Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Compatibilitate prin conexiune bluetooth intre sistemele audio si tv.

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#55
gast1

gast1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.02.2008
Exista sisteme care functioneaza fara fir dar nu prin bluetooth.
Asa ceva.
"Wireless Home Theater System - Reference Wireless | Klipsch" https://www.klipsch....erence-wireless

#56
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Am înțeles.
Dar, ,,fără fir " este relativ, ori fiecare boxă are atașat cîte un alimentator/sursă de curent, intern/extern, ori, fiecare boxă are acumulator integrat, care acumulatorul are nevoie de încărcare periodică.

Fără fir este emisia audio, și cu toate că par copilărești explicațiile, este bine să existe, pentru anumite persoane  😉

Edited by crisstonne, 12 July 2021 - 21:07.


#57
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

View Postcrisstonne, on 12 iulie 2021 - 20:56, said:

Fără fir este emisia audio, și cu toate că par copilărești explicațiile, este bine să existe, pentru anumite persoane  😉

Apropo de asta, nu îmi pare corect că în prezentare/poze, nu există nici un indiciu vizual care să arate că boxele se alimentează la rețea și că au accesorii suplimentare.
Vă garantez că există oameni care vor crede ce văd, apoi vor fi dezamăgiți, iar unii vor returna produsele.
Unii vor crede că boxele au în interior ceva ,,pilă " nucleară, care generează curent  :D de aia nu se văd fire în poze.

L.E. Să nu fiu greșit înțeles, este lăudabilă inovația, poate dacă știam/exista cînd am căutat eu, mergeam pe firma asta.

#58
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Buuun, șiii reviiin  😁
Altă broblemă", cum zic arabii  🤣

Avem așa, un tv, una bară de sunet care are intrări 1 x optic și 2 x HDMI, dar și alt sistem care permite intrare sunet în el doar prin jack stereo 3.5 mm.

Eeee, aici é aici.
Vreau ca prin ceva extractor, adaptor, mufe/cabluri/etc, să dau sunet din tv, în ambele sisteme în același timp.

Greu, nu?!  🙆
Cu toate acestea, pentru că nu există imposibil, aștept sfaturi, păreri, idei.

Am și eu ceva în gînd, după ceva studiu, dar vă las pe voi, cei ingenioși și doritori de bătut capul cu idei inovatoare, să emiteți teorii  😉

#59
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,916
  • Înscris: 05.07.2007
1. https://www.emag.ro/...rch-Action=view
2, https://www.emag.ro/...rch-Action=view
3. https://www.emag.ro/...rch-Action=view
pe repede inainte.

Edited by kato1, 18 April 2023 - 16:31.


#60
Sasenoua

Sasenoua

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 16.11.2021
@crisstonne Nu cred poti conecta simultan alternativ da. Una anuleaza pe cealalta. Parerea mea este ca daca tot ti -ai luat bara de sunet, urmeaza sfatul doamnei si ia-ti satelitii compatibili.


#61
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

View PostSasenoua, on 18 aprilie 2023 - 19:15, said:

@crisstonne... sfatul doamnei...
Ha!  :eek:
Cînd ai vorbit cu doamna mea?!  🧐🤨

În fine, lăsînd gluma la o parte, vă prezint viziunea mea, daaar...


... pentru că se poate să nu văd totul corect, aștept sfaturi și de la voi.
Spre exemplu, mă interesează dacă fluxul de sunet ,,cuuurge " corect, prin acele adaptoare și cabluri, de la sursa audio din TV, spre boxe.

Atenție, boxele și bara sînt toate cu amplificare activă, să NU avem alte discuții inutile, nu există amplificator sau alte trăznăi intermediare.

Pun mai jos un scheci, nu este desenat la mare artă, dar se înțelege, și mai pun și poze, cu diversele adaptoare găsite pe net.

L.E. Eu mă gîndesc așa, acele adaptoare, plus cablurile aferente, ne avînd electronică, doar conduc în mod natural semnalul de la emitent (TV), spre executanți, bară plus boxe.

Attached Files



#62
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 22.05.2011
Din pacate wirelessul si bateriile a luat-o si pe aratura si au ajuns in toate devaisurile.

Receivere, bari’ de sunet, boxe home cinema, n-au nevoie de mobilitate- hdmi , dp rezista bine merci.

Eu n-as face in veci ce vrei tu, adaptor peste adaptor(verifica capabilitatile/specificatiile; nu stii cum sunt hardwired) sa castrezi sunetul dintr-o conexiune digitala capabila in chior analog rca. Bafta!

LE: vazui mai bine postul de mai din urma, nu vad de ce nu ar merge schema ta / merge dar se va auzi talmes-balmes  si delay :)

Ce vrei tu fac cum trebuie receiverele cu dual-zone

Edited by jakota, 19 April 2023 - 06:09.


#63
Sasenoua

Sasenoua

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 16.11.2021

View Postcrisstonne, on 18 aprilie 2023 - 23:11, said:

Ha!  Posted Image
Cînd ai vorbit cu doamna mea?!  ����

În fine, lăsînd gluma la o parte, vă prezint viziunea mea, daaar...


... pentru că se poate să nu văd totul corect, aștept sfaturi și de la voi.
Spre exemplu, mă interesează dacă fluxul de sunet ,,cuuurge " corect, prin acele adaptoare și cabluri, de la sursa audio din TV, spre boxe.

Atenție, boxele și bara sînt toate cu amplificare activă, să NU avem alte discuții inutile, nu există amplificator sau alte trăznăi intermediare.

Pun mai jos un scheci, nu este desenat la mare artă, dar se înțelege, și mai pun și poze, cu diversele adaptoare găsite pe net.

L.E. Eu mă gîndesc așa, acele adaptoare, plus cablurile aferente, ne avînd electronică, doar conduc în mod natural semnalul de la emitent (TV), spre executanți, bară plus boxe.
Ca sa mearga cum trebuie acel splitter trebuie sa amplifice semnalul cum trebuie, sa nu injumatateasca semnalul si sa permita ca acele iesiri sa functioneze in acelasi timp. Ma indoiesc ca exista asa ceva, exista anumite amplificatoare care de exemplu nu taie sunetul in boxe daca bagi mufa de 6,3mm si deci asculti si casti si boxe.

Pe de alta parte nu cred ca stii cum suna un receiver decent pe 5.1 stereo daca ai putea obtine asa ceva prin schema ta, in cel mai bun caz ipotetic. Suna indulgent spus gunoi.

TV-ul nu poate amplifica singur acele iesiri concomitent ca nu are cum, adica n-are cum sa-ti dea un sunet curat printr-un "splitter" pasiv.

Cum ai ales un ecosistem, bun rau toti fac la fel fii sigur ca nici Sonos nici Bose nici Jbl nu au gandit altfel decat sa te forteze sa cumperi toate gadgeturile daca vrei ceva in plus. E boala lor. Nu cred ca s-au gandit ca Bose poate fi pus in linie cu alde JBL prin fir. Sunt anumite av receivere care conecteaza wireless sateliti prin soft proprietar gen Fireconnect/Flareconnect,pana acum n-am auzit chestii de bine despre astea, dar iarasi e vorba de avreceiver nu de vreun splitter activ care face in miniatura ce poate un avr. Eu am unul nu am incercat cu toate ca am boxe wireless.
Bafta

Edited by Sasenoua, 19 April 2023 - 07:11.


#64
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Stați stați nu vă nervulizați!  
Vorba dulce și răbdarea, mult aduce", nah, fără rimă  😉

Așadar, stau niște prieteni la masă, relaxați, la o bere/cafea/etc, și discută.
Dacă sînt prieteni, sînt nu doar relaxați, ci și foarte liniștiți.

Discutăm variante, variabile, cum este aia, ailaltă, etc.
Adică, căutăm variante împreună, gîndim, de undeva trebuie să iasă soluția bună, pentru care ne vom bucura toți, fie și doar spiritual.

O să ne bucurăm că sîntem creativi  :console:

View PostSasenoua, on 19 aprilie 2023 - 07:10, said:

Ca sa mearga cum trebuie acel splitter trebuie sa amplifice semnalul cum trebuie, sa nu injumatateasca semnalul si sa permita ca acele iesiri sa functioneze in acelasi timp.
...
Bafta
Înțeleg ce zici.
Eu mă gîndeam că acele mici conexiuni, simple, sînt ca și cablul în sine, adică, ele doar direcționează sunetul, în rest, nu alterează nimic.

Da, știu, există conexiuni în plus, poate acolo ar putea să fie pierderi de semnal, dar cine știe, poate să fie și ok.

Baftă și ție!  😍

View Postjakota, on 19 aprilie 2023 - 06:03, said:

Ce vrei tu...
Domne, și ce simplu se rezolva, dacă bara de sunet avea și un banal jack stereo!
Dar s-au tocmit la tărîțe, din păcate  :ewwpu:
Am observat că marii producători, mai fac și mici erori de logică, dar care duc la probleme mari.

Oori, fac cu bună știință așa ceva, ca să te facă, cum spune și @sasenoua, să cumperi tot sistemul, doar că asta castrează inventivitatea  :sadwalk:

Edited by crisstonne, 19 April 2023 - 12:50.


#65
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Buuun, ce am mai găsit, în urma săpăturilor 😋

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate