Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Amenda S-Bahn Berlin

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
106 replies to this topic

#19
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Cam mare amenda avand in vedere ca tu ai platit biletele .
Posibil sa fi primit un bonus pentru ca sunteti din partea aia intunecata a EU, nemtii nu au o parere foarte buna despre romani .

#20
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

View Postbbogdanmircea, on 19 aprilie 2018 - 09:46, said:

Cam mare amenda avand in vedere ca tu ai platit biletele .
Posibil sa fi primit un bonus pentru ca sunteti din partea aia intunecata a EU, nemtii nu au o parere foarte buna despre romani .
Ce legatura are una cu alta? Amenda e ca nu avea biletele compostate, ca ai sau nu bilete cumparate nu are nici o relevanta.
Asa se aplica lege in tarile civilizate si de aia s-au dezvoltat.

View Postiulker, on 19 aprilie 2018 - 09:36, said:

Nu cred c-am fost inteles exact: eu am cumparat cele doua bilete exact inainte de a ma urca in S9, pe ruta spre aeroport, doar ca am uitat sa le bag si in automatele alea mici care stanteaza ora validarii, atat. Din puntul meu de vedere, nu am comis nicio infractiune, mi-am platit toate biletele, singura "greseala" este ca am uitat sa le validez.
Nu le-ai compostat, nu sunt valabile. Amenda e meritata.

#21
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

View Postiulker, on 19 aprilie 2018 - 09:36, said:

Nu cred c-am fost inteles exact: eu am cumparat cele doua bilete exact inainte de a ma urca in S9, pe ruta spre aeroport, doar ca am uitat sa le bag si in automatele alea mici care stanteaza ora validarii, atat. Din puntul meu de vedere, nu am comis nicio infractiune, mi-am platit toate biletele, singura "greseala" este ca am uitat sa le validez. Pe ele este trecuta ora la care le-am cumparat, e clar ca nu m-am mai plimbat cu ele pe nicaieri, drumul pana la aeroport de undeva din centru dureaza vreo ora ...
Cum pot fi actionat in judecata sau altceva, daca nu e numele meu scris corect pe document? asa se citeaza cineva, pe baza de ghici? in Romania primesti amenzi care nu sunt EXACT pe numele tau, pe adresa ta, nu mai vorbesc de lipsa CNP ... ?


Ai comis o infractiune. Nu conteaza doar ca le-ai cumparat, ci aceste bilete trebuie sa fie validate. Si nu doar in scopul de a le arata ca l-ai folosit, ci si in scopuri statistice, si altele.

Intelege, ai gresit, platesti.

Si dura cateva secunde, prindeai acelasi tren, nu pierdeai niciun zbor. Deci asta e o scuza cam penibila. Daca iti era frica ca pierzi zborul erai in taxi de la hotel direct la aeroport, sau Uber Heli. Dar nu, ti-ai dat seama ca pierzi zborul cand te-a prins fara bilet (tehnic).

Edited by Lex404, 19 April 2018 - 10:02.


#22
iulker

iulker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 25.03.2007

View PostKroghy, on 19 aprilie 2018 - 09:58, said:

Ce legatura are una cu alta? Amenda e ca nu avea biletele compostate, ca ai sau nu bilete cumparate nu are nici o relevanta.
Asa se aplica lege in tarile civilizate si de aia s-au dezvoltat.


Nu le-ai compostat, nu sunt valabile. Amenda e meritata.

Multumesc. Sunt curios daca, in situatia mea, ai vorbi la fel. Asta e taxa de fraier, nu amenda, pentru ca am stat 3 zile la Berlin, nu mi-a intrat in reflex chestia cu validatul, desi am facut-o cu toate celalalte bilete, uite ca in momente de stres ca nu prindem avionul, am uitat, vina mea, binenteles.
Dar, totusi, mai bine nu cumparam niciun bilet, era mai ok? adica, nu e nicio diferenta, chiar asa? :(

OK, aici e plin de romani super-corecti, am inteles.
O sa consult un avocat, sa vad daca pot fi urmarit pentru asa ceva, mai ales, cum spuneam, ca nu e numele meu pe documente...

Multumesc.

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postiulker, on 19 aprilie 2018 - 10:04, said:

O sa consult un avocat, sa vad daca pot fi urmarit pentru asa ceva, mai ales, cum spuneam, ca nu e numele meu pe documente...

Multumesc.

Posted Image) La inceputul clipului te dadeai mare corect, ca tu vrei sa platesti ca etc.
Uite ca eu pt 4 minute depasite, am platit amenda in Germania. Legeea este lege. Ai gresit.

Sunt frapat cum acum, desi vinovat fiind, tipi in gura mare ca nu vrei sa platesti. Nasol.

Edited by MembruAnonim, 19 April 2018 - 10:11.


#24
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Macar ti-au trimis sau explicat de ce este amenda atat de mare ? Cat au costat biletele ?
Daca asa e legea si ti-au trimis si acasa inseamna ca vor merge in continuare pana isi recupereaza banutii.

Eu nu prea merg cu transportul in comun in DE, si atunci cand merg tot timpul iau bilet si il compostez, dar stiu destula lume care merge fara si cand e prinsa tot asa face scandal si scapa . Probabil ati avut voi ghinion si ati dat peste un controlor cu capsa pusa .
Cu avocatul e cam greu, nu cred ca poate face mare lucru in DE, au total alt sistem juridic, nu mai zic de costurile unui proces ... poate sa incerci sa scrii autoritatii care se ocupa de amenzi si sa explici situatia mai ales ca ai fost turist bla bla si cine stie poate dau dovada de intelegere ...

#25
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Uite, eu mi-am luat o singura data amenda din cauza mea, evident.

Tramvaiul 41. Imi expirase abonamentul fix in ziua aia si din reflex m-am dus sa-mi vad de treburi nu sa stau la facut abonament, doh. Mai ales ca era in mijlocul saptamanii, cine isi inchipuia. La intors, bang! Control. Eu niciun bai, increzator ii dau la aia cardul si surpriza... expirase "ieri"

Asta e. Si m-a dat jos mamaia la Crangasi in loc sa coboram la Turda (unde stateam). Asa ca am mai avut vreme de pierdut ca sa merg inapoi.


Asta e, am platit. Ce puteam face?

Ah, si in Cluj in caz ca nu aveam bilet, preferam sa merg pe jos. Si-am mers, de la Regionala pana in Manastur de "mi-a sunat apa in cap". Bine, nu-i chiar asa rau, cam jumatate de ora dar no..

Edited by Lex404, 19 April 2018 - 10:14.


#26
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,303
  • Înscris: 02.02.2006

View PostLex404, on 19 aprilie 2018 - 10:13, said:

Asta e, am platit. Ce puteam face?
Cum ce? Să fii român până la capăt, ”cetățean european cu drepturi!”, și să urli în tramvai că pentru ”doar o zi” nu ți se pare normal să primești amendă. ;) Altfel ne strici blazonul și imaginea, nu e frumos din partea ta.

#27
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Iulker,hai sa-ti zic ce sut in 00 am luat luni(acu 3 zile):Anul trecut(octombrie),cu bilet tren valabil,adorm si vroiam sa cobor la urmatoarea.Rahat,intre alea 2 statii da peste mine controlul.Nu a vrut  banii,mi-a facut o hartie de 1 mt. liniar.Care nu era amenda  ci ceva cumva ca ma judeca la tribunal,sa astept comunicari la domiciliu.Trec luni de zile(undeva pe parcurs am raspuns pozitiv ca-s vinovat,nu ma infatisez la judecata),si BANG,acu 3 zile-249 pounds.De platit pana la sfarsitul lunii.  Concluzia care este?:ai vrut UE respecti regulile.Dura lex,sed lex.

#28
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Motivul pentru care e corect sa primesti amenda este ca, la modul teoretic, poti merge pe termen nelimitat cu bilete nevalidate, daca ar tine scuza asta. "Dar am luat mai multe acum 2 saptamani etc etc". Si noi am fost la berlin acum 2 saptamani, iar la intrarea in aeroport, cand ne pregateam sa plecam, un baiat ne-a intrebat daca nu mai avem abonamente de transport. I-am dat welcome card-urile, mai erau valabile aproape o zi. Tu puteai sa le vinzi cand ajungeai acolo, sau sa le dai pe moka. Producandu-le un prejudiciu.

Edited by figo1988, 19 April 2018 - 10:19.


#29
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
@Iulker, ai fost inteles exact. Biletele cumparate si nevalidate sunt valabile cel putin un an. Neamtul a presupus ca revii peste o saptamana in Berlin si vrei sa fentezi transportul in comun. Fii pe pace, acelasi sistem de validare bilete e in toata Europa, nu numai la nemti.
Referitor la amenzi, in Bratislava am platit o amenda de 20 Euro pentru ca am circulat vreo 25-30 metri pe banda de autobuz. Banda respectiva a "rasarit" brusc in fata mea si a inlocuit banda 1, iar eu am mai avut nevoie de cei 25-30 metri pentru a putea intra pe banda 2. Politaii din spate m-au urmarit in liniste pana am intrat in prima parcare, unde au aprins girofaurile, m-au legitimat, mi-au pus fiola, mi-au zis ce am facut si mi-au luat banii. La primul drum in Austria (sunt multi ani de atunci) nu stiam nimic de vigneta. In prima parcare in care am oprit, a venit un nene care nu stia sa spuna decat "van handrid tventi iuro, pliz". In loc de 7.5 Euro pe o saptamana am platit 120 pentru doua zile, dupa care mi-am luat si vigneta si am lipit-o pe parbriz.

Edited by danvlas, 19 April 2018 - 10:21.


#30
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

Quote

daca insista cu amenda aia, inseamna ca-s rau-voitori, sa ma pedepseasca ca am avut o scapare, strain fiind, si fara obisnuinta unor astfel de proceduri cu biletele, totusi ...

Jegoși nemții ăștia.
Hitleriști.
Chiar așa să te taxeze la sânge cu orice ? În ultimele ore de Germania ?


O să fiu atent când o să apară topicul "Nu am plătit o amendă în Germania și acum am poprire pe salariu "

E dreptul tău să nu plătești.
Și dreptul lor să te urmărească pentru banii ăia.

Cum te-au găsit cu scrisoarea te găsesc și cu executarea.
Nu o apărea CNP pe hârtiile ălea dar în sistem tot e.
Nu cred eu că sunt așa proști să te înregistreze gen Popescu Ion București.

E drept că ai greșit puțin, dar ai greșit.

Și dacă nu cumpărai biletele din grabă, tot o mică greșeală era.

Îți înțeleg revolta, dar c'est la vie...

#31
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
E probabil cel mai bine sa consulti un avocat.

Nu e vorba de romani super-corecti ci de nemti super-corecti. Asta e felul lor de a fi. Poti sa le zici ca au ochelari de cal, dar n-ar incalca o regula nici impinsi de la spate.

Am fost de vreo 8 ori pe la ei, am ceva prieteni germani - mai vorbesc ocazional, cu unii chiar zilnic. Dintr-un punct de vedere imi par extrem de rigizi. Dar asta e felul lor de a fi.
Ai incalcat regulile lor la ei in tara. Deci trebuie sa te conformezi. Chiar daca nu stii legile unui stat pe care il vizitezi daca le incalci esti pedepsit conform acestor legi.

Ca sa-ti zic doua exemple, chiar din Berlin:

1 - La traversarea unei stradute - cred ca nu avea decat 3m - era cu un singur sens, dar era semaforizata. Nu venea nicio masina. Erau vreo 6-7 nemti care asteptau sa se faca verde.
Nu a trecut niciunul pana nu s-a facut verde, desi unii pareau sa se grabeasca. Eu na, am vrut sa trec, nu se vedea in zare chiar nicio masina. M-a oprit unul din ei si mi-a aratat semaforul. Nein !!
2. La vizita la muzeul Pergamon. Aveam Museum Pass, dar am stat la coada - stiam de belea asa ca am fost devreme acolo. - printre primii 100. Acolo se intra in numar limitat - te lasau sa intrii dupa ce iesea altcineva. Mai exista o intrare, ptr cei care veneau cu programare online - se putea face asa ceva - plateai biletul online si stabileai ora la care intrii. Cand mai aveam si eu un pic sa intru au venit doua persoane care intarziasera 3 minute ( !!! ) fata de ora la care aveau programare. Degeaba au insistat. Au fost invitati politicos de fiecare data sa stea la coada. Ptr ca nu au venit la ora care trebuia a fost lasat sa intre altcineva de la rand in locul lor.

#32
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostKroghy, on 19 aprilie 2018 - 09:58, said:

Ce legatura are una cu alta? Amenda e ca nu avea biletele compostate, ca ai sau nu bilete cumparate nu are nici o relevanta.
Asa se aplica lege in tarile civilizate si de aia s-au dezvoltat.
============================
Nu le-ai compostat, nu sunt valabile. Amenda e meritata.
Ca ai sau nu biletele cumparate, trebuie sa primesti amenda.
Dar daca ai biletele cumparate si ai uitat sa le compostezi, amenda trebuie sa fie mai mica fata de amenda ca nu ai cumparat bilete.

l.e.:
Upss ! se pare ca logica bunului simt pica  Posted Image

View Postfigo1988, on 19 aprilie 2018 - 10:18, said:

Motivul pentru care e corect sa primesti amenda este ca, la modul teoretic, poti merge pe termen nelimitat cu bilete nevalidate, daca ar tine scuza asta.
Si noi am fost la berlin acum 2 saptamani, iar la intrarea in aeroport, cand ne pregateam sa plecam, un baiat ne-a intrebat daca nu mai avem abonamente de transport. I-am dat welcome card-urile, mai erau valabile aproape o zi.
Tu puteai sa le vinzi cand ajungeai acolo, sau sa le dai pe moka. Producandu-le un prejudiciu.

View Postdanvlas, on 19 aprilie 2018 - 10:20, said:

@Iulker, ai fost inteles exact.
Biletele cumparate si nevalidate sunt valabile cel putin un an.
Neamtul a presupus ca revii peste o saptamana in Berlin si vrei sa fentezi transportul in comun.
Fii pe pace, acelasi sistem de validare bilete e in toata Europa, nu numai la nemti.

Edited by super8, 19 April 2018 - 10:27.


#33
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
La noi nu tot asa se face ? Cumperi biletul si pe urma trebuie sa-l validezi ?
Daca nu-l validezi degeaba stai cu el in buzunar ca te certi co controlorii...

#34
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Eu trec pe rosu la semafoarele cu buton, tot asa cand nu se vede in departare nici o masina sau astept sa treaca masinile. In rest numai pe verde.
In multe intersectii langa scoli e un panou: "treci pe verde si da un exemplu copiilor." La argumentul asta nu mai e nimic de comentat.

#35
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nemții ăștia cu regulile lor.

Bursule te invidiez.
Sincer.

N-ai nevoie de un coleg pe acolo la job ?
Director, șef, responsabil, orice ?

Edited by althea, 19 April 2018 - 10:48.
răspuns la mesaje sterse


#36
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003

View Postexceswater, on 19 aprilie 2018 - 10:35, said:

N-ai nevoie de un coleg pe acolo la job ?
Director, șef, responsabil, orice ?
Mai bine stai acasa. Nu stiu daca poti duce comentariile lui Banciu la adresa diasporei. Daca te simti in stare poate mai ai o sansa Posted Image

Edited by althea, 19 April 2018 - 10:48.
citat+răspuns la mesaj sters


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate