Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

burn process failed at 4x

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010
Pentru masina ta cu navi Professional nu este nevoie de cine stie ce scule pentru a face un disc functional.
Nu este nevoie de viteza 2x, incearca sa il faci la viteza cea mai mica care iti permite writerul, si incearca cu ceva discuri de calitate. Eu recomand Verbatim (nu orice verbatim) MK 003
Si eventual foloseste un disc cleaner la unitatea din masina, are o anumita virsta de acum

 costin001, on 20 aprilie 2018 - 14:06, said:

Eu am Ford Focus 2016, si update-ul sitemului de navigatie s-a facut relativ simplu pana am inlocuit unitatea initiala de 8" cu altceva aftermarket. Un DVD-R scris la 4x cu update-ul, pe un laptop Lenovo cu Alcohol 120%, parca.  Acum am 10" cu android Tesla Style, cu Waze si/sau screen mirroring de pe telefonul mobil. Cea mai buna investitie.
Si eu am tot focus, dar nu imi dau seama ce update ai facut  tu cu DVD-R.
La Sync1 (nu e cazul tau) este cu card.
La Sync2 (cred ca este cazul tau) update se face cu stick usb
La Sync3 (nu stiu daca ai asa ceva) update se face cu stick usb.
Deci nu vorbi din auzite

Edited by amami, 20 April 2018 - 14:20.


#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003

 ghost_, on 20 aprilie 2018 - 12:48, said:

5.Ce alt soft in afara de nero ma lasa sa selectez viteza de scriere 2x?
Nu cred ca mai exista 2x la DVD iar 4X este prea lent, strici discurile. Scrie 6 sau 8x daca vrei calitate.
Sistemul de focus si tracking merg mai prost cu cat viteza e mai mica intrucat sunt gandite pentru frecvente mari si supracompenzeaza/oscileaza.

Edited by andreic, 20 April 2018 - 14:28.


#21
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Ford India Website, cu VIN-ul masinii alegi language pack-ul potrivit. Eu am Updatat intreg softul si pana la primul restart, USB nu este available si o poti face doar din DVD. Nu am asistat personal dar astea au fost expilcatiile ce mi-au fost furnizate.A durat cam 10 min.  Am, cred, inca dvd-ul cu pricina, chiar daca nu mai am ce face cu el. Am schimbat toata consola pentru ca dupa update nu mai mergea bine Bluetooth-ul. Update Sync 2 v.3.4.

Edited by costin001, 20 April 2018 - 14:38.


#22
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010
Tot nu ai spus ce Sync aveai, 2 sau 3.
Nu are rost sa ma contrazic cu tine mai ales ca nu ai facut tu singur update. Spui ca asa a spus cine a facut, ai mai si platit pentru asta. Fraiereala pe fata.
Ca sa stii si tu:
La Ford Focus, incepind cu anul 2010 update se face pe baza de stick USB.
La Sync2 dureaza aprox. 30 min.
La Sync3 poate sa dureze mai mult de 30 min.

Edited by amami, 20 April 2018 - 14:39.


#23
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Am spus..Sync 2 v.3.4. Modulul din cotiera era cu SD card si intrare analogica. Acum dupa upgrade la android 6.0 tablet, are doar un usb. La fel ca la Sync 3. Mi-au oferit upgrade la Sync 3, dar am preferat tableta verticala. E mai cool.

Edited by costin001, 20 April 2018 - 14:59.


#24
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010
Suntem OT aici, am raspuns pentru BMW Professional.
La masina ta cu Sync 2 ramine valabil ceea ca am spus mai sus, update se face cu un stick usb.Ultimul update este 3.10.
Si nu am auzit sa existe versiune software 3.4, prima a fost 3.7 dupa putin timp a iesit 3.8 si dupa aceea 3.10.
Este imposibil sa faci update la sync2 pe baza de disc pentru ca in folderul syncmyride sunt doar file .rar(care nu se pot scrie pe disc), de aceea se copiaza pe un stick usb

#25
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Este posibil sa ai dreptate, eu nu am participat la operatiuni, dar asa am primit explicatiile. Masina este luata de noua din Ungaria, poate sunt variante diferite, nu stiu alta explicatie.

#26
ghost_

ghost_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 16.08.2017

 andreic, on 20 aprilie 2018 - 14:27, said:

Nu cred ca mai exista 2x la DVD iar 4X este prea lent, strici discurile. Scrie 6 sau 8x daca vrei calitate.
Sistemul de focus si tracking merg mai prost cu cat viteza e mai mica intrucat sunt gandite pentru frecvente mari si supracompenzeaza/oscileaza.
si totusi de ce discurile scrise la 2x sunt cele mai longevive si nu au moarte?toata lumea recomanda ca informatia sa fie scrisa la viteza cat mai mica pe un disc.Un disc daca il scri cu 16x max. cat scrie pe el,poti sa il arunci direct la cosu de gunoi din pct. meu de vedere.
Altfel spus cum iti explici ca o unitate ccc ca a mea se descurca mai bine cu un disc scris la viteza 2x decat la 8x sa zicem??Si in general eu parca asa stiu ca informatia cu cat este scrisa la viteza mai mica cu atat e mai bine pt majoritatea unitatilor optice la citire.

Edited by ghost_, 20 April 2018 - 15:36.


#27
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010
Daca dvd writerul tau nu reuseste sa scrie la x2, am spus ca merge si la x4 (minim la scula ta). Si lasa  deoparte nero, foloseste imgburn(preferatul meu) sau cum a spus altcineva xpburner

#28
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011
Daca iti da burn process failed ori e dvd-ul ( discul ) zgariat sau cu probleme, unitatea optica defecta sau hardul este prea lent ( nu poate citi suficient de rapid ). Oricum problema hardware 100%. Nu conteaza daca continutul va fi recunoscut de navigatia auto sau nu, tu practic nu ajungi pana acolo. IMGBurn e foarte bun, dar la tine cred ca e o problema hardware.

#29
ghost_

ghost_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 16.08.2017
am scris alt dvd ,de data asta folosind IMGBurn care intr-adevar e mai bun ca nero,mi l-a scris fara erori,dar tot nu mi l-a scris la 2x, degeaba I-am dat 2x ca a facut tot ce a vrut el.L-a scris la 4x impotriva vointei mele....imi spune ca unitatea nu accepta scriere sub 4x.... Posted Image
ma duc sa-l testez la masina.

Attached Files


Edited by ghost_, 20 April 2018 - 17:39.


#30
ghost_

ghost_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 16.08.2017
am rezolvat,vad ca il citeste si la 4x navigatia mea.ma mir..

#31
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010
Da si tu un like.
Drumuri bune sa ai

#32
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003

 ghost_, on 20 aprilie 2018 - 15:27, said:

si totusi de ce discurile scrise la 2x sunt cele mai longevive si nu au moarte?toata lumea recomanda ca informatia sa fie scrisa la viteza cat mai mica pe un disc.Un disc daca il scri cu 16x max. cat scrie pe el,poti sa il arunci direct la cosu de gunoi din pct. meu de vedere.
Altfel spus cum iti explici ca o unitate ccc ca a mea se descurca mai bine cu un disc scris la viteza 2x decat la 8x sa zicem??Si in general eu parca asa stiu ca informatia cu cat este scrisa la viteza mai mica cu atat e mai bine pt majoritatea unitatilor optice la citire.
Nu sunt mai longevive... cam la fel cu cele de 8, in rest fac parte din mitologia CDR-urilor din anii 2000... intrucat existau unitati de 4x CDRW care scriau foarte prost (gen Ceative) de fel iar o viteza mai mica ajuta la imbunatatirea trackingului, dar nu mai e valabil la unitatile noi. Recomandarile tin strict de tehnologia veche.
Revenind la DVD, scrierea optima in regim CLV se face la 8X si 12x in Z-CLV sau depinde de disc. De la 16x in sus deja se merge doar CAV. Eu am o gramada scrise atat la 8 cat si la 16x si cele de 16x au per general un PI-PO errors mai scazut in special pe zona de final unde sutn mai multe sectoare per track decat la interiorul discului. Am scris si in 20x dar par mai slabe decat cele in 16 in teste si incepe sa depinda mult de blancul folosit...

Ca viata toate au cam aceeasi viata depinzand de substratul recordabil si contaminarile optice sau cu oxigen. Am discuri scrise acu 15 ani care merg perfect, pe Verbatim fireste.

Iar explicatia ti-am dat-o deja si tine de inginerie. Nu conteaza viteza informatiei in sine ci faptul ca intreg sistemul de control al laserului (celebrele bucle de reactie fotodecectie, amplificare eroare si corectie in driver) este optimizat pentru frecvente mari de ordinul sutelor de kHz deci implicit pentru viteze mari caci unitatea acolo e tunata. Daca il stresezi la viteze mici va realiza o scriere mai proasta calitativ pentru ca in acelasi spatiu de pista va tinde sa corecteze mai des in raport cu viteza ungiulara bucla de control devenind prea rapida adica "nervoasa". Aici intervine si inertia lentilei evident. Pe discurile +r efectul este mai evident intrucat ele folosesc pentru codarea timpului si a sectorului o metoda stranie si unica in discurile optice, anume pista este "vibrata" din fabricatia discului (adica pista nu e circulara/spirala absoluta niciodata ci cu modificari bruste in ritmul datelor codate) iar unitatea citeste aceste corectii ritmice interpretand datele. La un disc +r frecventa de tracking este de aprox 800kHz fata de 126kHz pe discurile -R.
Majoritatea producatorilor de unitati performante si rapide au limitat prin firmware vitezele minime la 4x tocmai pentru a preveni dezastrele insa in practica la DVD-R si o viteza de 4x este potential mai nesanatoasa decat 8x, depinzand si de disc evident. 4X este o viteza buna pentru DVD Dual Layer de max 8x.

Lasand acu detaliile avand in vedere ca prea putina lume isi mai bate capul cu asa ceva in ziua de azi, media fiind usor depasita de timp... calitativ diferentele nu mai favorizeaza vitezele minime ci undeva in zona centrala dau cele mai bune rezultate. Fiecare ce poseda o unitate dvdrw cu firmware calumea (nu neaparat modificat RPC sau pentru algoritm) cum erau cele old school de la Plextor sau NEC (Optiarc-Sony) poate testa calitatea discurilor scrise facand statistica de erori PI-PO cu nero cdspeed la o viteza fixa de citire tipic 12 sau 16x CAV si poate vedea ce discuri au mai putine erori si cum au fost scrise Posted Image

 ghost_, on 20 aprilie 2018 - 18:13, said:

am rezolvat,vad ca il citeste si la 4x navigatia mea.ma mir..
As putea garanta ca va citi si la 8x la fel de bine Posted Image

Edited by andreic, 20 April 2018 - 20:05.


#33
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
burn process failed at 4x...

Normal sa va dea astfel de mesaje si scrierea sa nu se faca corect!
Scrieti cu pixul pe o hartie de 100 de ori, ceea ce va spun:
NERO, NU este compatibil cu Windows 10!
Dupa ce scrieti asta, folositi orice alt program free de scriere CD-DVD si va functiona absolut perfect.
Eu folosesc BurnAware free si functioneaza PERFECT pe Windows 10! Da clasa la Nero de nu se vede! Am scris sute de DVD-uri si CD-uri, 100% reusite,nici macar un disc bulit. Bine... si unitatea optica sa fie in stare PERFECTA DPDV hardware,lentila CURATA lacrima! Ca DVD-uri sau CD-uri,recomand Verbatim. Eu numai pe astea merg si nu am avut probleme.
Cam asta este,bafta la scriere!

#34
ghost_

ghost_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 16.08.2017
Tehnicianule toate bune si frumoase dar aici este vorba de win 8.1 pro.Eu nu folosesc porcaria de win 10, care si acum pun pariu ca e plin de buguri.daca as putea m-as intoarce la win 7

Edited by ghost_, 20 April 2018 - 21:34.


#35
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 20.07.2006

 Tehnicianul1970, on 20 aprilie 2018 - 21:25, said:

NERO, NU este compatibil cu Windows 10!
Asa o fi daca spui, eu nu mai folosesc Nero de multi ani. Ideea este alta: intre subiect si predicat NU se pune virgula!!! Si ne mai si pui sa scriem pe hartie de 100 ori... are destui analfabeti tara asta deci NU!

Edited by Skiuc, 20 April 2018 - 21:34.


#36
ghost_

ghost_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 16.08.2017

 andreic, on 20 aprilie 2018 - 19:57, said:

in rest fac parte din mitologia CDR-urilor din anii 2000... intrucat existau unitati de 4x CDRW care scriau foarte prost (gen Ceative) de fel iar o viteza mai mica ajuta la imbunatatirea trackingului, dar nu mai e valabil la unitatile noi.
cred ca glumesti nu?.in anii 2000 se faceau calitativ mult mai bine writerele decat in ziua de azi.Plextor sau Hitachi erau cele mai tari marci in anii 1999-2000.Eu tin minte ca am reusit sa citesc un cd cu gaura in el aproape intr-un Hitachi si tin minte ca munceau si o zi intreaga acele unitati optice pana corectau erorile si le citeau pana la urma.Multa lume nu o sa ma creada,dar asta e  adevarul,unitatile alea erau insane erau in stare sa citeasca cele mai praf cd-uri.Nu ca writerele din ziua de azi ca la cea mai mica eroare gata dau eject la disc fara sa depuna cel mai mic efort de corectare a erorilor.Nu-mi aduce aminte de timpurile alea ca devin iarasi nostalgic.crede-ma ca am crescut in calculatoare si mi-am pierdut destul din viata cu ele.Am calculator de la 486 dx2 la 66 mhz Posted Image
off; tin minte ca mp3-urile mergeau intrerupt pe dx2 66 MHz,de abia cand am facut upgr. la dx4 la 100 MHz am putut sa ascult mp3-uri.ce timpuri hahaPosted Image

Edited by ghost_, 20 April 2018 - 21:57.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate