Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Amenda S-Bahn Berlin

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
106 replies to this topic

#1
iulker

iulker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 25.03.2007
Am facut o excursie la Berlin cu sotia, toate bune si frumoase, am calatorit cu S-Bahn prin oras ca a fost cel mai comod, am cumparat acele bilete corect de la automate si le-am si validat de fiecare data (le si am pastrate, o buna parte), cu o singura exceptie: cand am plecat spre aeroport, pentru ca eram stresati sa nu intarziem - am zabovit mai mult la gradina zoologica - AM UITAT efectiv sa mai validez cele doua tichete, pe care le-am cumparat, nu stiu cum le-am uitat chiar pe astea, ultimele!
Ei bine, ghinion, m-am pomenit cu un control exact pe ruta asta spre aeroport Posted Image.
Ca s-o scurtez, ne-a dat amenda cate 60 de eur de persoana, desi i-am spus tipului in engleza ca pur si simplu am uitat, era clar ca abia cumparasem biletul, dupa data de pe el, si ca ma duceam la aeroport sa plec, nu era niciun dubiu ca nu l-as mai fi putut folosi ...
Nu am mai avut bani la mine, mai aveam vreo 15-20 eur cash in buzunar, m-am oferit sa platesc cu card, a zis ca nu se poate, etc.
Ne-a luat buletinele si ne-a scris niste hartii pe un dispozitiv mobil, amenzile, pe care numele noastre apar scrise gresit, sunt litere lipsa sau in plus, la fel si adresa, doar orasul si nr. strazii e corect, numele strazii e gresit pe ambele chitante, codul postal, etc.
Acum mi-au venit acasa 2 plicuri, culmea, pentru ca astia de la posta au intuit ei ca e vorba despre mine, ca, na, ma cunoaste postasul, si mi le-au pus in cutia postala, ca daca era sa se ia dupa adresa si nume, nu ar fi trebuit sa ajunga la mine.
Faza e ca in cele doua scrisori inteleg ca am deja penalitati, sumele sunt de 97 de eur fiecare, de la 60 ... Posted Image
Ma pot forta cumva sa platesc amenzile alea, dat fiind cele spuse? adica sa ma cheme in judecata, ceva, pe baza unor nume scrise eronat si adrese gresite si incomplete?? Eu n-am semnat nimic nicaieri, am doar hartii in germana pe care nu le inteleg.
Mie mi se pare aiurea ce fac ei, chiar si-asa, nemti fiind, eu am cumparat biletele lor, daca insista cu amenda aia, inseamna ca-s rau-voitori, sa ma pedepseasca ca am avut o scapare, strain fiind, si fara obisnuinta unor astfel de proceduri cu biletele, totusi ...

Edited by iulker, 19 April 2018 - 08:52.


#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003
Nemtii au aplicat regulile lor si nimic mai mult.

Quote

Mie mi se pare aiurea ce fac ei, chiar si-asa, nemti fiind, eu am cumparat biletele lor, daca insista cu amenda aia, inseamna ca-s rau-voitori, sa ma pedepseasca ca am avut o scapare, strain fiind, si fara obisnuinta unor astfel de proceduri cu biletele, totusi ...

Eu sunt convins ca 70% din cei care sunt prinsi fara bilet sau nevalidat asta zic: am uitat. Si poate au dreptate. Dar la nemti legea e lege: daca scrie ca cei fara bilet sau bilete nevalidate primesc 60 euro amenda, apai asta fac. Nu exista exceptie in lege pentru cei care uita.

Habar nu am care-s procedurile cu amenzile din alte tari.


P.S.

Aţi luat o amendă prin Europa şi vă doare în cot de ea? Iată un caz „şcoală“ despre cum îşi recuperează prejudiciile alte state! În timp ce autorităţile române nu sunt în stare să recupereze prejudicii de milioane de euro ale unor infractori dovediţi, deşi aceştia se lăfăie în lux în faţa tuturor, alte ţări nu renunţă nici la prejudicii banale, cum ar fi contravaloarea unei amenzi rutiere. Nemţii, de pildă, deschid procese chiar la Iaşi pentru a-i obliga pe şoferii contravenienţi din judeţ să îşi plătească amenzile luate în Germania, sau alte datorii către ţara lor. Pe rolul instanţelor ieşene sunt zeci de procese similare, ale poliţiei din Germania şi, mai nou, Olanda.

https://www.antena3.ro/actualitate/a-primit-o-amenda-de-circulatie-in-germania-dar-nu-a-platit-o-decizia-uimitoare-a-politistilor-427980.html


Valeriu P., de 43 de ani, s-a trezit dat în judecată la Iaşi după ce Inspectoratul de Poliţie din Rheinpfalz l-a amendat cu 108,50 de euro, scrie ziaruldeiasi.ro.
Instituţia s-a adresat Judecătoriei Iaşi pentru recunoaşterea sancţiunii pecuniare, după ce ieşeanul din Glodenii Gândului nu a plătit amenda, convind fiind că nu va putea fi prins vreodată pentru a fi executat.
Nemţii au invocat în solicitarea adresată justiţiei româneşti o decizie cadru a Consiliului Uniunii Europene, din 2005, care reglementează recunoaşterea reciprocă a amenzilor acordate în Uniunea Europeană.
În actele depuse în instanţă, autorităţile germane au arătat că, bărbatului i-a fost aplicată o amendă de 108,50 de euro după ce, pe o autostradă din regiunea Plaidt a condus un autocamion cu o viteză mai mare de 50 de km/h oră faţă de limita legală, precum şi că nu a menţinut o distanţă de minimum 50 de metri faţă de vehiculul din faţa sa.


Cu amenzile din Germania neplatite nu-i de gluma, mai ales daca sunt pentru chestiuni grave. In 2015 un roman care avea o amenda neplatita in Germania pentru ca parcase intr-un loc nepermis. Condamnarea lui nu a fost foarte mare, doar 3 zile – insa va asigur ca nu te simti prea bine cand iti bate politi ala usa si iti spune ca mergi la inchisoare! Iar zilele primite le executi in tara – da in Romania, desi amenda era din Germania sau din alata tara a Uniunii Europene! Romanul nostru ajunsese la doar 170 de euro datorie.


Concluzia: cotizeaza la bugetul local din Berlin pana nu creste taxa. Data viitoare vino la Munchen :D

Edited by Bursul, 19 April 2018 - 09:08.


#3
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007
Eu zic să le plătești dacă mai vrei să vizitezi Germania și altă dată.

Acolo nu există negociere ca la noi. De aia au ajuns ei unde sunt, pentru că aplică legea indiferent de persoană și situație.

#4
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Ai gresit, plateste, asa inveti ca legea se respecta fara exceptii.
In Germania nu merge ca in Romania cu stai sa vezi ca daca si cu parca. Ai fost prins fara bilet, platesti amenda.
Deocamdata e 97 euro, daca mai astepti mult o sa se adune si cheltuieli de judecata

Edited by Kroghy, 19 April 2018 - 09:07.


#5
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Daca te gasesc sau nu---nu stiu,dar vezi ca majorarile continua.De obicei cam la a 3 majorare se opresc ,undeva 250 euri de caciula.Dupa aia cum ti-e norocul.

#6
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postiulker, on 19 aprilie 2018 - 08:51, said:

Am facut o excursie la Berlin cu sotia,
am uitat sa validez ultimele bilete,
am primit amenda,
amenzile sunt scrise gresit,
Mie mi se pare aiurea ce fac ei,

Daca ai situatie financiara buna, plateste amenda si scapi de probleme.
Daca nu ai o situatie financiara buna si traiesti de pe o zi pe alta, nu plati amenda invocand faptul ca e scris gresit numele si adresa.
Dar sa nu te astepti sa dispara problemele  Posted Image

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

View Postiulker, on 19 aprilie 2018 - 08:51, said:

Mie mi se pare aiurea ce fac ei, chiar si-asa, nemti fiind, eu am cumparat biletele lor, daca insista cu amenda aia, inseamna ca-s rau-voitori, sa ma pedepseasca ca am avut o scapare, strain fiind, si fara obisnuinta unor astfel de proceduri cu biletele, totusi ...

Roamania se afla in cacat exact pentru acest lucru:ca nu aplica ce ea insasi legifereaza.
Nu ma bucur pentru intamplarea ta,dar sunt convins ca data viitore nu vei mai uita.
Si nu ai nici un motiv sa te superi pe ei.

Edited by adisz, 19 April 2018 - 09:10.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Recomandarea este sa platesti.

Apropo, nu intelg la ce validare te referi? Nu sunt bilete cumparate de la automate?

Edited by MembruAnonim, 19 April 2018 - 09:10.


#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Plateste amenda.

Te vor da in judcata in mod rapid - chiar la noi si vor castiga instant. O fac in mod curent.
Au fost acum cateva luni si ceva articole prin ziare si chiar al TV - numai anul trecut au fost cateva sute de procese, toate castigate de fiscul german. Mai platesti si cheltuielile de judecata in afara de amenzi.

#10
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003

View PostMembruAnonim, on 19 aprilie 2018 - 09:09, said:

Recomandarea este sa platesti.

Apropo, nu intelg la ce validare te referi? Nu sunt bilete cumparate de la automate?
Sunt bilete valabile 3 ore. Si ai un bilet cu 12 calatorii fiecare cate 3 ore.
Colegul a validat pentru 3 ore si a stat la zoo 4 ore. Cand a plecat cu S Bahn, trebuia sa mai valideze 3 ore.


#11
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Din pacate acolo NIMENI nu scapa de amenda, sunt si eu patit Posted Image legea e lege si ei o aplica fara apasari....

#12
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View PostMembruAnonim, on 19 aprilie 2018 - 09:09, said:

Apropo, nu intelg la ce validare te referi? Nu sunt bilete cumparate de la automate?
Cumperi biletul de la automat, are valabilitate de X ore de la prima validare. Initiatorului ii expirasera celelalte bilete si trebuia sa valideze altele cand s-a urcat in autobuz. N-a facut-o si a luat amenda. Nimic neclar, nimic abuziv.

#13
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003
Nemtii au milioane straini din toate tarile. Unii cinstiti, altii smecheri. Fiti sigur ca au gasit ei o modalitate sa ii taxeze pe cei care incalca legea cu voie sau fara voie, chiar daca numele sunt gresite sau nu in chitante.
Sincer ma indoiesc ca se impiedica in niste litere lipsa.

Edited by Bursul, 19 April 2018 - 09:22.


#14
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Oricum trebuie s-o platesti ca nu scapi . problema e ca doar prin transfer bancar o poti face iar " taxa " de transfer e si ea 20 de euro Posted Image
Neatentia se plateste in tarile civilizate .

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Apropo de amenzi, va zic si eu una. Omul nostru se plange ca nemtii au fost rauvoitori, au facut abzuz el fiind strain etc.

Aveam bilet care era valabil intre anumite ore. 12:00-18:00 de exemplu. La 11:55 si zic "hai, 3 minute acolo" si urc in metrou. Ba, nu stiu cum naiba se face, dar control . Ce sa mai, intr-un minut ma controlau si pe mine. Degeaba m-am rugat de ei si le explicam ca in 5 minute biletul este valabil. 20 euro amenda pt depasire interval. I-am platit pe loc. Amenda o am si acum si o tin amintire.

Asa ca eu ce sa mai zic?! Tu ai spune ca au fost bu*langii, eu zic ca au fost corect. Daca este specificat in lege un lucru, il respecti.

Edited by MembruAnonim, 19 April 2018 - 09:31.


#16
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,024
  • Înscris: 20.06.2005
Gresesti platesti.
Asa ar trebui sa fine si in Romania, dar la noi e plina tara de rude,cumetri,nepoti .... in general nedreptatiti din punctul lor de vedere. Vrem civilizatie dar in mod turcesc se pare.

#17
iulker

iulker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 25.03.2007

View Postdanvlas, on 19 aprilie 2018 - 09:17, said:

Cumperi biletul de la automat, are valabilitate de X ore de la prima validare. Initiatorului ii expirasera celelalte bilete si trebuia sa valideze altele cand s-a urcat in autobuz. N-a facut-o si a luat amenda. Nimic neclar, nimic abuziv.

Nu cred c-am fost inteles exact: eu am cumparat cele doua bilete exact inainte de a ma urca in S9, pe ruta spre aeroport, doar ca am uitat sa le bag si in automatele alea mici care stanteaza ora validarii, atat. Din puntul meu de vedere, nu am comis nicio infractiune, mi-am platit toate biletele, singura "greseala" este ca am uitat sa le validez. Pe ele este trecuta ora la care le-am cumparat, e clar ca nu m-am mai plimbat cu ele pe nicaieri, drumul pana la aeroport de undeva din centru dureaza vreo ora ...
Cum pot fi actionat in judecata sau altceva, daca nu e numele meu scris corect pe document? asa se citeaza cineva, pe baza de ghici? in Romania primesti amenzi care nu sunt EXACT pe numele tau, pe adresa ta, nu mai vorbesc de lipsa CNP ... ?

#18
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
La noi, in tramvai, controlorii RATB ii ocolesc pe "indieni", ii controleaza doar pe cei care arata decent. Duminica am asistat la un scandalintre o tipa de cca 22-23 ani, nu arata a fi "indianca". Dar avea gura mare, erau 2 echipe de controlori, 2 barbati si 2 femei. Barbatii au coborat la prima statie, controloarele au mai discutat cu tipa pret de inca o statie, au renuntat si ele. Tipa a ramas in tramvai, nu a validat cardul! A coborat la capat, unde am coborat toti. Motivase initial ca nu il gaseste si va trimite SMS.
Revenind la subiect, cred ca pentru a nu avea probleme in viitor, e bine sa platesti. Dar atentie, pastreaza chitanta! In modul cum se tin la noi evidentele, e posibil sa ti se mai ceara dovada platii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate