Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Amenda S-Bahn Berlin

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
106 replies to this topic

#91
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,002
  • Înscris: 20.06.2005

 iulker, on 19 aprilie 2018 - 13:49, said:

In buletin ai adresa, da? nume strada, nr., bloc, scara, ap, dupa caz. El a scris orasul ok, nume strada gresit, numar ok, restul nimic.
Cod postal i-am zis eu, ca eram speriat, dar a scris 5 cifre in loc de 6, ma rog, oricum posta noastra nu se uita la cod, decat in Bucuresti.
.
Nu merge ca la rutiera la noi, sa câștigi proces pe motiv proces verbal incomplet sau gresit partial, te vor gasi oricum. Asa ca fa bine si plateste cu ti-au sugerat colegii.

#92
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 exceswater, on 19 aprilie 2018 - 13:32, said:

Ajungând vineri târziu - 12 noaptea, cazat la viluța Marco Polo, mulț ban cazare.

Cobor să beau o bere nefiltrată așa de gust - sunt anti băuturi.
Cum a venit vorba de România, le-a căzut ălora fața. Ziceai că le-am spus că am ciumă bubonică - așa se uitau.

Ne-am înțeles până la urmă în engleză, am povestit că vin după o mașină, că lucrez, etc.
Ei știau că românii toți sunt zigeuneri.

Eu am zis ca nu mai spun la nimeni ca sunt roman.

Vorbim, radem, glumim si apoi din vorba in vorba se ajunge la partea de unde esti. Romania. Se duce pe p**** toata voia buna. Bine..acum aia cu capu pe umeri o sa vada ce esti om de treaba, corect, cinstit, ai un caracter placut si nu te mai privesc cu "ochi rai". Dar multi sunt extrem de reticenti cand vine vorba de romani. Zici ca avem ciuma. Dar pe buna dreptate, nu stiu cum se face dar de catre ori este vreo problema, furt, omor, etc la ziar, infractorul este ori roman, ori bulgar, ori polonez etc. La naiba, zici ca avem stea in frunte.

Edited by MembruAnonim, 19 April 2018 - 14:13.


#93
iulker

iulker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 25.03.2007

 fqx, on 19 aprilie 2018 - 14:03, said:

Platestele, vor creste penalitatile si pana la urma e posibil sa iti vina pe Romania.

Mai, oameni buni ... tot nu ne intelegem ... eu vorbesc daca e legal sa platesc acum niste amenzi, practic, neatribuite mie!
Povesteste lumea pe-aici de tot felul de cazuri care nu au nicio treaba cu situatia mea ... eu n-am amenda de circulatie, nu m-a filmat nimeni cu nu's ce viteza, etc.
In Romania, dupa cum stim cu totii cei care am primit PV-uri de la circulatie, de exemplu, daca datele tale nu sunt completate exact de catre agent, PV-ul respectiv e NUL! Despre asta tot intreb eu, dar s-au facut 5 pagini de discutii foarte interesante, de altfel, despre cat de drepti sunt nemtii, dar nu raspund intrebarilor mele.
Plus de asta, eu nu am nicio garantie ca, platind in contul ala pe care mi l-au dat ei, imi inchid socotelile cu amenda asta idioata. Eu cand platesc (si stiu sa platesc, am cumparat de ceva ori din Germania chestii prin transfer bancar), voi emite un OP de pe numele meu, cu datele mele de identificare, care nu bat cu cele aflate pe amenda aia... chiar asa?
Sincer, preferam sa fi avut bani la mine si sa-i fi dat aluia pe loc, sa scap de tampenia asta, dar nu prea umblu cu cash la mine, prefer sa folosesc cardurile ori de cate ori se poate.

#94
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 30.04.2006
există și cazuri mai fericite.

acum 2 ani am călcat un pic mai tare pedala de acceleratie în Belgia. scăzând toleranța, ar fi rezultat cea mai mică amendă pentru depășirea vitezei.
mașina era a unui prieten, înmatriculată pe firma unde lucrează, dar eram eu la volan. am completat ce era necesar în formularul atașat, l-am trimis înapoi în BE și n-am mai primit nici o factură de plată.

tot acum vreo 2 ani în Strasbourg am ajuns seara și am parcat pe o stradă lângă hotel. dimineața a intrat în vigoare plata parcării, iar cei de la poliția parcărilor doar ce îmi lăsaseră în geam o notificare că am fost amendat, fără să mi se spună cât, cum și unde să plătesc. am întrebat-o pe tipa care dădea amezi detaliile astea și mi-a zis că amenda e vreo 27€ (în condițiile în care o zi întreagă de parcare era 25€, așa că nu mi-a mai păsat și am lăsat-o acolo pentru tot restul zilei) și că voi primi prin poștă toate cele. n-am mai primit nimic, deci m-am ales cu o parcare gratis de-o zi.

Edited by mannes, 19 April 2018 - 14:15.


#95
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

 iulker, on 19 aprilie 2018 - 14:14, said:


Mai, oameni buni ... tot nu ne intelegem ... eu vorbesc daca e legal sa platesc acum niste amenzi, practic, neatribuite mie!
Povesteste lumea pe-aici de tot felul de cazuri care nu au nicio treaba cu situatia mea ... eu n-am amenda de circulatie, nu m-a filmat nimeni cu nu's ce viteza, etc.
In Romania, dupa cum stim cu totii cei care am primit PV-uri de la circulatie, de exemplu, daca datele tale nu sunt completate exact de catre agent, PV-ul respectiv e NUL! Despre asta tot intreb eu, dar s-au facut 5 pagini de discutii foarte interesante, de altfel, despre cat de drepti sunt nemtii, dar nu raspund intrebarilor mele.
Plus de asta, eu nu am nicio garantie ca, platind in contul ala pe care mi l-au dat ei, imi inchid socotelile cu amenda asta idioata. Eu cand platesc (si stiu sa platesc, am cumparat de ceva ori din Germania chestii prin transfer bancar), voi emite un OP de pe numele meu, cu datele mele de identificare, care nu bat cu cele aflate pe amenda aia... chiar asa?
Sincer, preferam sa fi avut bani la mine si sa-i fi dat aluia pe loc, sa scap de tampenia asta, dar nu prea umblu cu cash la mine, prefer sa folosesc cardurile ori de cate ori se poate.
Te inseli amarnic, nici in Romania Nu e motiv de nulitate daca iti greseste numele.daca platesti cu op, vei mentiona numarul/seria PV si pastrezi chitanta si iti inchei socoteala.Sau mai simplu, daca mai ai de mers prin Germania, le platesti la ei :)

#96
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 30.04.2006

 iulker, on 19 aprilie 2018 - 14:14, said:


Mai, oameni buni ... tot nu ne intelegem ... eu vorbesc daca e legal sa platesc acum niste amenzi, practic, neatribuite mie!
Povesteste lumea pe-aici de tot felul de cazuri care nu au nicio treaba cu situatia mea ... eu n-am amenda de circulatie, nu m-a filmat nimeni cu nu's ce viteza, etc.
In Romania, dupa cum stim cu totii cei care am primit PV-uri de la circulatie, de exemplu, daca datele tale nu sunt completate exact de catre agent, PV-ul respectiv e NUL! Despre asta tot intreb eu, dar s-au facut 5 pagini de discutii foarte interesante, de altfel, despre cat de drepti sunt nemtii, dar nu raspund intrebarilor mele.
Plus de asta, eu nu am nicio garantie ca, platind in contul ala pe care mi l-au dat ei, imi inchid socotelile cu amenda asta idioata. Eu cand platesc (si stiu sa platesc, am cumparat de ceva ori din Germania chestii prin transfer bancar), voi emite un OP de pe numele meu, cu datele mele de identificare, care nu bat cu cele aflate pe amenda aia... chiar asa?
Sincer, preferam sa fi avut bani la mine si sa-i fi dat aluia pe loc, sa scap de tampenia asta, dar nu prea umblu cu cash la mine, prefer sa folosesc cardurile ori de cate ori se poate.
te ascunzi după deget. ai fost tu cel care a fost prins fără bilet valabil? atunci plătește amenda și lasă românismele cu nu știu ce vicii de procedură. la ei în sistem apari cu sumă de plată, și vor face tot posibilul să plătești amenda

#97
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 iulker, on 19 aprilie 2018 - 14:14, said:

Plus de asta, eu nu am nicio garantie ca, platind in contul ala pe care mi l-au dat ei, imi inchid socotelile cu amenda asta idioata. Eu cand platesc (si stiu sa platesc, am cumparat de ceva ori din Germania chestii prin transfer bancar), voi emite un OP de pe numele meu, cu datele mele de identificare, care nu bat cu cele aflate pe amenda aia... chiar asa?


Nu este ca in Romania unde exista viciu de procedura a proceselor verbale incheiate de politist de exemplu in circulatie. Cnp sau seria etc. au ei elemente care sa te identifice. Din moment ce ti-a venit la usa casei hartia aia, sa stii ca ei nu glumesc sau se joaca cu chestii de genul.. Suma va creste si te vor executa. Poate te trezesti cu poprire pe cont. Eu in locul tau as plati acum cand este suma mica.
Sa iti iei avocat? Poti, de ce nu. Dar va costa mult mai mult decat cei 6-700 de lei pe care ii ai acum. Faci cum vrei, dar sa stii ca nemtii vor merge mai departe.

Aporopo, cand am luat amenda pt alea 5 minute, mi-au cerut buletinul. In momentul ala am incercat sa le explic ca mai sunt 5 minute si biletul devine valabil. Au pus mana pe statie sa anunte politia. In seunda 2 deja scosesem buletinul. Astia nu se joaca.

Edited by MembruAnonim, 19 April 2018 - 14:24.


#98
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 iulker, on 19 aprilie 2018 - 14:14, said:

Mai, oameni buni ... tot nu ne intelegem ... eu vorbesc daca e legal sa platesc acum niste amenzi, practic, neatribuite mie!
Povesteste lumea pe-aici de tot felul de cazuri care nu au nicio treaba cu situatia mea ... eu n-am amenda de circulatie, nu m-a filmat nimeni cu nu's ce viteza, etc.
In Romania, dupa cum stim cu totii cei care am primit PV-uri de la circulatie, de exemplu, daca datele tale nu sunt completate exact de catre agent, PV-ul respectiv e NUL! Despre asta tot intreb eu, dar s-au facut 5 pagini de discutii foarte interesante, de altfel, despre cat de drepti sunt nemtii, dar nu raspund intrebarilor mele.
Plus de asta, eu nu am nicio garantie ca, platind in contul ala pe care mi l-au dat ei, imi inchid socotelile cu amenda asta idioata. Eu cand platesc (si stiu sa platesc, am cumparat de ceva ori din Germania chestii prin transfer bancar), voi emite un OP de pe numele meu, cu datele mele de identificare, care nu bat cu cele aflate pe amenda aia... chiar asa?
Sincer, preferam sa fi avut bani la mine si sa-i fi dat aluia pe loc, sa scap de tampenia asta, dar nu prea umblu cu cash la mine, prefer sa folosesc cardurile ori de cate ori se poate.
Raspunsul pe scurt:
d.p.d.v. moral ai dreptate !
Ai platit biletele, semn ca esti o persoana de buna credinta, doar ca ai uitat sa le validezi.

Insa d.p.d.v. al legii [si poate al bunului simt], e corect sa primesti amenda ca ai uitat sa validezi biletele.
Ca poate esti un "escroc" ce vinde altor turisti biletele;
sau poate le folosesti data viitoare cand te intorci la ei in tara etc.
Poate ca scopul amenzii e sa iti intiparesti in minte sa nu mai uiti sa validezi biletele data viitoare.

Iar raspunsul lung te plictiseste, ba chiar devieaza si de la subiect.

Acum, ce trebuie sa faci ?
Daca te consideri om integru, cauti sa platesti amenda cu tot cu penalizari sa scapi de probleme.
Stii cum se spune, "daca vrei sa scapi, dai si camasa de pe tine !"  Posted Image

#99
iulker

iulker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 25.03.2007

 MembruAnonim, on 19 aprilie 2018 - 14:25, said:

Nu este ca in Romania unde exista viciu de procedura a proceselor verbale incheiate de politist de exemplu in circulatie. Cnp sau seria etc. au ei elemente care sa te identifice. Din moment ce ti-a venit la usa casei hartia aia, sa stii ca ei nu glumesc sau se joaca cu chestii de genul.. Suma va creste si te vor executa. Poate te trezesti cu poprire pe cont.

Am inteles, in Germania nu e necesar sa intocmesti documentele corect, sa fie clar cine si ce sanctiune a primit, nimic ... trebuie sa platesti ca asa spun ei, ok. Gata, ma conformez.

 super8, on 19 aprilie 2018 - 16:03, said:

Raspunsul pe scurt:
d.p.d.v. moral ai dreptate !
Ai platit biletele, semn ca esti o persoana de buna credinta, doar ca ai uitat sa le validezi.

Insa d.p.d.v. al legii [si poate al bunului simt], e corect sa primesti amenda ca ai uitat sa validezi biletele.
Ca poate esti un "escroc" ce vinde altor turisti biletele;
sau poate le folosesti data viitoare cand te intorci la ei in tara etc.
Poate ca scopul amenzii e sa iti intiparesti in minte sa nu mai uiti sa validezi biletele data viitoare.

Un bilet era vreo 3 eur si ceva, sigur e loc de bisnita cu el ...
In fine, o sa vad ce-o sa fac pana la urma, dar corect nu e deloc.
Oricum, am aflat ceva azi, ca avem foarte multi romani extrem de corecti, ceea ce e bine, inseamna ca tara are prezent, si viitor! De aur, chiar.
Ciudat, nu se vede asta in viata de zi cu zi din Romania ... o fi numai in spatele tastaturii, atat timp cat nu esti tu implicat ?! ... Posted Image

#100
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

 iulker, on 19 aprilie 2018 - 16:37, said:

Dacă îți spuneau Nu plăti că n-au ce să-ți facă, hârtia aia nu valorează nimic erai liniștit/mulțumit? Desigur fără argumente, că nu ai pus foto - înțeleg de ce, or fi date din care poți fi identificat, dar în lipsa hârtiei chiar s-a discutat cu păreri.  
CNP-urile sunt corect scrise sau nu sunt deloc?


mkscorpion0 are dreptate, nici în România greșelile de genul celor de care zici (erori materiale) nu duc întotdeauna la anularea PV.

#101
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 30.04.2006
eh, se mai întâmplă să uiți că nu ai validat biletul. se mai întâmplă să uiți să cobori la stația ta și următoarea să fie în altă zonă pentru care biletul tău nu mai e valabil.

asta e! și mie mi s-a mai întâmplat! uituci suntem cu toții. ești prins, plătești amenda și data viitoare îți aduci aminte. am fost amendat în FR în 2008 pentru că am uitat să compostez biletul în tramvai, am plătit pe loc cei 40€, am ridicat din umeri cu un "j'ai oublié" inofensiv și gata. mi-am asumat greșeala fără alte discuții sau drame teatrale de păcălit sistemul.

să nu confundăm aceste mici scăpari neintenționate cu reaua intenție în care se merge în mod regulat fără bilet! acolo e de blamat!

#102
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 15.01.2014
Nimeni nu a zis că a fost rea intenție din partea inițiatorului.

Doar că s-a supărat degeaba, oamenii ăia care fac control au un regulament, nu au de unde să știe că tu chiar ai uitat sau nu.
La fel cum cineva uită, altcineva face intenționat. Nu stă nimeni să facă profil psihologic să vadă dacă moral ești vinovat sau nu.

Edited by pexCom, 19 April 2018 - 17:15.


#103
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 30.04.2006

 iulker, on 19 aprilie 2018 - 16:37, said:

Am inteles, in Germania nu e necesar sa intocmesti documentele corect, sa fie clar cine si ce sanctiune a primit, nimic ... trebuie sa platesti ca asa spun ei, ok. Gata, ma conformez.

In fine, o sa vad ce-o sa fac pana la urma, dar corect nu e deloc.

nu e corect să primești amendă pt. călătorie fără bilet valid?? wtf?? Posted Image Posted Image Posted Image Posted Imagetot tu ești victima??

și dacă dai peste un pieton cu mașina și îți scrie greșit poliția numele scapi de vină?? bai ce tare!

Edited by mannes, 19 April 2018 - 17:32.


#104
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
Az' toamnă m-am plimbat cu trenul prin Italia. Biletele se cumpără de la tonomate. Și peste tot scria că trebuie să le validezi înainte de te urca în tren, altfel biletul nu e valabil și primești amendă.

#105
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
In tren sau metrou?

Edited by MembruAnonim, 20 April 2018 - 12:43.


#106
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

 iulker, on 19 aprilie 2018 - 16:37, said:

Am inteles, in Germania nu e necesar sa intocmesti documentele corect, sa fie clar cine si ce sanctiune a primit, nimic ... trebuie sa platesti ca asa spun ei, ok. Gata, ma conformez.
Avand in vedere ca plicurile au ajuns la tine, cred ca e clar cine a primit sanctiunea. Din pacate te legi de niste amanunte total neimportante. Maine poimaine omori pe unu si scapi ca politistul a fost beat ca ti-a gresit numele.

#107
iulker

iulker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 25.03.2007

 Bursul, on 20 aprilie 2018 - 13:57, said:

Avand in vedere ca plicurile au ajuns la tine, cred ca e clar cine a primit sanctiunea. Din pacate te legi de niste amanunte total neimportante. Maine poimaine omori pe unu si scapi ca politistul a fost beat ca ti-a gresit numele.

Ce comparatii de cacat fac unii, Doamne! ...
Se pare ca subiectul pe care l-am lansat e de interes, ma bucur. Atunci, daca tot e de interes, ia dati niste cautari pe Google referitoare la aceste amenzi S-Bahn si-o sa aflati, ca si mine, ca sunt multi in toata lumea asta care au patit chestii asemanatoare cu a mea, de la americani pana la australieni, si, culmea, nici multora dintre ei nu li s-a parut chiar corect, nu mai zic de placut. Si multi nu vor s-o plateasca, tot asa, fara sa fie vorba de "romanisme", cum am fost eu acuzat.
Inapoi la subiect, plicurile mele au venit de la o firma de avocatura, care a preluat debitul de la S-Bahn, recuperatori, cum ar veni, si ei si-au adaugat din prima, asa, cate 38 de EUR pe langa aia 60, sa fie, taxa lor de smecheri.
So, eu am de platit 196 EUR acum, pe doua bilete "dacat" nevalidate! Cum suna? bine, nu? cam atat m-au costat biletele de avion dus-intors plus cazarea 4 nopti in Berlin! Zuper.
Si, pentru linistea generala, le-am plati deja ! Ca sa nu fac tarishoara de rusine, sa nu se uite urat la voi cand o sa iesiti pe-afara iar.

Multumesc pentru atentie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate