAPUCAT recent și de sală, fac în mare parte bandă, bicicletă și exerciții pentru spate, piept, brațe. Sau dacă îmi puteți recomanda voi niște exerciții pe care le-aș putea face? Am început să fac și abdomene, genoflexiuni, flotări, dar nu știu cât de mult ajută. Încerc să consum zilnic în jur de 1500-1600 calorii.

#2
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 12.02.2012
Ai deschis de 2 ori același subiect.
La abdomen și ca să slăbești cel mai important este alimentația, care văd că ai schimbat-o. Când spui că ai început să faci abdomene, cam câte aproximativ/zi? Eu când merg fac de la 100 în sus. Sunt exerciții pentru ardere și pentru masă.
De ce nu ai întrebat la sală pe instructor? Încearcă să elimini apa, e foarte greu, dar diferențele sunt majore.

#3
Juggy

Juggy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.04.2018
@opsy091 Vreo 30 pe zi, și încerc să urc numărul acesta cât mai mult posibil. Cum adică să elimin apa, să nu mai beau apă deloc?

#4
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Ca sa dai jos colăceii trebuie sa arzi calorii. Arderea este cu atât mai eficienta cu cat angrenezi mai multe grupe musculare simultan. Abdomenele sunt eficiente doar daca sunt cuprinse într-un workout interval ceea ce inseamna o succesiune de exerciții aranjate astfel incat sa odihnești o grupă musculară in timp ce exersezi alta grupa.
Cauta Tabatha ca sa te edifici.
Apa trebuie sa bei, de la 2 l pe zi in sus.

Edited by Mariusvlad2, 21 April 2018 - 11:54.


#5
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
nu ai "loose skin"? ai slabit destul de mult:O

#6
Juggy

Juggy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.04.2018

 Mariusvlad2, on 21 aprilie 2018 - 11:51, said:

Ca sa dai jos colăceii trebuie sa arzi calorii. Arderea este cu atât mai eficienta cu cat angrenezi mai multe grupe musculare simultan. Abdomenele sunt eficiente doar daca sunt cuprinse într-un workout interval ceea ce inseamna o succesiune de exerciții aranjate astfel incat sa odihnești o grupă musculară in timp ce exersezi alta grupa.
Cauta Tabatha ca sa te edifici.
Apa trebuie sa bei, de la 2 l pe zi in sus.

Oke, mulțumesc pentru raspuns. Apă beau destul de mult zic eu, în jur de 1,5 - 2 L pe zi, dar acum că vine căldura cu siguranță o să beau și mai mult.

 jimi91, on 21 aprilie 2018 - 11:58, said:

nu ai "loose skin"? ai slabit destul de mult:O

Spre surprinderea mea, nu, nu am. Ideea e că am slăbit treptat și nu m-am luat dupa nicio dietă, am început doar să mănânc ceva mai sănătos și nu m-am abținut luni întregi de la o ciocolată spre exemplu.

#7
mariusmtd

mariusmtd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 07.04.2014
1.78 si 70 de kg? Nu ai prea putine?

#8
esaob13

esaob13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 27.04.2012
in primul rand cati ani ai ?
ce inaltime exacta ai ori 1.75 ori1.78 ?
in cat timp ai slabit tu 22kg cum ai zis ?
calculeaza procentul aproximativ de grasime corporala pe care-l ai,
continua cu antrenamentul cu greutati vreo 4zile /sapt la care adaugi si cardio 20 min la final si  dupa ce mai scazi vreo 5kg o sa vezi si six-packul ca banuiesc ca asta te intereseaza. abdomene poti sa faci si 1000/zi ca nu rezolvi nimic daca nu scazi procentul de grasime corporala . nu exista un antrenament strict pt slabire in zona abdominala..
cheia este slabitul cam cu maxim 0.5kg sapt  si alimentatia ... pt six pack trebuie sa scazi la vreo 10kg sub inaltime si sa lucrezi cu greutati pt a intretine/creste masa musculara. cand slabesti evident ca pierzi si masa musculara nu doar grasime.
e destul de greu dar poti incerca.
a si apropo fa niste analize de sange pt ca e greu de crezut ca slabesti 22kg doar daca nu mananci prajit si renunti la dulciuri/sucuri....
22kg e mult f mult
la 1.78 si 92kg deja dpdv medical aveai  obezitate gradul 1 cu toate riscurile medicale aferente (diabet/hipertensiune....)

Edited by esaob13, 21 April 2018 - 12:32.


#9
Juggy

Juggy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.04.2018

 esaob13, on 21 aprilie 2018 - 12:21, said:

in primul rand cati ani ai ?
ce inaltime exacta ai ori 1.75 ori1.78 ?
in cat timp ai slabit tu 22kg cum ai zis ?
calculeaza procentul aproximativ de grasime corporala pe care-l ai,
continua cu antrenamentul cu greutati vreo 4zile /sapt la care adaugi si cardio 20 min la final si  dupa ce mai scazi vreo 5kg o sa vezi si six-packul ca banuiesc ca asta te intereseaza. abdomene poti sa faci si 1000/zi ca nu rezolvi nimic daca nu scazi procentul de grasime corporala . nu exista un antrenament strict pt slabire in zona abdominala..

Am 16 ani. Acum, chiar în acest moment am 1.78, vara trecută, prin Iulie dacă nu mă înșel aveam 1.75. Am slăbit cele 22 kg in aproximativ 8-9 luni? Oricum ideea e că mi-am schimbat doar alimentația, n-am făcut foarte mult sport. Six-pack-ul chiar nu vreau să-l văd, nu știu dacă mă crezi dar nu-mi place cum arată, vreau doar să mai slabesc vreo 5 kg, să pun puțină masă musculară și cam atât.

#10
esaob13

esaob13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 27.04.2012

 Juggy, on 21 aprilie 2018 - 12:27, said:

Am 16 ani. Acum, chiar în acest moment am 1.78, vara trecută, prin Iulie dacă nu mă înșel aveam 1.75. Am slăbit cele 22 kg in aproximativ 8-9 luni? Oricum ideea e că mi-am schimbat doar alimentația, n-am făcut foarte mult sport. Six-pack-ul chiar nu vreau să-l văd, nu știu dacă mă crezi dar nu-mi place cum arată, vreau doar să mai slabesc vreo 5 kg, să pun puțină masă musculară și cam atât.
la 16 ani altfel sta treaba ...zii asa...
eu zic sa nu mai slabesti atunci daca nu vrei six-pack si sa te apuci serios de antrenament cu greutati pt masa musculara si sa consumi in jur de 2000-2200 calorii zilnic nu cat zici tu ca mananci 1500-1600 dar sa fie ceva sanatos nu junk food .
ps
fa tu sixpackul si dupa ce-l faci o sa vezi ca o sa-ti placa mai ales ca o sa fie in limba dupa tine colegele de liceu cand te vor vedea pe plaja ...la 16 ani lucrurile sunt simple deci baga mare

Edited by esaob13, 21 April 2018 - 12:40.


#11
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 06.08.2015
la 16 ani doar sala ti-a mai ramas?

#12
Juggy

Juggy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.04.2018

 gogosaru100, on 21 aprilie 2018 - 13:37, said:

la 16 ani doar sala ti-a mai ramas?

Ce vrei sa zici?

#13
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 06.08.2015

 Juggy, on 21 aprilie 2018 - 13:57, said:


Ce vrei sa zici?
scoala,chestii ,trestii ,eu stiu ,ceva adevarat util .la 16 ani ma pregateam pentru facultate nu pentru "patratele"

#14
Juggy

Juggy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.04.2018

 gogosaru100, on 21 aprilie 2018 - 14:23, said:

scoala,chestii ,trestii ,eu stiu ,ceva adevarat util .la 16 ani ma pregateam pentru facultate nu pentru "patratele"

Era bine dacă citeai tot ce am scris înainte să mă judeci. Am zis și mai sus, vreau doar să scap de așa zișii ”colăcei” ca să arăt și eu a om, de asemenea am menționat că nici măcar nu-mi place cum arată pătrățelele. Nu cred că tu ai avut aproape 100 kg la 15 ani și iși băteau toți idioții joc de tine. Poate că eu nu vreau să intru la facultate, te-ai gândit la asta? Daca iau bacul sunt fericit, și dacă reușesc să intru la școala de agenți pentru penintenciare sau la jandarmerie o să fiu și mai fericit. Fiecare om își trăiește viața dupa ideile și principile proprii, dacă ție îți plac merele nu înseamnă că ar trebui să-mi placă și mie.

 esaob13, on 21 aprilie 2018 - 12:38, said:

la 16 ani altfel sta treaba ...zii asa...
eu zic sa nu mai slabesti atunci daca nu vrei six-pack si sa te apuci serios de antrenament cu greutati pt masa musculara si sa consumi in jur de 2000-2200 calorii zilnic nu cat zici tu ca mananci 1500-1600 dar sa fie ceva sanatos nu junk food .
ps
fa tu sixpackul si dupa ce-l faci o sa vezi ca o sa-ti placa mai ales ca o sa fie in limba dupa tine colegele de liceu cand te vor vedea pe plaja ...la 16 ani lucrurile sunt simple deci baga mare

Nu e cam mult 2000 calorii?

Edited by Juggy, 21 April 2018 - 14:38.


#15
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005

 jimi91, on 21 aprilie 2018 - 11:58, said:

nu ai "loose skin"? ai slabit destul de mult:O
Nu a slabit intr-o perioada scurta. Chiar si daca slabea rapid, pielea are alta elasticitate cand esti tanar.

 gogosaru100, on 21 aprilie 2018 - 14:23, said:

scoala,chestii ,trestii ,eu stiu ,ceva adevarat util .la 16 ani ma pregateam pentru facultate nu pentru "patratele"
Motivul deturnarii topicului este... ca esti detinatorul adevarului absolut?

@initiator, n-ar fi mai bune niste poze? Teoria mea e ca ai soldurile late, nu colacei.

#16
Juggy

Juggy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.04.2018

 vimann, on 21 aprilie 2018 - 14:50, said:

Nu a slabit intr-o perioada scurta. Chiar si daca slabea rapid, pielea are alta elasticitate cand esti tanar.


Motivul deturnarii topicului este... ca esti detinatorul adevarului absolut?

@initiator, n-ar fi mai bune niste poze? Teoria mea e ca ai soldurile late, nu colacei.

E adevărat că am și șoldurile late, așa le are și taica-miu, dar mai am și ceva grăsime pe ele.

#17
MareleGingisKhan

MareleGingisKhan

    Banned la cerere

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 21.04.2018
Ai greutatea ideala la 178 si 70 de kg .Inca mai poti pune un kg. Greutatea ideala e 71 .

#18
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Mai sunt cateva discutii despre slabit iar forumul are ditamai sectiune dedicata salilor de sport, exercitiilor fizice, dietelor, abdomenelor si colaceilor.
Fitness, Sali de sport, Sala de forta...

Edited by EXIT, 21 April 2018 - 15:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate