Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

burn process failed at 4x

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
ghost_

ghost_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 16.08.2017
Salutare.Am si eu cateva intrebari legate de softul de scriere cd/dvd nero express.Trebuie neaparat sa scriu un dvd la viteza 2x maxim,Nu doresc viteza mai mare de scriere nici macar 4x.Am nevoie de viteze de scriere 2x,pt. ca doresc sa scriu un dvd pt. navigatie auto, Europe 2018,iar unitatile dvd din masini "prefera" scriere max. 2x pt. stabilitate.Am incercat  sa scriu un dvd-r traxdata din nero express 8 la viteza minimum,care viteza minimum e 4x,mai jos nu ma lasa,si dupa ce a terminat de scris dvd-ul si a ejectat dvd-ul,mi-a dat urmatoarea eroarea: burn process failed at 4x(5,540 KB/s).
Writerul care-l am este un TSSTcorp CDDVDW SH-222AB,So este windows 8.1 pro,soft de scriere nero 8
As avea si eu cateva intrebari:
1.ce versiune de nero ma lasa sa selectez vitezele de scriere 2x?
2.ce tipuri de dvd sunt recomandate pt scriere la viteza mica, dvd-r sau dvd+r?
3. ma gandesc ca poate am nimerit eu un lot prost de dvd-uri,dar traxdata este ok in general vorbind,sau trebuie sa ma feresc de ele pe viitor?
4.Writerul poate sa aiba defecte ascunse,chiar daca la device property scrie:this device is working properly?
5.Ce alt soft in afara de nero ma lasa sa selectez viteza de scriere 2x?

Attached Files


Edited by ghost_, 20 April 2018 - 12:50.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postghost_, on 20 aprilie 2018 - 12:48, said:


1.ce versiune de nero ma lasa sa selectez vitezele de scriere 2x?


Cu siguranta versiunile vechi si foarte vechi.

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Fă invers.
Caută pe forumurile dedicate mărcii auto soluțiile pentru clona de DVD original navigație.

O să găsești acolo soluții.


Stalker rulz !

Asta ai citit ?

E mama jocului Posted Image

https://gawrylyta.fi..._20drumului.pdf

Edited by exceswater, 20 April 2018 - 12:55.


#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006
vitezele cu care poti inscriptiona un dvd sunt o combinatie intre ce poate unitatea de scriere (are in firmware niste limitari) si ce poate suportul (blank-ul).
o aplicatie de inscriptionat dvd/uri buna ar trebui sa-ti prezinte automat aceste informatii si sa nu te lase sa selectezi o optiune necorespunzatoare.

daca vrei neaparat sa inscriptionezi dvd-uri la 2x, cauta ce unitati (modele) suporta asa ceva si ce blank-uri au fost folosite cu succes.

ps: unitatile de navigatie din masini au deseori elemente de securitate hardware si in acest caz practic e imposibil sa copiezi un dvd cu harti, fiind obligat sa folosesti dvd-uri originale.

#5
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 20.07.2006

View Postghost_, on 20 aprilie 2018 - 12:48, said:

5.Ce alt soft in afara de nero ma lasa sa selectez viteza de scriere 2x?
Cu CDBurnerXP(free) poti scrie chiar si cu 1x.

Edited by Skiuc, 20 April 2018 - 13:03.


#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Răspunsurile sunt bune dpdv tehnic dar inutile în cazul de față.
Nu merge chiar așa faci tu o copie la dvd și gata merge navigația.

Repet cauți pe forumurile românești sau străine soluția pentru update la hărți.
Merge și la mai mult de 2x nu e chiar așa, generic vorbind.

Ca să fiu și Gică Contra, zic Waze. Offline Maps. Etc

#7
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Am un DVD RW Asus, am introdus un DVD-R  16x Verbatim iar programul este CDBurnerXP. Vad ca ma lasa sa aleg ca viteza de scriere si 1x.
O scriere reala, nu am incercat.

#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Să ții minte. Numai cu legale, fără warez crack and shit.
Revenind la navigație, presimt un Ford. Sunt curios de ce să te chinui cu DVD, când e WAZE moka.

Chiar așa, ce mașină, ce an ? Ce navigație ?
N-am globul de cristal la mine...

#9
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
in general, unitatile optice mai vechi scriu la viteze mai mici discurile. de ex. am un pioneer care scrie la maximum 4x discuri marcate 8x (iar unele discuri chiar mai jos). iar un lg mai nou scrie aceste discuri la 8x...

strict ontopic:
1. nu cred ca versiunea de nero conteaza la alegerea vitezei de scriere (foarte bun comentariul lui @_Smiley_)
2. intre dvd-r si dvd+r nu sint diferente dpdv a vitezei de scriere
3. vizavi de loturi proaste: alegerea unei anumite marci de discuriuri poate fi o loterie, indiferent de marca alesa
4. defecte ascunse... mai greu de crezut. insa exista tot felul de protectii a continutului, si nu toate unitatile optice stiu sa se descurce cu aceste protectii.
5. din nou, nu cred ca viteza de scriere a unui disc este influentata de tipul softului cu care se face scrierea.

#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

Quote

scriu un dvd pt. navigatie auto, Europe 2018,iar unitatile dvd din masini "prefera" scriere max. 2x pt. stabilitate.

Attached File  confused-black-girl.jpg   20.46K   4 downloads

Sunt anume tehnici de scriere, la Audi modelul x de exemplu merge o singură marcă de DVD, pe unul sau două modele fizice de writer.
E destul de muncă, nu iei imaginea și pac cu ea pe DVD.

E ciudat că nu vede nimeni că e vorba despre o navigație auto, toți insistă cu vitezele și cu softul.

Spune inițiator mașina și anul că gugălim noi cum se face cu navigația.
Deși tot un fel de piraterie este...

Edited by exceswater, 20 April 2018 - 13:28.


#11
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Waze bate de departe orice navigație pe DVD.

#12
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010
Raspunde la intrebarea despre ce  masina si ce navigatie este vorba, si apoi cred ca o sa pot sa iti raspund daca se poate face ceva cu ce ai tu.
" Writerul care-l am este un TSSTcorp CDDVDW SH-222AB,So este windows 8.1 pro,soft de scriere nero 8" nu sunt cea mai buna alegere pentru dvd navigatie.
Eu am facut un DVD-DL pentru Volvo XC60 chiar azi de dimineata, functioneaza OK (dar nu cu ce ai spus tu mai sus)

Edited by amami, 20 April 2018 - 13:46.


#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Sunt tare curios (si reticant in acelasi timp) daca gasesti undeva DVD capabil de 2X.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu ştiu cum este cu DVD-ul, dar la mine, când maşina avea doar un an de utilizare, CD-ul (audio) sărea la trecerea peste o denivelare mai a naibii, iar la bumpere sărea chiar şi 10 secunde. De atunci folosesc numai emiţătoare FM pentru MP3.
Eu recomand OsmAnd, nu Waze. Waze, în disperarea de a ocoli ambuteiajele, te bagă printre blocuri sau pe alei înguste. Un coleg de-al meu s-a pomenit într-o fundătură, din care a putut ieşi numai în marşarier, iar Waze ţipa disperat că să revină pe traseu...

Edited by PSC, 20 April 2018 - 13:57.


#15
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Fa-l cu cea mai mica viteza, eventual 2 marci diferite, vezi daca merg la masina.
Pina acum era gata demult acest test.
Da', sa nu cumva sa fie problema de viteza ci de... lipsa.... aia... cum ii zice... aia cu cash... licenta....

#16
ghost_

ghost_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 16.08.2017
masina care o am este un E60 cu navi CCC professional din 2006,iar aceste unitati ccc din ce am inteles vor scriere doar 2x ca sa fie ok.La viteze mari freaca discul aiurea si e f posibil sa nu-l citeasca.

Edited by ghost_, 20 April 2018 - 14:05.


#17
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Eu am Ford Focus 2016, si update-ul sitemului de navigatie s-a facut relativ simplu pana am inlocuit unitatea initiala de 8" cu altceva aftermarket. Un DVD-R scris la 4x cu update-ul, pe un laptop Lenovo cu Alcohol 120%, parca.  Acum am 10" cu android Tesla Style, cu Waze si/sau screen mirroring de pe telefonul mobil. Cea mai buna investitie.

Edited by costin001, 20 April 2018 - 14:06.


#18
ghost_

ghost_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 16.08.2017

View Posttrollerul_de_serviciu, on 20 aprilie 2018 - 13:59, said:

Fa-l cu cea mai mica viteza, eventual 2 marci diferite, vezi daca merg la masina.
Pina acum era gata demult acest test.
Da', sa nu cumva sa fie problema de viteza ci de... lipsa.... aia... cum ii zice... aia cu cash... licenta....
am licenta la soft,daca vrei iti arat si carcasa dvd-ului,ma rog dar nu e asta problema pana la urma urmei.titlul topicului este strict de viteza de scriere a blankurilor.

Edited by ghost_, 20 April 2018 - 14:10.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate