Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Este legal sau nu? Va rog sa ma ajutati cu un raspuns

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Dacă restul banilor apar pe fluturaș sub formă de bonus/premiere etc, e ok.
Altfel... poți accepta jobul temporar, până găsești ceva cu totul în contract.

#56
Lara11

Lara11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.04.2018

View Postsfantu.dracu, on 20 aprilie 2018 - 07:54, said:

Dacă restul banilor apar pe fluturaș sub formă de bonus/premiere etc, e ok.
Altfel... poți accepta jobul temporar, până găsești ceva cu totul în contract.
Nu, nu o sa apara nicaieri diferenta aceea de bani.
Nici nu stiu daca ar exista fluturas.

#57
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Chit că nu-ți da și ție o hârtie, tot trebuie să semnezi de primire.
Am fost în situația ăsta.  Primeam minimul legal în acte și ceva mai mult în mână.
Imediat ce am găsit alt job cu totul la vedere, am plecat fără regrete.

#58
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postsuper8, on 19 aprilie 2018 - 10:30, said:

Nu.
Practica asta e pt. ca angajatorul sa plateasca mai putine taxe la Stat.
Salariul tau nu va fi impozitat corect.
Iar la pensie vei lua mai putin.

Care pensie? nu ai inteles ca nu mai sunt bani de pensie, nu ai auzit avertismentul ca "decreteii" vor primi doar 30% dintr-o pensie normala?

#59
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Dar trebuie pus în balanță: nimic până găsești altceva (și cine știe cât durează)  sau ceva în toată perioada ce urmează.
Angajatorii sunt mult mai dispuși să ofere un loc de muncă cuiva care e deja angajat.

#60
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View Postsuper8, on 19 aprilie 2018 - 12:19, said:

Nu stiu ce vrei sa spui precis, dar eu stiu pe unu' care lucreaza la un depozit de marfa ce invarte mii de Euro [daca nu sute !] si are salariu de 1.200 pe cartea de munca.
Dar in mana primeste 2.200 sau 2.400 Lei, fara ore suplimentare ! cu orele ajunge la aproape 3.000 Lei pe luna.
S-a dus sa faca banca si l-au respins; nu stiu ce manevre a facut sa ii acorde macar credit card bancar.

Serios ....pai daca invarte mii de euro ( aaa...daca nu sute ) ...de ce-i mai trebuie imprumut de la banca Posted Image ?

Edited by JurasikMan, 20 April 2018 - 15:55.


#61
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014
Legal, nu este.
De practicat, se practica pe scara larga in zona privata.
Motivul? Taxele mari! Uneori patronul intreaba: vrei 2000 de lei net, toti banii pe cartea de munca, sau vrei sa pleci acasa cu 2500 de lei, dar pe contract punem minimul pe economie? Si majoritatea aleg varianta b, ca decat sa ia statul mai multi bani, mai bine ii ia el. Alti patroni aleg ei pentru tine varianta b.
Cei care zic ca doar patronul este avantajat de schema asta, habar nu au ce vorbesc. Este o schema reciproc avantajoasa, angajatul ia mai multi bani, dar cu taxe mai mici. A, ca se duc mai putini bani la firmele lui Ghita, asta e alta treaba.
Cine isi inchipuie ca daca statul ar incasa mai multi bani am avea sosele si scoli mai bune e naiv.

#62
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008

View Postaflorin27, on 20 aprilie 2018 - 15:56, said:

Legal, nu este.
De practicat, se practica pe scara larga in zona privata.
Motivul? Taxele mari! Uneori patronul intreaba: vrei 2000 de lei net, toti banii pe cartea de munca, sau vrei sa pleci acasa cu 2500 de lei, dar pe contract punem minimul pe economie? Si majoritatea aleg varianta b, ca decat sa ia statul mai multi bani, mai bine ii ia el. Alti patroni aleg ei pentru tine varianta b.
Cei care zic ca doar patronul este avantajat de schema asta, habar nu au ce vorbesc. Este o schema reciproc avantajoasa, angajatul ia mai multi bani, dar cu taxe mai mici. A, ca se duc mai putini bani la firmele lui Ghita, asta e alta treaba.
Cine isi inchipuie ca daca statul ar incasa mai multi bani am avea sosele si scoli mai bune e naiv.
Exact asa. Doar ca unii gica-contra nu vor sa inteleaga si inca spera la pensie sau chiar sunt pensionari.

#63
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View Postaflorin27, on 20 aprilie 2018 - 15:56, said:

Cei care zic ca doar patronul este avantajat de schema asta, habar nu au ce vorbesc. Este o schema reciproc avantajoasa, angajatul ia mai multi bani, dar cu taxe mai mici.
practica arata insa ca patronii pacalesc potentialii angajati in felul asta :)
citeste cu atentie primul post din acest topic: patronul a oferit "salariu de 2200 lei net", care era de fapt salariul minim + bani la negru. deci cei "2200 lei net" fluturati in fata angajatului erau de fapt echivalenti cu 1.739 lei net.
acel angajat putea sa refuze o oferta de la alt patron de 2.000 lei net, de exemplu, crezand ca este mai mica decat cea de "2200 lei net", dar de fapt este fix pe dos.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate