Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 

Pentru cei care aveți acasă curent trifazat: de ce v-ați pus?

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
40 replies to this topic

#37
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
Hai sa gandim cu inceputul.  CEZ-ul alege sigurantele in fuctie de ce contract de furnizare ai .  Dupa asta un electrician va proiecta si monta sigurantele necesare in tabloul consumatorilor (din casa abonatului ) astfel incat sa respecta o serie de cerinte. Printre care si cea amintita mai sus - selectivitatea . Asta inseamna ca intre siguranta de pe circuitul respectiv si cea  din amonte ( probabil ca cea generala ) trebuie sa avem doua trepte de curent .  Eu vad ca problema e la tine in tablou si nu in cel al furnizorului.  
Daca ti-a inlocuit CEZ-ul sigurantele in tabloul din casa presupun ca nu au verificat  ce am scris mai sus inlocuind direct sigurantele  vechi cu unele de aceiasi valoare .  Te poti lamuri singur verificand valorile sigurantelor  pe circuite , siguranta generala din tabloul interior si cea din cutia de bransament de langa contor.

#38
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,130
  • Înscris: 17.01.2012
trifazat pt că:
-o fază pe parter
-o fază pe mansardă
-o fază pe subsol + grădină
am posibilitatea să duc trifazat direct după siguranța tripolară unde-mi tună..., dar de 4 ani nu mi-a tunat :P

am echilibrat consumatorii astfel încât să nu am mai mult de 5A consum pe fază (cu tot cu calorifere electrice de 2kW în caz de crapă soba, cu AC AMD25 în fiece cameră (3 buc), chiar și în subsol, cu cuptor electric, șemineu electric - de frumusețe acum, dar la începuturi și-a adus aportul de căldură necesar dezghețării gioalelor, cu boilerul dublu serpentină de 100 litri, a! și motorul de la cada cu hidromasaj...)

#39
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 djl, on 15 aprilie 2018 - 00:31, said:

Ce oraş?   Posted Image
Hunedoara. Cind eram mic aveam o plita electrica cu 2 ochiuri alimentata la 380. Dup-aia s-a bagat gaz si priza a fost zidita Posted Image

Socru-mio si-o bagat trifazat si si-o facut singur instalatia, are un panou electric de zici ca e din Star Trek :lol:

Edited by Mosotti, 16 April 2018 - 17:03.


#40
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,913
  • Înscris: 14.10.2008
Nu pot vedea la magazin de cati A sunt sigurantele din panoul interior pentru ca e un raft mare de marfa in cale, ca sa rearmez sigurantele sarite ma urc pe un scaun si fac intindere musculara. La general cum spuneam 32 A, daca inauntru ar fi de 25 A, teoretic nu ar mai sari niciodata de afara.

Acasa functioneaza perfect selectivitatea unde culmea, sigurantele nu sunt puse de CEZ ci de o firma de energomontaj in martie 2000. Adica nu a sarit niciodata de pe general in 18 ani de zile de cand locuiesc acolo.

La magazin au sarit mereu si de afara, si inainte si dupa inlocuirea tuturor sigurantelor in 2011. Cele care au fost din 2003 erau puse de firma de energomontaj, in 2011 am pus altele cu CEZ-ul. Eu nu as crede ca nu s-au gandit ca cele din interior trebuie sa fie de mai putini A decat cele de afara.

Nu am siguranta generala in tablou, sunt cele de la contor pe urma direct cele de consumatori in tabloul interior.

Edited by Neaceasca85, 17 April 2018 - 15:18.


#41
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009

 Neaceasca85, on 17 aprilie 2018 - 14:55, said:

Nu pot vedea la magazin de cati A sunt sigurantele din panoul interior pentru ca e un raft mare de marfa in cale, ca sa rearmez sigurantele sarite ma urc pe un scaun si fac intindere musculara. La general cum spuneam 32 A, daca inauntru ar fi de 25 A, teoretic nu ar mai sari niciodata de afara.
Ba tocmai asta am explicat deja de 2 (doua ) ori   pana cum. Doua ( da, tot doua!)  trepte trebuiesc pentru selectivitate .

 Neaceasca85, on 17 aprilie 2018 - 14:55, said:

Acasa functioneaza perfect selectivitatea unde culmea, sigurantele nu sunt puse de CEZ ci de o firma de energomontaj in martie 2000. Adica nu a sarit niciodata de pe general in 18 ani de zile de cand locuiesc acolo.

La magazin au sarit mereu si de afara, si inainte si dupa inlocuirea tuturor sigurantelor in 2011. Cele care au fost din 2003 erau puse de firma de energomontaj, in 2011 am pus altele cu CEZ-ul. Eu nu as crede ca nu s-au gandit ca cele din interior trebuie sa fie de mai putini A decat cele de afara.

Nu am siguranta generala in tablou, sunt cele de la contor pe urma direct cele de consumatori in tabloul interior.
Amintind  doar anii  mai putem introduce in discutie si 1890-1895 ( constructia podului de la Cernvoda )  si altele de genul asta fara vreo relevanta cu subiectul.  Credintele noastre au o influenta asupra altor domenii dar astea nu le putem asocia unei arii tehnice.  
Am avut ceva rabdare  sa vad unde ajunge cu discutia.  Pentru a nu te face de ras mai departe te rog sa-ti limitezi afirmatiile de genul celor din postarea #10 .
Daca initiatorul nu mai are alte interventii  topicul se va inchide.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate