Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Este legal sau nu? Va rog sa ma ajutati cu un raspuns

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008

View PostLara11, on 19 aprilie 2018 - 12:44, said:

Multi tineri de acum cred in ideea ca nu vor mai  ajunge la pensie. Deci profita acum de tot ce se poate.
Nu numai ca nu vor ajunge la pensie dar ca vad si ce e in tara. Cat se duce la stat din salariu si cu ce te alegi in schimb: promisiuni de pensie, mori in spitale si nimic nu e gratis, infrastructura ciuciu etc.

#38
Lara11

Lara11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.04.2018
Multi se gandesc acum, nu in viitor, la consecinte.

#39
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
si majoritatea camionagiilor sant platiti cu minimul si ei iau 1800e,peste tot se practică asta.

#40
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Deaia nici nu se fac drumuri, că se ştie.
Sunt si chestii gratis de la stat, ba esti si plătit pt asta, adică scoala, dar apoi eşti pa că nu ţine pomana toată viaţa că nu eşti rege sau regină.

Doar o singură ofertă ai avut până acum?
Tu ştii cât de competentă eşti, dacă e doar o ofertă şi deja eşti pe şestache de ceva timp nu mai refuza.

Edited by babarzotea, 19 April 2018 - 13:10.


#41
Lara11

Lara11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.04.2018
Ideea e ca obiectivele mele sunt altele, nu conditiile acestea.

#42
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostLara11, on 19 aprilie 2018 - 12:44, said:

Multi tineri de acum cred in ideea ca nu vor mai  ajunge la pensie.

Unii din cauze obiective, altii de distrusi si de terminati ce sunt deja in prezent.

#43
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

View Postexceswater, on 19 aprilie 2018 - 10:40, said:

Ce nemernici ce inventează.
Sales support, beauty ?

Adică telemarketer sau pe românește vânzător de rujuri la telefon ?
nah, si tu acuma... pana si femea de servici mai nou se numeste cleaning operations manager.

#44
Cherubim

Cherubim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 15.09.2017
Eu am 1950 lei brut. In mana iau 6000 pana la 7200 lei. Depinde de mai multe...Depinde si de patron. Daca intr-o luna nu are chef el sa-ti dea banii, sau daca zice ca nu e multumit de ceva...iti da legal 1200 lei sau cat vine netul, si o iei la cioc. N-ai ce sa-i faci decat sa pleci de bunavoie

Voi ziceti de pensie...stiu ca afecteaza enorm la pensie pentru ca nu sunt platite contributiile la stat pe masura venitului . Dar daca ai un salariu mai maricel, si mai iesi si la 65 ani la pensie....e treaba buna

#45
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005
"Este legal sau nu? Va rog sa ma ajutati cu un raspuns"
nu e legal, dar sunt multi care accepta sa fie platiti la gri (o parte in acte si restul fara acte)

#46
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Nu e legal, dar se practica pe la micii afaceristi tuciurii, ca sa nu plateasca ei taxe.
Nu ai nici un avantaj din a face asa ceva, toate avantajele le are doar angajatorul

#47
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008
Din pacate sunt multi care accepta sau au acceptat sa lucreze asa. Aceeasi pe care ii vezi la tv "dupa o viata intreaga castiga 100 lei pe luna"

#48
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008

View Postromangx, on 19 aprilie 2018 - 16:06, said:

Nu e legal, dar se practica pe la micii afaceristi tuciurii, ca sa nu plateasca ei taxe.
Nu ai nici un avantaj din a face asa ceva, toate avantajele le are doar angajatorul
E o practica frecventa si la cei mari. Si o sa fie din ce in ce mai deasa. SI o recomand.
Hai sa iti spun eu avantajele pentru angajat: in loc sa ia 7000 lei net "legal" mai bine ia 1200 lei si restul in mana. Cu cei din mana poate contribui la un fond privat de pensii - asta pentru cei stau cu gandul la pensie. Deci angajatul nu numai ca nu e dezavantajat deloc dar nu mai sta nici la mana statului condus de PSD cersind o pensie.
Pentru angajator este avantajul ca nu mai da statului impozitul si poate Dragnea nu-si va mai plimba nepoata prin Brazilia pe banii castigati din afacerea lui.

Legat de faptul ca angajatorul se va face al dracu daca vrea - da, e riscul asta, dar cred ca un patron bun isi vede interesul. SI interesul lui e sa ii mearga afacerea.

#49
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008

View Postioppo, on 19 aprilie 2018 - 17:51, said:

E o practica frecventa si la cei mari. Si o sa fie din ce in ce mai deasa. SI o recomand.
Hai sa iti spun eu avantajele pentru angajat: in loc sa ia 7000 lei net "legal" mai bine ia 1200 lei si restul in mana. Cu cei din mana poate contribui la un fond privat de pensii - asta pentru cei stau cu gandul la pensie. Deci angajatul nu numai ca nu e dezavantajat deloc dar nu mai sta nici la mana statului condus de PSD cersind o pensie.
Pentru angajator este avantajul ca nu mai da statului impozitul si poate Dragnea nu-si va mai plimba nepoata prin Brazilia pe banii castigati din afacerea lui.

Legat de faptul ca angajatorul se va face al dracu daca vrea - da, e riscul asta, dar cred ca un patron bun isi vede interesul. SI interesul lui e sa ii mearga afacerea.

Si cand angajatul ala o sa aibe nevoie sa-si cumpere seringi in spital o sa sara de c*r in sus ca nu ii da statul roman condus de PSD. Pentru ca el nu plateste taxe, are pensie privata

Edited by Maryus89, 19 April 2018 - 18:04.


#50
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008

View PostMaryus89, on 19 aprilie 2018 - 18:03, said:

Si cand angajatul ala o sa aibe nevoie sa-si cumpere seringi in spital o sa sara de c*r in sus ca nu ii da statul roman condus de PSD. Pentru ca el nu plateste taxe, are pensie privata
Pai oricum le cumpara si acum.
Plus ca va plati taxe dar pe salariul minim. Ca asa e in tenis-ul jucat de PSD.

#51
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Ai gandit treaba aia?
Si care e avantajul tau?
Ca doar angajatorul are avantaj... ca plateste mai putine dari.
Tu ai 0 avantaje.
Si legal si ilegal tot banii aia ii iei in mana, deci diferenta se duce in buzunarul patronului in loc sa se duca ca o contributie la pensie, si cand ajungi la batranete sa ai pensie de 5500 lei nu de 900 lei.
Tu ai numai dezavantaje, printre care si pensia mica la batranete... cand o sa ajungi batran o sa zbieri ca sunt pensiile mici, ca tu ai avut salar 7000 lei in tinerete, omitand sa spui ca in acte n-ai avut decat 1000 lei, si deaceea iei pensie mica.

Eu compar cu ce am vazut pe la oameni... oameni care au muncit dupa 90 mai mult la negru (partial sau total) si se vaita ca au indemnizatia sociala pentru batrani si nu au pensie mai mare. In timp ce colegii lor care nu au acceptat salariul la negru total sau partial acum au pensii mai mari desi in timpul muncii ambii incasau la fel in mana. Practic si-au tras singuri o teapa... si au donat pensia lor catre patron.

#52
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008

View Postromangx, on 19 aprilie 2018 - 18:37, said:

Ai gandit treaba aia?
Si care e avantajul tau?
Ca doar angajatorul are avantaj... ca plateste mai putine dari.
Tu ai 0 avantaje.
Si legal si ilegal tot banii aia ii iei in mana, deci diferenta se duce in buzunarul patronului in loc sa se duca ca o contributie la pensie, si cand ajungi la batranete sa ai pensie de 5500 lei nu de 900 lei.
Tu ai numai dezavantaje, printre care si pensia mica la batranete... cand o sa ajungi batran o sa zbieri ca sunt pensiile mici, ca tu ai avut salar 7000 lei in tinerete, omitand sa spui ca in acte n-ai avut decat 1000 lei, si deaceea iei pensie mica.

Eu compar cu ce am vazut pe la oameni... oameni care au muncit dupa 90 mai mult la negru (partial sau total) si se vaita ca au indemnizatia sociala pentru batrani si nu au pensie mai mare. In timp ce colegii lor care nu au acceptat salariul la negru total sau partial acum au pensii mai mari desi in timpul muncii ambii incasau la fel in mana. Practic si-au tras singuri o teapa... si au donat pensia lor catre patron.
In afara de pensie - ti-am spus ca exista pensii private - ce alt dezavantaj mai vezi? Cel mai mare avantaj il vad ca  statul urmeaza sa falimenteze si nu o sa mai fie bani de pensii/sociale. Trebuie un restart ca sa scapam de japitele PSD si pensionarii/asistatii/comunistii ce ii voteaza pentru 100 lei in plus la pensie.

#53
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Si ai gasit solutia... sa donezi banii de contributii la patron, ca sigur el va salva tara de faliment Posted Image

#54
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008
Eu nu vreau sa salvez tara de faliment, din contra. Trebuie un restart.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate