Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Este legal sau nu? Va rog sa ma ajutati cu un raspuns

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostLara11, on 19 aprilie 2018 - 10:41, said:

Nu sunt la inceput de cariera, dar salariul parea foarte atractiv, pana am aflat acest detaliu. Va multumesc pentru raspunsuri!
Ia spune-ne şi nouă, te rugăm, unde D-zeu ai găsit tu salariu atractiv şi condiţii decente de muncă în România!
Nu de alta, dar un salariu decent începe de la 1.500 euro în sus, în oricare dintre ţările UE, deci ŞI în România.
Ca idee: nu poţi trăi decent în Atena fără 1.800 euro/lună.

#20
Lara11

Lara11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.04.2018

View PostPSC, on 19 aprilie 2018 - 11:04, said:

Cum o să fie legal aşa ceva? Nu mă pricep, dar miroase a fals în acte publice.
Salariul - minim pe economie, în cazul tău - este cel pe baza căruia se calculează pensia şi pe baza căruia poţi obţine credite bancare (de fapt, nu prea poţi).
Eu nu cred că ai primit oferta de angajare, ci ai căutat-o şi ai găsit-o.
Aşa de ieftin te vinzi?
Nu ma vand. Nu am zis ca am si acceptat aceasta oferta de anagajare.

#21
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostPSC, on 19 aprilie 2018 - 11:08, said:

Ia spune-ne şi nouă, te rugăm, unde D-zeu ai găsit tu salariu atractiv şi condiţii decente de muncă în România!
Las-o, măi, în pace.

View PostLara11, on 19 aprilie 2018 - 11:09, said:

Nu am zis ca am si acceptat aceasta oferta de anagajare.
Nu trebuie să te justifici în fața nimănui. Tu știi câtă nevoie ai de bani și dacă îți poți permite să refuzi, sau nu.

Edited by althea, 19 April 2018 - 11:25.


#22
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Fratii mei , priviti piata fortei de munca cam relaxati. Probabil multi sunteti din orase mari in care se gaseste de lucru la salarii "decente" , dar decent pentru un tanar care vrea doar bani de cluburi si toale scumpe este una si decent pentru un om cu familie si responsabilitati este alta . In Romania , majoritatea oamenilor vor "decat " sa supravietuiasca ...nu sa traiasca decent . Bine , ei vor avioane dar se prind repede ca realitatea este alta.  Deci , atunci cand ofertele nu se bulucesc , faci ca pestele , intri la apa . Stiti cum fac pestii ? Se canibalizeaza . Adica , cand timpurile sunt marete si mancarica este destula , cresc ...cand e foamete scad , consumand din propriile resurse . Este distractiv ce a prins modelul asta american la toti prostii care se muta in fiecare an cu serviciul si ajung sa iasa la pensie fara sa aiba o casa si cu nimic in conturi ca le-a placut sa faca 5 concedii pe an si si-au trimis plozii la scoli scumpe ca sa pateasca si ei la fel ca parintii cand or intra pe piata muncii .
Serviciul este ca facultatea. Nu inveti nimic din facultate dar cunosti oameni care te pot ajuta. Un serviciu prost este nu unul slab platit ci unul in care nu iei legatura cu nimeni cu putere de decizie. Vanzarile sunt de kkt . Vanzatorii se schimba de la o zi la alta si firmele dispar si apar de la un an la altul . Concurenta este mare pentru ca orice prost se crede vanzator . Pentru ca exista oferta de forta de munca exista si salarizare mica. Daca toti absolventii de generala se duc sa faca vanzari la ce va asteptati ? Laroooo , specializeaza-te in ceva. In orice , dar specializeaza-te. Vanzatori sunt cu duiumul . Va fi greu sa prinzi ceva bun si va fi si mai greu sa te mentii . Specializeaza-te ! Fa ceva ce numai tu stii sa faci si atunci vei avea oferte bune de salariu , pentru ca angajatorul va depinde de stiinta ta , nu tu de buzunarul lui .

#23
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostJurasikMan, on 19 aprilie 2018 - 11:04, said:

Unii parca sunteti veniti din alta galaxie . Asta se face la orice privat pe" entry level " . Este vorba despre munci necalificate , in care esti imbracat frumos si vinzi la rude si la prieteni incercand sa iti faci targetul ca sa iti iei salariul.

Du-te fata si capata experienta ca simpla ta prezenta nu impresioneaza pe nimeni . Daca te descurci , vei primi si oferte reale ...deocamdata angajatorul isi ia in calcul posibilitatea sa ii fugi cu imprimanta si POS-ul sub brat pana in Costa Rica . Sigur ca minim pe economie este de rahat ..dar te asigur ca si productivitatea ta va fi pe masura in primele luni , pana intelegi cu ce se mananca vanzarile . Ce ai vrea, Touareg nou si poseta de 10.000 euro ?
Dra. a spus ca i se trece in cartea de munca salariul minim din Romania;
iar in mana va primi 2.200 Lei, adica la negru.

E o diferenta; tu nu crezi ?

#24
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,679
  • Înscris: 22.01.2015
Lara11 perfectiunea in vanzari o atingi cand vorbesti in oglinda si te convinge persoana care o vezi sa cumperi produsul respectiv.Golania e ca atunci cand ai procent la vanzare firma sa nu respecte acordurile.Poate-ti povestesc Aventura din 2000-2001 cu commission 1% bauturi alcoolice,+teapa aferenta.Si ei mie si eu lor.Posted Image

#25
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Nu ma refer strict la cazul de fata ci la diferenta reală dintre ofertele salariale din piata  și cum suna salarizarea la televizor, comentată de politicieni si de moderatori platiti cu peste 10000 euro pe lună.

#26
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View PostLara11, on 19 aprilie 2018 - 10:25, said:

Buna ziua!
Am primit o oferta de angajare cu salariu de 2200 lei net, insa salariul brut trecut in contract va fi minim pe economie, iar salariu de 2200 imi va fi dat in mana.
Este in regula aceasta practica?
nu-i in regula.
salariul net legal echivalent pt ce ti s-a oferit tie este de 1.739 lei. daca-ti convine, cere-i respectivului sa-ti dea toti banii legal (pe el n-o sa-l coste nimic in plus)

#27
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,099
  • Înscris: 03.07.2008

View PostPSC, on 19 aprilie 2018 - 11:04, said:

Cum o să fie legal aşa ceva? Nu mă pricep, dar miroase a fals în acte publice.
...

Care-i actul ala public falsificat?!?

Edited by Imperathor, 19 April 2018 - 12:13.


#28
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostLara11, on 19 aprilie 2018 - 10:25, said:

Buna ziua!
Am primit o oferta de angajare cu salariu de 2200 lei net, insa salariul brut trecut in contract va fi minim pe economie, iar salariu de 2200 imi va fi dat in mana.
Este in regula aceasta practica?

NU. nu este corect dar foarte multa lume fiind muritoare de foame accepta si aceasta formula.

#29
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostJurasikMan, on 19 aprilie 2018 - 11:43, said:

Nu ma refer strict la cazul de fata ci la diferenta reală dintre ofertele salariale din piata  și cum suna salarizarea la televizor, comentată de politicieni si de moderatori platiti cu peste 10000 euro pe lună.
Nu stiu ce vrei sa spui precis, dar eu stiu pe unu' care lucreaza la un depozit de marfa ce invarte mii de Euro [daca nu sute !] si are salariu de 1.200 pe cartea de munca.
Dar in mana primeste 2.200 sau 2.400 Lei, fara ore suplimentare ! cu orele ajunge la aproape 3.000 Lei pe luna.
S-a dus sa faca banca si l-au respins; nu stiu ce manevre a facut sa ii acorde macar credit card bancar.
Este constient de magarie dar zice "noi sa fim sanatosi !".
Adica ii place sa traiasca momentul.
============================

View PostImperathor, on 19 aprilie 2018 - 12:12, said:

Care-i actul ala public falsificat?!?
Adica firma/compania "spune" Statului ca plateste angajatii cu minimum pe economie sa plateasca mai putin taxele si impozitele Statului.
Dar in realitate isi platesc angajatii cu mai mult; adica bani negri, neimpozitati, nefiscalizati etc.
Practic inseala Statul  Posted Image

#30
dany67

dany67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 14.09.2006

View Postrosix, on 19 aprilie 2018 - 12:15, said:

NU. nu este corect dar foarte multa lume fiind muritoare de foame accepta si aceasta formula.

Cand esti muritor de foame, nu mai este nevoie de aceasta formula.Accepti acel salariu minim si in mana, nu doar in acte.
Am minim in acte, in mana iau de 4 ori mai mult.Pentru mine e mai bine asa, decat un 2500,, sa zic, in mana, cu actele corecte.Nu zic ca nu e o mare porcarie schema asta, dar, traiesc acum, la pensie nu mai stiu...mai apuc? Posted Image
Aa, am uitat.Cat sunt la munca, am si toate mesele asigurate.

Edited by dany67, 19 April 2018 - 12:28.


#31
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,099
  • Înscris: 03.07.2008

View Postsuper8, on 19 aprilie 2018 - 12:19, said:

...
============================

Adica firma/compania "spune" Statului ca plateste angajatii cu minimum pe economie sa plateasca mai putin taxele si impozitele Statului.
Dar in realitate isi platesc angajatii cu mai mult; adica bani negri, neimpozitati, nefiscalizati etc.
Practic inseala Statul  Posted Image

Asa e, de acord!

Da' nu prea e fals in acte publice.

Edited by Imperathor, 19 April 2018 - 12:24.


#32
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Cred că mai mult de jumătate din cei care au minim pe economie (și sunt mulți) primesc și bani la negru. Își asumă faptul că la pensie vor lua aproape nimic și preferă mai mult acum. Ce-i în mână nu-i minciună. Și nu-i judec. E foarte probabil ca în 20-30 de ani pensiile de stat să fie oale și ulcele. Problema din punctul de vedere al angajatului este că angajatorul se poate suci și să-ți plătească minim și în mână la un moment dat. Angajatorul e acoperit de acte iar angajatul trebuie să meargă pe încredere. Sau să-și caute în altă parte când se strică treaba.

#33
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008
stiu firma la care patronul figueaza sau figura in top milionari in ro si platea parte din salar in plic

#34
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,408
  • Înscris: 20.02.2008

View Postcaiuscorneliu, on 19 aprilie 2018 - 12:34, said:

Cred că mai mult de jumătate din cei care au minim pe economie (și sunt mulți) primesc și bani la negru. Își asumă faptul că la pensie vor lua aproape nimic și preferă mai mult acum. Ce-i în mână nu-i minciună. Și nu-i judec. E foarte probabil ca în 20-30 de ani pensiile de stat să fie oale și ulcele. Problema din punctul de vedere al angajatului este că angajatorul se poate suci și să-ți plătească minim și în mână la un moment dat. Angajatorul e acoperit de acte iar angajatul trebuie să meargă pe încredere. Sau să-și caute în altă parte când se strică treaba.
Exact. Si vad ca multi au sarit pe initiator si pe angajator. Eu, in conditiile actuale, chiar incurajez astfel de practici din partea firmelor. Sa vedem din ce osa mai plateasca statul pensiile speciale si asistatii sociali + bugetarii masa de manevra.
Ce pensii mai sperati voi? Credeti ca, la cum modifica hotii totul ca sa le dea cifrele, o sa mai conteze ca aveai salariul 1500 lei sau 3500 lei peste 20-30 ani? Singurul lucru bun, pilonul 2 de pensie a fost si ala atacat.
Pentru ce ar mai da in acte un patron salariu mai mare decat minimul pe economie angajatilor? Dati 2-3 motive (altele decat asa e legal).

Edited by althea, 19 April 2018 - 13:06.
câh!


#35
Lara11

Lara11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.04.2018

View Postcaiuscorneliu, on 19 aprilie 2018 - 12:34, said:

Cred că mai mult de jumătate din cei care au minim pe economie (și sunt mulți) primesc și bani la negru. Își asumă faptul că la pensie vor lua aproape nimic și preferă mai mult acum. Ce-i în mână nu-i minciună. Și nu-i judec. E foarte probabil ca în 20-30 de ani pensiile de stat să fie oale și ulcele. Problema din punctul de vedere al angajatului este că angajatorul se poate suci și să-ți plătească minim și în mână la un moment dat. Angajatorul e acoperit de acte iar angajatul trebuie să meargă pe încredere. Sau să-și caute în altă parte când se strică treaba.
Multi tineri de acum cred in ideea ca nu vor mai  ajunge la pensie. Deci profita acum de tot ce se poate.

#36
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Nu e legal cum au spus şi colegii.

Eu zic să te angajezi astfel.
Altfel cine ştie dacă te va mai angaja careva, ajungi mai rău.
Eventual dacă nu-ţi convine apoi pleci. Chiar peste hotare.

Mai departe scriu ca să-ţi deschizi ochii.

E normal angajatorul să ofere puţini bani şi să fenteze din taxe, pt că nu doar că banii din taxe merg inutil la stat dar ei sunt şi furaţi de ex de firmele cu contracte cu dedicaţii de la prieteni de la stat, care de ex fac achiziţii supraevaluate de 100-1000 ori, deaia nu ajung banii.

iar serviciile oferite de stat vedeţi în cel hal sunt, deşi inghit bani multi sanatatea invatamantul reciclatul, poluarea armata, toate toaca bani 25% din salariile noastre si oferă servicii de care te poti lipsi pt ca sunt groaznice, mai bine la privat. Ai o boală, mori in spital cu zile.

Tu vrei sa muncesti pe minimul ala sau cat e, iar altii iau de 100 ori mai mult, primul somnoros al ţării, ăia din parlament ministere primării drăcii, asfaltangii ăia cu proiectele lu peşte, ăia prin bruxeles. Ăia "muncesc" 1 oră pe zi, în rest se distrează

Alţi bani merg inutil la achiziţii din import pt inarmare cu produse si arme făcute de firme ale aliaţilor de ex din germania si sua.

Dacă mai punem la socoteală şi ideile resistentilor cu hoţii din PSD (şi nu numai) cred că sunt toate motivele să scutim cât mai mult şi să ne facem propriile depozite de bani şi produse.

Edited by babarzotea, 19 April 2018 - 13:03.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate